همه ما فروشگاه اینترنتی دیجیکالا را می‌شناسیم، فروشگاهی که حداقل برای یکبار هم که شده به صورت آنلاین از آن خرید کرده‌ایم. کمی فکر کنید؛ چگونه از این فروشگاه خرید می‌کنید؟ آیا تنها محصولی که از قبل نسبت به آن اطلاعات دارید را می‌خرید یا نه انواع مختلفی از آن را بررسی می‌کنید، به نظر مخاطبان اهمیت می‌دهید و…؟ اگر دیدگاه‌های مخاطبان در تصمیم‌گیری‌های نهایی شما برای خرید تاثیرگذار است باید بدانید که چند سالی‌ست که این فروشگاه اینترنتی به سراغ بهره‌گیری از کامنت مارکتینگ رفته است و از این طریق توانسته نه تنها فروش خود را افزایش دهد بلکه محبوبیت و موفقیت خود را دوچندان کند. به‌گونه‌ای که متخصصان یکی از اصلی‌ترین و مرموزترین روش‌های موفقیت این برند را کامنت‌مارکتینگ دانسته‌اند. اما منظور از بازاریابی دیدگاه چیست؟ چگونه میتوان از آن در جهتی درست بهره گرفت؟ در ادامه با ما همراه باشید توضیحاتی دراین زمینه ارائه می‌دهیم.

کامنت-مارکتینگ

کامنت مارکتینگ را بشناسید

در ابتدا باید بدانید که کامنت مارکتینگ به مفهومی گفته می‌شود که با کمک آن میتوانید ترافیک طبیعی سایت یا همان SEO و البته فروش را به طور قابل توجهی افزایش دهید. اما منظور از بازاریابی دیدگاه چیست؟

منظور؛ «کمک گرفتن از نظر کاربران در سایت خود و استفاده از قابلیت نظر دادن در سایت دیگران، برای معرفی برند، تعامل، ایجاد رابطه و افزایش اعتماد کاربران است، که در نهایت منجر به افزایش ترافیک و فروش می‌شود.» نمیتوانیم بگوییم که تمامی کارها بی‌نقص است مطمئنا اشتباهاتی در اجرای آنان صورت می‌گیرد. تاکنون به اشتباهات مرتکب شده در بازاریابی دیدگاه فکر کرده‌اید؟

بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که اگر تنها لینک سایت خود را در سایتی دیگر به صورت کامنت بارگزذاری کنند میتوانند از آن سود زیادی کسب کنند و به نوعی بازاریابی کامنتی انجام داده‌اند. اما مسئله اینجاست که کامنت مارکتینگ به هیج عنوان چنین ماهیتی ندارد. اینکه مخاطب نظرات اسپم‌گونه شما را بخواند هیچ کمکی به سایت نمی‌کند و علاوه‌برآن هیچگونه بار معنایی ندارد تنها منجر به عدم تایید نظرتان شده و به زباله‌دان انتقال پیدا می‌کند. از همین‌رو قبل از انجام هرگونه حرکتی در این راستا کمی با خود فکر کنید؛ آیا نظر من میتواند تاثیری مثبت بر مخاطبی دیگر بگذارد؟ آیا مخاطبان میتوانند با کمک این نظر تصمیم گیری بهتری داشته باشد؟ اگر در نهایت به جواب مثبت رسیدید پس راه درستی را در پیش گرفته اید، نیازی نیست نگران باشید.

مزایای-کامنت-مارکتینگ

با کامنت مارکتینگ چه مزایای نصیب ما می‌شود؟

امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که هر لحظه در حال تغییر است و تکنولوژی جدیدی را به ما معرفی می‌کند، و این مسئله بر روی کسب‌وکارهای دیجیتالی نیز تاثیر گذاشته‌، به‌گونه‌ای که رقابت آنقدر نزدیک شده که حتی کوچک‌ترین اتفاقات و حتی یک کامنت ساده می‌تواند سرنوشت و تغییراتی بسیار مثبت را برای آن کسب‌وکار رقم بزند. اما چگونه میتوانیم از طریق کامنت، اتفاقات مثبتی را برای کسب و کارمان رقم بزنیم؟

* بک لینک بگیرید

وقتی صحبت از کامنت مارکتینگ می‌شود، اولین چیزی که به ذهم می‌آید، بارگذاری لینک در کامنت‌ها برای افزایش ورودی و به مراتب بهبود رتبه SEO است. اگر بتوانید در سایت های مختلف، لینکی از خودتان قرار دهید باید تنها کمی به این امیدوار باشید که در آینده رتبه بهتری خواهید داشت.

