“اگر شما فروشنده هستید و میخواهید از طریق تبلیغات، فروش خود را چند برابر کنید. اگر کسب و کار خود را تازه راه انداخته‌اید و می خواهید برای کالا و خدمات خود بهترین تبلیغات را داشته باشید. برای شما خبر خوبی دارم. کتاب الگوهای زیرخاکی یک تبلیغاتچی یک انتخاب خوب برای شماست. “

بدون شک یکی از بهترین جملات آغازین کتاب‌های تبلیغات است.

در اینجا قرار نیست در رابطه با زندگینامه افراد صحبت کنیم. این یک وبلاگ بازاریابی است.

اما آگاهی از چگونه نوشتن مقدمه محتوا میتواند به شما کمک کند تا مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب نمائید.

در سایت الفبای تبلیغ در رابطه با عناوین و چگونگی انتخاب موضوع، توضیحات مفصلی خدمت شما ارائه داده‌ایم. اما بایدبدانید ارزش یک مقدمه عالی کمتر از عنوان آن نیست.

مطمئناً، برای جلب توجه خواننده خود به یک عنوان وسوسه انگیز نیاز دارید، اما بدون یک مقدمه قوی و جذاب، بهترین عنوانی هم که تاکنون نوشته باشید، باز هم بی نتیجه خواهد ماند.

در این مقاله در نظر داریم شما را با روش های مختلف نوشتن مقدمه محتوا برای وبلاگ، مصاحبه، مقاله و… آشنا کنیم. اگر علاقمند به آگاهی در این زمینه هستید توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

چطور مقدمه محتوا خارق العاده بنویسیم

روش های نوشتن مقدمه محتوا

این مسئله قابل کتمان نیست که هر کپی رایتری میتواند از تکنیک های خاص برای نوشتن مقدمه محتوا استفاده کند. اما برخی از این روش‌ها به صورت عام بوده و آشنایی با آنها خالی از لطف نمی‌باشد.

مقدمه اول: نقل قول

اگر به مقدمه همین محتوا نگاه کنید متوجه می‌شوید که آن را با یک نقل قول آغاز کردم. شاید بگویید که من آدم تنبلی هستم اما اصلی ترین دلیل این کار، جلب توجه خواننده، آن هم بدون انجام هیچ کار واقعی است. این مسئله خصوصا زمانی که نقل قول شما لحنی منفی داشته باشد به یادماندنی تر خواهد شد.

درواقع شما قبل از اینکه به طور کامل، نقل قول را بخوانید، از خود می پرسید که چه چیزهایی در رابطه با این محتوا وجود دارد که میتواند جذب کننده باشد. رمان دیوید کاپرفیلد را در نظر بگیرید. چرا رمان های مختلف از این کتاب برای نقل قول استفاده می کنند؟

چرا این نوع مقدمه تا این اندازه موثر است؟

قبل از اینکه به چرایی تأثیرگذاری این روش بپردازیم، لازم به ذکر است که باز کردن موضوع با یک نقل قول فقط در صورت جالب بودن نقل قول خوب است. اگر چیزی خسته کننده یا قابل پیش بینی باشد، استفاده از نقل قول به عنوان مقدمه هیچ فایده ای ندارد.

گذشته از نقل قول، که در ایده آل ترین حالت ممکن است جالب توجه باشد. این واقعیت که از علامت‌های نقل قول استفاده می شود، بدیهی است. درواقع نشان می‌دهد که یک فرد خاص این کلمات را گفته است. ممکن است به نظر نرسد، اما این می‌تواند خواننده را بسیار اغوا کند، و آنها را ترغیب به خواندن ادامه محتوا کند تا ببیند چه کسی آن را گفته است. این امر به ویژه در صورتی که نقل قول بحث برانگیز یا مخالف باشد، بسیار صادق است.

مقدمه اول-نقل قول

مقدمه دوم: آمار یا واقعیت جالب

آیا می دانید اولین فیلم آمریکایی که در حال شستشوی توالت روی صفحه است، کلاسیک-ترسناک آلفرد هیچکاک در سال 1960 ، روانشناختی بود؟

مردم، چیزهای ساده را دوست دارند و حتی اگر طرفدار هاردکور هیچکاک باشید، شاید واقعیت جالب را در بالا نمی دانید.

این تکنیک روش قدرتمند و موثر دیگری برای جلب توجه خواننده در مقدمه محتوا است. همچنین این یکی از مواردی‌ست که در بسیاری از کارهای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیار هم منطقی می‌باشد. این موضوع به طور سرگرم کننده تعیین می کند که موضوعی جذاب و به یاد ماندنی را به خواننده ارائه می‌دهید. با این حال، دلیل واقعی استفاده از حقایق یا آمار به عنوان مقدمه این است که دکمه های احساسی ما را فشار می دهد.

