امروزه در یک دنیای کاملا دیجیتالی زندگی می‌کنیم، گوشی‌های هوشمند، اینترنت پرسرعت و دستیابی به اطلاعات آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن چیزی نبود که حتی در گوشه‌ای‌ترین بخش ذهن‌مان جای دهیم. اما هم‌اکنون و در حال حاضر زندگی بدون آن‌ها غیرممکن است. حتی تبلیغات بسیار گسترده‌ای در این زمینه صورت می‌گیرد و اکثر کسب‌وکارها را به سمت دیجیتالی شدن تشویق می‌کنند زیرا تا چندین سال آینده اگر کسب‌وکاری نتواند به دنیای دیجیتال مارکتینگ وارد شود باید کم کم فاتحه خود را بخواند. حال که صحبت از تبلیغات شد؛ بیایید کمی در رابطه با تبلیغ‌ نویسی و شخص تبلیغ نویس صحبت کنیم.

تبلیغات از گذشته در جامعه حضور داشته است، بیلبوردهای تبلیغاتی، آگهی‌های بازرگانی، همه و همه جزء مواردی هستند که ما را به سمت خرید یک محصول یا خدمت هدایت می‌کنند. اما باید بدانید که این تبلیغات توسط یک شخص خاص نوشته می‌شود که از مهارت و قدرت نگارش برخوردار بوده و نسبت به جامعه هدف آگاهی بالایی دارد. هر چند که بسیاری از افراد، نمیتوانند بین تبلیغ‌نویس و محتوانویس تفاوت قائل شوند. از همین‌رو در نظر داریم در این مقاله به شرح تفاوت این دو بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت-تبلیغ-نویس-و-محتوا-نویس1

فرق بین تبلیغ نویس و محتوا نویس در چیست؟

اگر بخواهیم به طور واضح به تفاوت میان تبلیغ نویس و محتوانویس بپردازیم باید بگوییم؛ محتوا نویس این وظیفه را برعهده دارد تا محتوایی مفید را به نگارش درآورد. البته نباید کار او را به نگارش و قرار دادن کلمات مختلف کنار هم و ساخت جمله‌ای بامفهوم ختم کنید. زیرا محتوا نویس همواره در تلاش است تا متونی طولانی، با تنوع محتوا و محتوایی غنی از اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار دهد. این محتوا باید با استانداردهای موتورهای جستجو تطابق داشته باشد و بهینه‌سازی شده باشد.

شاید فکر کنید که این کار همان تبلیغ‌نویسی است.

اما تبلیغ نویسی کاری جدا و متفاوت‌تر از آن چیزی‌ست که فکر می‌کنید.

محتوا نویس در حین نگارش محتوا باید به مواردی همچون کلمات کلیدی، توضیحات متا و لینک‌های مفید داخلی و خارجی برای همگام‌سازی متن نگارش شده با موتورهای جستجو توجه داشته باشد. این موارد کمک می‌کند تا محتواها در صفحات مختلف موتورهای جستجو خصوصا گوگل به نمایش درآید و مخاطبان با مطالعه آن‌ها به خواسته‌هایشان دست پیدا کنند.

حتی در برخی موارد مشاهده شده که محتوانویس‌ها همچون روزنامه‌نگارهای فعال در مجلات عمل می‌کنند. آن‌ها با نگارش متونی طولانی و البته با جزئیات بالا در تلاش‌اند تا موضوعی را به مخاطب ابلاغ کنند. هر چند نمیتوان کتمان کرد که این سبک، طرفداران خاص خود را دارد.

تبلیغ نویس چه کسی است؟

نمیتوانیم تبلیغ نویسان را جدای از محتوا نویسان قرار دهیم. آن‌ها نیز شغلی به مراتب نزدیک به محتوا نویسان دارند. اما تفاوت اصلی در این است که آن‌ها به عنوان تبلیغ‌گر به دنیای دیجیتال وارد می‌شوند. این دسته از افراد تلاش می‌کنند تا با عناوین تبلیغاتی کوتاه مثل عناوین پوسترها و صفحات فروش آنلاین که محصولاتی تخصصی دارند، نبوغ و استعداد خود را در تبلیغ نویسی به نمایش بگذارند و سود کلانی را با صاحبان کسب‌وکار برسانند.

