یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UX

امروزه یک فرصت هیجان انگیزی که برای نوشتن متن وجود دارد و تقریبا هیچ کس واقعاً در مورد آن صحبت نمی کند، نوشتن  یو ایکس UX می باشد. اما یو ایکس رایتینگ چیست؟

بازار فناوری همچنان از رشد نمایی برخوردار است و در نتیجه، نوشتن UX به طور فزاینده ای ارزشمند می شود.

تخمین زده می شود که صنعت خدمات آنلاین  تا سال 2024 بیش از 180 میلیارد دلار درآمد کسب کند ، در حالی که ارزش بازار برنامه های تلفن همراه تا سال 2023 بیش از 300 میلیارد دلار پیش بینی شده است .

و این محصولات و خدمات به نویسندگان خوب UX نیاز بسیاری دارند.

نویسندگان UX در حال حاضر تقاضای بسیار بالایی دارند ، بنابراین اگر شما یک نویسنده تبلیغاتی هستید که به دنبال کسب درآمد جدی هستید ، اکنون زمان مناسبی برای یادگیری نحوه تبدیل شدن به یک نویسنده UX است.

نگران نباشید اگر به خصوص تجریه ای در نوشتن UX نداشتید.

… این مقاله ای است که می توانید با آن شروع کنید.

 یو ایکس رایتینگ چیست؟

ux design best practices - یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UX

UX مخفف تجربه کاربر(User experience) است و نوشتن UX به هر نوشتنی که بر تجربه شخصی کاربر از یک برند تأثیر بگذارد اشاره دارد.

نوشتن UX تأثیر بسزایی در موفقیت یک تجارت دارد.

یک نویسنده UX از زبان برای کمک به ارائه بهترین تجربه ممکن برای مشتریان جدید و بالقوه استفاده می کند.

نوشتن UX معمولاً با وب سایت ها ، برنامه ها و نرم افزارها مرتبط است.

از نویسندگان UX می توان برای مواردی مانند مجموعه ای از دستورالعمل ها یا سیاست حفظ حریم خصوصی ، تکمیل فرم ها را استفاده کرد ، اما متن نوشته UX معمولاً کوتاه است.   UX ممکن است برای مواردی مانند موارد زیر لازم باشد:

 • دکمه ها
 • اقدام به عمل CTA ها
 • دانلود فرم ها
 • برچسب های منو
 • برچسب های پیمایش
 • پیام های تأیید
 • پیغام خطا

در مجموع ، از این قطعات کوچک اغلب به عنوان میکروکپی یاد می شود.

آیا می خواهید نوشتن UX را در عمل ببینید؟

بیایید نگاهی سریع به Google Maps بیندازیم ، خدمتی که اکثر مردم گاهی اوقات از از آن استفاده می کنن. وقتی به آن فکر می کنید ، این اپلیکیشن  هدف فوق العاده دشواری دارد:

هدایت هرکسی به هر مقصد.

از اشکالات فنی گرفته تا مختصات نادرست. از نقشه های غیر قابل اعتماد گرفته تا یک رابط گیج کننده ، موارد بی شماری وجود دارد که ممکن است اشتباه پیش بروند. و اینکه Google Maps بسیار خوب کار می کند و حل این مشکلات تا حد زیادی به نوشتن موثر UX بستگی دارد.

با وجود تمام ویژگی ها و متغیرها ، به طرز شگفت انگیزی خطاهای کمی وجود دارد و سردرگمی بسیار کمی در Google Maps وجود دارد.

photo 2021 05 15 20 15 40 461x1024 - یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UX

photo 2021 05 15 20 15 30 461x1024 - یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UXphoto 2021 05 15 20 15 48 461x1024 - یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UX

ما یک برنامه ساده را می بینیم . اما به کوچکترین جزییات توجه شده است. از شکل دکمه ها گرفته تا برچسب ها ، آیکون ها تا اندازه قلم ها ، هیچ چیزی شانسی نیست.

هدف نهایی برای هر کسب و کاری  ارائه بهترین تجربه ممکن به مشتریان در هر مرحله از اقدام است .

در نهایت ، نوشتن UX باید روشن ، مختصر و مفید باشد .