چرا این نوع مقدمه موثر است؟

وقتی صحبت از محتوا می شود، خواه یک پست وبلاگ 500 کلمه‌ای یا یک ویژگی ژورنالیستی با فرم طولانی 4000 کلمه را در ذهن دارد. اما برخی عوامل محرک احساسی نسبت به بقیه موثرتر هستند. به طور خاص، یک اصل علمی معروف به اثر فون رستورف (نامگذاری شده برای متخصص اطفال آلمانی، هدویگ فون رستورف، که اولین بار در مورد پدیده ها در اوایل دهه 1930 نوشت) است که بیان می‌کند مردم تمایل دارند چیزهای غیرمعمول را خیلی موثرتر از کارهای معمول بخاطر بسپارند.

مغز ما برای درک چیزهای عجیب و غریب یا غیرمعمول به عنوان تهدیدات بالقوه ساخته شده است. و باعث می‌شود که آنها بسیار به یادماندنی‌تر شوند زیرا هر چیز عجیبی که بر روی آن تثبیت شده‌ایم ممکن است ما را بکشد.

در اینجا در الفبای تبلیغ، ما در مقدمه ها  بسیار زیاد از این روش استفاده می کنیم.

البته باید مراقب باشید. حقایق و آمار خود را با دقت انتخاب کنید. به عنوان مثال بنر تبلیغاتی، آمار سرسام‌آور کلیک‌کردن مخاطبان بر روی یک آگهی تبلیغاتی به هیچ وجه نمیتواند به یادماندنی باشد. همانطور که باید در مورد نقل قول هایی که در معرفی خود استفاده می کنید با دقت فکر کنید، باید آمار خود را نیز با همان دقت انتخاب نمائید.

مقدمه سوم: روایت کلاسیک

در ماه مه سال 1940، در حالی که جنگ در سراسر اروپا جریان داشت، گروهی از نیروهای پیاده متعلق به هنگ معروف منچستر به روستای l’Epinette به شمال فرانسه حمله کردند.

هم نیروهای آلمان و هم متفقین درصدد تصرف این دهکده واقع در استراتژیک برآمدند و هنگ منچستر زیر آتش شدید سربازان نازی قرار گرفت. سرانجام اسکادران توانست آتش نازی‌ها را سرکوب کند و هنگامی که سربازان آلمانی پشت دیوار کم ارتفاع یک خانه کشاورزی پنهان می شدند، یکی از آلمانی‌ها فریاد کشید. افسر فرمانده وی نگاهی به سرباز در حال مرگ انداخت و اعتقاد داشت که وی مورد اصابت گلوله قرار گرفته است، اما فقط یک تیر بلند و پر از سینه مرد بیرون زده را مشاهده میکرد.

این سرباز نازی توسط جان مالکوم ثورپ فلمینگ چرچیل، که به نام “کاپیتان جک دیوانه ” چرچیل، شناخته می‌شود، (تنها سربازی شناخته شده در طول جنگ جهانی دوم که از تیر و کمان استفاده می‌کرد)، کشته شده است. چرچیل قدردانی عمیقی از میراث اسکاتلندی داشت. وقتی از او سوال شد که چرا چنین سلاح بزرگ و قدیمی را وارد جنگ کرده است، چرچیل با احترام پاسخ داد: “هر افسری که بدون شمشیر خود وارد عمل شود گویی لباس نامناسبی دارد”.

هر چقدر دوست دارم در مورد Mad Jack Churchill بیشتر به شما بگویم. البته  به طور باورنکردنی، چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. من از این داستان به عنوان نمونه‌ای استفاده کردم که بیان کنم؛ چگونه استفاده از یک روایت کلاسیک در مقدمه‌ محتوا می‌تواند فوق العاده قدرتمند باشد. مسلماً، این مثال خاصی که ارائه دادم از نظر فنی یک روایت واقعی نیست. این یک شروع و اقدام فزاینده‌ای است (چرچیل با تیر و کمان یک سرباز نازی را می کشد)، اما پایان واقعی ندارد. هنوز هم امیدوارم که شما با این مثال درک کنید که میخواهم به چه چیزی برسم..

چرا این نوع مقدمه موثر است؟

به زبان ساده، داستان‌های سنتی بسیار خوب به عنوان مقدمه محتوا عمل می‌کنند. زیرا ما به عنوان یک انسان سخت به دنبال پیدا کردن پاسخ داستان‌ها هستیم. به دور از سرگرمی، داستان‌ها برای هزاران سال به عنوان داستان‌های احتیاطی و ابزاری برای بقا در خدمت بشریت بودند. حتی امروز نیز با وجود تمامی فن‌آوری و دانش‌ها، یک داستان که به خوبی روایت شده باشد هنوز هم یکی از جذاب ترین اشکال سرگرمی است که می شناسیم.

همانطور که یک رمان خوب شما را از همان ابتدا جذب می‌کند و شما را به خواندن وامیدارد، استفاده از یک روایت کلاسیک به عنوان مقدمه هم، مزایای یکسانی را برای شما به همراه دارد. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از اینکه به سراشیبی چشمگیر هر داستان خوبی بپردازید، یک یا چند شخصیت را معرفی کنید. در مثال ما Mad Jack Churchill. این بلافاصله توجه خواننده را به خود جلب می کند. که اگر به خوبی انجام شود، می‌تواند به عنوان قلابی تقریباً مقاومت ناپذیر برای باقی محتوا عمل کند.

