یک دهه پیش، عرصه اینفلوئنسر مارکتینگ تنها به افراد مشهور و چند وبلاگ نویس اختصاصی محدود بود. اکنون، به نظر می‌رسد افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده‌اند و حتی در حال اشباع بازار هستند.

باید بدانید؛ منظور از اینفلوئنسر مارکتینگ روشی کاملا جدید و خلاقانه است که در بازاریابی مدرن مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر در اینترنت و خصوصا شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید محال است با واژه اینفلوئنسر آشنایی نداشته باشید. ایفلوئنسر درواقع به فرد تاثیرگذاری گفته می‌شود که میتواند تغییراتی خواه مثبت، خواه منفی را در زندگی افراد دیگر به وجود آورد. به عبارتی؛ هر شخصی که توانایی تاثیرگذاری بر روی تصمیمات و رفتارهای فردی دیگر را داشته باشد، اینفلوئنسر گفته می‌شود.

اگر در گذشته در رابطه با این نوع از بازاریابی، تحقیق کرده‌اید، این امکان وجود دارد که اطلاعات متناقصی را بدست آورده باشید، اما مسئله اینجاست که عدم وجود استراتژی در این حوزه میتواند اینفلوئنسرها را به سمت نابودی بکشاند. حال میخواهید یک برند باشید یا هر چیز دیگر، بهره گیری از استراتژی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یک برند، دشوارتر از هر زمان دیگری شده است. در این محتوا نه تنها در رابطه با روشی مدرن از بازاریابی توضیحاتی خدمت شما ارائه می دهیم بلکه در رابطه با چگونگی موفقیت استراتژی ها نیز صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

اینفلوئنسر-مارکتینگ-1

اینفلوئنسر مارکتینگ را بشناسید

در یک سطح بنیادی، اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به حساب می آید که از تأییدیه‌ها و نام بردن از محصولات توسط افراد تأثیرگذار استفاده می‌کند. افرادی که دارای یک دنباله اجتماعی اختصاصی هستند و به عنوان متخصصان در حوزه خود فعالیت می کنند. در اینفلوئنسر مارکتینگ به دلیل اعتماد بالایی که افراد تأثیرگذار اجتماعی در میان دنبال کنندگان خود به وجود آورده اند، ارائه توضیحاتی در رابطه با یک محصول خاص بسیار سخت است. زیرا شخص اینفولئنسر باید نسبت به محصولات شما اطمینان داشته باشد تا آن را به مخاطبان خود تبلیغ دهید. درواقع توصیه های آنها نوعی اثبات اجتماعی به شمار می آید و در تبدیل مخاطبان به مشتریان بالقوه برند شما بسیار اثرگذار است.

اینفلوئنسر شبکه های اجتماعی چیست؟

خیلی ساده، اینفلوئنسر کسی است که می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد. اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی شخصی است که از طریق رسانه‌های اجتماعی این تأثیر را اعمال می‌کند. شکل تأثیر می‌تواند متفاوت باشد و هیچ دو اینفلوئنسر یکسان نیستند. اینفلوئنسر مناسب می‌تواند به مخاطبان هدف شما برسد‌، اعتماد ایجاد کند و تعامل را به وجود آورد. آنها محتوای اصلی و جذاب ایجاد می‌کنند. اما مسئله اینجاست که هیچگاه در ابتدای کار آن هم مشتاقانه از الگوی تبلیغاتی الگوی ارائه شده توسط برند شما استقبال نخواهند کرد.

بنابراین، بسیار مهم است؛ فقط با اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی کار کنید که دید آنها با دیدگاه شما همسو است.

اینفلوئنسرها می‌توانند میلیون ها دنبال کننده داشته باشند. شاید شناخته شده‌ترین ایفلوئنسر ایرانی صدف بیوتی است که  مرتبا میلیون‌ها لایک در پست‌های تبلیغاتی برندهای مختلف بدست می‌آورد.

هدف اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ کمک می کند تا اعتبار شما در بازار، فالوئرها و فروش شرکت یا برند به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. این مسئله میتواند یکی از اصلی ترین اهداف این نوع از بازاریابی به حساب آید. اما چه اهداف دیگری با کمک این نوع از مارکتینگ نصیب برندها و اینفلوئنسرها می شود؟

*در معرض دید عموم قرار میگیرید:

اینفلوئنسرها این توانایی را دارند با استفاده از شهرتی که بدست آورده‌اند، از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات شما را برای هزاران نفر و حتی میلیون ها نفر به نمایش در آورند.

*محتواهای اصیل:

اگر یک اینفلوئنسر نتواند محتوایی یونیک و اصیل را تولید کند، افراد چرا باید او را دنبال کنند؟ چگونه میخواهد بر افراد تاثیر بگذارد؟ از همین رو میتوان مطمئن بود اینفلوئنسرها محتوایی اصیل و تاثیرگذار را در راستای بازاریابی محتوایی برند یا شرکت شما به اشتراک خواهند گذاشت.

*جلب اعتماد مصرف کننده

همانطور که گفته شد،‌ اینفلوئنسر تاثیر زیادی بر طرفدارانش دارد و این طرفداران نیز با عقاید این اینفلوئنسر موافق اند و اکثر آن ها از شرکتی که وی تبلیغ می کند، خدمات می گیرند و یا کالا می خرند.

اینفلوئنسر-مارکتینگ-را-بشناسید-1

نکاتی که برای انتخاب اینفلوئنسر

همواره به اندازه کسب و کاری که در حال اداره آن هستید به سراغ اینفلوئنسر بروید.

فرضا اگر شما یک شرکت نوپا به شمار می آیید، هرگز نباید به سراغ اینفلوئنسرهای بزرگ و پرهزینه بروید. از اینفلوئنسرهایی با تعداد فالوور کمتر شروع کنید تا هزینه کمتری را برای شما به دنبال داشته باشد.

خلاقیت را میتوان مهم ترین عنصر این نوع بازاریابی دانست به گونه ای که حرف اول و آخر را میزند. هر چه خلاقیت شما در تبلیغات خصوصا توسط اینفلوئنسر بیشتر باشد، شانس اینکه تبلیغ شما فراگیر شود بیشتر شده و به طبع آن، فروش شرکت شما نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

اما قبل از شروع هرگونه همکاری با اینفلوئنسر، اطلاعات صفحات مجازی او را درخواست کنید. اینکه هر پست او چه مقدار لایک و بازدید دریافت می کند، رده سنی دنبال کنندگان او چقدر است و… . البته امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم و بازاریابی رخ داده، برنامه هایی معرفی شده که امکان بررسی این اطلاعات را در اختیار شما قرار داده است. از جمله این برنامه ها میتوان به Social Blade اشاره کرد.

کلام آخر

در این محتوا شما را با اینفلوئنسر مارکتینگ و نکات مرتبط با آن آشنا کردیم.

حال میدانید که چگونه میتوانید با استفاده از اینفلوئنسرها به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید.

کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.