چرا نوشتن UX مهم است؟

تصور کنید یک گوشی آیفون خریدید وآن را باز کردید. حالا چه اتفاقی می افته اگر  استفاده از این گوشی سخت باشه. از این بدتر ، تصور کنید اگر راهنمای شروع سریع گوشی مفید نبود.

اونوقت آن چه حسی به تو میداد؟ درسته.  شما دوست دارید آن را برگردانید. و بعد احتمالاً به دوستان خود می گویید. شاید حتی در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی  فریاد بزنید.

یک نویسنده UX می تواند همه اینها را به نفع کسب و کار شما برگرداند.

شما میدانید وقتی یک دستگاه نمی تواند به اینترنت متصل شود ، پیام خطایی را مشاهده می کنید؟ یک نویسنده خوب UX می تواند با کاربر ارتباط موثر برقرار کرده و راهنمایی های شفاف و مفیدی را ارائه دهد.

شما راهنمای شروع سریع تلویزیون های نسل جدید را می شناسید؟ برندهای هوشمند از نویسنده UX استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که اولین تجربه با محصول برندشان تا حد ممکن شگفت انگیز و لذت بخش است.

همانطور که می بینید ، نوشتن UX فوق العاده ارزشمند است

وقتی کسی از نقطه A به نقطه B می رود [مانند فرم ثبت نام به صفحه تأیید یا از صفحه دانلود به راهنمای تنظیمات] ، این یک جریان هست.

بهترین روش این است که یک طراح UX در کنار نویسنده UX کار کند. نویسنده UX مفتول داخل سیم را نشان می دهند که به کاربر می گوید چگونه در جریان باشد.

سپس یک مدیر محصول بر همه امور نظارت می کند و بازخورد کاربران را ارزیابی می کند.

ایده این است که طرح و نوشته باید با هم کار کنند. در حقیقت ، گاهی اوقات پس از پایان طراحی ها ، نویسنده UX بکارگرفته می شود. همانطور که می توانید تصور کنید ، امکان نداشتن  تغییر در برخی مواقع، همه چیز را برای نویسنده UX دشوارتر می کند.

صرف نظر از این ، متن UX  خوب جریان ها را ساده تر ، اقدامات را واضح تر و انتخاب ها را آسان تر می کند.

به طور خلاصه ، پیچیدگی را کاهش می دهد و موانع را برطرف می کند. این اطمینان را می دهد که مردم احساس عصبانیت ، گیجی ، گم شدن یا سرخوردگی نکنند.

این مشتری را راضی نگه می دارد ، در بلند مدت اعتبار برند و وفاداری مشتری را افزایش می دهد.

به آخرین برنامه هایی فکر کنید که دانلود کردید. آیا راه اندازی برنامه و استفاده از آن آسان بود؟ آیا همه چیز مطابق انتظارات شما بود؟ یا اینکه در استفاده از آن گیج شدین؟

یک نویسنده خوب UX می تواند تفاوت بین عملکرد خوب یا بد یک محصول باشد. نوشتن UX شکوفایی یا شکست یک کسب و کار تاثیر گذار است.

به همین دلیل نوشتن UX بسیار مهم است.

برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید به مقاله  –چرا UX کپی رایتینگ در طراحی محصول اهمیت دارد؟ – مراجعه کنید.


تفاوت کپی رایتینگ و یوایکس رایتینگ 

شباهت های زیادی بین نوشتن UX و نوشتن متن وجود دارد. بیشتر توصیه هایی که به یک نویسنده متن می کنید ، به همان اندازه برای نویسنده UX نیز صدق می کند. با اینکه که هر دو رشته در مورد ارتباط با مشتری هستند ، تفاوت اصلی در تمرکز است.

تبلیغ نویسی بیشتر در حیطه بازاریابی قرار دارد.

نویسندگان مطالب تبلیغاتی سعی می کنند مردم را تحت تأثیر قرار دهند تا نوعی اقدام خاص را برای اهداف یک برند انجام دهند.گاهی اوقات هم این اقدام ممکن است مختص تجربه کاربر باشد ، تبلغ نویسی معمولاً به دلایل تجاری [مانند هدایت به فروش] مورد استفاده قرار می گیرد.

اما، نوشتن UX همه چیز درمورد مشتری است.

