امروزه حضور پر رنگ شبکه های اجتماعی و ظهور انواع مختلف روش های ارتباطی باعث شده تا تقریبا در دنیای بدون مرزی زندگی کنیم. حتی دنیای تجارت نیز براساس همین ارتباطات پایه ریزی شود. درواقع برای اینکه بتوانید شرکتی موفق و شناخته شده داشته باشید باید ارتباطات بیشتر و موثرتر داشته باشید. زیرا پیشرفت علم و تکنولوژی روز به روز عرصه رقابت را تنگ تر می کند و عقب ماندن از آن، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.  براساس تحقیقات صورت گرفته؛ چیزی حدود 84 درصد از کسب و کارها، برای پیشی گرفتن از رقبای خود به سراغ طراحی کمپین تبلیغاتی رفته اند.

منظور از کمپین تبلیغاتی چیست؟ به طور کلی نوعی طراحی سیستم تبلیغاتی چند جانبه است که در ابتدا باید هدف ، مخاطببین هدف ، زمانبندی و حتی بودجه بندی مناسبی برای آن تعریف شود . سپس پیام مناسب و تاثیرگذاری را برای مخاطبان ارسال نماید. این کار در نهایت باید منجر به برقراری ارتباطی موثر و جلب نظر و اعتبار مشتریان شود. اصلی ترین مبحثی که در کمپین های تبلیغاتی مطرح می شود، بودجه است. امروزه آن دسته از کسب و کارهایی که با بودجه ای مناسب بر روی کمپین های خود سرمایه گذاری می کنند شانس موفقیت بالاتری نسبت به شرکت های نوپا با بودجه محدود دارند.

ظهور اینترنت و متنوع شدن فضاهای فعالیت و ارتباطات مردم را باید دلیل اصلی این اتفاق بدانیم. اما آیا فکر کرده اید برای موفقیت در این مسیر و داشتن یک کمپین موثر باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟ در ادامه به شرح این مسئله خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طراحی کمپین های تبلیغاتی نیازمند چه نکاتی است؟

عوامل تاثیرگذار در کمپین تبلیغاتی

برای اینکه مدل های کمپین تبلیغاتی را درک کنید، باید بدانید 5M وجود دارد. 5M مهم که میتواند خواسته شما را محقق سازد. عبارتند از:

  • ماموریت (Mission)
  • پول و بودجه ( Money)
  • پیام ( Message )
  • رسانه مورد استفاده ( Media)
  • ارزیابی اثربخشی تبلیغات ( Measurement)

زمانی که بتوانید مراحل اولیه و این پنج اصل را به خوبی پی ریزی کنید، طراحی و راه اندازی کمپین تبلیغاتی شما حتما نتیجه بخش خواهد بود. به نکاتی که در ادامه می گوییم توجه کنید. در رسیدن شما به موفقیت تاثیرگذار است.

*به خوبی تحقیق کنید

نمیتوانید هیچ کاری را بدون تحقیق آغاز کنید. برای شروع یک تجارت چه در حوزه آنلاین و چه به صورت سنتی شما باید بازار هدف خود را بشناسید. و نسبت به تقاضای مخاطبان اطلاعات کاملی بدست آورید. به عنوان مثال؛ اگر تبلیغات شما در حوزه ای صورت گیرد که استقبال بالایی ندارد، ریسک بالایی دارد. از جمله بارزترین ویژگی تحقیقات، پایان ناپذیری آن است. شما قبل از طراحی کمپین میتوانید به خوبی نیازهای بازار را بشناسید. حتی در ابتدای راه، نخستین بازخوردها را زیر ذره بین قرار دهید. در پایان نیز به مقایسه بازخوردهای اولیه و انتهایی بپردازید.

فراموش نکنید که تحقیقات شما باید به درستی دسته بندی شوند و در دسترس سایر اعضای تیم قرار گیرد. رجوع به تحقیقات، درک تغییرات بازار را برای شما آسان تر می کند.

*مخاطبان تان را بشناسید

مخاطبان شما میتوانند طیف گسترده ای از افراد؛ خردسال تا کهنسال را شامل شود. هر نژادی را در هر حوزه و با هر ملیتی دربرگیرد. جالب اینجاست همین تفاوت ها و همین گستردگی سلایق است که تاثیر خود را قبل از طراحی کمپین تبلیغاتی به جای می گذارد. از همین رو قبل از هرگونه طراحی و برنامه ریزی باید بدانید چه نوع سلیقه ای را میخواهید پوش دهید. از کدام رسانه میخواهید استفاده بیشتری کنید. یا حتی در صدد برطرف کردن چه نیازی هستید. پس در حین طراحی کمپین خود در نظر بگیرید شرکت تجاری شما با چه طیفی در ارتباط است.

