ارزش محصولات مختلف، به چگونگی ساخت، هزینه تولید و یا حتی ساختار فیزیکی آن‌ها بستگی ندارد، بلکه به نحوه قیمت‌گذاری و عرضه به مخاطبان هدف مربوط است. در رابطه با هر بیزینسی قیمت‌گذاری و نحوه معرفی کالا یا خدمات، از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موارد برای ارزش بخشیدن به یک محصول محسوب می‌شوند. باید بهترین استراتژی برای قیمت‌گذاری محصولات را به کار ببرید، تا بتوانید بیشترین سود را کسب نمایید. با روش‌های درست، ارزش محصول افزایش خواهد یافت و مشتریان برای خرید تشویق می‌شوند. برای مثال، تولید گوشی‌های آیفون حدود چند ده دلار هزینه دارد، اما قیمت فروش آن چند صد دلار و یا بیشتر از این مقدار می‌باشد، زیرا این شرکت با روش‌هایی توانسته است ارزش محصول خود را افزایش دهد‌. در این محتوا راهکارهایی برای افزایش ارزش گذاری محصولات در دیجیتال مارکتینگ بیان می‌کنیم.

ارزش-گذاری-محصولات-در-دیجیتال-مارکتینگ-چگونه-است1

چگونه در ارزش گذاری محصولات در دیجیتال مارکتینگ موفق شویم؟

 هر بیزینسی با کمک قیمت‌گذاری درست می‌تواند به محصول خود ارزش دهد. اما مسئله‌ای که ذهن بسیاری از فعالان و صاحبان سرمایه را به خود مشغول می‌کند، راهکارهای ارزش گذاری محصولات در دیجیتال مارکتینگ است. امروزه دنیای بازاریابی دیجیتال آن قدر گسترده شده که ورود به آن و رسیدن به موفقیت کاری سخت و دشواری بوده و همواره چالش‌های مختلفی دارد. پس وجود راهکارهای مناسب بسیار کمک‌کننده خواهد بود. این راهکارها عبارتند از:

* نظرسنجی از خریداران آنلاین

نظرسنجی از افرادی که خرید آنلاین انجام می‌دهند، به شما کمک خواهد کرد تا اولین قدم را برای ارزش  بخشیدن به محصول یا خدمات خود بردارید. امروزه افراد زیادی از طریق اینستاگرام و یا فروشگاه‌های آنلاین، اقدام به خرید کالاهای مورد نیازشان می‌کنند. برای مثال محصولی را در یک سایت می‌بینند و مبلغ آن را به صورت آنلاین پرداخت می‌نمایند. نظر مشتریان قبلی یک فروشگاه که از خرید خود راضی بوده‌اند و پیامی مبنی بر رضایت خرید ارسال کرده‌اند، می‌تواند باعث به وجود آمدن این اعتماد شود، تا خریداران بدون شناخت کافی از محصول و فروشنده، هزینه بسیار زیادی برای خرید خود به صورت آنلاین پرداخت نمایند. این پیام‌های رضایت موجب افزایش مشتریان شما خواهد ‌شد.

ممکن است شما به ارائه و کیفیت خوب محصول یا خدماتتان اطمینان کامل داشته باشید و انتشار پیام‌ رضایت مشتریان قبلی را در سایت یا شبکه‌های اجتماعی  ضروری ندانید. اما عدم انتشار این ‌نظرات می‌تواند، به ضرر بیزینس شما تمام شود زیرا باید در نظر بگیرید، افرادی وجود ‌دارند که هنوز با کسب و کار شما آشنا نیستند و نظرات مشتریانی که از شما راضی بوده‌اند، می‌تواند به راحتی اعتماد آن‌ها را جلب کند.

* داستان پردازی

روش بعدی برای ارزش گذاری محصولات در دیجیتال مارکتینگ و به دست آوردن سود بیشتر، استفاده از داستان پردازی می‌باشد. برای محصول یا خدمات خود داستانی جذاب بیان ‌کنید تا مشتریان برای خرید آن ترغیب  شوند. این داستان‌ها را  می‌توانید در سایت خود در قسمت توضیحات محصول قرار دهید.