نویسندگان UX باید مناسب ترین ، ارزشمندترین و مفیدترین متن را در هر شرایط خاص ارائه دهند. آنها در حل مسئله مهارت دارند. آنها بسیار منطقی و همدل هستند.

نوشتن UX بخشی از روند طراحی است و نویسندگان UX از طراحی راحت هستند.

نویسندگان UX یک نقش مشترک با طراحان UX دارند که نیاز به صبر دارد. شما به عنوان نویسنده  UX باید یک ذهن باز داشته باشید و یک بازیکن تیم دوست باشید.

به طور کلی ، تبلیغ نویسان و نویسندگان UX مهارت ها و ویژگی های بسیاری دارند ، به همین دلیل است که تبلیغ نویسان که به خصوص در شفاف فکر کردن مهارت دارند ، وارد نوشتن UX می شوند.

اصول نوشتن UX

UX Design scaled 1 - یو ایکس رایتینگ چیست؟ +راهنمای کامل نوشتن UX

آیا به دنبال نکات نوشتن UX هستید؟

8 اصل اصلی نوشتن UX وجود دارد که من جمع آوری کرده ام:

1- تا حد ممکن ساده باشید

نوشته UX باید همیشه مختصر و منسجم باشد. نباید سردرگمی ایجاد کنید. از اصطلاحات و واژگان مختلف خودداری کنید – هر آنچه می خواهید بگویید به زبان ساده و روزمره بنویسید.

2- خودتان باشید

نویسندگان UX برای ایجاد تجربه ای واقعاً ارزشمند برای مردم، باید به درستی با آنها ارتباط برقرار کنند. مستقیماً آنها را خطاب کنند و از اصطلاحات دوستانه و فراگیر استفاده کنند.

3- پیش قدم باشید

هرگز مردم را به این فکر رها نکنید که بعد باید چه کار کنند. این امر به ویژه در مورد پیام های خطا ، جایی که معمولاً چیزی باید برطرف شود بسیار مهم است.

4- خود را به جای کاربران قرار دهید

هر وقت بین انتخاب دو کلمه مردد بودید یا نمی دانستید چگونه چیزی را بیان کنید ، از دید کاربر به مسایل فکر کنید.  به بهترین کار ممکن فکر کنید و اجرا کنید.

5- از لحن درست استفاده کنید

خوب نوشتن UX   همیشه مؤثر خواهد بود ، اما برخی از برندهای تجاری لحن  ثابتی ندارند و این باعث گریز کاربر می شود.  از ابتدا تا انتها تجربه واحدی را به کاربران خود ارائه دهید.

6- به طراحی فکر کنید

نویسندگان UX باید اصول طراحی را درک کنند. اگر کلمات واضح و موثر ارائه نشوند ، ممکن است نتیجه عالی کار نکند

7- یکدست باشید

ناهماهنگی برای اکثر برندها یک مشکل بزرگ است. وقتی کاربر می بیند که به روش های مختلف به چیزی اشاره شده است ، هماهنگی، اعتماد و صداقت از بین می رود.  حتی ممکن است منجر به سردرگمی شود.

8- آنچه می نویسید اندازه بگیرید

همیشه بررسی کنید که آیا نوشته شما وظیفه خود را بدرستی انجام می دهد یا خیر. از داده ها استفاده کنید .از تحقیق استفاده کنید. به تمام معیارها و هر بازدید کاربر نگاه کنید تا ببینید آیا مشکلی وجود دارد.

اکنون، توجه به این نکته مهم است که ،در  برخی پروژه ها ، ممکن است بکار بردن تمام این اصول کار سختی باشد.

به عنوان مثال ، شاید یک صفحه خاص در داخل یک برنامه فضای کمی در دسترس داشته باشد ، که استفاده از اصطلاح هماهنگ جلوگیری می کند.

اگر این اتفاق افتاد ، باید بین دستورالعمل ها تعادل برقرار کنید. وقتی این کار را انجام دهید ، تجربه کاربری  به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

نحوه ایجاد یک راهنما برای  سبک نوشتاری UX

وقتی نوبت به نوشتن UX می رسد ، هیچ سبک واحدی وجود ندارد. نیازهای پروژه بسته به نوع کسب وکار و شرایط بسیار متفاوت خواهد بود.

