همه ما این تجربه را داشته‌ایم که درست در لحظه ورود به برخی از سایت‌ها تا زمان خروج از آن‌ها، با انواع مختلفی از تبلیغات و آگهی روبرو ‌شویم. حتی وقتی همه پیام‌های آگهی را خاموش می‌کنید؛ در حین خواندن مقاله موردنظرتان ناگهان پیامی در صفحه ظاهر می‌شود که هم‌اکنون امتیازات این مقاله را ثبت کن. این تبلیغات و آگهی‌ها که به پاپ آپ معروف هستند به حدی پیشروی کرده‌اند که احتمال خواندن مقالات آن هم در یک سایت پرآگهی را به صفر رسانده‌اند.

اما شاید برایتان جالب باشد که بگوییم؛ پاپ آپ آنقدرها هم که فکر می‌کنید بد نیست؛ اگر بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. طبق آمار پاپ‌آپ‌ها توانسته‌اند بیشترین نرخ تبدیل را به همراه داشته‌ باشند. پس خیلی زود قضاوت نکنید. بیایید کمی بیشتر در رابطه با این آگهی‌ها و مزایای استفاده از آن بدانید.

پاپ-آپ-را-بشناسید

پاپ آپ را بشناسید

پاپ آپ ( pop up) به دسته ای از تبلیغات آنلاین گفته می‌شود که به صورت پنجره‌ای کوچک‌تر و جدا از صفحه اصلی باز شده و موضوعاتی را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد. هر چند که این پنجره‌ها در اکثریت مواقع یک پیشنهاد یا تبلیغ را شامل می‌شوند و با ظهور ناگهانی بر روی صفحه نمایش، توجه کاربران را به سمت خود جذب می‌کنند. نمیتوانید کتمان کنید که تاکنو این نوع از تبلیغات را ندیده‌اید.

برای آشنایی بیشتر با پاپ آپ باید بگوییم که در اصل این نوع تبلیغات پاپ‌آپ نام ندارند و به عمل ظاهر شدن ناگهانی آن pop up می‌گویند. اسم پنجره‌های ظاهر شده مودال یا همان ماژول فارسی، صفحات بینابینی و اینجور چیزهاست. اما در ایران همه را پاپ آپ می‌گوییم، پس زیاد روی اسمش حساس نشوید!

متخصصان و استفاده کنندگان این نوع تبلیغ هیچ محدودیت و هیچ اندازه استانداردی را بریا این پنجره درنظر نگرفته‌اند و شما میتوانید پاپ‌آپ موردنظر خود را در اندازه پنجره‌ای کوچک در گوشه صفحه و یا کل صفحه طراحی کنید. در ابتدای مقاله به این مسئله اشاره کردیم که این پیام‌ها میتواند پیشنهادهای جذابی را برای مخاطبان به همراه داشته باشد و حتی منجر به نابودی تجربه کاربری یک سایت شود. این مسئله چیزی‌ست که حتی سازنده ماژول‌ها به آن اعتراف کرده است.

تاثیر پاپ آپ بر روی سئو چیست؟

اگر نگاهی به عملکرد گوگل و گزارش‌های منتشر شده آن بیاندازید متوجه خواهید شد که خیلی کم نسبت به موضوعات خاص موضع گرفته و اظهارنظر رسمی می‌کند، اما پاپ‌آپ چیزی‌ست که به طور کامل موضع خود را نسبت به آن مشخص کرده و طی یک متن رسمی اعلام نموده:

باید به کاربران خود احترام بگذارید و شرایطی را فراهم آورید که در راحت‌ترین شرایط ممکن به محتواهای سایت دسترسی داشته باشند و هر محتوایی را که مدنظر دارند جستجو کنند. از همین‌رو، برای سایت‌هایی که از تبلیغات بینابینی در موبایل استفاده می‌کنند، جریمه‌هایی را در نظر گرفته است. اما تبلیغات بینابینی چیست؟ پیامی که تمام صفحه را شامل می‌شود و قبل از محتوای اصلی بر روی صفحه اصلی سایت به نمایش درمی‌آید.