البته نباید فکر کنید که آن‌ها به متون بلند اشراف ندارند. یک تبلیغ نویس به راحتی می‌تواند بر روی متوت تبلیغاتی بلند و به نوعی ریپورتاژ آگهی و البته امور بازاریابی تمرکز کرده و با شناخت کامل بازار هدف استراتژی مناسب و جملاتی مفهومی و جامعه‌پسند برای تبلیغات شما بنویسد.

به همین دلیل است که تبلیغ نویس‌ها برای خلاقیت‌شان و ایده‌پردازی‌های نابی که انجام می‌دهند مورد تحسین قرار می‌گیرند.

این دسته از افراد با کمک ابزارها و متون بازاریابی در تلاش‌اند تا ذهن مشتریان بالقوه را به سمت مسیری که به خرید منتهی می‌شود هدایت کنند. در این راه داستان‌سرایی و متون تبلیغاتی کوتاه نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد. که البته در چندین سال گذشته این روش‌ها نتایج درخشانی را از خود به جای گذاشته‌اند.

این نوع از تبلیغات به نوعی با احساسات مشتریان بالقوه بازی می‌کند و پس از برقراری ارتباطی قلبی با تک تک آن‌ها، فکر و ذهنشان را به سمت استفاده از آن محصول یا خدمت می‌کشاند. اگر یک تبلیغ نویس بتواند در متون خود از فکاهی و طنز نیز بهره گیرد میتواند مطمئن باشد که نتیجه‌کار همان چیزی خواهد بود که انتظارش را دارد.

با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که اشتراکات خاص و بسیار زیادی میان این دو نوع از نویسندگان وجود دارد.

تبلیغ-نویس-کیست1

تبلیغ نویسی یا محتوانویسی؛ کدام یک آسان‌تر است؟

اکثر متخصصان و صاحبنظران بر این عقیده‌اند که نمیتوان فعالیت این دو دسته را آسان‌تر از دیگری دانست. این مسئله را همواره باید به خاطر داشته باشید که تفاوت‌های بین این دو حرفه هیچگاه در نظر گرفته نمی‌شود اما با توجه به موقعیت‌های زمانی و نیازهای استخدامی، پروژه‌های متفاوتی به آن‌ها محول می‌شود. اینکه کدام یک از آن‌ها بهتر است دقیقا به علایق افراد بستگی دارد.

حال اگر بخواهیم کمی بازتر در رابطه با آسان‌بودن این دو فعالیت صحبت کنیم، باید بگوییم؛ محتوانویس اغلب زمان بیشتری برای نگارش، تفکر و پردازش یک محتوا دارد. در صورتی که این مسئله در رابطه با تبلیغ نویس صدق نمی‌کند زیرا او باید متون تبلیغاتی را در فرصت تعیین شده به صاحبان سرمایه برساند تا از آن برای تبلیغات استفاده شود.

هر چند گفته می‌شود محتوانویسان زمان بیشتری برای نگارش یک محتوا دارند، اما باید بدانید که برای برقراری ارتباطی مستحکم با مشتریان و ساخت یک برند برتر، باید نظر مشتریان را جلب کرده و محتوا را در کوتاهترین زمان ممکن تحویل دهید.

اگرچه هر دو حرفه مسئولیت های متفاوتی دارند اما توصیه می‌شود برای تدارک متون حرفه‌ای روی وب‌سایت خود، از هردو دسته نویسنده بهره بگیرید.

هرگز نباید این مسئله را فراموش کنید که استراتژی محتوا، تنها زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که محتوایی قوی داشته باشید و از ابزارهای تبلیغ نویسی در جهتی مناسب بهره بگیرید. اگر به عنوان محتوانویس فعالیت می‌کنید مطمئنا میدانید که محتوانویسی هم‌اکنون دوران طفولیت خود را طی می‌کند و شما جزء معدود افرادی به حساب می‌آیید که توانسته‌اید این تفاوت را درک کرده و از آن به نحو احسن بهره گیرید.