چرچیل

مقدمه چهار: سوال بپرسید

پرسیدن سوال می‌تواند یک تکنیک بسیار قدرتمند برای مقدمه محتوا باشد. این یک سناریوی فرضی را برای خواننده ایجاد می‌کند و آنها را به تصور یافتن پاسخ، با شما همراه می‌کند. با مطرح کردن سوال؛ از ابتدای محتوا خواننده را درگیر می کنید. همچنین میتوانید از او بخواهید قضاوت یا نظر خود را در مورد موضوع مورد نظر اعمال کند.

چرا این نوع مقدمه موثر است؟

طرح سوال از خوانندگان در مقدمه محتوا، دقیقاً به این دلیل است که شما مخاطب را به فکر کردن درباره یک سناریوی کاملاً خاص دعوت می‌کنید. این روش مشابه استفاده از آمار یا حقایق در مقدمه است. با پرسیدن سوال از مخاطبان، یک وضعیت بالقوه به یادماندنی برای آنها فراهم می‌کنید. همچنین آنها را به بررسی دیدگاه خود در مورد موضوع دعوت خواهید کرد.

مقدمه پنج: تنظیم صفحه

تا سال 2025، اقتصاد جهان سقوط خواهد کرد. غذا، منابع طبیعی و… با کمبود مواجه می‌شوند. دولت‌ها، به مناطق شبه نظامی تقسیم بندی می شوند.

اگرچه این مقدمه می تواند به درستی کابوس ژئوپلیتیک فعلی ما را توصیف کند.

در واقع متن مقدماتی اقتباس سینمایی پاول مایکل گلیزر از داستان کوتاه ناخوشایند پیشگام استیون کینگ، در حال اجرا است.

این تکنیک به عنوان تنظیم صحنه شناخته می‌شود و می تواند روشی بسیار موثر در جذب خواننده به محتوای شما باشد. (اگر علاقه مند باشید، فیلم اکشن دیوید هوگان ، بارب وایر ، 1996) نیز با تصور حدس و گمان در مورد شکل ظاهری 2025 ، به طرز شگفت انگیزی نزدیک خواهید شد.)

چرا این نوع مقدمه موثر است؟

این تکنیک مقدماتی مشابه نمونه روایی است.

از این نظر که نویسنده زمینه را برای نه تنها آنچه در مقدمه محتوا اتفاق می‌افتد، بلکه برای آنچه خواننده انتظار دارد دنبال کند نیز فراهم می‌کند. این روش در هنگام پرداختن به موضوعات در حال ظهور با عناصر قوی خبرساز می‌تواند فوق العاده قدرتمند باشد.

از نظر متخصصان، این روش مزایای بسیاری را به نویسنده ارائه می‌دهد. این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا موضعی کاملاً مشخص در مورد یک موضوع را انتخاب و ایجاد کنید. به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت موضع مخالف در مورد موضوعات بحث برانگیز بگیرید. همچنین به شما امکان می‌دهد احساسات خوانندگان خود را با جمع‌بندی و برجسته‌سازی جنبه‌های مثبت یا منفی داستانی که به نظر شما مناسب است،دستکاری کنید. و یا از نکاتی که می‌خواهید بگویید پشتیبانی کنید.

از نظر سبک شناسی، این مقدمه می‌تواند شبیه به مقدمه‌های روایی با بیان یک داستان مستقل در مقدمه محتوا باشد. البته قبل از انتقال به خواننده باید برای سرعت بخشیدن به یک موضوع در حال توسعه، ساختار داده شود. مانند بسیاری از گزارش‌های خبری جامع شاید از آن آگاه نباشید. بسیاری از گزارش‌ها با پیشنهادات بحث‌برانگیز برای تحقیقات علمی و جو سیاسی ناپایدار حاکم بر مدیریت اضطراری در مناطق مستعد بحران را به دنبال دارد.

مقدمه‌ای که به خوبی نوشته شده باشد، می‌تواند به خواننده کمک کند تا به سرعت درک کنند چرا آنچه را که می‌خواهید بگویید مهم است.

مقدمه دوم- واقعیت جالب

کلام آخر

امیدوارم که شما زمان زیادی را صرف تهیه عناوین جذاب محتوای خود کنید.

امیدوارم که اکنون از ارزش و اهمیت یک مقدمه محتوا نیز آگاه شده باشید. امیدوارم دفعه دیگر که برای نوشتن اقدام می‌کنید، به فکر شجاعت جسورانه  چرچیل باشید. که مانند یک جنگجوی وایکینگ با کمان بلند خود به جنگ می رود. سپس بپرسید که آیا مقدمه شما باعث افتخار جک دیوانه می شود؟