امروزه یکی از اساسی ترین نوع بازاریابی را میتوان کپی رایتینگ دانست. کپی رایتینگ درواقع استفاده از کلمات با نگارشی بسیار جذاب برای فروش محصولات و خدمات است. میتوان گفت که کپی رایتینگ در دنیای پیشرفته امروز کار یک فروشنده را در قالب کلمات به زیبایی هر چه تمام تر انجام می دهد. هر چند این کار در ابتدا بسیار ساده به نظر میرسد، اما چیزی فراتر از این تفکرات است و ظرافت بسیار زیادی برای رعایت کردن دارد. با توجه به این مسئله در این نوشتار در نظر داریم شما را با کپی رایتینگ و البته نکاتی که به این حرفه ارتباط دارد آشنا کنیم. مطمئنا پس از آشنایی با دنیای پر رمز و راز آن، میل زیادی به استفاده از آن خواهید داشت.

آشنایی با کپی رایتینگ

برای اینکه بتوانید با مفهوم کپی رایتینگ آشنایی بیشتری پیدا کنید در این قسمت شما را با یک مثال روبرو می کنیم.

فرض کنید که رضا یک فروشنده است و روزانه ۱۰ ایمیل محتوایی برای افراد مهم و سرشناس به منظور فروش محصولات خود ارسال می کند. اما متاسفانه نتیجه خوبی از این ارسال ها دریافت نمی کند و بسیاری از افراد ایمیل او را به قسمت اسپم انتقال داده‌اند. شاید برایتان جالب باشد که با شرح ایمیل او – یک نمونه تبلیغ نویسی غلط -آشنا شوید:

« این ایمیل جنبه تبلیغاتی داشته و برای فروش محصولات ارسال شده است. محصولاتی که از جانب شرکت ما ارائه می‌شود جزء بهترین ها در طی سال های گذشته بوده است. از همین رو ما برنامه ویژه ای را به بخش مشتریان وفادار اختصاص داده‌ایم و پشتیبانی خاصی از آنها به عمل می آوریم و آماده‌ایم تا در برطرف کردن نیازهایتان به شما کمک کنیم. با تشکر رضا.»

مطمئنا این بدترین نوع ایمیل و البته بازاریابی‌ست که افراد میتوانند برای فروش محصولات خود انجام دهند. این ایمیل نه تنها باعث آزار فرد دریافت کننده می شود بلکه ایمیل شما را به بخش اسپم انتقال کرده و به هیچ عنوان حاضر به دریافت هیچگونه ایمیل از شما نیز نخواهد بود.

امروزه روش هایی کاملا عاقلانه و البته هوشمندانه به دنیا معرفی شده که باعث می شود افراد بدون هیچگونه تردیدی به ایمیل شما پاسخ دهند و محصول شما را خریداری کنند. در واقع بازاریابان و فروشندگان برای فروش محصولات خود باید رفتاری کاملا سخاوتمندانه داشته باشند تا طرف مقابل ترغیب به خرید شود. نکته اساسی در این روش این است که هیچ فشار بر خریدار نیست و وی با رضایت خود اقدام به خرید می کند.

حال محتوای ایمیلی را بخوانید که کاملا هوشمندانه نگارش شده است؛

« طی تحقیقاتی که در راستای فعالیت شما انجام شده، راهی پیدا کرده‌ایم که با استفاده از آن میتوان هزینه های HTX ساختمانی را تا چیزی حدود ۵۵% کاهش داد. گزارشی نیز در این راستا ضمیمه شده که به شما نشان می دهد شرکت‌هایی در نزدیکی محل شرکت شما مشغول به فعالیت هستند که در محقق کردن این هدف نقشی حیاتی ایفا می کنند. ما سه شرکت نزدیک به محل شرکت شما را پیدا کرده ایم و صحبت‌هایی را صورت داده‌ایم. برای اینکه اطلاعات کاملی از این شرکت ها بدست آورید به ما ایمیل بزنید.»

این ایمیل در مقایسه با ایمیل قبلی، تفاوتی به وسعت زمین تا آسمان داشت و مطمئنا ذهن خریدار را به خود مشغول کرده است. خصوصا زمانی که پای کاهش  ۵۵ درصدی هزینه ها در میان باشد. این روش نگارش باعث می شود تا مشتریان شما به صورت ناخودآگاه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کنند و در نتیجه شاهد فروش چشمگیر و البته درآمد قابل توجه باشید.

حال درست همینجاست که بدانید؛ این دقیقا همان نمونه کپی رایتینگ است.

این کپی رایتینگ است که ذهن‌ها را به خود مشغول کرده و منجر به فروش محصولات و خدمات می شود. اما یکی از مسائل مهم در رابطه با آن بخش سئو است. تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که سئو چیست و چه نقشی در کپی رایتینگ دارد؟ در ادامه به آن میپردازیم.

