در دنیای مدرن امروزه، روش‌های بسیار زیادی برای رسیدن به موفقیت در کسب‌وکار و البته زندگی پیش‌روی افراد قرار دارد. حال اینکه کدام یک از آن‌ها را انتخاب می‌کنیم ارتباط مستقیمی به توانایی‌ها، مسیر حرکتمان به سمت موفقیت، اهداف و البته بودجه موردنظر دارد. یکی از روش‌هایی که در این راستا بسیار کمک‌کننده بوده و از گذشته تاکنون در سطح شهر پیش‌روی چشممان قرار داشته، بیلبورد تبلیغاتی است. بیلبوردها، آن تابلوهای بزرگ تبلیغاتی که در اکثر بزرگراه‌ها و خیابان‌ها نصب شده و در تیررس نگاه سرنشینان ماشین‌ها و عابران پیاده بوده، یکی از ابزارها و رسانه‌های کمپین‌های بازاریابی می‌باشد که تمامی المان‌های تبلیغاتی محیطی را در اختیار دارد.

زمانی ‌می‌توانیم اطمینان داشته باشیم؛ بیلبورد موجود تاثیرگذار است که بتواند تصویری کاملا واضح، جذب‌کننده و به‌یاد ماندنی را از خود به‌جای بگذارد. اکثرا شرکت‌ها و کسب‌وکارهای موجود چه در فضای آنلاین و چه آفلاین، برای انتقال پیام کمپین‌های بازاریابی خود به سراغ بیلبورد می‌روند. چرا که به معنای شعار اصلی شما شناخته می‌شود.

این شعارهای تبلیغاتی در ذهن مردم حک شده و به مرور زمان مغز را به سمت استفاده از آن خدمات و یا محصولات هدایت می‌کند. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که برای استفاده از این روش تبلیغاتی چه اقداماتی باید صورت دهید؟ چه قوانینی را برای طراحی انواع بیلبوردهای تبلیغاتی باید رعایت کنید؟ مطمئنا آگاهی از این مسائل به شما کمک می‌کند تا تبلیغی موثرتر و نتیجه‌بخش را داشته باشید. از همین‌رو در ادامه این مقاله توضیحاتی در این راستا خدمت شما شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

مزایای بیلبورد تبلیغاتی

بیلبورد تبلیغاتی را بشناسید

بیلبورد تبلیغاتی را باید ساختاری بدانید که با هدف به نمایش گذاشتن تبلیغاتی خاص برای عموم مردم در فضای باز توسط شرکت‌ها و کسب‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رسانه تبلیغاتی اکثرا در بزرگراه‌ها و خیابان‌های بزرگ نصب شده و قابل مشاهده است.

اگر بخواهیم نگاهی به چگونگی پیدایش این مدل از روش‌های بازاریابی محیطی بیاندازیم، باید بگوییم که بیلبوردها از ابتدا اینچنین نبوده و ما آن‌ها به صورت پوسترهای بزرگ بر روی ساختمان‌ها و یا اطراف آن‌ها مشاهده می‌کردیم. گذشت زمان و البته ایجاد زیرساخت‌های مناسب جاده‌ای شرایطی را به وجود آورد تا بتوانیم شاهد بیلبوردهای بکار رفته امروزی باشیم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پیشرفت علم و تکنولوژی شامل حال بیلبوردهای تبلیغاتی نیز بوده و امروزه شاهد انواع مختلفی از این بیلبوردها همچون مکانیکی، دیجیتالی، موبایلی و حتی متورم و پرباد نیز هستیم.

معمولا آن دسته از شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی به سراغ استفاده از تبلیغات بیلبوردی می‌روند که درنظر دارند توجه افراد را با طراحی‌های خاص به سمت خود جلب کرده و یک تصویر و تاثیری ماندگار از خود در ذهن بیننده به وجود آورند. این نوع از بیلبوردها کمک می‌کند تا محتوایی کاملا حساب‌شده و تاثیرگذار را در اختیار مردم قرار دهند. به همین دلیل است که اغلب شعارهای تبلیغاتی کوتاه‌اند.

به عبارت ساده‌تر بیلبورد تبلیغاتی جزء تاکتیک‌های بازاریابی خارجی به حساب می‌آید و حتی از آن به عنوان آگهی تبلیغاتی نیز استفاده می‌کنند زیرا می‌تواند آگاهی و هوشیاری مردم را نسبت به برندها افزایش دهند. به عقیده کایل لیسی:

«اگر نتوانید مقدار توجهی که افراد به این نوع تبلیغات دارند را اندازه گیری کنید، در دنیای بازاریابی بسیار وحشتناک است».

مزایای استفاده از بیلبوردهای  تبلیغاتی

مسئله مهمی که در رابطه با انواع روش بازاریابی و تبلیغات وجود دارد این است، تا زمانی که یک روش نتیجه‌بخش نباشد و مزایا و فوایدی را با خود به دنبال نداشته باشد عاقلانه نیست به سراغ بهره‌گیری از آن برویم. حتی اگر رسیدن به نتیجه نیازمند صبر زیاد باشد.

