همه ما دوست داریم که مشتریانی وفادار داشته باشیم و خوشبختانه در حال حاضر و در دنیای کنونی راه‌های بسیار زیادی برای افزایش وفاداری مشتریان پیش روی ما قرار گرفته است. بسیاری از فعالان و صاحبان سرمایه، بر این عقیده‌اند که می‌توانند با کاهش قیمت محصولات یا خدمات خود، وفاداری مشتریان خود را بدست آورند و آن‌ها را همواره وادار به خرید نمایند. اما جالب اینجاست؛ با اینکه بسیاری از شرکت‌های موفق محصولاتی گران قیمت به مخاطبان خود ارائه می‌‌دهند، اما همواره از مشتریان وفادار بهره‌مند می‌باشند. سوال این است؛ آن‌ها از چه روش‌هایی استفاده می‌کنند؟ چگونه توانسته‌اند به این مهم دست پیدا کنند؟ در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم تا توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

همکاری1

افزایش وفاداری مشتریان به چه صورت امکان پذیر است؟

همانطور که گفته شد؛ زمانی که وفاداری مشتریان افزایش پیدا کند، نه تنها کسب‌وکار ما رونق پیدا کرده و سود بیشتری نصیبمان می‌شود، بلکه گوی سبقت را از رقبا گرفته و مسیر موفقیت را سریع‌تر طی خواهیم کرد. پس آگاهی از راهکارهای افزایش وفاداری مشتریان در این راستا بسیار کمک‌کننده خواهد بود و نقشی کلیدی ایفا می‌کند. این راهکارها عبارتند از؛

* آن‌ها را به خرید مجدد تشویق کنید

باید سعی کنید دلیلی برای بازگشت به مشتریان ارائه دهید. به عنوان مثال به آن‌ها بگویید؛ چون کودکان همواره در حال رشد هستند و کفش‌هایشان به سرعت برایشان تنگ می‌شود، کارت تخفیفی را برای خرید از فروشگاه کفش بچه‌گانه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ارائه پیشنهادات مختلف به مشتریان می‌تواند عاملی تشویقی برای خرید آن‌ها به حساب آید.

پس از تعیین زمانی مشخص برای تخفیف‌های ویژه فروشگاه‌تان، نباید فراموش کنید که اعلام این خبر برای آن دسته از افرادی که خرید بیشتری انجام داده‌اند اولویت دارد.

* اعتماد مشتری را جلب کنید

اگر به مشتریان خود اعلام کرده‌اید که محصولی را در روزی مشخص به دستشان می‌رسانید مطمئنا تحقق این قول در جلب اعتماد آن‌ها تاثیر بسزایی خواهد داشت. حتی اگر با مشکلی مواجه شدید، سعی کنید به سرعت این مسئله را با مشتریان خود درمیان بگذارید و یا با پرداخت غرامت تلاش کرده قائله را ختم کنید.

باید این نکته را در ذهنتان جای دهید که مهم‌ترین فروش، فروش دوم است. یعنی درست از زمانی که فروش اول خود را انجام دادید، باید آنقدر خوش قول و قابل اعتماد رفتار کنید تا مشتری را وادار به خرید دوم نمائید و البته هرگونه تردید را از آن‌ها دور کنید. هرچند نمیتوان همیشه خوش قول بود اما با بیان حقیقت به مشتری و درخواست فرصت از او، سعی کنید تا سر قولتان بمانید.

راهکارهای-افزایش-وفاداری-مشتریان1

* شناخت محصول

یکی از راهکارهایی که برای افزایش وفاداری مشتریان مورد استفاده قرار میگیرد، شناخت محصول است. درواقع شما به عنوان کسی که در فروشگاه مشغول به فعالیت هستید باید متخصص‌ترین ممکن درباره محصولات خود باشید. مطمئنا مشتریان سوالات متفاوت و بی‌شماری را قبل از خرید مطرح می‌کنند، پاسخ دادن به این سوالات نه تنها خیال‌شان را راحت کرده بلکه به آن‌ها نشان می‌دهد که تیمی قوی در حال فعالیت در فروشگاه است.

این نکته را هم به خاطر بسپارید که افراد خرید از متخصصان را دوست دارند. پس به آن‌ها نشان دهید که می‌توانید تشخیص دهید کدام محصول برای‌شان مناسب است. معمولا گفته می‌شود کارمندان باید از اطلاعات کافی نسبت به محصولات و همچنین نحوه عملکرد آن آگاهی داشته باشند.

* به مشتریان اهمیت دهید

باید سعی کنید تا اسامی مشتریان دائمی خود را بدانید و با برقراری تعامل با آن‌ها، حفظشان کنید. شیرین‌ترین کلمه برای مشتری نام خود است! به هیچ عنوان صورت خوشی ندارد که نسبت به نام مشتری وفادار خود آگاهی نداشته و او را با نام خودش صدا نزنید. البته زمانی که تعداد مشتریان افزایش پیدا می‌کند استفاده از سیستم‌ها و نرم ‌افزارهای مختلفی که برای مدیریت ارتباطات خریداران کاربردی‌ست، الزامی می‌شود.

* حفظ ارتباط هفتگی

یکی از روش‌های افزایش وفاداری مشتریان، انجام کاری‌ست که آن‌ها را هر هفته به سمت خودتان بکشانید. این موضوع کسب‌وکار شمار فعال و در حال رشد نگه‌میدارد و البته وفاداری مشتریان را افزایش می‌دهد. این کار اغلب از طریق ایمیل، پیامک، ارسال فهرت ماهنامه کالاها، تخفیفات ویژه، کارت تخفیف، کارت تبریک های مناسبی و رویدادهای مختلف صورت می‌گیرد. اگر نتوانید به مشتریان نشان دهید که همچنان در حال فعالیت می‌باشید و یا آن‌ها را فراموش کرده‌اید مطمئنا این ارتباط نمیتواند به سودرسانی ختم شود.