با توجه به دسترسی گسترده افراد به اینترنت، اگر بگوییم که روزبه‌روز بر مصرف‌کنندگان به اینترنت افزوده می‌شود، باور می‌کنید؟

طی تحقیقاتی که در این راستا صورت گرفته، استفاده مداوم از اینترنت در میان بزرگسالان تنها در سه سال گذشته چیزی حدود 5% افزایش یافته است. هر چند گفته می‌شود نحوه خرید و علاقمندی‌های افراد دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده، اما این مسئله به این معنا نیست که بازاریابی آفلاین کارآیی خود را از دست داده است. بازاریابی به نوعی همواره با مخاطبان در مکان و زمانی مناسب در ارتباط می‌باشد.

امروزه باتوجه به پیشرفت‌های صورت گرفته، بازاریابی باید درجایی صورت گیرد که افراد درحال گذراندن وقت خود هستند؛ یعنی اینترنت.

با این اوصاف باید بگوییم، در میان تمام انواع بازاریابی که می‌شناسید، دیجیتال مارکتینگ را نیز وارد کنید.

بازاریابی دیجیتال هر نوع بازاریابی را که به صورت آنلاین انجام می‌گیرد، شامل می‌شود.

مطمئنا آشنایی نسبی با بازاریابی دیجیتال دارید، اما مسئله اینجاست که همواره سوالات بسیار زیادی در این راستا ذهن مخاطبان را به خود مشغول می‌کند. در این مقاله در نظر داریم به برخی از این سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم بازاریابی دیجیتالی را به طور دقیق تعریف کنیم، مطمئنا با تعاریف بسیار زیادی روبرو خواهیم شد.

اما تعریفی که اکثر متخصصان و بازاریابان به آن باور دارند این است؛ بازاریابی دیجیتالی تقریبا به بازاریابی تمامی محصولات و خدماتی گفته می‌شود که از طریق دستگاه‌های الکترونیکی به فروش می‌رسند. با توجه به این تعریف می‌توان درک کرد که بازاریابی دیجیتالی به هیچ عنوان یک مفهوم جدید به حساب نمی‌آید و از زمان پیدایش رادیو که حدود 100 سال از آن می‌گذرد مفهومی به نام بازاریابی دیجیتالی وجود داشته است. اولین تبلیغ آن هم یک اجرای اپرا بود که بلیط‌های آن در کسری از ثانیه به فروش رسید. آن روز را روز تولد دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. حال به واسطه پیشرفت‌هایی که در این راستا صورت گرفته و تبلیغات گسترده‌ای که در اینترنت انجام شده این مفهوم نمود بیشتری پیدا کرده است.

نکته تعجب‌برانگیز اینجاست که شاید یک بازاریاب تازه‌کار بگوید؛ بازاریابی آفلاین و بازاریابی دیجیتالی تقریبا یکسان هستند.

اگر چنین جمله‌ای را شنیدید نه عصبانی شوید و نه به او بخندید، سعی کنید تفاوت‌های جزئی و فاحشی که میان آن‌ها وجود دارد را برای وی روشن کنید.

چگونه بازاریابی دیجیتال را در تجارت تعریف کنیم؟

بازاریابی دیجیتال با استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتالی بی‌شماری که در اختیار دارد، برای ارتباط با مشتریان در جایی که بیشتر وقت خود را می‌گذرانند یعنی بصورت آنلاین تعریف می‌شود. از خود وب سایت گرفته تا دارایی‌های برند تجاری آنلاین، تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیلی، بروشور آنلاین و… ، همگی طیفی از تاکتیک‌هایی هستند که زیر چتر “بازاریابی دیجیتال” قرار می‌گیرند.

بهترین بازاریاب‌های دیجیتال، تصویری روشن از چگونگی نحوه پشتیبانی کمپین دیجیتال مارکتینگ و اهداف کلی خود دارند. و با توجه به اهداف استراتژی بازاریابی خود، می‌توانند از طریق کانال‌های رایگان و پولی که در اختیارشان قرار دارد از یک کمپین بزرگتر حمایت کنند.

به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوایی می‌تواند مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ را ایجاد کرده و منتشر نماید.

پس‌از آن بازاریاب‌ها در شبکه‌های اجتماعی یک برند تجاری می‌توانند برای تبلیغات از این پست‌8های وبلاگ استفاده کرده و محتوایی ارگانیک را در حساب کاربری برند تجاری خود به اشتراک بگذارند. این مسئله در رابطه با بازاریابی ایمیلی و حتی کمپین‌نامه‌های الکترونیکی (خبرنامه‌ها) نیز صدق می‌کند. زیرا به مخاطبین این امکان را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری نسبت به شرکت، محصولات یا خدمات بدست آورند. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که بازاریابی دیجیتالی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

مثال‌هایی از دیجیتال مارکتینگ

  • بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)
  • بازاریابی محتوا
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
  • بازاریابی بومی
  • بازاریابی وابسته
  • بازاریابی کلیکی
  • بازاریابی ایمیلی

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل نسبت به دیجیتال مارکتینگ آشنایی پیدا کردید و حتی با مفهوم آن در دنیای تجارت نیز آشنا شدید. حال به خوبی می‌دانید که بهره‌گیری از انواع روش‌های تبلیغاتی برای فروش محصولات و خدمات خود، همگی بخشی از بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهند و در زنجیره‌ای به هم وابسته یکدیگر را تکمیل می‌کنند و شما را به سمت موفقیت سوق می‌دهند. با اینحال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرد متخصصان و مشاوران ما در الفبای تبلیغ می‌توانند راهنمایی های دقیق و درستی را در این راستا در اختیار شما قرار دهند.

تنها کافیست به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه نمائید.