حال اگر در نظر دارید که از بیلبورد تبلیغاتی برای معرفی کسب‌وکار و خدمات و محصولات خود استفاده کنید، مطمئنا این سوال در ذهنتان ایجاد شده که با استفاده از این روش تبلیغاتی چه مزایایی نصیب من خواهد شد؟ این مزایا عبارتند از:

  • این توانایی را دارد که به صورت گسترده بازارهای محلی را در تمامی ساعات شبانه‌روز پوشش دهد.
  • به دلیل حضور دائمی و مکرر در تیررس مردم موجبات افزایش آگاهی آن‌ها را نسبت به برند و خدمات و شرکت شما را فراهم می‌آورد.
  • با در اختیار داشتن پیامی ساده و قابل فهم برای تمامی اقشار جامعه، از درهم ریختگی و پراکندگی رسانه محافظت می‌کند.
  • با در اختیار داشتن توانایی اعجاب‌انگیز تطبیق، شرایطی را فراهم می‌آورد تا بتوان در رسانه‌های تکمیلی کمپین‌های رادیویی، تلویزیونی و مطبوعاتی به خوبی از آنها استفاده نمود.
  • امکان هدایت مستقیم مخاطبان به محل تبلیغ‌دهندگان و خرده‌فروشان با حضور در کنار خیابان‌ها، جاده‌ها و محل‌های فروش را فراهم می‌آورد.
  • نوعی پاسخ مستقیم به اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کننده به حساب می‌آید.
  • در کمترین زمان ممکن در ذهن مخاطب به ثبت میرسد.
  • استفاده از بیلبورد تبلیغاتی باعث می‌شود تا شرایط تبلیغات در فضای باز فراهم آید چرا که امکان بیشتری برای استفاده از رنگ‌ها و دیگر عناصر دیجیتالی وجود دارد. دقت داشته باشید که خلاقیت یکی از مهم‌ترین المان‌ها در کمپین‌های تبلیغاتی به حساب می‌آید.
  • کاملا به صرفه بوده و با هزینه بسیار پایین کاملا رقابتی به حساب می‌آید.

بیلبورد تبلیغاتی را بشناسید

بیلبورد را یک رسانه بدانید

قبل از هرچیزی باید بگوییم، بیلبوردها پیش از آنکه یک ابزار تبلیغاتی به حساب آیند، یک رسانه اجتماعی‌اند. رسانه‌ای که این توانایی را دارد پیام شما را به بهترین و موثرترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کند.

طی تحقیقاتی که در این راستا صورت گرفته، بیلبورد تبلیغاتی بیشترین اثربخشی را در بین روش‌هلی تبلیغات داشته و همواره موجبات بقا و موفقیت یک کسب‌وکار بوده است. به همین دلیل از آن تحت عنوان رسانه اثربخش یاد می‌شود. به عبارت ساده‌تر، رسانه‌ای که بتواند پیام فروش و بازاریابی را در مخاطبان درونی کند که قدرت نیازسنجی، نیازسازی، نیازمندی و نیازشناسی آنان را تحریک کرده و آنها را به عکس العمل وادارد، رسانه‌ای اثربخش است.

امروزه با اطمینان می‌توان گفت که بیلبورد جزء رسانه‌های اثربخش است. هر چند که شرکت‌ها با توجه به استراتژی‌های بازاریابی و با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌اند رسانه‌های متفاوتی را اثربخش می‌دانند. به عنوان مثال اگر یک شرکت واردکننده یا تولیدکننده خودرو بخواهد از یک رسانه اثربخش استفاده کند آیا به نظر شما بجز بیلبورد رسانه دیگری می‌تواند تا این اندازه نظر مخاطب را جلب نماید؟ این مسئله در رابطه با تبلیغات مرتبط با لوازم خانگی نیز صدق می‌کند. به نوعی با توجه به مدل هرم مشتری، بیلبورد به عنوان یک رسانه طلایی در تبلیغات لوازم خانگی محسوب می‌شود. هر چند مشتریان این رسانه سودآوری بسیار پایینی دارند اما از محصولات و خدمات دریافت شده رضایت کامل دارند و نسبت به آن محصول یا شرکت وفادارند.

اما با توجه به این مسئله که هم اکنون در دنیایی پر از تکنولوژی زندگی می‌کنیم، بیلبورد به عنوان یک رسانه تعاملی شناخته می‌شود و از حالت یک تابلوی تبلیغاتی غیرمتحرک خارج شده است. حتی در جشنواره تبلیغات کن، بیلبوردی از BBC توانست جایزه بهترین‌ها را به خود اختصاص دهد. مضمون بیلبورد به این شکل بود:

« پیامکی را به شماره‌های اعلام شده ارسال کنید و در آن رای دهید که آیا نیروهای آمریکا در جنگ‌ها نقش آزادی‌بخش دارند یا اشغالگرند»

جالب اینجاست که رای آنها پس از ارسال بر روی بیلبورد به ثبت میرسید. این مسئله نشان داد که بیلبورد از حالت گذشته خود فرسنگ‌ها فاصله گرفته و با خارج کردن مخاطب از حالت انفعالی رابطه‌ای تعاملی با وی برقرار کرده است.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل با بیلبورد تبلیغاتی و مزایا و اهداف و کارآیی و البته اثربخشی آن آشنا شدید. حال به خوبی می‌دانید که استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی تا چه اندازه می‌تواند برای معرفی کسب‌وکار و خدمات و محصولات شما موثر واقع شود. اگر خواهان بهره‌گیری از این روش تبلیغات محیطی هستید مطمئنا باید به نکات دیگری آشنایی پیدا کنید. از همین‌رو متخصصان و مشاوران ما در الفبای تبلیغ آماده‌اند تا هر آنچه که به آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهند. تنها کافیست که به بخش ارتباط باما مراجعه کنید. مطمئن باشید که تمامی ابهامات موجود در ذهنتان برطرف خواهد شد.