اکثر کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ و البته طراحی وب‌سایت مشغول به فعالیت هستند با نرم‌افزارهای مختلفی روبرو شده‌اند که ظاهر زیبایی دارند اما کار کردن با آن‌ها بسیار سخت است. البته این مسئله میتواند کاملا برعکس نیز رخ دهد. باید بگوییم که این موضوع دو مفهوم مهم UX و UI را بازگو می‌کند. شاید این اصطلاحات برای افراد مبتدی و غیرمتخصص ناآشنا باشد اما برای وب دیزاینرها این اصطلاحات کاملا جا افتاده است. باید بدانید که UX مخفف کلمه User Experience design است و مفهوم تجربه و احساس کاربران را پس از مشاهده صفحه یک وب‌سایت نشان می‌دهد. اصطلاح UI اما کمی متفاوت است؛ UI مخفف کلمه User Interface design است و به بخش طراحی سایت اطلاق می‌شود. در واقع زمان رویت سایت توسط کاربران مورد سنجش قرار میگیرد. با این تعاریف به راحتی میتوان تفاوت UX و UI را درک کرد.

اما همواره سوالات بسیار زیادی در این زمینه در ذهن مخاطبان ایجاد می‌شود؛ همین مسئله ایجاب می‌کند تا بیشتر از این در رابطه با آنان توضیح دهیم. از همین‌رو در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت-UX-و-UI-در-چیست؟1

تفاوت UX و UI در چیست؟

برای اینکه نسبت به تفاوت UX و UI آگاه شوید؛ بهترین راهکار توضیح و معرفی هر کدام از آن‌ها، ویژگی‌ها و کاربردشان است.

UX را بشناسید

قبل از هرچیزی باید بدانید که UX به رفتارها، بروز احساسات و حالاتی از کاربران گفته می‌شود که در یک زمان به سراغ استفاده از یک سیستم خاص یا محصولی واحد می‌روند. تجربیاتی که آنان رقم می‌زنند اعم از اعتقادات، پاسخ‌های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراهایی که در زمان استفاده، قبل و بعد از سایت دارند را شامل می‌شود. از همین‌رو یکی از مهم‌ترین وظایفی که طراحان سایت برعهده دارند؛ ایجاد محیطی زیبا برای کاربران است. به‌گونه‌ای که توجهات را بر روی احساسات و هیجانات کاربران معطوف خود نماید.

به عبارت ساده‌تر درگیر شدن احساسات کاربران اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف است.

به عنوان مثال:

  • در قسمت منو سایت چه گزینه‌هایی را تعبیه کنید
  • باکس جستجوی سایت در کدام قسمت صفحه قرار گیرد.
  • بنرهای تبلیغاتی را در کجا بگذارید.

منظور از UI چیست؟

همین ابتدا بگوییم که UI تاثیرات متقابل سایت بر کاربران است. شما زمانی میخواهید تاثیرگذار واقع شوید که محصول یا خدماتی را به فروش برسانید. وقتی که میخواهیم از طراحی UI صحبت کنیم؛ منظورمان این است که باید بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز کرد. به این معنا که صفحات باید به گونه ای طراحی شود که اهداف UX محقق شود. برای مثال طراح UI سعی دارد تا در بالای صفحات سایت از بنرهایی استفاده کند که ثبات و یکپارچی سایت را تامین کند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ به شکل حرفه ای استفاده می شود.

مقایسه UX و UI

در قسمت بالا توضیحاتی در رابطه با تفاوت UX و UI خدمت شما ارائه دادیم. همانطور که میدانید این دو مفهوم در بسیاری از موارد میتوانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند اما با اینحال تفاوت‌های زیادی دارند. از جمله این تفاوت‌ها عبارتند از؛

* UI تنها بخشی از UX محسوب می‌شود. شما در زمان طراحی یک محصول باید کل آن را UX بدانید زیرا UX است که بر روی مخاطب اثر می‌گذارد. این درحالی‌ست که UI جزء زیرمجموعه‌های آن به حساب می‌آید و اغلب برای تامین هدف‌های UX استفاده می‌شود.

* برای اینکه بتوانید در طراحی UX موفق عمل کنید باید به سراغ UI بروید. بدون UI هرچند سایت شما طراحی و ظاهری زیبا و خیره‌کننده خواهد داشت اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

* زمانی که در حال طراحی UX هستید باید مفاهیم روانشناسی را درنظر بگیرید. به همین دلیل از آن‌ها به عنوان طراحی انتزاعی نام برده می‌شود. اما طراحی UI ابزارهای عینی و قابل مشاهده مانند تصاویر، ویدئو و دیاگرام و… را شامل می‌شود.

* برای طراحی UI طراحان میتوانند کاملا باب میل و سلیقه خود عمل کنند. این درحالی‌ست که برای داشتن سایتی مطابق با اصول طراحی، رعایت UX ضروری به شمار می‌آید.

هرچند متفاوت اما جداناپذیر

در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم تفاوت UX و UI را خدمت شما بیان کنیم. حال میدانید که هر چند این دو مفهومی متفاوت دارند اما در طراحی کاملا به یکدیگر وابسته و مکمل هم می‌باشند. پس به هر دو آن‌ها نیاز دارید. این امکان وجود دارد که با وب‌سایتی مواجه شوید که شاید از نظر ظاهر بسیار جذاب به نظر آید اما در حین کار کردن مشکلاتی را برای شما به وجود آورد که نه تنها وقت بلکه هزینه‌های زیادی را به بار آورد. زمان‌های زیادی پیش می‌آید برای داشتن تجربه‌ی کاربری بهتر باید رابط کاربری و ظاهر را تغییر داد و هر تغییری در UI در تجربه‌ی کاربری تاثیر دارد.