وقتی صحبت از ویروس می‌شود چیزی جز بیماری و دردسرهای آن خصوصا در این اوضاع مرتبط با ویروس کرونا چیزی در ذهن افراد به وجود نمی‌آید. اما شاید جالب باشد که بدانید در دنیای دیجیتال مارکتینگ و در دنیایی که به عصر تبلیغات و ارتباطات معروف است، چیزی به نام بازاریابی ویروسی نیز وجود دارد. اما واقعا چه ارتباطی بین ویروس و بازاریابی میتواند وجود داشته باشد؟ شاید همین مرموز بودن و غیرمتعارف بودن این اسم است که کنجکاوی را به وجود می‌آورد و انگیزه‌ای به مخاطبان می‌دهد بیشتر به مطالعه آن بپردازند. مطالعه‌ای که نتیجه‌اش این است؛ تمامی ویروس‌ها مضر نیستند و به طرز معجزه‌آسایی میتوانند زندگی شما را دگرگون نمایند و به عبارتی باعث شوند ره صد ساله را یک ساله طی کنید. حال که کنجکاو شده‌اید؛ در ادامه این مقاله نیز با ما همراه باشید تا توضیحات کاملی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم.

شناخت-بازاریابی-ویروسی

مفهوم بازاریابی ویروسی چیست؟

در وهله اول باید بدانید که منظور از بازاریابی ویروسی همان وایرال مارکتینگ ( Viral Marketing) است. و تنها زمانی اتفاق می‌افتد که یک کسب‌وکار استراتژی خود را بر پایه تشویق مخاطبان به انتقال پیام بازاریابی بنا کند. این روش به دلیل شباهت به انتقال ویروس در یک محیط به این نام شناخته می‌شود. به عبارتی تفاوت این ویروس با سایر ویروس‌ها در بازاریابی محتواست. ویروس شما از جنس محتواست و برای ادامه حیات خود در دنیای دیجیتال زندگی می‌کند.

مطمئنا متوجه شده‌اید که برای موفقیت در بازاریابی ویروسی باید دست به تولید و انتشار محتواهایی بزنید که در کوتاهترین زمان‌ها همانند ویروس توسط میلیون‌ها نفر تکثیر شده و شنیده شوند. شاید بتوانید بگویید که انتشار محتوا در این نوع بازاریابی بر پایه و اساس بازاریابی دهان به دهان است. اما خب هم اکنون در دنیای پیشرفته و مدرنی زندگی می‌کنیم، تمامی فناوری ها بر پایه اینترنت می‌باشند و مطمئنا بسترهای مناسبی جهت توزیع دیجیتال محتواهای ویروسی وجود دارد. از همین رو اینترنت بهترین بستری‌ست که باید برای این نوع بازاریابی استفاده نمود.

اما تاکنون فکر کرده‌اید که چه نوع محتوایی، ویروسی می‌شود؟

محتوای ویروسی چه جنسی دارد؟

قبل از هرچیزی باید بگوییم؛ هیچ اهمیتی ندارد که محتوای تولید شده شما در بازاریابی ویروسی، از چه نوع است. این محتوا میتواند یک مقاله جالب، یک توییت کاملا متفاوت، آهنک کوتاه بر روی یک فیلم و… باشد. اما مسئله اینجاست که این محتوا باید به‌گونه‌ای عمل کند که افراد مشتاق اشتراک‌گذاری آن با سایر افراد باشند. هر چه افرادی که پیام ویروسی شما را میخوانند بیشتر باشد، محتوای شما ویروسی تر و اثربخش‌تر خواهد شد.

اما به طور دقیق باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ تاکنون به این فکر کرده‌اید؟ عجله نکنید در ادامه توضیح خواهیم داد.

اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوای بازاریابی ویروسی چیست؟

اصل ماجرا را برای شما توضیح دادیم. اینکه برای انجام بازاریابی ویروسی به اینترنت، شبکه های اجتماعی و البته خلق محتوایی کاملا خلاقانه و کاربرانی که بخواهند محتوای شما را به اشتراک بگذارند نیاز دارید. پس هم‌اکنون میتوانید به فکر تولید محتوای ویروسی خودتان باشید. اما کمی صبر کنید، باید کمی عمیق‌تر به ماجرا ورود کنید و ابعاد بیشتری از این روش را بشناسید. باید دقیقا بدانید که محتوای شما باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد که بر مخاطب تاثیر بگذارد و آنها را به سمت محتوای شما بکشاند. این ویژگی ها کدام‌اند؟

محتوای-بازاریابی-ویروسی-چیست؟

* باید خدمات یا محصولاتی باارزش ارائه دهید

یکی از طلایی ترین جملات مشتری پسند که همواره از آن به عنوان قدرتمندترین کلمه در بازاریابی یاد می‌شود؛ «رایگان» است. شاید کلمه «ارزان» یا «قیمت مناسب» هم کاربردی باشد و بتواند نظرها را به سمت خود جلب کند اما کلمه رایگان چیز دیگری است. واژه‌ای‌ست که به عمق وجود افراد رسوخ می‌کند و حتی اکثریت کمپین‌های بازاریابی تلاش می‌کنند تا با ارائه خدمات و محصولات ارزشمند خود به صورت رایگان به جلب توجه کاربران بپردازند.