آیا میتوان نتیجه گرفت که pop up بر روی سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

از نظر گوگل آگهی های پاپ آپ تاثیر مستقیمی بر روی سئو سایت ندارند زیرا آن را به عنوان محتوای سایت درنظر نمی‌گیرد.

اما اگر بتوانید یکسری تغییرات ساده در حین ایجاد آن به وجود آورید به راحتی تاثیر آن را بر سئو خواهید دید.

انواع پاپ آپ را بشناسید

امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم پس خیلی دور از ذهن نیست که با انواع مختلفی از پاپ آپ روبرو شوید. این انواع کدام اند؟

* پاپ‌آپ ورودی

این نوع از پیام تبلیغاتی درست در لحظه‌ای که کاربرد وارد سایت می‌شود به او نمایش داده می‌شود و این توانایی را دارد که تمام صفحه را تحت پوشش خود درآورد تا مخاطب را وادار به خواندن آن کند. این یعنی آگهی ورودی درست قبل از اینکه تصویر و محتوای اصلی سایت را ببینید برای شما ظاهر خواهد شد.

اگر درنظر دارید کمی سربه سر کاربر بگذارید بهترین کار استفاده از pop up ورودی است.

اما اگر می‌خواهید از پاپ آپ به بهترین شکل استفاده کنید میتوانید برای privacy یا تایید سن کاربر به سراغ بهره‌گیری از پیام های ورودی بروید.

انواع-پاپ-آپ-کدام-است؟

* پاپ‌آپ خروجی

برخی از پاپ‌ ‌آپ ها نیز درست همانند پاپ‌آپ ورودی است و شاید به همان اندازه تنفرانگیز اما با این تفاوت که در حین خروج از سایت با آن روبرو خواهید شد. البته جالب اینجاست که پاپ آپ های خروجی قدرتمندتر عمل کرده و این توانایی را دارند که آنها را از رفتن منصرف کرده و در سایت نگه دارند. خب صاحبان کسب و کار چه چیزی بهتر از این می‌خواهند؟

دقت کنید وقتی که خواننده وبلاگ شما در حال خواندن یک مطلب مفید است، تمرکزش روی همان مطلب است، ممکن است اطراف صفحه را نبیند و به لینک بالای صفحه، دموی محصول و بقیه مقالاتتان توجه نکند؛ طبیعی هم هست آن‌ها فعلاٌ خواننده هستند، نه خریدار!

اینجاست که یک آگهی درست در زمان خروج آنها از سایت میتواند توجهشان را به سمت خود جلب کند.

به نوعی آگهی های خروجی با کاربر صحبت می‌کنند و می‌گویند: «کمی صبر کن، یک دلیلی برای ماندن در سایت برای تو دارم، میخوام کمی بیشتر با من تعامل کنی.»

* پاپ آپ کلیکی

همانطور که ا اسمش پیداست، پاپ‌آپ کلیکی شاید با کلیک ارتباط مستقیمی دارد و گاها موجب غافلگیری و مزاحمت او می شود.

اما همواره از نرخ تبدیل بالایی برخوردار است. اصلی‌ترین دلیل آن هم ارائه پیشنهاداتی‌ست که صاحبان کسب‌وکار از این طریق به آنان ارائه می دهند. به همین دلیل است که فروشگاه های الکترونیکی تلاش می‌کنند تا از این طریق محصولات خود را در قالب یک اسلاید یا ویدئو به نمایش بگذارند.

کلام آخر

حال دانستید که پاپ آپ همچون شمشیر دو لبه بوده و نه تنها میتواند همچون مزاحم عمل کند و روی اعصاب برود بلکه به تمام برنامه های سایت آسیب وارد کند. البته این توانایی را دارد که کاربر را جذب کند و در نتیجه نرخ تبدیل را به طور قابل توجهی دستخوش تغییرات نماید.

هر چند که تمامی این موارد ارتباط مستقیمی به چگونگی استفاده، زمان استفاده، مکان و البته محتوای قابل استفاده دارد. اگر درنظر دارید تا از پاپ آپ در سایت خود بهره گیرید توصیه می کنیم با بخش کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده تا اطلاعات کامل تری در این زمینه خدمت شما ارائه دهند.