با این حال ، برخی از مسائل مشترک وجود دارد که اکثر پروژه های نوشتن UX از اون استفاده کرد. به ویژه هنگامی که صحبت از نرم افزار می شود.

در اینجا چند مورد ذکر شده است که اغلب باید از ابتدا مورد توافق قرار گیرد:

 • نحوه نوشتن اعداد
 • اجتناب از پاراگراف های بزرگ متن
 • قالب تاریخ ها
 • قالب بندی برای ساعت
 • اصطلاحات ممنوع
 • محدودیت تعداد کاراکتر برای هر صفحه داده شده
 • نوع فونت
 • لحن صدا
 • محدودیت های تنظیمات

روند نوشتن UX

درست مانند یک تبلیغ نویسی عالی، عالی نوشتن UX نیز به تحقیقات زیادی نیاز دارد.

انجام این کار با بهبود دانش شما از محصول آغاز می شود. درک هر یک از نکات مهم در مورد پروژه ای که در حال کار روی آن هستید، کلیدی است.

پس از آن ، توصیه می کنم روی کاربر تمرکز کنید. نیازهای آنها چیست؟

در مرحله بعدی ، باید مشخص کنیم کجا به نوشته UX نیاز است و مشکلات مختلف را تعریف کنیم.

جریان های مختلف کدامند؟ هر موضوع چقدر اهمیت دارد؟ چگونه آنها را حل کنیم؟  هنگامی که ایده ها را با تیم بررسی کردیم ، باید نسخه ای از UX را ایجاد کرده و تأیید بگیریم.

سپس با یک گروه کاربری آن را آزمایش کنیم وبازخورد کاربران احتمالی را ردیافت کنیم.

آخرین مرحله در این فرآیند ، تجزیه و تحلیل است. ما باید عملکرد نوشته هایمان را اندازه بگیریم و در صورت لزوم این کار را تکرار کنیم.

نمونه های نوشتن UX

بیایید اصولی را که قبلاً بیان کردم ، در نظر بگیریم و یک مثال را حل کنیم.

فرض کنید شما در حال تلاش برای ورود به یک وب سایت خاص مثلا اینترنت بانک خود هستید.

رمز ورود خود را وارد کرده و این پیام را مشاهده می کنید:

خطا!!!

متأسفانه ، رمز عبور با رمز عبوری که در سیستم مان ذخیره کرده ایم مطابقت ندارد.

تایید

خوب این یک مثال پرکاربرد از پیام خطایی است که شما همیشه می بینید و تعدادی اشکال در آن وجود دارد.

با بررسی از بالا به پایین پیام ، با عنوان شروع کنیم.

کمی تهاجمی است و خیلی توصیفی نیست. اگر شما عجله داشتید و نگاهی به این موضوع می انداختید ، درک مسئله برایتان آسان نبود.

علامت تعجب باعث می شود همه چیز کمی تهاجمی باشد، بنابراین علاوه بر ایجاد عنوان متفاوت ، می توانیم به فکر استفاده از یک نماد برای کاهش اثر باشیم.

نکته بعدی اینکه، نوشته بسیار رسمی نوشته شده است. باید به لحن صدا فکر کنیم و از زبان روزمره استفاده کنیم.

سرانجام ، [CTA] فراخوان برای عمل هیچ کاری برای کاربر انجام نمی دهد. به آنها راه حلی ارائه نمی دهد. ما نمی خواهیم کسی را سرگردان نگه داریم. بنابراین باید فعالانه عمل کنیم.

حال فرض کنیم که به جای پیام بالا با پیام زیر مواجه می شدیم:

هوم ، این رمز عبور درستی نبود

اجازه بدهید کمک تان کنیم. آیا این اشتباه تایپی بوده است یا رمز ورود خود را فراموش کرده اید و نیاز به تنظیم مجدد آن دارید؟

دوباره امتحان کنید

لینک راه اندازی مجدد رو برام ایمیل کن

من فکر می کنم تفاوت این دو متن فاحش است. ما در اینجا یک عنوان توصیفی داریم که با لحنی آرام و ملایم نوشته شده است. نمادی که شخصی را گیج نشان می دهد با کاربر همدردی می کند.