6 2 - کپی رایتینگ چیست؟

سئوی تبلیغ نویسی

سئو کپی رایتینگ چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که سئو مخفف موتور جستجو بهینه‌سازی( Search Engine Optimization) ا‌ست. اساسا آن چیزی که سئو کپی رایتینگ تلاش می کند که انجام دهد:

 • پیدا کردن کلمه کلیدی و رتبه بندی آن
 • انتخاب موضوعی مرتبط با کلمه کلیدی
 • تلاش برای بهبود و ارتقاء آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو گوگل

باید شاید در دو دهه گذشته با پرکردن انبوهی از مقالات و کلمات کلیدی میتوانستید موتورهای جستجوگر گوگل را گول بزنید و به صفحه اول نقل مکان کنید. اما باید در جریان باشید که امروزه موتورهای جستجوگر گوگل هوشمندتر از آن چیزی هستند که فکرش را می کنید و حتی این امکان وجود دارد که پس از بارگذاری محتوا و مقالات حتی شما را ایندکس نیز نکند.

با این حال، موتورهای جستجو عاشق مقالات نوشته شده در راستای کمک به مردم هستند. این دسته از مقالات اغلب دارای مثال، تکنیک، تصاویر، دستورالعمل و… هستند و حتی وب‌سایت‌های دیگر را به مقاله شما پیوند می دهند. تمامی این اقدامات از جانب موتورهای جستجو شناسایی شده و مورد بررسی قرار میگیرد. پس از آن وب سایت شما در صفحه اول گوگل به نمایش درخواهد آمد.

 به همین دلیل است که توصیه می شود برای نگارش محتوایی سئو شده حتما مقالات متعدد را مطالعه کرده و بهترین کلمات را گزینش کنید.

برای کپی رایتینگ از چه چیزهایی استفاده می‌کنید؟

دقت داشته باشید با توجه به نوع نوشتن شما، اطلاعاتی که به آن نیاز خواهید داشت نیز متفاوت خواهد بود. اما با این حال در این قسمت برخی از مهم ترین آنها را خدمت شما شرح خواهیم داد:

 • بروشوری که اطلاعات کاملا محصول یا خدمات را توضیح داده باشد.
 • فیلم های آموزشی که برای YouTube یا آپارت آماده شده است.
 • دستور العمل پادکست یا فایل صوتی
 • اسکریپت فروش تلفنی برای فروشندگان شرکت.
 • پست های وبلاگی برای بازاریابی محتوایی
 • سخنرانی های عمومی
 • ایمیل فروشندگان
 • ایمیل مشتریان جدید
 • ایمیلی برای پاسخگویی خودکار
 • و…
  2 1 300x250 - کپی رایتینگ چیست؟

  تفاوت تبلیغ نویسی و تولید محتوا

تفاوت کپی رایتینگ و تولید محتوا

پس از آشنایی با کپی رایتینگ و البته محتوایی که در راستای فروش محصولات و خدمات نوشته می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید به شخصی که چنین محتوایی را نوشته و در معرض دید عموم قرار می دهد، کپی رایتر می گویند. کپی رایتر همان نویسنده است اما لزوما هر نویسنده‌ای را نمیتوان کپی رایتر دانست. برای اینکه بتوانید تولید محتوا انجام دهید تنها نیاز است که قلم خوبی داشته باشید تا محتوای شما مفید و در فرمی جذاب باشد که مخاطب را به سمت خود جذب نماید.

اما کپی رایتینگ به توانمندی‌های بیشتری نیاز دارد. از طرفی باید گفت، کپی رایتینگ صرفاً یک کار هنری نیست. نیازمند تحقیق و بررسی، آشنایی با فنون بازاریابی، روانشناسی مخاطب و آگاهی از دانش روز دنیا است.

کسی که کارشناس تولید محتواست، محتوا را مینویسد و با منتشر کردن آن دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد. اما کپی رایتر محتوای مربوطه را مینویسد تا به فروش برساند. هر چند که در بازاریابی محتوایی انتظار داریم تا محتوا در درازمدت منجر به سرنخ و فروش بشود، اما کسی توقع تاثیرگذاری لحظه‌ای ندارد. این توقع در کپی رایتینگ وجود دارد.

همچنین حجم تولیدات متنی این دو سمت شغلی با هم یکسان نیست. کارشناسان تولید محتوا معمولا متن‌های بلندتری می‌نویسند. زمین بازی کپی رایتر تنگ و محدود است و باید در یک جمله کوتاه، کوهی از مفاهیم را منتقل کند. پس موجزنویسی نیز به لیست مهارت‌های کپی رایتر اضافه می‌شود.

کلام آخر

خبر خوب این است که نویسندگان و به طور کلی کپی رایترها برای نوشتن محتوای خود تمامی اطلاعاتی که نیاز دارند را میتوانند از شرکت ها و صاحبان مشاغل دریافت کنند. حال که به خوبی با نحوه کار کپی رایتینگ آشنایی دارید و به خوبی میدانید که در فروش محصولات و به طور کلی بازاریابی و تجارت و کسب سود چه نقشی دارد مطمئنا خواهان استفاده و یا آموزش آن هستید. از همین رو توصیه می کنیم که حتما به بخش تماس با ما مراجعه کنید و با مشاوران ارشد ما صحبت کنید، مطمئنا اطلاعات کاملی در این راستا در اختیار شما خواهند گذاشت.