اگر نگاهی به کسب‌وکارها بیاندازید متوجه خواهید شد که اکثریت آن‌ها تلاش می‌کنند تا مطابق با گزارش‌هایی که در رابطه با بازاریابی ورودی، بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی و رفتار آنلاین مخاطبان دریافت می‌کنند تصمیمات مهمی را اتخاذ نمایند. اینجاست که آمارها اهمیت بسزایی پیدا می‌کنند. حال فکر کنید که در این میان چیزی تحت عنوان بازاریابی محتوای بصری دیده می‌شود. آماری حیرت‌آور که در طی یک یا دو سال گذشته به‌طرز چشمگیری دستخوش تغییرات شده و همه را شگفت‌زده کرده است. درواقع تغییرات گسترده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند فیسبوک، اینستاگرام و توییتر رخ داده میتوان عامل آن دانست. نمیتوانید این مسئله را کتمان کنید که مخاطبان علاوه بر محتوای متنی به محتوای دیداری نیز نیاز دارند. البته در این میان فوبیای طراحی منجر شده تا منابع محدودی در این زمینه وجود داشته باشد هرچند که غیرممکن وجود ندارد.

اما مسئله اینجاست که اگر شما به عنوان یک طراح گرافیک حرفه‌ای نمیتوانید فعالیت کنید چگونه یک محتوای دیداری متفاوت خلق کرده و برند شرکت‌تان را متمایز از تمامی شرکت‌های فعال در آن حوزه به مخاطبان نشان دهید؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم تا چگونگی استفاده از بازاریابی بصری را خدمت شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

استفاده-از-بازاریابی-محتوای-بصری

توصیه کاربردی برای استفاده از بازاریابی محتوای بصری

این روزها استفاده از ترفندهای مرتبط با بازاریابی بصری خصوصا در اینستاگرام، ارتباط مستقیمی با ادامه حیات یک برند یا هر نوع کسب‌وکاری دارد. درواقع شما باید به این اطمینان برسید که مخاطبان شما میتوانند از طریق بازاریابی محتوای بصری به مشتریان جدید تبدیل شده و برای شما سودآوری داشته باشند. با توجه به این مسئله که تقریبا اکثریت افراد در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، تهیه محتوای جذاب میتواند موفقیت را برای شما به همراه آورد؛ پس اهمیت دادن به توصیه‌های موجود در این زمینه بسیار کاربردی خواهد بود. حال در نظر داریم شما را با توصیه‌های موجود آشنا کنیم.

* استفاده از گرافیک

تا حد امکان تلاش کنید از گرفتن عکس‌های کلو‌زآپ از یک محصول یا گرفتن عکس‌های بسیار نزدیک از محصول در یک محیط هنری جلوگیری کنید. به جای آن میتوانید از عناصر گرافیکی بهره بگیرید. همچنین میتوانید تصویر محصول را جدا کرده و بر روی زمینه‌های گرافیکی قرار دهید یا جلوه‌های گرافیکی را به آن اضافه کنید. اگر نگاهی به تصاویر برند سونیک بیاندازید متوجه خواهید این برند همواره در حال استفاده از عکس‌های بزرگ برای اینستاگرام است. طراحان این برند سعی کرده‌اند با شیوه‌ای کاملا نو و امروزی، تصویر محصولات جدید را بر روی زمینه‌های گرافیکی قرار داده و در معرض دید عموم به نمایش بگذارند.

* استفاده از رنگ‌های متضاد

یکی از مهم‌ترین نکات در بازاریابی محتوای بصری، توجه به رنگ‌هایی‌ست که برای معرفی برندتان استفاده می‌کنید. به این مسئله فکر کنید که آیا همواره می‌خواهید از یک رنگ روشن و ملایم بهره‌ بگیرید؟ آیا میخواهید با کمک رنگ‌های تیره توجه مخاطب را جلب کنید؟

پیشنهادهایی در این راستا وجود دارد از جمله اینکه؛ از رنگ‌های متضاد کمک بگیرید. یعنی با کمی اضافه کردن سایه‌های خاکستری، سیاه و تیره‌تر که در شبکه‌های اجتماعی بسیار رایج است؛ شروع کنید. این شروعی جدید برای برند شما خواهد بود و مطمئن باشید که در مدتی کوتاه شما را بر سر زبان‌ها خواهد انداخت.

البته راه دیگری در این زمینه وجود دارد. شما میتوانید برای عملی کردن تکنیک رنگ‌های متضاد به سراغ همپوشانی‌های رنگی بروید. معمولا همپوشانی‌های رنگی سبک گزینه مناسبی هستند تا به شما این اطمینان را بدهند که تصاویرتان قابل مشاهده می‌باشند.

