بازاریابی سبز فرآیند تبلیغ محصولات یا خدمات براساس مزایای زیست محیطی آنها است. این محصولات یا خدمات ممکن است به خودی خود، سازگار با محیط زیست باشند یا به روشی سازگار با محیط زیست تولید شوند. پس باید در رابطه با آنان بیشتر بدانید تا نقش آن ها را در تجارت و مشارکت در پایداری محیط زیست مشاهده کنید.

چطور-در-بازاریابی-موفق-شویم؟

بازاریابی سبز را بشناسید؟

بازاریابی سبز شامل شرکت هایی است که محصولات یا خدمات خود را به گونه ای تبلیغ می کنند که سازگاری با محیط زیست را نشان دهد.

*نام جایگزین: بازاریابی محیطی، بازاریابی محیطی

وقتی شرکتی سازگاری با محیط زیست را به نمایش می گذارد، این محصولات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

*به صورت پایدار تولید می شود

*فاقد مواد سمی یا مواد تخریب کننده اوزون هستند

*تولید شده از مواد بازیافتی یا قابلیت بازیافت

*ساخته شده از مواد تجدید پذیر

*عدم استفاده از بسته بندی بیش از حد

*برای تعمیر و دور ریختن طراحی شده است

بازاریابی سبز معمولاً توسط شرکت هایی انجام می شود که متعهد به توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی هستند. سازمان های بیشتری در تلاش اند تا شیوه های تجاری پایدار را پیاده کنند. آنها تشخیص می دهند که می توانند محصولاتشان را برای مصرف کنندگان جذاب کنند. در حالی که هزینه های بسته بندی، حمل و نقل، انرژی و آب و… را کاهش دهند.

علاوه بر این، مشاغل به طور فزاینده ای در حال بررسی هستند. تا نشان دهند سطح بالایی از مسئولیت اجتماعی می تواند وفاداری به برند را در بین مصرف کنندگان اجتماعی افزایش دهد. شاید سبز شدن ابتدا هزینه بیشتری از قبل داشته باشد، اما در دراز مدت پاداش های بزرگی به بار می آورد.

بازاریابی سبز چگونه کار می کند

بازاریابی سبز با پیاده سازی و تمرین روش های تجاری پایدار توسط یک شرکت آغاز می شود. اگر عملکردهای تجاری آنها با پیام های بازاریابی سبز آنها مطابقت نداشته باشد، شرکتها در معرض خطر قرار می گیرند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنند آنچه را که تبلیغ می کنند، انجام می دهند. اصالت در بازاریابی سبز ضروری است.

شرکت ها به طور کلی سه زاویه بازاریابی سازگاری با محیط زیست دارند:

*مواردی که برای تولید محصولات آنها استفاده می شود

*محصولات واقعی

*بسته بندی محصولاتی که به فروش می رسد

آنها ممکن است انتخاب کنند چگونه محصولاتشان از مواد بازیافتی ساخته شده است. محصولاتشان برای بازیافت یا استفاده مجدد، استفاده از بسته بندی های زیست تخریب پذیر یا ترکیبی از این سه محصول ساخته شده است. همچنین برای یافتن شرکت های بزرگتر که در برنامه های مختلف حضور دارند. تا هدف خود یعنی افزایش بازیافت در کل شرکت، کاهش دفع زباله و حمایت از ابتکارات جامعه را نشان دهند.

تحقیقاتی بر روی یک بقالی و یک رستوران صورت گرفته است که هر دو در بازاریابی سبز معروف هستند.

برای بقالی هایی که محصولات ارگانیک را تبلیغ می کنند، از سال 2010 فروش مواد غذایی ارگانیک بیش از دو برابر شده است. زیرا مصرف کنندگان به طور فزاینده ای غذاهای اصلاح نشده از نظر ژنتیکی و عاری از سموم دفع آفات را ترجیح می دهند. رستوران هایی که گوشت و الکل با منبع محلی تولید می کنند، رونق زیادی دارند. تأمین منابع محلی برای مصرف کنندگان جذاب است. زیرا تصویری از پایداری و تمایل به سرمایه گذاری در جامعه را ارائه می دهد.

