به خوبی می‌دانیم هر کسب‌وکاری برای موفقیت در دنیای پررقابت امروزی باید به جهان معرفی شود، البته راه‌های بسیار زیادی پیش روی آنان قرار دارد اما نکته اینجاست که بسیاری از کسب‌وکارها در ابتدای مسیر خود با سرمایه زیادی روبرو نبوده و همین مسئله دست‌وپای آنان را برای انجام کارهای مختلف می‌بندد. حال با توجه به پیشرفت‌هایی که در علم رخ داده، یکی از ساده‌ترین راهکارهایی که برای معرفی به جهان و عموم مردم وجود دارد، بازاریابی است. بازاریابی امروزه به مدل‌های متفاوتی انجام می‌گیرد اما هرکدام از آن‌ها هزینه‌هایی را به دنبال دارند. هرچند امروزه همه کسب‌وکارها با هدف بازگشت سرمایه بازاریابی به سراغ بهره‌گیری از این روش می‌روند. اما برای موفقیت در این راه به چه نکاتی باید توجه شود؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

نرخ بازگشت دارایی

منظور از بازگشت سرمایه بازاریابی چیست؟

در وهله اول باید بدانید منظور از نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی که از آن تحت عنوان ROI نیز یاد می‌شود، نوعی معیار برای محاسبه میزان هزینه‌های پرداخت شده برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی‌ و میزان درآمد حاصل از آن است. حال این معیار می‌تواند پرداخت برای هر نوع تبلیغات و بازاریابی موجود در دنیا باشد. آن دسته از بازاریاب‌هایی می‌توانند در دنیای امروزی به موفقیت دست پیدا کنند که زمان، انرژی و هزینه‌های تبلیغاتی را به‌گونه‌ای تنظیم و برنامه‌ریزی ‌کنند که با رشد کمپانی هم‌ تراز باشد. به عبارت ساده‌تر این مسئله مهم‌ترین شاخص کلیدی در دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید. براساس آمار منتشر شده، بیش‌از حدود 79درصد از کسب‌وکارهایی که کمپین‌های تبلیغاتی راه‌اندازی می‌کنند نمی‌توانند به صورت جدی کارآیی کمپین خود را محاسبه کنند. اما سوال اینجاست اگر نتوانیم بازگشت سرمایه بازاریابی را محاسبه کنیم کدام معیار می‌تواند ارزش پول ما را حفظ کند؟

 بازگشت سرمایه

اصطلاحات بازاریابی را می‌شناسید؟

اگر تمایل دارید که به عنوان شرکتی موفق در میان مردم شناخته شوید باید در حوزه بازاریابی عملکرد خوبی از خود نشان دهید. این مسئله می‌تواند با آشنایی اصطلاحات مرتبط با نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی و البته تبلیغات شروع شود. از جمله این اصطلاحات عبارتند از؛

* لید

به مشتری‌های راغب؛ لید می‌گویند. درواقع مشتریان راغب آن دسته از افرادی هستند که بلافاصله پس از مواجه با کمپین‌های بازاریابی واکنش‌های مثبتی را از خود بروز می‌دهند. آن‌ها با در ارائه اطلاعاتی از خود در اختیار شما خواهان استفاده از خدمات و محصولاتتان هستند. بازاریابان این اتفاق را نوعی سرنخ برای فروش محصولات و خدمات به حساب می‌آورند.

* افزایش فروش یا فروش افزایش یافته

Incremental Sales به فارسی از آن به عنوان افزایش فروش یاد می‌شود. هرچند معنی دقیقی نیست اما می‌تواند معنی درستی را برساند. به آن دسته از درآمدهای جدیدی گفته می‌شود که توسط یک کمپین تبلیغاتی وارد شرکت شده است. به عبارت ساده‌تر این مسئله ارتباط مستقیمی با نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی دارد.

* برد یا win

اگر بخواهیم معنی دقیق برد یا همان win در دنیای بزرگ بازاریابی را برای شما بگوییم؛ باید بدانید تعداد مشتریان بالفعل جدید ایجاد شده توسط یک کمپین بازاریابی را گویند.

دقت داشته باشید اگر بتوانید در راه‌اندازی یک کمپین نهایت تلاش خود را بکار گیرید و خلاقیت داشته باشید مطمئن باشید که نه تنها سود بازاریابی شما برمیگردد بلکه بر مشتریان وفادار شما نیز افزوده خواهد شد.

نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی

چگونه نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی را اندازه‌گیری کنیم؟

شاید به عقیده بسیاری از افراد اندازه‌گیری ROI با کمک فرمول ساده باشد، اما زمانی که صحبت از بازگشت سرمایه بازاریابی می‌شود دشواری‌های بسیار زیادی پیش‌روی افراد قرار می‌گیرد. حال مطمئنا این سوال در ذهنتان ایجاد شده که چگونه می‌توان ROI در مارکتینگ را محاسبه نمود. با ما همراه باشید.

