تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که مشاور ارشد BI در فروشگاه‌های اتکا اصلی‌ترین وظیفه‌ای که در اختیار دارد چیست؟ باید بگوییم هوش تجاری در حال حاضر از جمله به‌روزترین و در عین حال پرکاربردترین مفاهیم کسب‌وکار به حساب می‌آید که جهان معاصر ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. درواقع هر کسب‌وکاری برای موفقیت و رسیدن به سود و درآمد به آمارهای دقیقی احتیاج دارد تا در آینده افق‌های جدیدی را به سودرسانی خود باز کند. با کمک این آمارها میتوان به جامعه‌ای دست پیدا کرد که به عنوان مخاطب به کسب و کار شما سر میزنند و سودآوری قابل توجهی را برای شما به همراه دارند. اینکه فعالیت شما تا چه اندازه سودآور است نیز تنها به کمک همین آمارها مشخص خواهد شد اما رسیدن به چنین گزارش‌هایی آسان نیست.

چیزی به نام علم هوش تجاری این روزها این توانایی را به شما داده تا به چنین آمارهایی دست پیدا کنید و در راستای رسیدن به موفقیت بیشتر اقداماتی را صورت دهید. اگر تاکنون در این رابطه مطالعه‌ای نداشته‌اید توصیه می‌کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید.

تاثیر هوش تجاری بر کسب و کار

خیلی ساده هوش تجاری را بشناسید

هوش تجاری یا همان Business Intelligence  که به اختصار BI نیز شناخته می‌شود؛ نوعی فرآیند تکنولوژی محر است که بر پایه تحلیل داده‌ها بنا شده است. این فرآیند به مدیران، سرمایه‌گذاران، صاحبان کسب و کار و تمامی آن دسته از افرادی که جزء تصمیم گیرندگان اساسی یک کسب‌وکار قرار دارند اطلاعاتی عملی را ارائه می‌دهد که در نهایت منجر به انجام اقداماتی متنوع و متفاوت برای رسیدن به نتیجه مطلوب می‌شود. در حال حاضر با توجه به پیشرفت ‌هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده ابزارهای مختلفی BI برای آنالیز و تحلیل داده‌ها به دنیا معرفی شده که کار و تحلیل مبانی اولیه را آسان می‌کند. از جمله این گزارشات میتوان چارت، نقشه، گراف، گزارش و…. اشاره کرد که توانایی ارائه اطلاعات در قالب های بصری و خام را در اختیار دارند.

به عبارت ساده‌تر؛ هوش تجاری به عنوان یک مدیر به شما کمک می‌کند تا درک کنید چه عواملی در موفقیت یا شکست پروژه ها و کسب و کار شما تاثیرگذار است. نقش کدام عامل بیشتر بوده تا آن را تقویت یا حذف نمائید. همین باعث می‌شود بتوانید بفهمید چه عواملی سود بیشتر برای شما رقم می‌زنند و چه عواملی سود کمتری برای شما به همراه دارند.

BI توانسته این روزها طیف گسترده‌ای از ابزار، اپلیکیشن‌ و متدلوژی را شامل ‌شود که به یک سازمان کمک می‌کند بتواند اطلاعات (Data) را از سیستم داخلی و منابع خارجی شرکت جمع‌آوری کند و آنها را برای تحلیل آماده کند. از مجموع این اطلاعات در نهایت یک گزارش تهیه می‌شود که به مدیر و تصمیم گیرنده نهایی سازمان تحویل داده می‌شود.

فواید هوش تجاری برای کسب و کار شما

مطمئنا تا زمانی که هوش تجاری برای کسب و کار شما فوایدی را به همراه نداشته باشد به سراغ بهره گیری از آن نخواهید رفت. از همین رو بهتر است با این فواید آشنا شوید؛

1.گزارشات سریع آماده می‌شوند

این مسئله را میدانیم که هر شرکت یا کسب و کار از بخش ها و دپارتمان های مختلف تشکیل شده است و هر کدام نیازمند در اختیارداشتن فرمت های مختلف برای ارائه اطلاعات است. از همین رو باید فرمتی تهیه شود که بتوان به راحتی آمار و ارقام را تحلیل و بررسی نمود. در این راستا ابزارهای پیشرفته مختلفی که هوش تجاری بسیار کاربردی خواهد بود و به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن یک گزارش کامل و خوانا از هر کدام از بخش های شرکت تهیه کنید.

