به هیچ هنوان نمیتوانید این مسئله را کتمان کنید که تمام زندگی ما حول محور محتوا می‌چرخد. این محتواست که به ما می‌گوید انجام چه کارهایی منجر به موفقیت می‌شود و یا استفاده از چه ادویه‌هایی در غذا، غذایی لذیذتر را می‌سازد و یا اینکه چه ویژگی‌هایی در گوشی یا لپ‌تاپ می‌تواند نیاز ما را برآورده سازد. اما مسئله اینجاست که فارغ از محتواهای متنی و ویدئویی و البته عکسی، امروزه با توجه به پیشرفت‌های حاصل شده با نوع جدیدی از محتوا آشنا هستیم که به آن پادکست می‌گویند.

درواقع پادکست نوعی از محتوای صوتی دیجیتالی‌ست که به صورت سریالی یا اپیزودهای مجزا تولید شده و برای دانلود و گوش دادن در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. به عقیده بسیاری از افراد اگر نمی‌خواهید به یک ستاره یوتیوب تبدیل شوید و یا شرایط فیلمبرداری مناسب را ندارید پادکست تجاری بهترین راه برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

شاید ایده پادکست‌ها برای شما جدید باشد اما سال 2014 بود که اینترنت شاهد انتشار اولین پادکست در دنیا بود. باید بدانید در طی سال‌های گذشته نه فقط در ایران بلکه در تمامی کشورها برای محتوای پادکستی اهمیت قائل‌اند و برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیقی برای ارائه محتوایی جذاب و مخاطب‌پسند در نظر می‌گیرند. فهم راحت پادکست‌ها و البته کارآمدتر بودن آن‌ها منجر شده تا بسیاری از افراد به سراغ ساخت پادکست بروند. اما مسئله اینجاست که برای ساخت پادکست باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چگونه پادکست تجاری موفق بسازیم؟

پادکست تجاری چگونه ساخته می‌شود؟

هیچ‌گاه نمی‌توان انتظار داشت که نگارش یک محتوای متنی، ساخت محتوای ویدئویی و یا تهیه عکس کار ساده‌ایست. این مسئله در رابطه با پادکست تجاری نیز صدق می‌کند. زیرا مراحل خیلی سخت و زمانبری را در پیش دارند. در ادامه این مراحل را خدمت شما معرفی خواهیم کرد؛

* تعیین اهداف

قبل از اینکه به سراغ ضبط پادکست تجاری بروید باید به طور کامل و صددرصدی نسبت به آن چیزی که می‌خواهید ارائه دهید آگاه باشید. اما اولین کار در این راه چیست؟

کمی حدس بزنید؛ بله «انتخاب هدف».

هر چند که در این راه گزینه‌های متفاوتی برای رسیدن به نتیجه پیش‌روی شما قرار دارد. اما مطرح‌کردن سوالاتی همچون:

«آیا تنها می‌خواهم به سرگرم‌کردن مخاطبان بپردازم؟»،

« آیا می‌خواهم اطلاع‌رسانی کنم؟»

 کمک می‌کند تا اهداف‌تان را بشناسید، هیچ‌گاه قبل از شناخت هدف، کاری را شروع نکنید. این مسئله در نهایت منجر به شکست شما خواهد شد. اگر علاقمند به انجام کاری هستید حتما دل به دریا بزنید و وارد ماجرا شوید. شما در این مرحله از ساخت پادکست تجاری مشخص می‌کنید که چه مباحثی را پوشش خواهید داد تا مخاطبان نیز با ساختار، برنامه، فرکانس و…آشنا شوند و بدانند چه انتظاری باید داشته باشند.

اگر در زمان ساخت پادکست شریک یا گروهی دارید، مشخص کردن نقش‌های هر یک از افراد باعث می‌شود هر فرد نقش خود را بداند و برنامه‌ریزی‌هایی را برای ارائه بهتر پادکست انجام دهد.

* پذیرفتن حقایق

مسئله اینجاست که هیچ‌گاه نمی‌توان از حقایق فرار کرد و نکته مهم دیگر این است که ماه هیچ‌گاه پشت ابر نمی‌ماند. این مسئله در رابطه با ساخت پادکست‌ تجاری نیز صدق می‌کند. به خصوص اگر به موضوعی که قصد پوشش آن را دارید علاقمند هستید. شما در این راه با حقایقی روبرو خواهید شد که انکارناپذیر هستند. هر چند که نباید مانعی برای شما در رسیدن به اهداف‌تان باشند. این حقایق عبارتند از؛

  • مطمئنا پادکست‌های صورتی بسیار زیادی هم‌راستا با فعالیت و موضوع شما در حال انتشار هستند. پس باید بپذیرید که جهان بر روی پادکست‌ها و نظرات شخصی شما نمی‌چرخد. از همین‌رو باید تلاش کنید تا بهترین‌ خودتان را ارائه دهید.
  • تا حد امکان ساخت پادکست را سرگرمی بدانید. زیرا اگر همواره به دنبال یک دستاورد بزرگ باشید مطمئنا پس از گذشت مدتی ناامید خواهید شد. اما اگر فقط پادکست تولید کنید از قبل برنده‌اید.
  • پس از مدتی تولید پادکست تجاری به یک کار دائمی برای شما تبدیل می‌شود هر چند که ممکن است از آن خسته شوید. اما نکته اینجاست که شما باید ادامه دهید. دقیقا همان رفتن به باشگاه، شما مجبور نیستید اما می‌دانید که باید آن را انجام دهید.