*هدف و ماموریت را مشخص کنید

به طور اصولی، نمیتوانید هیچ کاری را بدون هدف شروع کنید. همه ما برای رسیدن به یک هدف نهایی تلاش می کنیم. کار میکنیم تا ماشین بخریم. خانه ای تهیه کنیم یا زندگی را تشکیل دهیم. این مسئله در رابطه با کسب و کارها نیز صدق می کند. یک شرکت تجاری میتواند اهداف متفاوتی از طراحی کمپین تبلیغاتی خود اعم از ارائه محصولی جدید، افزایش محبوبیت خود و… داشته باشد. اما یک نکته همواره ثابت باقی می ماند. ماموریتی که تمام کاربران شما انتظار دارند تلاش برای خدمت رسانی بهینه است.

نباید کمپین های شما با اهداف و خواسته های مخاطبان متناقض باشد. اگر در ظاهر هم حتی به خواسته مشتریان توجه کنید، در دراز مدت نمیتوانید شاهد نتیجه دلخواه باشید. در این راه مهم ترین ماموریتی که یک شرکت تجاری موفق دارد، این است که در راستای خواسته های مردم حرکت کند. برای توسعه و ارائه خدماتی مفید و جلب رضایت و اعتماد آنها تلاش کند.

تاثیر شناخت مخاطب بر کمپین های تبلیغاتی چیست؟

*پیام و محتوایی درست ارائه دهید

پس از شناخت بازار و زمانی که اهداف شرکت در راستای برطرف کردن نیاز جامعه تعیین شد. نوبت به برقراری ارتباطی موثر خواهد رسید. در این راه نه تنها باید به رنگ کمپین تبلیغاتی خود اهمیت دهید، بلکه تیتر، توضیحات، عکس و گرافیکی که انتخاب می کنید باید در انتقال پیام عملکرد خوبی داشته باشد. تنها در این صورت است که تاثیر آن را خواهید دید. رنگ آنچنان می تواند تاثیرگذار باشد که مشاهده هر چیز کوچکی در اطراف شما را به یاد کمپین تبلیغات طراحی شده بیاندازد. از طرفی تولید محتوا باید به گونه ای انجام شود که به راحتی احساسات بیننده را برانگیزد و با کلیدی ترین کلمات بر فرهنگ همسو باشد

از طرفی باید به شعور مخاطب خود احترام بگذارید. اجازه ندهید محتوای تبلیغاتی شما حس احمق بودن را در آنها ایجاد کند. پس خیلی دور از ذهن نیست اگر بگوییم پیام شما نشان از ظرافت و پیچیدگی کمپین دارد.

*رسانه مناسبی را برگزینید

این روزها در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم. دنیایی که اینترنت بخشی جداناپذیر از آن بوده است. همانطور که گفتیم راه های ارتباطی بسیار موثر و فراوانی پیش روی کسب و کارها قرار گرفته است. از بیلبوردهای تبلیغاتی گرفته که حالتی کاملا فیزیکی دارند تا تبلیغات تلویزیونی و ماهواره ای و رسانه های تصویری در اینترنت. حتی اپراتورهای تلفن نیز به عنوان بخشی از رسانه شناخته می شوند. اینکه کمپین تبلیغاتی شما از کدام یک از این رسانه ها استفاده کند کاملا به مخاطبان و بازار هدف و البته سلایق مشتریان تان ارتباط دارد.

*بودجه بندی درستی داشته باشید

پس از گذراندن تمامی مراحل قبلی به بودجه بندی میرسیم. به عنوان مثال؛ اگر نتوانید بودجه بندی درستی داشته باشید، اجاره یکساله بیلبورد برای شما امکانپذیر نخواهد بود. از طرفی دیگر اگر سرمایه بسیار خوب و هنگفتی در اختیار داشته باشید، باز هم انتخاب گران ترین رسانه نمیتواند کارآمد بودن کمپین شما را تضمین کند. شما باید در نظر بگیرید امروزه زمینه های تبلیغاتی و کاربران بسیار گسترده شده اند، این هزینه ها باید به شرکت برگردند. پس حالت بهینه را برای بودجه بندی شرکت خود اتخاذ کنید. این بهینه بودن کمک می کند تا در هر مرحله تصمیمات بهتر و اثرگذارتری داشته باشید.

چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق داشته باشیم

*اندازه گیری کنید

در این مرحله، کمپین تبلیغاتی شما اجرا شده است. شما باید از همان نقطه شروع کمپین، بازخوردهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید. به رفتار مخاطبان و نظراتی که ارائه می دهند توجه داشته باشید. و به ارزیابی میزان کارایی کمپین بپردازید. عوامل مختلفی مانند میزان فروش، میزان بازدید، بازنشر تبلیغات و حتی برند میتواند بر محبوبیت و کارآمد بودن آن تاثیر گذار باشد. این عوامل کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت آن را بشناسید و با اتکا به نتایج آن، در مقابل مشتریان عملکردی حرفه ای تر داشته باشید.