اگر شرکتی را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید، و یا مدیریت یک کسب‌وکار نوپا را برعهده‌ دارید مطمئنا یکی از مهم‌ترین مسائلی که با آن روبرو هستید؛ مبحث عرضه و معرفی محصول است. با توجه به اینکه امروزه با یک بازار فوق‌العاده پر رقابت طرف هستیم، اگر نتوانید در این راه موفق عمل کنید مطمئنا خیلی زود از رقابت و البته بازار کنار گذاشته خواهید شد. با نگاهی به شرکت‌های بزرگ و فعال دنیا، به راحتی می‌توان این مسئله را درک کرد که این شرکت‌های اسم و رسم‌دار، بودجه بسیار خوبی را به بازاریابی و جلب نظر مشتریان اختصاص داده‌اند. اما مطمئنا این موضوع برای شرکت‌ها نوپا صدق نمی‌کند. به همین دلیل مدیران تلاش می‌کنند از روش‌های ساده، همراه با خلاقیت بالا برای معرفی محصول به مشتری استفاده کرده تا جایگاهی مناسب را در بازار برای خود دست‌وپا کنند. یکی از این راهکارها نوشتن توضیحات صفحه فروش است.

این کار نه تنها به بودجه کم نیاز دارد بلکه تنها با رعایت چند اصول ساده می‌تواند موفقیت‌های بسیار بزرگی را در معرفی و عرضه محصول برای کسب‌وکارها فراهم آورد. حال که می‌دانیم یکی از بهترین راهکارهای موجود برای فروش بهتر چیست پس باید تلاش کنیم آن را به بهترین متن برای معرفی محصول به اجرا درآوریم. از‌ همین‌رو در ادامه مقاله در نظر داریم توضیحات و فرمولی را برای نوشتن بهترین توضیحات فروش خدمت شما شرح دهیم تا با کمک آن سودآوری بیشتری داشته باشید.

فرمول نوشتن توضیحات فروش

فرمول موفقیت در عرضه برترین محصولات بازار را می‌دانید؟

همه شرکت‌ها، کسب‌وکارها، استارتاپ‌ها و حتی سازمان‌ها برای عرضه محصولات و خدمات خود، یک برنامه‌ریزی خاص، همراه با هدفی خاص دارند. اصلی‌ترین هدف آن‌ها ایجاد یک حرکت مناسب در راستای فروش بیشتر است. این حرکت در فروش باعث می‌شود تا کسب‌وکارها رونق پیدا کنند و مشتریان بیشتری به سمت محصولات جذب شوند این مسئله به خودی‌خود نیازمند آن است تا نیروی فعال بیشتری در شرکت مشغول به کار شوند تا علاوه بر افزایش تولید محصولات، فروش بیشتری را نیز برای خود ایجاد کنند.

اما سوال اساسی اینجاست با توجه به اینکه نوشتن توضیحات صفحه فروش یکی از بهترین راهکارهای موجود است؛ چه نکاتی باید در این راستا مورد استفاده قرار گیرد؟ به عبارتی فرمول نوشتن بهترین توضیحات صفحه فروش چیست؟ این فرمول عبارت است از؛

* توجهات را به نکات مثبت جلب کنید

مطمئنا فروشگاه‌های اینترنتی زیادی را دیده‌اید، که اکثرشان برای معرفی محصولات تلاش می‌کنند تا کوچک‌ترین اطلاعات مرتبط با آن را در اختیار مشتریان‌شان قرار دهند. اما باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که اکثر کاربران به هیچ عنوان به اطلاعاتی مانند اندازه، قدرت مکش، مقدار انرژی و… اهمیت نمی‌دهند و برایشان جذابیت ندارد.

به عبارت ساده‌تر این ویژگی‌های یک محصول نیست که مخاطبان را به سمت خود جذب می‌کند. آن‌ها هیچ علاقه‌ای ندارند که بدانند سشوار مربوطه چه مقدار انرژی دارد و یا ریش تراش مورد علاقه شان تا چند ساعت بدون برق کار می‌کند. اما وجه مشترک میان تمامی مشتریان این است که آن‌ها تنها به یک چیز اهمیت می‌دهند؛ « محصول چه نکته مثبتی را برای آنها به همراه دارد؟»

به همین‌دلیل شما به عنوان مدیر بخش فروش و بازاریابی؛ حتی اگر مخاطبان شما افرادی متخصص و فنی بودند، باید از ارائه توضیحات فروش خیلی فنی خودداری کنید. باید تلاش کنید به مخاطب این مسئله را القا کنید که استفاده از محصول شما، می‌تواند نیاز آن‌ها را برطرف نماید. و یا اینکه چگونه استفاده از این محصول می‌تواند تجربه متفاوتی را برای آن‌ها رقم بزند.

به عنوان مثال؛ استفاده از ضدعفونی کننده برند A به شما این امکان را می‌دهید تا در هر جایی که هستید حتی در کنار خیابان سریعا دست‌های آلوده خود را پاک کنید. این محصول دارای مواد آنتی‌باکتریان بوده که قدرت پاک‌کنندگی آن را چند برابر کرده و از دستان شما در برابر آلودگی محافظت می‌کند.

این مسئله یک نمونه کاملا تصادفی و تخیلی از ضدعفونی کننده‌ی بدون کف بود که شما می‌توانید برای فروش در اختیار مشتریان قرار دهید و با کمک این توضیحات فروش به مشتریان بفهمانید که بهره‌گیری از این محصول فواید و مزایای زیادی را با خود به همراه دارد.

