مطمئنا مقالات متعددی را در رابطه با فروش محصولات غذایی و… خوانده‌اید، اما امیدواریم که از این موضوعات سیر نشده باشید زیرا این موضوع آنقدر زیاد و متفاوت است که با خواندن هر مقاله، نکات جدیدی به علم و دانش شما در رابطه با فروش محصولات اضافه خواهد شد. شاید نوشتن این قبیل محتوا نوعی ریسک به شمار اید اما هیچ‌گاه کار بیهوده‌ای نبوده و همواره می‌تواند نیاز مخاطب را برطرف نماید. حال اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که تمایل به فروش محصولات فروشگاهی خود دارید مطمئنا سوالات زیادی در ذهن‌تان به وجود آمده است. خوشبختانه در ادامه این مقاله در نظر داریم در این راستا توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. امیدواریم که بتوانیم بخش کوچکی از نیازهای‌تان را برطرف نمائیم. با ما همراه باشید.

چگونه بفروشیم؟

بیایید در ابتدای کار فروش محصولات غذایی از یک مثال شروع کنیم. فرض کنید که زیتون‌ها و روغن زیتون‌های فوق‌العاده‌ای از بهترین مارک‌ها را در اختیار داشته و می‌خواهید آن‌ها را بفروشید. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ اینجاست که نقش ما به عنوان مشاوران معتبر اهمیت پیدا می‌کند زیرا راهنمایی‌ها ما می‌تواند شما را به فروش تعداد زیادی از زیتون و روغن زیتون برساند.

بیایید از آن‌چیزی که هم‌اکنون در حال فروش آن هستید شروع کنیم؛

تصویر2 3 300x291 - چطور در فروش محصولات غذایی موفق عمل کنیم؟

شما روغن‌ زیتون‌های باکیفیتی را ارائه می‌دهید که در مواد غذایی و برای مصارف رستوران‌ها و سرآشپزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند قیمت بالایی دارند اما از طعم بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای بهره‌مند می‌باشند. حال اگر می‌خواهید سس‌های خردل، سرکه و زیتون‌های بیشتری را بفروشید و سود بیشتری را به جیب بزنید. باید در وهله اول وارد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی شوید. طبق آمار اگر وب‌سایت آنلاین داشته باشید می‌توانید 20درصد از فروش خود را از طریق فروش آنلاین بدست آورید. زیرا 80درصد مردم ترجیح می‌دهند با حضور در فروشگاه‌های بزرگ، مواد غذایی مورد نیازشان را از آنجا تهیه نمایند. به همین دلیل است که سفارشات فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ‌تر از آن چیزی‌ست که مصرف‌کنندگان انلاین خریداری می‌نمایند. اما چگونه می‌توانیم با تاثیرگذاری بر مشتری، فروش محصولات غذایی را افزایش دهیم؟

 تاثیرگذاری بیشتر بر مشتری با هدف افزایش فروش محصولات غذایی به  صورت آنلاین

متخصصان و فعالان حوزه بازاریابی بر این عقیده‌اند و همواره به این مسئله تاکید دارند؛ هیچ اهمیتی ندارد که شما در چه صنعتی مشغول به فعالیت هستید و بر فروش چه چیزی تاکید دارید. زیرا شما باید این توانایی را در خود تقویت کنید که هرچیزی را که در دست دارید به هرکسی که می‌خواهید بفروشید. اما چگونه می‌توان در فروش محصولات غذایی و… موفق عمل کرد؟ راهکارهایی در این راستا وجود دارد که خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

1. محصول شما یک قهرمان است

اگر کمی دقت کنید متوجه این مسئله خواهید شد که مشتریان هیچ‌گاه برند را نمی‌خرند، بلکه محصولات مورد نیازشان را خریداری می‌کنند. مطمئنا محصولات مشابهی با محصولاتی که شما ارائه می‌دهید در فروشگاهی درست نزدیک به فروشگاه شما وجود دارد اما چه چیزی باعث می‌شود که مشتری به سراغ محصول شما بیاید؟ بنابراین شما در قانون اول یاد می‌گیرید که در هر بازاری که حضور دارید نشان دهید که چه چیزهایی را در اختیار داشته و چرا از سایر محصولات موجود متفاوت است. به نوعی برای فروش محصولات غذایی خود باید نشان دهید که چه از نظر کیفیت، تنوع و حتی قیمت با دیگر محصولات مشابه در فروشگاه‌های دیگر متفاوت می‌باشید.

تصویر4 3 300x223 - چطور در فروش محصولات غذایی موفق عمل کنیم؟

2. مشتریان را ترغیب به خرید محصول گرانتر کنید

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به شما در فروش محصولات غذایی کمک کند، این است که یک محصول گرانتر را به مشتری پیشنهاد دهید. در واقع با این کار دیگر نیازی به پیدا کردن مشتری جدید نخواهید داشت. به عنوان مثال مشتری با شما تماس گرفته و خواهان خرید محصول مورد نظر شما با قیمتی معادل 200 هزار تومان می‌باشد. اینجاست که شما به عنوان فروشنده محصولی دیگر با قیمت 240 هزار تومان را به جای محصول انتخابی مشتری پیشنهاد می‌دهید اما با این تفاوت که مزایای بیشتر و البته ضمانت‌نامه طولانی‌تری را برای وی شرح خواهید داد. اینجاست که مشتری بین دو راهی قرار گرفته و اکثر مواقع در دام فروشنده می‌افتد. این روش هر چند بسیار ساده تلقی می‌شود اما منجر به فروش بیشتر محصول با خدمات بهتر به مشتری و در نتیجه جلب رضایت وی خواهد شد.