مثال بارزی که در این زمینه وجود دارد؛ برند نایک است. برندی خلاق در اینستاگرام که همواره با کمک تضادها به چشم می‌آید و بیش از پیش توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

* شسته رفته نباشید

امروزه استراتژی بسیاری از شرکت‌ها، استفاده از صحنه‌های بسیار باکیفیت برای عکسبرداری تصاویر اینستاگرامی است. اما مسئله اینجاست که برای به چشم آمدن باید با مخاطب همراه شوید، باید با او حرف بزنید؛ نباید رسمی و خشک باشید. معمولا استفاده از تصاویر پشت صحنه، فضاهای واقعی محیط کار کارمندان و حتی انبار و صحنه‌های واقعی دفتر برای مخاطب بسیار جذاب‌تر خواهد بود.

در این راستا اگر کسب‌وکاری فروشگاهی دارید؛ میتوانید تصاویری از حضور مشتریان واقعی، بچه‌ها و… را برای اینستاگرامی انتخاب کنید تا فضایی به مراتب صمیمی‌تر برای تعامل با مخاطب به وجود آورید. امروزه گوشی‌های بسیار قدرتمند با دوربین‌هایی باکیفیت به بازار ارائه شده که در دسترس بسیاری از افراد قرار دارد. پس نیازی نیست حتما ادوات عکاسی دراختیار داشته باشید. کمی خلاقیت به کار گیرید و با دیدن صحنه‌های جذاب به سرعت عکس‌ بگیرید.

برند Hootsuite بارزترین مثالی‌ست که میتوان در این راستا عنوان کرد. برندی که متفاوت بودن را چه در صفحه اینستاگرام، چه در صفحه زندگی کاری و چه در تجربیات کارمندان خصوصا در فضای اداری به نمایش درآورده است.

استفاده از بازاریابی بصری

* استفاده از نمایش محتوا

اگر از اینستاگرام برای بازاریابی محتوای بصری استفاده می‌کنید مطمئن میدانید که آپدیت‌های جدید این شبکه اجتماعی به شما این امکان را داده تا از 10 عکس به صورت همزمان استفاده کرده و مخاطب را به سمت خود جذب نمائید. درواقع شما باید آنقدر هوشمندانه عمل کنید که مخاطب پس از مشاهده اولین عکس، ترغیب شود تا عکس دوم، سوم و الی آخر را مشاهده نماید.

هر چند که این ویژگی امروزه توسط همه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما برای اینکه بتوانید گوی سبقت را از رقیبانتان بگیرید باید بتوانید از این فرمت به نفع خودتان استفاده کنید.

کمی به پیج The Unlikely Chef نگاه کنید متوجه خواهید شد که چگونه با کمک عکس‌های چندگانه، مخاطب را با خود همراه می‌کند.

* استفاده از جنبش و حرکت

امروزه بازاریابی محتوای بصری تنها به تصویر خلاصه نمی‌شود و تماشای محتوای ویدئویی اینستاگرام به سرعت در حال افزایش است. زمانی که بتوانید ویدئویی از خدمات و محصولات‌تان را به مخاطب نشان دهید؛ متوجه خواهید شد که چه زمین لرزه‌ای را در آن‌ها رخ داده‌اید. خوشبختانه پلتفرم‌های مختلفی برای انتشار ویدئو وجود دارد از بومرنگ و افکت‌های مختلف و سینماگراف گرفته تا استیکرهای مختلف که همگی به اضافه کردن جنبش و تکاپو به ویدئو و تصاویر کاربردی است.

مایکروسافت در این راستا تلاش کرده با کمک تصاویر ساده، حرکات و جنب و جوشی را در مخاطب به وجود آورد؛ هرچند که این تصاویر بسیار ساده باشند اما جذابیت بالایی داشته و تعامل بسیار خوبی با مخاطب به وجود می‌آورد.

کلام آخر

حال برای بازاریابی محتوای بصری دست شما بسیار باز است. گزینه‌های خلاقانه بسیار زیادی پیش روی شما قرار دارد و هیچگونه محدودیتی برای انتشار پست و تصاویر ندارید. تنها باید تلاش کنید تا با کمک بازاریابی محتوای بصری متفاوت بودن خود را به مخاطب نشان دهید و این توصیه‌ها برای شما بسیار کاربردی خواهد بود. اندکی تفکر کنید، ایده‌های نو و تازه به سراغ شما خواهد آمد. اگر کمی با مشکل مواجه شدید هم نگران نباشید تنها کافیست با من ارتباط برقرار کنید. میتوانم به شما کمک کنم تا تغییرات گسترده‌ای را در برندسازی و تبلیغات خود به وجود آورید.