اما چرا تنها کمی باید امیدوار بود؟

چون در طی سال های گذشته گوگل به این مسئله پی برده و از اهمیت لینک‌ها درون کامنت‌ها کاسته است. هر چند اگر لینک خود را سایت‌های معتبر قرار دهید میتوانید انتظار بهتری داشته باشید اما اگر صرفا هدفتان ساخت لیتک است؛ توصیه می‌شود به ارسال کامنت‌های باارزش بسنده کنید نه صرفا گرفتن رتبه سئو بهتر.

* منشن بدون لینک

همانطور که گفته شد گوگل در طی سال‌های گذشته از اهمیت بک لینک‌ها در کامنت مارکتینگ کاسته است اما به روشی دیگر ارزش داده است؛ منشن بدون لینک. درواقع در این روش شما نام وب سایت را در مطالب مرتبط بدون هیچگونه لینکی بیاورید، بر اعتبار شما افزوده می‌شود. از همین‌رو بهترین جایی که میتوانید با خیالی آسوده و با کمترین هزینه و زمان اسم سایت خود را بیاورید، بخش کامنت سایت های دیگر است. پس به هیچ عنوان این فرصت را از دست ندهید.

کامنت-مارکتینگ-چیست

* افزایش جستجو نام برند

امروزه شبکه‌های اجتماعی به بخشی جداناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده اند. از همین‌رو کسب‌وکارها برای افزایش مخاطبان و به مراتب افزایش فروش به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند تا بتوانند به بهانه‌های مختلف کاربران را از طریق کامنت با سایت خود آشنا کنند. امروزه افزایش جستجو نام برند، امروزه به عنوان یکی از انواع راهکارهایی شناخته می‌شود که موتورهای جستجو میتوانند از طریق آن به شناسایی وبسایتی معتبر بپردازند. علاوه بر این، اگر کاربران از لینک پروفایل شما یا حتی به صورت مستقیم (وارد کردن آدرس) وارد سایت‌تان شوند باز هم برای گوگل یک فاکتور مثبت محسوب می‌شود.

* به روزرسانی محتوا

اگر به مطالعه چگونگی فعالیت موتورهای جستجو بپردازید متوجه می‌شوید که نه تنها گوگل بلکه تمامی موتورهای جستجو از اینکه دائما محتواهایی جدید و به روز را در صفحات وبسایت خود بارگذاری کنید خوششان می‌آید. اینکه شما بتوانید محتوایی جذاب را در سایت بارگذاری کنید باعث می شود مخاطب بیشتری به سایت شما ورود کند و به طبع آن ترفیک و البته فروش را افزایش دهید. سالهاست که محتوا به عنوان پادشاه شناخته می شود و اگر پادشاه به خوبی عمل کند سودآوری قطعی است.

به عبارت ساده‌تر؛ شما با ارائه محتوای ارزشمند این انگیزه را به مخاطب می‌دهید که نظر خود را بروز دهد که در نتیجه منجر به بروز تولید محتوایی جدید در همان صفحه خواهد شد. هیچ اهمیتی ندارد که یک خط کوتاه باشد یا یک صفحه در هر صورت منجر به افزایش طول محتوا و در نتیجه بروزرسانی آن خواهد شد.

* افزایش اعتماد

به طور کلی در کامنت مارکتینگ یا همان بازاریابی دیدگاه اصلی‌ترین چیزی که اهمیت دارد؛ جلب اعتماد مخاطب است. در دنیای وب این کار جزء سخت‌ترین ها به حساب می‌آید. اینکه شما تلاش کنید تا مخاطب را به سایتی سرد و بی روح و تاریک جلب کنید مطمئنا کاری به مراتب سخت تر از جلب کردن آنها به سایتی خواهد بود که حداقل ردپای چند نفر در آنها دیده شده است.

اینکه چند نفر در صفحه محصول‌تان از کیفیت، نحوه صحیح ارسال، گارانتی و.. سوالاتی را مطرح کرده باشند، به مخاطب این حس را القا می کند که این کسب‌وکار در حال ارائه خدماتی باکیفیت است. در نتیجه اعتماد به آن آسان‌تر می‌شود.

شاید بتوان گفت افزایش اعتماد مهم‌ترین تأثیری است که بازاریابی دیدگاه روی فروش و برندسازی سایت شما دارد.