اگر به عنوان کپی رایتر، وبلاگ نویس، صاحبان وب‌سایت و بازاریاب اینترنتی مشغول به فعالیت هستید مطمئنا نسبت به بازاریابی وابسته آشنایی دارید. و میدانید این نوع از بازاریابی در حال حاضر از جمله بهترین‌ راه‌هایی‌ست که میتوانید با کمک آن به صورت آنلاین کسب درآمد کنید. همچنین اگر به نگاهی به گزارش درآمد، سایت‌های موفق بیاندازید متوجه می‌شوید که اکثریت آن‌ها از واژه بازاریابی وابسته استفاده کرده‌اند. اما تاکنون به خود این اجازه را داده‌اید که به این مقوله ورود کنید؟ آیا میدانید این نوع از بازاریابی چه هدفی دارد و چگونه شما را به خواسته‌تان میرساند؟

اگر این سوالات در ذهن شما ایجاد شده است و خواهان برطرف کردن آن هستید؛ توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. توضیحاتی در این خصوص خدمت شما ارائه خواهیم داد.

بازاریابی-وابسته

 بازاریابی وابسته چیست؟

قبل از اینکه به سراغ اشتباهات خود در بازاریابی وابسته بروید؛ بهتر است کمی با این نوع از بازاریابی آشنا شوید؛

بازاریابی وابسته که به آن فروش رابطه‌ای نیز گفته می‌شود؛ فرآیندی را شامل می‌شود که در آن یک برند یا عرضه‌کننده کالا با ارائه کمیسیون به شخص سوم، به بازاریابی کالای خود و البته جذب مشتری می‌پردازند. به عبارتی در این نوع از بازاریابی شرکت‌ها همواره در حال معرفی کالا و خدمات خود به خریدار هستند. این معرفی حال می‌تواند از طریق وب‌سایت، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و… صورت گیرد و به ازای هر مشتری که از آن طریق محصولی را خریداری می‌کند، با فروشنده شریک خواهد شد. همچنین در فروش رابطه‌ای، به فروشنده‌های دیجیتال، رابط‌ نیز گفته می‌شود. این رابط‌ها اغلب صاحبان وب‌سایت، مدیر شبکه‌های اجتماعی و… هستند که برای جذب مشتری برای فروشگاه‌ها و برندها اقداماتی را صورت می‌دهند.

اما بازاریابی وابسته چه مزایایی دارد؟

در این نوع از بازاریابی، شما به راحتی میتوانید همه چیز را ردیابی و دنبال کنید. درواقع این امکان برای فروشنده و رابط وجود دارد که تمامی اتفاقات اطراف‌شان را رصد نمایند و هر دو طرف با توجه به نیاز مشتری، پاسخ‌های لازم را ارائه دهند. هر چند که گذر زمان اجازه می‌دهد تا بازاریابی وابسته به امری عادی تبدیل شود و صنایع مختلف به سراغ استفاده از آن بروند. همچنین این مسئله را نیز باید به خاطر داشته باشید که اگر یک رابط داشته باشید اما موفق به فروش محصولات خود نشوید باز هم ضرری را متحمل نخواهید شد.

اشتباهات رایج در بازاریابی وابسته

اگر خواهان افزایش فروش و رسیدن به کسب‌درآمد آنلاین هستید باید تا حد امکان تلاش کنید از بروز اشتباهات رایجی که در بازاریابی وابسته رخ می‌دهد، جلوگیری کنید. از جمله این اشتباهات عبارتند از؛

* فروش به جای کمک

زمانی که تنها به فکر فروش محصولات و خدمات خود هستید و تمام صفحه را با کلمات مرتبط با خرید پر کرده‌اید، نباید انتظار سود هم داشته باشید. این در صورتی‌ست که اگر به فکر برطرف کردن یک نیاز و یا کمک به مخاطب باشید و دلیل استفاده از آن محصول را برای آن‌ها توضیح دهید؛ مشاهده خواهید کرد که خریداران به سمت شما سرازیر می‌شوند. درواقع مخاطبان در حین تصمیم‌گیری نیاز دارند تا شخصی به آن‌ها کمک کند، در آن صورت با خیالی آسوده و فراغی بال به شما گوش داده و خرید می‌کنند.