اما به این فکر کرده‌اید که چند درصد از مخاطبان نسبت به ضدعفونی کننده بدون کف و با کف اطلاعات دارند؟ آیا دغدغه‌شان با کف و یا بدون کف بودن ضدعفونی‌کنندست؟ مطمئنا ارائه چنین اطلاعات فنی تنها ذهن مخاطب را درگیر و منحرف می‌کند. از همین‌رو باید به یک مشکل و دغدغه مشتریان پرداخته و با کلامی آهنگین و شیرین آن را برطرف نمائید تا تجربه‌ای متفاوت را برای آنان رقم بزنید.

* توضیحات صفحه فروش شما آماده خواندن باشد

طی تحقیقاتی که در رابطه با فروشگاه‌های اینترنتی صورت گرفته محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تنها 18درصد از عموم مردم به محتوایی که در صفحات فروش محصولات درج شده‌ است توجه می‌کنند. اینجاست که صاحبان سرمایه و مدیران بخش فروش با یک چالش و دغدغه جدید روبرو می‌شوند. زیرا آن‌ها نیاز دارند تا برای فروش بیشتر و سودآوری موردنظرشان نظر اکثریت مخاطبان و مراجعه‌کنندگان به سایت را به سمت خود جلب نمایند. اما این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ خوشبختانه متخصصان راهکارهایی را ارائه داده‌اند.

چگونگی نوشتن توضیحات فروش

  • متن مختصر

برای اینکه توضیحات فروش شما مختصر و مفید باشد سعی کنید در همان ابتدای کار به معرفی محصول بپردازید. سپس آن را بخوانید و حال دوباره آن را خلاصه کنید. تا حد امکان تلاش کنید در خلاصه‌نویسی دوم نصف تعداد کلمات نسخه اولیه را بکار گیرید. این کار چیزی حدود 58درصد مخاطبان شما را افزایش می‌دهد.

  • ساختاری قابل اسکن داشته باشید

حال نسخه نهایی توضیحات فروش خود را به ساختاری قابل اسکن برای کاربران تبدیل کنید. منظور این است که با استفاده از Bold و Bullet‌ها نکات مهم موجود در متن را به مخاطب نشان دهید. این کار در تبدیل 47درصد کاربران به مشتریان نقش دارد.

  • بی‌طرف باشید

به‌طور کلی باید از کلماتی بی‌طرف و بدون جانب‌داری و عاری از هرگونه طرفداری و بزرگ‌نمایی مشخصات و ویژگی‌های محصولات را بیان کنید. این کار می‌تواند 27درصد کاربران و مشتریان سایت شما را افزایش دهد.

* متن را چندبار بررسی کنید

اصلا کار عاقلانه‌ای نیست زمانی که تنها 18درصد از مخاطبان، محتوای شما را مطالعه می‌کنند متنی را نگارش کنید که همان تعداد نیز به جای پشیمان شدن، هیجان زده شوند. از همین‌رو قبل از انتشار محتوای خود اطمینان حاصل کنید که ویژگی‌های زیر را دارا می‌باشد.

  • یک لیست از ویژگی‌ها و امکانات محصول مورد نظر خود آماده کنید تا اطمینان داشته باشید چیزی را از قلم نیانداختید.
  • از میزان جذابیت متن مطمئن باشید. اینکه متن به برند اشاره دارد یا نیاز مشتری را هدف قرار داده است؟ محتوایی می‌تواند اثربخش باشد که همواره از کلماتی مانند شما، تو، من و ما استفاده کرده است.
  • می‌توانید با حذف کلمات سنگین و جایگزینی آن‌ها با کلمات ساده، نه تنها خوانایی توضیحات فروش خود را افزایش دهید بلکه کاربران بیشتری را به سمت خود جلب نمائید.

نکته مهم دیگر در زمان انتشار توضیحات فروش این است که حتما آن را یکبار با صدای بلند برای خود بخوانید، و از خود بپرسید آیا این متن می‌تواند مشتریان را به سمت شما جلب کند؟ آیا اطلاعات مفیدی را به آن‌ها ارائه داده‌اید؟ آیا جملات بکار رفته می‌تواند نظر مخاطبان را به سمت خود جلب نماید؟ شما باید تا جایی که می‌توانید متن مربوطه را آنقدر ویرایش کنید تا برای مشتریان جذاب شود.

کلام آخر

مطمئنا آگاهی دارید یکی از فاکتورهای مهمی که فروشگاه‌های اینترنتی برای موفقیت به آن نیاز دارند، برآورده کردن انتظارات مشتریان است. به همین دلیل گفته می‌شود برای اینکه بتوانید فروش بیشتری داشته باشید باید برای نوشتن توضیحات صفحه فروش از دید مشتری به قضیه نگاه کنید و تلاش کنید تا حد امکان علاوه‌بر حفظ ارزش‌های محصول خود، انتظارات آنان را نیز برآورده سازید.

دقت داشته باشید برخی مشتریان به توضیحات ارائه شده در قسمت توضیحات محصول اهمیت ویژه‌ای می‌هند و قبل از هرگونه خرید به دقت آن را مطالعه می‌کنند. اگر بتوانید به مواردی که در این مقاله اشاره کردیم توجه داشته باشید تا حدود زیادی به خواسته‌هایتان خواهید رسید. هرچند نکات مهم دیگری در این راستا وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه شوید. از این‌رو، متخصصین ما آماده‌اند تا تمامی ابهاماتی که در ذهنتان ایجاد شده را برطرف نمایند تنها کافیست به بخش ارتباط با ما مراجعه نمایند.