3. فروش مستقیم را در پیش گیرید

شاید بازاریابی و فروش مستقیم هزینه بالایی را برای شما به عنوان صاحب سرمایه و کسب‌وکار به همراه داشته باشد اما بسیار موثر خواهد بود. در این روش شما می‌توانید از تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی استفاده کرده و محصولات یا خدمات خود را برای فروش عرضه نمائید. با این کار مشتری بالقوه به محض دیدن تبلیغ با شما تماس گرفته و یا به فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می‌کند.

4. با مشتریان صمیمی شوید تا با محصول تعامل کنند

زمانی که به خرید می‌رویم، دوست داریم تا محصولی را که از آن خوشمان آمده و قصد خریدش را داریم از نزدیک ببینیم، بو کنیم، لمس کنیم و سپس اقدامات اولیه را انجام دهیم. به نوعی زمانی‌که مشتری احساس نزدیکی بیشتری با محصول داشته باشد و حتی آن را تست کرده و تصوری از آن در ذهن برای خود ایجاد نماید با اطمینان خاطر بیشتری آن را می‌خرد.

حال فکرش را کنید که شما به عنوان فروشنده با مشتری ارتباطی صمیمی برقرار کرده‌اید. چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به عنوان مثال اگر مسئول فروش محصولات غذایی همچون روغن زیتون هستید و می‌خواهید فروش بیشتری داشته باشید، در ابتدا طرح دوستی و صمیمیت با مشتری میریزید، سپس از مشخصات روغن زیتون و حتی طرز تهیه آن برای وی سخن می‌گویید. مطمئن باشید که با ایجاد فضای دوستانه بین خودتان و مشتری شانس بیشتری را برای فروش محصول پیش‌روی شما قرار می‌دهد.

تصویر3 3 300x252 - چطور در فروش محصولات غذایی موفق عمل کنیم؟

5. محصولات به‌روز شده را اطلاع‌رسانی کنید

یکی از روش‌هایی که منجر به بهبود فروش و البته حفظ مشتریان می‌شود این است که محصولاتی را به مشتریان پیشنهاد دهید که جزء تولیدات جدید بوده و به نوعی به‌روز شده می‌باشند. در واقع شما می‌توانید با مشتریان خود تماس گرفته، یا ایمیل یا پیامکی را برایشان ارسال می‌کنید و با احترام کامل با آن‌ها صحبت کرده و آن‌ها در جریان حضور محصولات جدید و به‌روز شده‌ای در فروشگاه‌تان می‌گذارید. حتی به آن‌ها پیشنهاد می‌دهید که به دلیل وفاداری به فروشگاه‌ و محصولات شما در صورت خرید فوری تخفیفات بسیار بالایی را برای آن‌ها در نظر خواهید گرفت.

6. نمایشگاه برگزار کنید

برگزاری نمایشگاه یکی دیگر از روش‌هایی‌ست که به شما کمک می‌کند تا فروش محصولات غذایی خود را به بالاترین حد ممکن برسانید. در واقع شما از این طریق با مردم ملاقات کرده و به صورت حضوری کیفیت محصولات‌تان را به نمایش می‌گذارید. هر چند که برای رسیدن به خواسته‌تان باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و هزینه‌ها و البته فضای مورد نیاز نمایش محصول را در نظر گیرید. حتی باید زمانی را برای دعوت افراد و پاسخگویی به آن‌ها اختصاص دهید. این روش معمولا به صورت فصلی و یا زمانی که محصولی جدید در فروشگاه شما عرضه می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

حال می‌دانیم که استفاده از چه روش‌هایی می‌تواند ما را به عنوان یک فروشنده در فروش محصولات غذایی به خواسته‌مان برساند. این روزها در عصر تکنولوژی و ارتباطات زندگی می‌کنیم اما در بسیاری از مواقع و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از روش‌هایی استفاده نمایند و محصولات را از نزدیک ببینند و با برقراری ارتباط با آن‌ها اقدامات خرید را آغاز نمایند. ما برای اینکه بتوانیم تمامی قشرهای جامعه را دربرگیریم و فروش را به بالاترین حد ممکن برسانیم باید به نیاز تمامی افراد توجه داشته باشیم. مطمئنا مسائل دیگر و سوالات زیادی در ذهن شما وجود دارد از همین رو می‌توانید با مشاوران ما در الفبای تبلیغ صحبت کرده و با مطرح کردن نیازتان تمامی ابهامات موجود را برطرف نمائید. برای اینکار تنها نیاز است که به بخش تماس باما مراجعه نمائید.