آیا بازاریابی سبز ارزش آن را دارد؟

بازاریابی سبز وقتی درست انجام شود می تواند یک استراتژی بازاریابی بسیار قدرتمند باشد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

-چهل و هشت درصد از مصرف کنندگان ایالات متحده می گویند که به طور قطع یا احتمالاً عادت های مصرف را کاهش می دهند تا اثرات زیست محیطی را کاهش دهند.

-محصولات دارای ویژگی های پایدار سهم بیشتری از فروش فروشگاه ها را به خود اختصاص داده اند. از 19.7 درصد در سال 2014 به 22.3 درصد در سال 2017 ، تا 25 درصد پیش بینی شده در سال 2021.

-نود درصد از هزاره ها می گویند که مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای محصولاتی هستند که حاوی مواد پایدار یا سازگار با محیط زیست هستند.

بازاریابی-سبز-چیست؟

روش های بازاریابی سبز

فراتر از ساخت یک محصول سازگار با محیط زیست، صاحبان مشاغل می توانند کارهای دیگری را به عنوان بخشی از تلاش های در بازاریابی سبز خود انجام دهند. موارد زیر می تواند بخشی از یک استراتژی بازاریابی سبز باشد:

  • استفاده از کاغذ و جوهرهای سازگار با محیط زیست برای چاپ مواد بازاریابی
  • صرفنظر از پرینت گرفتن از مواد چاپ شده و گزینه ای برای بازاریابی الکترونیکی
  • داشتن یک برنامه بازیافت و روش های مسئول دفع زباله
  • استفاده از بسته بندی محصول سازگار با محیط زیست
  • استفاده از روش های بسته بندی و حمل و نقل کارآمد
  • استفاده از منابع انرژی سازگار با محیط زیست
  • برداشتن گام هایی برای جبران تأثیرات زیست محیطی

معایب بازاریابی سبز

عموم مردم نسبت به ادعاهای سبز بدبین هستند. اگر یک ادعای سبز نادرست یا مغایر با سایر محصولات یا عملکرد یک شرکت باشد، شرکت ها می توانند به برندها و فروش آنها آسیب جدی بزنند. ارائه محصول یا خدمات به عنوان سبز هنگامی که این امر سبز نباشد، شستشوی سبز نامیده می شود.

به عنوان مثال، در سال 2012 یک مطالعه CBC Marketplace نشان داد که صابون ظرف ضد باکتری Dawn، حاوی یک برچسب که مهر و موم بچه و جوجه اردک را نشان می دهد و ادعا می کند که “Dawn به نجات حیات وحش کمک می کند”، حاوی Triclosan است که به طور رسمی برای آبزیان سمی اعلام شده است.

معرفی Seaworld Orlando “جام که مراقبت می کند” در سال 2013 یکی دیگر از نمونه های ناخوشایند بازاریابی سبز بود که به اشتباه پیش رفت. این فنجان به عنوان محصولی سازگار با محیط زیست به بازار عرضه شد. هر بار که شخصی فنجان را در ماشین فروش در پارک پر می کرد، یک تراشه تعبیه شده میزان دی اکسید کربن خود را ذخیره می کرد. این ادعاها هرگز اثبات نشد. بعلاوه، فنجان – و 40 لوازمی که می توان با آن خریداری کرد – پلاستیکی بود و مورد علاقه طرفداران محیط زیست نبود.

برای موفقیت در بازاریابی سبز باید متناسب با برند خود عمل کنید. به عنوان مثال داشتن یک محصول سبز تنها درصورتی که بقیه محصولات شما نیستند، می تواند مشتریان را نسبت به تعهد زیست محیطی شما متعجب کند.