1.محاسبه دقیق هزینه‌های مارکتینگ

در بسیاری از کسب‌وکارها قبل از اینکه به سراغ تبلیغات و مارکتینگ بروند، هزینه و بودجه خاصی را برای آن درنظر میگیرند. اما برای اینکه محاسبه دقیق‌تری از MROI (بازگشت سرمایه در بازاریابی) داشته باشید باید زمانی را که اعضای تیم برای راه‌اندازی کمپین صرف می‌کنند را نیز لحاظ کنید. مطمئنا زمان فاکتوری‌ست که کمتر شرکتی به آن می‌پردازد هرچند که زمان مهم‌ترین چیزیست که در اختیار داریم و از دست رفتن آن به هر نحوی قابل بازگشت نیست. به عنوان مثال اگر می‌خواهید نرخ MROI در شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهید و اگر اعضای تیم شما به عنوان نیرو در تولید محتوا و گرافیک فعالیتی مستمر و فعال دارند، را محاسبه نکنید مطمئنا نرخی بالاتر از واقعیت را بدست خواهید آورد. از همین‌رو می‌گویند بررسی تمامی هزینه‌های ریز و درشت بسیار سخت است.

2.اندازه‌گیری سود حاصل از بازاریابی

اندازه‌گیری سود حاصل از بازاریابی یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی خواهد بود که صاحبان سرمایه و کسب‌وکارها با آن روبرو می‌شوند. درواقع برای اینکه بتوانید این چالش را با موفقیت پشت سر بگذارید در وهله اول باید از خود بپرسید اگر به فکر راه‌اندازی کمپین نمی‌افتادید چه تفاوتی میان فروش و سود شما وجود داشت؟ چه تغییراتی با راه‌اندازی این کمپین به وجود آمده؟ ساده‌ترین پاسخی که به این پرسش‌ها می‌توان داد این است که در محیط متغیر بازار، نمی‌تواند به دنبال پاسخ باشید. درواقع 2راه پیش‌روی شما قرار دارد. اول؛ شما باید به فروش سال‌ها، ماه‌ها و هفته‌های قبل خود که هیچ کمپینی را راه‌اندازی نکرده بودید توجه کنید. دوم؛ استفاده از روشی به نام تست A/B می‌تواند کمک‌کننده باشد. شما باید گروه B را حالتی بگیرید که هیچ نوع تبلیغاتی به جامعه هدف نرسیده است.

البته در برخی موارد نتیجه فعالیت بازاریابی کم شدن ریزش فروش و افزایش وفاداری مشتریان است و باعث می‌شود که مشتری گزینه دیگری را انتخاب نکند. بنابراین باید به سود حفظ‌شده نسبت هم توجه کنیم. چون ممکن است در صورت عدم تبلیغات، فروش و درنتیجه سودآوری کم شود.

3.درنظر گرفتن زمان برای مشاهده تاثیر تبلیغات در فروش

از دیگر مواردی که در بازگشت سرمایه بازاریابی اهمیت دارد، محاسبه زمانی است که باید به تاثیر تبلیغات در فروش خود توجه کنید. این مسئله خصوصا برای آن دسته از محصولاتی که فرکانس بسیار پایینی را در فروش از خود به نمایش می‌گذارند حائز اهمیت است. بارزترین مثال موجود در این رابطه، فروش اتومبیل است که حتی ممکن است سه سال به طول بیانجامد. اما برای محصولات با فرکانس بالا معمولاً تأثیر تبلیغات زودتر دیده می‌شود. این مسئله و همچنین تورم و تغییر ارزش پول در گذر زمان فرمول MROI را می‌تواند پیچیده کند که معمولاً برای سادگی از این تأخیر صرف‌نظر می‌شود. اما همواره متخصصان بر این عقیده‌اند تبلیغات در درازمدت تاثیر بیشتری از خود به نمایش می‌گذارند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا نکات مهمی که برای اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی یا همان MROI در نظر بگیرید را خدمت شما شرح دهیم. مطمئنا این نکات به شما کمک خواهد کرد تا کمپینی کارآمدتر و نتیجه‌بخش‌تر را پیش ببرید. هرچند برای موفقیت باید به نکات بسیار ارزنده‌تر و بیشتری از دنیای تبلیغات و بازاریابی آشنا شوید. از همین رو کارشناسان و متخصصان ما در الفبای تبلیغ آماده‌اند تا تمامی ابهاماتی که در ذهن شما ایجاد شده است را برطرف نمایند. تنها کافیست که به بخش ارتباط باما مراجعه نمائید.