نوشته های بعدی لحنی زیبا دارد و در مورد 2 گزینه مختلف صحبت می کند. سرانجام ، CTA ها 2 مسیر واضح برای انتخاب کاربر به او نشان می دهد.

مسیر شغلی نویسنده UX

نمی دانید چگونه می توانید نویسنده UX شوید؟

نوشتن UX دیگر فکر پیش پا افتاده ای نیست. این یک کار تخصصی شناخته شده است.

برخی از بزرگترین برندها معروف [مانند فیس بوک ، اپل ، گوگل ، آمازون] نویسندگان درخشان UX بکار می گیرند تا کلمات به رشد امپراتوری های آنها کمک کنند.

اگرچه شروع کار با نوشتن  UX به عنوان یک تغییر کامل مسیرشغلی ممکن است دشوار باشد ، اما خبر خوب این است که این یک شغل نسبتاً جدید است . بنابراین مدیران استخدام نمی توانند انتظار سالها تجربه نوشتن در UX را داشته باشند.

با گفتن این موارد ، برخی از تجربیات مربوطه مورد نیاز خواهد بود ، و اگر می خواهید به نوشتن UX بپردازید ، بهترین ایده این است که یک نویسنده متن شوید و ابتدا کار خود از تبلیغ نویسی شروع کنید.

این کار به شما این امکان را می دهد که تجربه نوشتن را داشته باشید ، مهارت هایتان را ارتقا دهید و نمونه کارهایی از نوشتن داشته باشید.

سپس می توانید یک چرخش جزئی ایجاد کنید و به نوشتن UX به عنوان جایگاه آینده خود توجه کنید و درآمد زیادی بدست آورید.

درآمد نویسنده  UX

آمار درستی از میزان متوسط در آمد نویسندگان UX در ایران وجود ندارد. اما متوسط ​​حقوق و دستمزد برای نویسنده UX  در آمریکا 7000 دلار در  سال است [یا اگر در انگلیس باشد سالانه حدود 50،000 پوند]. این درآمد برای افرادی است که شغل ثابت در شرکت دارند.

با این وجود با توجه به افزایش نرخ تقاضا برای این مهارت ، اگر مهارت تان عالی باشد و بعنوان یک نویسنده ارشد استخدام شوید تا 300 هزار دلار در سال درشرکت های بزرگ می توانید درآمد داشته باشید.

فراموش نکنید ، شما همچنین می توانید یک نویسنده مستقل UX شوید . همانند تبلیغ نویسی و نوشتن محتوا ، فریلنسر شدن سقف درآمد شما را از بین می برد.

تبدیل شدن به یک نویسنده مستقل UX کمی سخت تر از یک کپی رایتر مستقل است ، زیرا مشتریان به دنبال تجربه خاصی هستند و ممکن است شما را ملزم به کار در یک تیم کنید.

مشاغل نوشتن UX

اگر به دنبال کار نوشتن UX هستید ، من کانال های معمول را توصیه می کنم LinkedIn

همچنین می توانید از سایت های فریلنسری برای معرفی مهارت خود استفاده کنید.

نوشتن کتاب و منابع UX

یکی از بهترین راه های بهبود مهارت نوشتن UX  خواندن چند کتاب و بررسی منابع آنلاین است.

بهترین کتاب ها برای نوشتن UX

بهترین منابع نوشتن UX

بازار نوشتن UX در حال انفجار است

شغل نویسدگی UX نسبتاً جدید است و هرگز زمان بهتری از اکنون برای ورود به نوشتن UX نبوده است و اگر سریع اقدام کنید، برای شروع به تجربه زیادی نیاز ندارید و میتوانید درآمد مناسبی داشته باشید.

تا زمانی که تجربه نوشتن متن را داشته باشید و بتوانید درک خوبی از آنچه در بالا گفتم، نشان دهید ، می توانید به خوبی ادامه دهید.

این یک فرصت عالی برای تخصص در کاری است که برای همه کسب و کارها بسیار ارزشمند است و خلق یک شغل نویسندگی خاص با ماندگاری طولانی برای خودتان.

منبع سایت  www.splashcopywriters.com

با دیگران به اشتراک بگذارید!

ثبت ديدگاه

Go to Top