وقتی به عنوان مدیر یک کسب و کار مشغول به فعالیت هستید، متوجه خواهید شد که این کار برای شما بسیار حیاتی است زیرا باید بدانید دیتاهای شرکت چه چیزی را به شما می‌گویند. هیچ نیازی به معادلات هوش نیست. این مسئله خصوصا زمانی که شرکت های شما از بخش های مختلفی تشکیل شده بسیار کاربردی خواهد بود و تصمیم گیری را برای شما آسان می کند.

هوش-تجاری-چیست

2.به تصمیمات سریع و هوشمندانه کمک می کند

این مسئله را نمیتوان کتمان کرد که تمامی درآمد و سود شرکت شما به تصمیمات استراتژیکی وابسته است که اتخاذ می‌کنید. پس مطمئنا برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید که مدت زمان تقریبی برای تهیه یک گزارش IT چیزی حدود دو روز است. اما مسئله اینجاست که جهان هر لحظه در حال تغییر است و داده ها به طور مداوم دستخوش تغییرات گسترده می شوند و اختصاص دادن دو روز برای تهیه یک گزارش میتواند معادلات زیادی را برهم زند. از همین رو مدیران و استراتژیست‌های شرکت نیاز دارند که به اطلاعات به روز (آپدیت) دسترسی داشته باشند تا بتوانند به سرعت تصمیم بگیرند و جایگاه خود را در بازار از دست ندهند.

این اعداد و ارقام اصلا چیز کمی نیستند، دقیقا به کمک همین اعداد و ارقام است که می‌توانید راه‌حل‌های درست و درآمدزا برای کسب و کار خود پیدا کنید. هدف نهایی کارشناس هوش تجاری شرکت نیز دقیقا همین است. اینکه با تجزیه و تحلیل ساختارمند خود به تصمیمات استراتژیک و سریع شرکت کمک نماید.

3.بهره وری شرکت را افزایش می دهد

هوش تجاری از این قابلیت برخوردار است که راهکارهای نادرست اتخاذ شده را تشخیص دهد و وضعیت کنونی شرکت را با دقت بسیار زیاد مشخص نماید. همچنین این توانایی را دارد که مشخص نماید روزانه قادر به انجام چه کارهایی هستید، اولویت های شرکت شما کدام است و هرکس در شرکت باید انجام چه کارهایی را برعهده گیرد. به عبارت ساده تر با هوش تجاری متوجه خواهید شد کدام بخش ها عملکرد ضعیف‌تری دارند و کدام بخش ها با پیشرفت خود سود بیشتری به شرکت رسانده اند و به امکانات جدیدتری نیازمند هستند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید بر اساس آمار سال 2000 سایت CIO شرکت تویوتا با استفاده از ابزارهای هوش تجاری توانست بفهمد که در فرآیند توزیع و تحویل کالا نیمی از هزینه بیش ازآنچیزی است که باید باشد و با تغییر استراتژی این هزینه را 50% کاهش داد.

کلام آخر

در این محتوا به هوش تجاری و فواید آن آشنا شده اید. اما جهان هر لحظه در حال پیشرفت و هوشمندتر شدن است. اگر نتوانید همراه با جریان جهانی حرکت کنید به شدت عقب می‌افتید و کسب درآمد از آن تقریبا غیرممکن خواهد بود. نیاز است که به روز باشید و از سیستم های سنتی فاصله بگیرید و هر چه سریع تر خود را با دنیای جدید آداپته کنید. برای سکب اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کامل تری در این راستا خدمت شما ارائه دهند.