طبق یک تحقیق جالب که بازاریابان دیجیتال در آمریکا برای فروش یک سکه معمولی انجام دادند، نتایج جالبی به دست‌آمد. روش کار آن‌ها این بود، یک داستان جذاب برای سکه ذکر شده بیان نمودند و قیمت آن را صد برابر ارزش واقعی‌اش عنوان کردند و در کمال تعجب مشاهده شد که فروش آن نسبت به قبل از طرح داستان بسیار افزایش یافته است. البته این کار فقط یک تحقیق برای بازاریابی دیجیتال بود و مبالغ پرداخت شده به خریداران برگردانده شد.

اگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید، باید برای محصول خود داستانی واقعی مطرح نمایید، داستان‌هایی که برای مردم جالب باشند و باعث خرید آنها از شما شوند.

برای هر محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، اگر خودتان آن را تولید کرده‌اید داستانی در مورد اتفاقات هنگام تولید و یا حتی خاطرات جالب اولین فروشتان بیان نمایید و اگر خودتان تولیدکننده محصول نیستید، با تحقیق می‌توانید داستانی جذاب برای آن پیدا کنید. زیرا همه مردم به صورت ناخودآگاه دوست دارند داستان بشنوند، با این روش بدون این‌که جزئیات فنی محصول را بیان نمایید، می‌توانید به صورت حرفه‌ای محصول خود را به راحت‌ترین روش ممکن بفروشید.

* آموزش

یکی دیگر از روش‌های افزایش ارزش محصول این است که برای هر یک از محصولات آموزش تهیه کنید. مثلا؛ آموزش‌هایی قبل از خرید محصول، هنگام و بعد از خرید می‌تواند بسیاری از سوالات خریداران را بر‌طرف نماید.

هر چه آموزش‌های باکیفیتی در سایت و یا شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید، به همان اندازه مخاطب و مشتریان شما افزایش خواهند یافت و آن‌ها راحت‌تر و با اطمینان‌ بیشتر خرید می‌کنند.

راهکارهای-ارزش-گذاری-محصولات-در-دیجیتال-مارکتینگ1

دو ایده مهم برای بازاریابی  بهتر

این دو نکته عبارتند از؛

1-یادآوری مکرر

اولین ایده این است که مرتب به مخاطبان و اعضای سایت، خدمات خود را یادآوری کنید؛ برای مثل اگر فروش ویژه یک هفته‌ای گذاشته‌اید، ممکن است حتی در پایان هفته، افراد زیادی از شما خرید نکنند، زیرا در روزهای اول می‌دانند هنوز یک هفته زمان دارند، ولی در روزهای پایانی به طور کلی این فروش ویژه را فراموش خواهند کرد. پس لازم است، چندین بار در رسانه‌های اجتماعی و سایت خود یادآوری کنید. برای مثال بگویید 2 روز مانده تا پایان فروش ویژه.

2- رسانه‌های اجتماعی مختلف

از رسانه‌های مختلف برای بیزینس خود استفاده نمایید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بعضی رسانه‌ها به فراموشی سپرده شده‌اند و کاربران زیادی ندارند اما این را در نظیر بگیرید، هنوز افراد زیادی در فیسبوک فعال هستند، افرادی در لینکدین محتوا می‌گذارند و خیلی از کاربران به طور مرتب در اینستاگرام و تلگرام فعالیت دارند.

روی چند رسانه اصلی خیلی قوی‌ کار کنید و رسانه‌هایی کم مخاطب‌تر را به سایت‌هایی واگذار نمایید که پست یا محتواها را به صورت خودکار در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

کلام آخر

در این محتوا، سعی شد ایده‌هایی برای ارزش گذاری محصولات در دیجیتال مارکتینگ را بیان کنیم. اگرچه روش‌های زیادی برای موفقیت در این راه وجود دارد، اما ذکر همه موارد امکان‌پذیر نمی‌باشد. امید است با استفاده از راهکارهای بالا، ارزش محصول خود را افزایش داده و بیزینس‌تان را توسعه دهید.