نکاتی برای تولید پادکست تجاری

* داشتن تجهیزات

تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که برای ساخت پادکست تجاری به چه امکاناتی احتیاج دارید؟ شاید با خود فکر کنید که تولید پادکست تنها به متنی برای خواندن، دستگاهی برای ضبط و یک میکروفون نیاز دارد. اما مطمئنا برایتان تعجب‌برانگیز خواهد بود که بگوییم سرمایه‌گذاری در برخی از تجهیزات اصلی این حوزه می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند. از جمله این تجهیزات می‌توان به میکروفون، استودیو یا مکانی برای ضبط که مناسب باشد، دستگاه میکس و ویرایش صدا و.. . اما هر کدام از این تجهیزات چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

1.میکروفون

در زمان خرید میکروفون دقیقا به نحوه ضبط خود باید توجه داشته باشید. امروزه میکروفون‌های USB هم از نظر در دسترس بودن و هم از نظر قیمت بسیار کارآمد خواهند بود.

2. ضبط

پس از خرید میکروفون مورد نظر باید این مسئله را برای خود روشن کنید چگونه می‌خواهید صدای‌تان را ضبط کنید. مطمئنا در دنیای پیشرفته امروزی روش‌های زیادی د راین راستا وجود دارد اما یکی از ساده‌ترین آن‌ها بهره‌گیری از نرم‌افزار ضبط صوت است. چه بسا که نرم‌افزارهای رایگان بسیاری در این زمینه وجود دارد.

3. نرم‌افزار ویرایش صدا

اگر تمایل دارید تا صدایی دلنشین و واضح داشته باشید استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش صدا مثل گذاشتن مکث، سکوت، اضافه کردن جلوه‌های صوتی و موسیقی پس‌زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

4.مشخص کردن محل انتشار پادکست

پس از انجام تمام مراحلی که به آن اشاره کردیم باید پادکست تجاری خود را در جایی بارگذاری کنید. هر چند که برای اینجام این کار باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. توصیه می‌شود در این راه تحقیقات گسترده‌ای را انجام دهید.

* تدوین برنامه‌ریزی

یکی از مواردی که باعث می‌شود در این راه به موفقیت نرسید عدم در اختیار داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق است. شاید این کار خیلی آسان به نظر آید اما در حین انجامش با چالش‌ها و بخش‌هایی روبرو می‌شوید که حتی به آن فکر هم نمی‌کردید.

حتی اگر تهیه پادکست تجاری برای شما یک سرگرمی باشد اما باز هم باید آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید از همین رو نباید از هیچ تلاشی دریغ کنید. اگر به سراغ برنامه‌ریزی برای تولید پادکست رفته‌اید باید بدانید که گاهی نیاز است که با ذهن آزاد و “گوش تازه” برگردید. منظور این است؛ در هنگام ضبط، تلاش کنید قسمت‌های خود را در همان بازه زمانی نگه دارید.

مدت زمان مناسب معمولاً 40 دقیقه تا یک ساعت است. ساختار و زمانبندی تمام قسمت‌ها باید ثابت باشد مهم نیست که تا چه زمانی می‌خواهید به انتشارادامه دهید، نباید یک هفته اپیزودی یک ساعته داشته باشید و هفته بعد یک قسمت 20 دقیقه منتشر کنید.

انتشار پادکست تجاری

* انتشار پادکست تجاری

خوشبختانه دنیا روز به روز در حال پیشرفت‌ است و موقعیت‌های بسیاری برای رسیدن به خواسته‌هایمان پیش روی ما می‌گذارد. حال اگر شما در راستای تولید پادکست تجاری در حال فعالیت هستید و هر هفته محتوایی جذاب را منتشر می‌کنید مطمئنا این مسئله برایتان حائز اهمیت است که این پادکست‌ها در کجا به انتشار برسانید.

باید بگوییم شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مرتبط از جمله بهترین مکان‌هایی هستند که می‌تواند پادکست شما را به گوش مخاطبان برساند. این مکان‌ها همچنین این امکان را به مخاطبان می‌دهد تا نظرات خود را ارائه دهند تا از آن برای بهبود کار خود استفاده کنید. توجه به این نظرات تاثیر بسزایی در رسیدن به نتیجه دلخواه خواهد داشت. آن ها را نادیده نگیرید.

کلام آخر

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که یک پادکست تجاری در رابطه با فعالیتی که انجام می‌دهید داشته باشید؟ پادکست شاید در ایران موضوع جدید و چالش‌برانگیزی باشد اما در کشورهای پیشرفته چند سالی‌ست که باب شده و چه بسا که بسیاری از شرکت‌ها برای ارائه خدمات خود به سراغ بهره‌گیری از آن رفته‌اند. حال در این مقاله ما تلاش کردیم برخی از مواردی که می‌تواند به شما در ساخت یک پادکست موفق کمک کند را شرح دهیم. هر چند که مطمئنا نکات بسیار زیاد دیگری وجود خواهد داشت که آگاهی از آنان کمک می‌کند تا در مسیر درست رسیدن به اهداف قرار گیرید.