در سال‎‌های گذشته آنقدر شرکت‌ها و افراد مختلف از روش‌های نادرست برای بازاریابی و فروش محصولات خود استفاده‌ کرده‌اند که ناخودآگاه زمانی که اسم بازاریابی را می‌شنویم احساس نفرت در وجود ما شکل می‌گیرد و چهر‌مان در هم می‌شود. اما امروزه خوشبختانه پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور روش‌های مختلف برای ارائه محتوا باعث شده تا تبلیغات در حرفه‌ای‌ترین و زیرپوستی‌ترین صورت ممکن انجام گیرد. به‌گونه‌ای که افراد حتی متوجه آن نشوند اما علاقه شدیدی به استفاده از محصولات یک برند داشته باشند. از همین‌رو در نظر داریم به سراغ یکی از مرموزترین و مخفی‌ترین نوع بازاریابی یعنی «بازاریابی پنهان» برویم و از رازهایی که در آن وجود دارد پرده برداریم. شاید پس از خواندن این محتوا متوجه شوید که این روش ذهن شما را نیز به بازی گرفته است. با ما همراه باشید.

روش-های-بازاریابی-پنهان

منظور از بازاریابی پنهان چیست؟

اکثریت تکنیک‌هایی که در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند جزء تکنیک‌های مستقیم به حساب می‌آیند. به عبارتی شرکت‌ها و بازاریابان با نشان دادن یک تبلیغ شما را نسبت به یک محصول یا خدمت آگاه می‌کنند! حال اینکه شما آن را خریداری کنید یا نکنید هیچ اهمیتی ندارد. تنها هدف انجام بازاریابی است. اما در برهه‌ای از زمان هیچ داستان واضحی رخ نمی‌دهد. در بازاریابی پنهان یک برند بدون اینکه هیچ علائم و نشانه‌ای را بروز دهد، پیام بازاریابی مدنظر خود را در ضمیر ناخودآگاه شما ارسال می‌کند. بدون اینکه حتی این پیام حامل خبر باشد یا حتی متوجه شوید این یک تبلیغ است.

این نوع از پیغام‌های‌پنهان به راحتی ازمرزهای آگاهی انسان عبور می‌کند،بدون اینکه افراد متوجه آن شوند بررفتار آنها اثر می‌گذارند.

اما چگونه؟

یک موزیک آرام در پس‌زمینه تا چه اندازه میتواند تاثیرگذار باشد؟ یا عطری ملایم یا حتی رفتارهای آدم خوب‌های زندگی‌مان؟

همانقدر نامحسوس ودور از انتظار!

برای بسیاری از ما این اتفاق رخ داده که از خودمان پرسیده‌ایم؛ چرا این کالا را خریدم؟ هرچند همه ما یک جواب منطقی پیدا می‌کنیم اما آن جواب، هیچگاه نمیتواند جواب اصلی باشد!

شما به‌طور خیلی نامحسوس پیام بازاریابی فروشندگان را دریافت کرده‌اید و در دام آنها افتاده‌اید.

بازاریابی-پنهان-چیست؟

بازاریابی پنهان چگونه انجام می‌شود؟

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای انتقال پیام‌های مخفی بازاریابی به دنیا معرفی شده که از جمله آن‌ها میتوان به استفاده از افراد مشهور، رسانه‌های جعلی، بحث‌ها و جنجال‌های فیک درباره یک برند یا محصول در رسانه‌های مختلف و… که هر کدام میتواند تاثیری بدیهی بر افراد بگذارد و زندگی آنان را دستخوش تغییرات کند. حال بیایید این روش ها را بشناسید.

* بهره‌گیری از افراد مشهور

به طور معمول بازیگران یا افراد مشهوری که از لباس‌ها و محصولات یک برند خاص استفاده می‌کنند، به صورت کاملا غیرمستقیم در حال تبلیغ یک برند هستند. شاید آنها هیچ عکس العمل یا هیچ سختی را به زبان نیاورند اما تاثیر بسزایی در افزایش محبوبیت آن برند دارند. این مسئله خصوصا در رابطه با آن دسته از افرادی که محبوبیت‌شان زیاد است بسیار صادق است زیرا افراد زیادی در جامعه حضور دارند که آن افراد الگوی زندگی‌شان است و استفاده از محصولات یک برند حتما در خاطرشان ثبت خواهد شد.