باید تا حد امکان تلاش کنید که رفتاری کاملا داشته باشید و با ارائه مشاوره‌های درست آن‌ها را به سمت خریدی متناسب با نیازشان هدایت کنید.

* بی‌توجهی به بازاریابی وابسته

اگر نگاهی به افراد شکست خورده در بازاریابی وابسته بیاندازید متوجه خواهید شد که اصلی‌ترین دلیل شکست آن‌ها تنبلی و بی‌توجهی‌ست. درواقع آن‌ها بر این باورند که بازاریاب وابسته تنها استراحت می‌کند و بدون هیچگونه تلاشی به سود خواهد رسید.

در این راستا باید بگوییم که برای موفقیت در بازاریابی وابسته نیاز است که در کسب‌وکار خود انگیزه و تمرکز داشته باشید. چیزی که در بسیاری از بازاریاب‌ها مشاهده نمی‌شود. اگر طرح‌های بازاریابی‌تان را عاقلانه انتخاب کنید، همواره انگیزه پیشرفت و رسیدن به قله بعدی در شما وجود خواهد داشت و مشاهده خواهید کرد که سودآوری آسان‌ترین کار در این راستاست.

اشتباهات-رایج-در-بازاریابی-وابسته

* داشتن برنامه‌های بیش از حد

از دیگر اشتباهات رایجی که در بازاریابی وابسته رخ می‌دهد میتوان به داشتن برنامه‌های بیش از حد اشاره کرد. شما برای موفقیت باید تنها یک ایده خوب را انتخاب کنید و یک یا دو برنامه موفق را در بازه زمانی معین برای خود در نظر گیرید تا بتوانید با تمرکز کامل بر آن‌ها نتیجه مطلوب را حاصل کنید. مسئله مهم دیگر به انتخاب عاقلانه طرح‌های بازاریابی اختصاص دارد. جایی که شما باید با انتخاب محصولاتی مناسب اعتبار خود را خراب نکرده باشید. همچنین قبل از هرگونه پذیرش طرح؛ نسبت به زمان و کمسیون موجود نیز بررسی‌های کاملی را صورت دهید.

* عدم ارزیابی تحولات

امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که هر لحظه در حال تغییر بوده و تحولات روزافزون آن باعث شگفتی می‌شود. این مسئله در رابطه با کسب‌وکارها نیز صدق می‌کند. شما باید به طور منظم ارزیابی‌های دقیقی را بر روی کسب‌وکار خود و البته کسب‌وکارهای دیگر صورت دهید. به هر نوع بازاریابی که مشغول باشید روزهای خوب و بد بسیاری را می‌گذرانید اما مهم اینجاست که هرگز ناامید نشوید و احساس پشیمانی نکنید. هیچگاه توقف نکنید و با ارزیابی نتایج به سمت جلو حرکت کنید. تحقیقات بیشتری را انجام دهید و با اصلاح اشتباهات خود راه‌های جدیدی را برای خود بگشایید.

کلام آخر

بازاریابی وابسته امروزه یکی از پردرآمدترین روش‌های کسب درآمد است. اگر بتوانید از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید و انگیزه لازم برای رسیدن به موفقیت را در خود تقویت نمائید. مطمئن باشید که در کمترین زمان ممکن نتیجه مطلوب برای شما حاصل می‌شود. البته نکات بسیار زیاد دیگری در رابطه با این نوع بازاریابی وجود دارد که میتوانید با مراجعه به بخش تماس باما و برقراری ارتباط با مشاوران ما نسبت به آن‌ها آگاه شوید.