وقتی صحبت از بازاریابی گوریلی می شود، چه چیزی در ذهن شما شکل میگیرد؟ مطمئنا استفاده از کلمه گوریل و بازاریابی در کنار هم کمی عجیب به نظر می‌رسد و ابهاماتی را به وجود می آورد. البته باید بدانید از آن تحت عنوان بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی نیز یاد می شود. اصطلاح گوریلی درواقع از جنگ گوریل‌ها الهام گرفته شده که با یک استراتژی و تاکتیک کوچک توسط ارتشی سازمان یافته، در نبرد با نیروهای بزرگتر و سازمان یافته‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تاکتیک‌ها اغلب کمین، حمله و عناصر غافلگیر کننده را در بر میگیرد. البته نیروهای سازمان یافته بزرگتر توانسته اند با بودجه های بسیار کلان خود، جایگاه مناسبی را در بازار به خود اختصاص دهند. دقیقا مانند جنگ گوریلی، بازاریابی پارتیزانی نیز به سراغ همین تاکتیک در صنعت بازاریابی رفته است.

گوریل مارکتینگ را باید یک نوع استراتژی تبلیغاتی بدانید که شرکت ها با تمرکز بر روی تاکتیک‌های غیرمتعارف و کم بودجه، میتوانند نتایج موردنظرشان را بدست آورند. به نوعی روش کار آن، سوپرایز کردن مخاطب با روش هایی نوآورانه و البته ایجاد یک تاثیر ماندگار است.

ملاک اصلی گوریل مارکتینگ، تعاملات شخصی است، بودجه بسیار محدودی را به خود اختصاص می دهد و بر روی گره های کوچکی که وظیفه تبلیغ در یک مکان خاص را برعهده دارند، متمرکز می شوند. این نوع از تبلیغات، تا حدود زیادی به تخیل بالا و انرژی زیاد متکی هستند. برطبق تحقیقات، بازاریابی گوریلی در مقایسه با سایر اشکال بازاریابیریال سنتی تر بوده اما با این حال از ارزش بسیار بالاتری در بین مصرف کنندگان برخوردار است. این مسئله را میتوان به اصلی ترین هدف گوریل مارکتینگ تعمیم داد؛ جایی که این روش در نظر دارد عرضه شدن محصولات و خدمات به مصرف کننده را در سطحی به یاد ماندنی انجام دهد.

بازاریابی گوریلی

ویژگی های بازاریابی گوریلی را بشناسید

مسلما تا زمانی که یک روش بازاریابی مزایا و ویژگی هایی را با خود به همراه نداشته و به طبع آن؛ سودآوری مناسبی را به مخاطب نرساند، نمیتواند طرفدارانی را پیدا کند. این مسئله در رابطه با بازاریابی گوریلی نیز صدق می کند. پس خالی از لطف نیست اگر ویژگی های گوریل مارکتینگ را بشناسید:

* بازاریابان فعال در گوریل مارکتینگ، از اینکه روش هایی غیرمتعارف و خلاق را ابداع کنند به هیچ عنوان هراسی ندارند. آنها بر این عقیده اند تا با برانگیختن علاقه مردم میتوانند محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند.

* زمانی که بتوانند با احساسات یک مشتری ارتباط برقرار کنند، به عبارتی کلید رسیدن به کسب درآمد را بدست آورده اند.

* معمولا از بازاریابی گوریلی در شرکت های بزرگ با هدف نشان دادن تمایز خود با سایر رقبا استفاده می شود.

* بهره گیری از این نوع بازاریابی باعث می شود تا شرکت ها هیچگونه نیازی به مبالغ زیاد نداشته باشند. تنها با تکیه بر تخیل، انرژی و زمان، نیاز خود را برآورده سازند.

* گوریل مارکتینگ بر روی ذهن ناخودآگاه مخاطب تاثیر می‌گذارد. درواقع طی تحقیقات انجام شده بسیاری از خریدهایی که افراد انجام می دهند براساس تصمیم گیری ذهن ناخودآگاه آنها بوده است.

* اغلب در مکان های عمومی مورد استفاده قرار  میگیرد و مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب می نماید.

* اصلی ترین عنصر آن را میتوان انتخاب درست زمان و مکان مناسب در راستای انجام یک تبلیغ دانست.

* برای مشاغل کوچک بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه است.

شاید با خود فکر کنید که یک تبلیغ بیلبوردی بتواند به صورت مختصر و ساده همان کار را انجام دهد. اما این مسئله را فراموش نکنید که از نظر فرهنگی، همه ما از آگهی فراری هستیم. در این چند ساله آنقدر برای ما پیام های تبلیغاتی ارسال شده که ندیده همه را پاک می کنیم. اما اگر یک تبلیغ خلاقانه، جدید و نو ببینیم چه واکنشی از خود نشان می دهیم؟

بازاریابی چریکی

گوریل مارکتینگ در دنیای دیجیتال چگونه است؟

امروزه ما در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که هر لحظه در حال تغییر بوده و روشی ساده و آسان تر را برای داشتن یک زندگی بهتر و با کیفیت تر پیش روی ما می گذارد. جالب اینجاست که این مسئله برای مشاغل بسیار اهمیت دارد زیرا با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال میتوانند آپدیت شوند و روش های جدیدتری را برای کسب درآمد و فروش بیشتر محصولات و خدمات مورد استفاده قرار دهند.

اگر چه شبکه ها نسبت به زمان گذشته دستخوش تغییرات گسترده ای شده اند اما پیام آنها بیش از هر زمان دیگری میتواند راهگشای کسب و کارها باشد: صنعت مارکتینگ هرگز  از کسب و کارهایی که ایده های خلاقانه خود را به سمت مصرف کنندگان می برند، اشباع نشده است.

به خوبی میدانید که اساس یک استراتژی چریکی، ایجاد ارتباطی موثر با مشتریان بالقوه است. زمانی که این ارتباط به بی نظیرترین و احساسی ترین حالت ممکن شکل بگیرد، و بتواند حساسیت مصرف کنندگان را نسبت به قدرت تبلیغات برانگیزد، همواره در مرکز توجهات خواهد بود و رسیدن به نتیجه دلخواه خیلی دور از دسترس نیست.

در این راه نباید از تحقیقات بازار و تحقیق بر روی مشتریان هدف غافل شوید. تا زمانی که ندانید، بازار هدف شما کیست، هیچگاه راه درست را پیدا نخواهید کرد. پس از آن، دنیای تکنولوژی، راهکارهای بسیار مناسبی را پیش روی شما قرار داده تا چشم اندازها را درک کنید، اینکه با کمک ابزارهای موجود به تجزیه و تحلیل مخاطب بپردازید، یا فالوورهای شبکه های اجتماعی را برای فروش بیشتر تحریک کنید و… همگی از جمله روش های موجود پیش روی شماست.

کلام آخر

در این محتوا به طور کامل در رابطه با بازاریابی گوریلی خدمت شما توضیحاتی ارائه دادیم، درواقع گوریل مارکتینگ کمک می کند تا شرکت ها بر روی برقراری رابطه خوب با مشتریان تمرکز نمایند و همواره پیگیری مشتریان را بهبود بخشند. اگر سوالی در این حوزه ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش اول الفبای تبلیغ مراجعه نمائید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.