اما سونی اریکسون به یک روش بسیار جالب به سراغ استفاده از بازاریابی پنهان رفته است.

در سال 2002 سونی اریسکون اولین شرکتی بود که توانست تلفن همراهی با دوربین دیجیتال را به بازار ارائه نماید.

بخش تبلیغاتی این برند از 60 بازیگر در 10 شهر بزرگ استفاده کرد تا به عنوان توریست از مردم بخواهند که از آنها در برابر مکان‌های گردشگری عکس بگیرند. بعد به جای دادن دوربین به افراد، گوشی دوربین دار جدید سونی را به آنها میداند. افراد متعجب به دوربین جدید نگاه می‌کردند و بازیگران نیز در رابطه با نحوه کار آن به رهگذران آموزش می‌دادند.

آیا این روش واقعا نوعی از بازاریابی پنهان و پراز خلاقیت و ایده نو نبود؟

* رسانه‌های مخفی

امروزه در اینستاگرام و رسانه‌های مختلف می‌بینید که افراد در رابطه با تجربیات خود و کارهای رومزه‌شان حرف می‌زنند و هیچ نشانی از تبلیغات و بازاریابی در آن نیست. اما اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید که آنها خیلی نامحسوس و مخفی در حال بازاریابی هستند و شما در معرض بازاریابی پنهان قرار گرفته‌اید.

بازاریابی-پنهان-چگونه-عمل-می-کند؟

* جنجال‌های جعلی

نوعی دیگر از بازاریابی پنهان ، جنجال های جعلی نام دارد. درواقع شایعات در کشورمان ایران بیداد می‌کند و جالب اینجاست که برندهای مختلف تلاش می کنند تا از طریق گفتگوهای دروغین، شایعات و جنجال‌ها به بازاریابی پنهان بپردازند و شهرت برند خود را دوباره به مخاطبان‌شان یادآور شوند. اصول این روش بدین صورت است؛

یک شایعه یا بحث راجع به محصول راه می‌اندازند و در فضای مجازی وایرال می‌شود. در حالی که تمامی رسانه‌ها در حال پرداختن به این بحث هستند بازاریابان شرکت عقب نشسته‌اند به جادوی تبلیغات خود نگاه می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

در این میان میتوان به جنجال لیوان های استارباکس اشاره کرد. یک ماگ ساده قرمز که طرح خاصی نداشت و به مناسبت کریسمس عرضه شده بود. موجی از انتقادات و تعریف و تمجید را دریافت کرد. با این حال هیچکس از این لیوان ها متنفر نشد و در همه خانه‌ها نیز یافت میشد.

همین جنجال کوچک منجر به افزایش فروش استارباکس شد.!!!

* پیام‌های مخفی در تبلیغات و لوگو

در برهه‌ای از زمان ممنوعیت بازاریابی و تبلیغات پنهان همچون دخانیات برای برخی از برندها اهمیت ویژه‌ای داد. زیرا آنها میتوانند به راحتی پیام خود را به صورت مخفیانه در اختیار مخاطب قرار دهند و به دلیل برخی محدودیت‌ها با هیچگونه محدودیت و اختلال و فراموشی روبرو نخواهند شد.

جدای از ممنوعیت، بازاریابی پنهان منجر به جذابیت بیشتر و خاصی برای برندها می‌شود و روایتگر یک داستان و انتقال پیامی احساسی به مشتری است.

کلام آخر

حال میتوان درک کرد که چرا بازاریابی پنهان روز به روز محبوب تر می شود و شرکت ها و بازاریابان بیشتری به سراغ بهره‌گیری از آن می‌روند. با وجود تمامی این توضیحات شما جزء کدام دسته از افراد هستید؟ آیا دوست دارید به صورت پنهان یا عیان به مخاطب معرفی شوید؟