نگران نباشید! منظور این نیست که تمامی خدمات و محصولات خود را از صفر تا صد به صورت در اختیار آنان بگذارید! مطمئنا این کار هیچ سودی برای شما ندارد. ارائه رایگان تنها بخشی از خدمات میتواند ذهن مخاطب را درگیر کند و این کافیست. شاید شما با اینکار، ظرف امروز یا فردا به سود نرسید. اما اگر بتوانید با ارائه یک چیز رایگان، توجه مخاطبان را جلب کنید، آن‌ها به زودی سایر محصولات یا خدمات شما را نیز خواهند شناخت و در نتیجه افزایش فروش را برای شما فراهم می‌آورند.

*  بدون هیچگونه زحمتی محتوای ویروسی منتشر کنید

در فصل زمستان از هرکسی که می‌شناسید به شما توصیه می‌شود که برای پیشگیری از بیماری، اقداماتی را صورت دهید. چون ویروس‌ها به سرعت انتقال پیدا می‌کنند.

این مسئله در رابطه با بازاریابی ویروسی نیز صدق می‌کند. محتوای شما چه ایمیل چه بازی و نرم‌افزارهای مختلف باید بستر مناسبی برای انتشار داشته باشند تا بتوانند عملکرد صحیحی از خود نشان دهند. بدون شک اینترنت بهترین بستر است. خصوصا اگر محتوای شما ماهیت دیجیتالی داشته باشد.

این مسئله را به خاطر داشته باشید؛ هر چقدر که اشتراک‌گذاری و دانلود محتوای ویروسی شما ساده‌تر باشد، انتشار آن نیز توسط مخاطبان بیشتر خواهد بود.

* انگیزه‌ها و رفتارهای مشترک انسانی را هدف قرار دهید

میتوانید در بازاریابی ویروسی از تکنیک‌های روانشناسی استفاده کنید. منظور این است که رفتارهای مشترک انسانی را بشناسید و با کمک آنها تاثیرگذاری محتوایتان را افزایش دهید.

مثلا؛ شما دوست دارید به فردی مشهور تبدیل شوید؟ کمتر کسی را می‌شناسید که از شهرت نفرت داشته باشد، شاید یکی از انگیزه‌های افراد در زندگی مشهور شدن باشد. پس یکی از انگیزه‌های مشترک انسان‌ها مشهور شدن است. این سوال کمک می‌کند تا به طور کاملا هوشمندانه اهداف بازاریابی خود را تعیین کنید و ویروس را به‌گونه‌ای انتقال دهید که در نهایت شما را به موفقیت برساند. تاکنون تحریک احساسات مخاطبان چیزی جز موفقیت را برای کسب‌وکارها به همراه نداشته است.

ویژگی-های-بازاریابی-ویروسی

* از شبکه‌های ارتباطی موجود استفاده کنید

برای اینکه محتوای ویروسی شما دیده شود به سراغ استفاده از شبکه‌های ارتباطی موجود بروید. امروزه تقریبا تمامی افراد گوشی هوشمند در اختیار دارند، حتی اگر یک گوشی هوشمند بخواهند باز هم یکی دیگر دارند و تمامی آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند و دوستان بسیار زیادی دارند. البته باید توجه کنید که این فقط یک حداقل است و با توجه به جایگاهی که شما در جامعه دارید میتواند متفاوت باشد.

مردم به طور مداوم در حال گسترش دایره ارتباطی خود در شبکه‌های اجتماعی هستند. این مسئله برای بازاریابی ویروسی بسیار حیاتی‌ست. زیرا قدرت خود را از شبکه‌های انسانی دریافت می‌کند و نهایت بهره را می‌برد. هر چند که شناسایی نحوه فعالیت و تعامل افراد در آنها بسیار اهمیت دارد. توجه داشته باشید که هدف اصلی شما در بازاریابی ویروسی، آن دست افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت و ارتباطات زیادی دارند. در صورتی که بتوانید آن‌ها را ترغیب به انتشار محتوای خود کنید، شاهد افزایش چشمگیر به اشتراک‌گذاری این محتوا خواهید بود.

کلام آخر

در این محتوا به طور کامل در رابطه با بازاریابی ویروسی و ویژگی‌های محتوایی آن توضیحاتی خدمت شما شرح دادیم. حال میدانید که یک محتوای ویروسی باید خلاقانه و جذاب باشد، به‌گونه‌ای ارزش اشتراک‌گذاری را در ذهن مخاطب به وجود آورد. تنها زمانی میتوانید در این نوع بازاریابی موفق شوید که در انتقال پیام درست، به پیام رسانان درست در محیط درست موفق عمل کنید. و هر چقدر به سرعت انتشار آن بیافزایید در رسیدن به نتیجه موفق تر عمل خواهید کرد. با این حال اگر سوالی در این راستا ذهن شما را به خود مشغول کرده میتوانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس بگیرید. برای اینکا کافیست به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه کنید.