در وهله اول باید بدانید UX کپی رایتینگ ، یک طراحی است. اما چرا؟ چون نوشتن، برای کاربر همچون یک طراحی عالی بوده و به اندازه طراحی بصری پراهمیت است. هر چند UX مفهوم جدیدی به شمار نمی‌آید اما در طی سال‌های گذشته یک عنوان جدیدی بوده که به دنیا معرفی شده است و با توجه به توضیحات شغلی گوگل؛ UX کپی‌رایتینگ نوعی انتقال صدای برند و شکل دادن تجربه کاربری با ساختن متنی که به کاربران کمک کند تا کار خود را به بهترین نحو ممکن به سرانجام برسانند می‌باشد. امروزه کسانی که از UX در دنیای دیجیتال استفاده می‌کنند به نوعی وجه تمایز خود با دیگران را نشان می‌دهند. به همین دلیل است که بهینه بودن آن‌ها حائز اهمیت است.

اگر نگاهی به این دسته از افراد بیاندازید متوجه می‌شوید که اکثریت آن‌ها نمیتوانند محصولی را به یاد آورند که بدون تجربه کاربری به موفقیت رسیده باشد. هر چند که هزاران نمونه از محصولات نوآورانه‌ بدون تجربه کاربری مناسب به دنیا معرفی شده و سپس از بین رفته‌اند. خوشبختانه در حال حاضر در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم و هم‌اکنون کسب‌وکارهای اینترنتی به اهمیت تجربه کاربری پی برده‌اند و می‌دانند ارتقا رضایت کاربران تا چه اندازه در موفقیت آن‌ها تاثیرگذار است. به همین دلیل شاهد ظهور نسل جدیدی از متخصصان حرفه‌ای در UX هستیم.

با این تفاسیر می‌توان درک کرد UX کپی رایتینگ تا چه اندازه برای کسب‌وکارها پراهمیت است. اما اگر هنوز قانع نشده‌اید توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما معرفی کنیم.

دلیل اهمیت UX کپی رایتینگ

نویسندگان به طریقی طراح هستند

درست مانند طراحان، که برای ایجاد UI / UX ، با رنگ‌ها، اشکال و نمادهای مختلف بازی می‌کنند، نویسندگان نیز با کلمات و ساختار جمله‌ها برای ایجاد متنی برجسته بازی می‌کنند. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

همه میدانیم که طراحان و توسعه‌دهندگان بسیار برجسته‌ای در دنیا حضور دارند. اما نویسنده‌ای با بیان و توصیف زیباتر به راحتی میتواند به درجه آن‌ها برسد. به شرطی که با طراح تجربه کاربری ارتباط خوبی داشته باشد.

اهمیت UX کپی رایتینگ

اگر نگاهی به ده سال گذشته بیاندازید متوجه می‌شوید که ارتباط بسیار خاصی میان کپی رایترها و طراح تجربه کاربری ایجاد شده است. در این رابطه کپی‌رایتر وظیفه خلق یک محتوا و سپس ارسال آن به یک طراح را برعهده دارد. سپس طراح با توجه به متن یک صفحه را طراحی می‌کند. همه ما شعار معروف: «محتوا پادشاست» را شنیده‌اید؛ مسئله اینجاست که امکان طراحی منطبق بر متن وجود دارد اما امکان هیچگونه تغییر در محتوا موجود نیست. به همین دلیل است که گفته می‌شود UX کپی رایتینگ پادشاه است زیرا عناصر مختلفی را برای بهبود تعامل کاربر با محصول در بر می‌گیرد، عناصری مانند طراحی، رابط، یو ایکس کپی رایتینگ و…

طراحی منجر به ایجاد تجربه‌های جذابی برای کاربران می‌شود. این طراحی‌ها اغلب با درک عمیقی از محصول، حرکات تکنولوژی و رفتار کاربر همراه است. همین مسئله باعث می‌شود تا همپوشانی فزاینده‌ای میان تکنولوژی، طراحی و یک محتوا به وجود آید که مجموعه‌ای از مهارت‌های تازه از UX کپی رایتینگ همراه با فهم ارتباطات میان طراحی و تکنولوژی را به همراه داشته باشد.

هر کلمه‌ای که در UI استفاده می‌شود، بخشی جدایی‌ناپذیر از لایه‌‌های دیگر است و در UX نقش دارد. بنابراین می‌توان فرایند نگارش متن‌های این قسمت‌ها را UX writing یا UX copywriting نامید. UX رایتینگ یا یو ایکس کپی رایتینگ قابلیت استفاده از اپلیکیشن و سایت را افزایش می‌دهد به گونه‌ای که کاربر را به واکنش نشان دادن به رابط کاربری محصول، ترغیب می‌کند.

« برای اینکه بتوانید یک محتوای UX مناسب را خلق کنید به یک طراح یا یک نویسنده حرفه‌ای نیازمند هستید. درواقع یا طراح شما باید مهارت و دانش کافی در نوشتن داشته باشد یا نویسنده مورد نظر از فن بیان بسیار قوی برخوردار باشد. زیرا UX محتوا در میان ظرافت از پیچیدگی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.