برای اینکه بتوانید در معاملات موفق عمل کنید و به خواسته‌تان برسید، باید درخواست کنید. هیچ اهمیتی ندارد که برای قیمت کمتر، ایجاد تغییر و اصلاحات، تخفیفات، امتیازات بیشتر و… درخواست می‌کنید. مهم اینجاست که این کار را در مودبانه‌ترین حالت ممکن و در محکم‌ترین وضعیت خودتان انجام می‌دهید. شما همواره باید به طور مشخص و شفاف بگویید که چه می‌خواهید. اما چرا؟ چون آینده برای درخواست‌کنندگان است. آینده به کسانی تعلق دارد که جسورانه و مطمئن آن چیزی را که می‌خواهند طلب می‌کنند. حال بهتر است بپرسید؛ چرا تنها تعداد معدودی از افراد مطلوب خود را درخواست می‌کنند؟ اگر ریشه‌یابی کنیم به دوران کودکی خود می‌رسیم. ترس از طرد شدن، ترس از شکست و… باعث می‌شود تا بدون عزت نفس رشد کنیم و همواره ترس مذاکره در ضمیر ناخودآگاه ما وجود داشته باشد.

اما در دنیایی که به عصر ارتباطات شناخته می‌شود، دیگر این ترس‌ها معنی ندارد. راهکارهای متعدد و گسترده‌ای برای برطرف کردن این ترس پیش روی افراد قرار داده شده است که میتواند عزت نفس، شغلی آبرومند و مورد علاقه و بسیاری از خواسته‌های دیگر را محقق کند. اما چگونه باید بر این ترس غلبه کرد؟ با ما همراه باشید زیرا توصیه‌هایی در این راستا خدمت شما ارائه خواهیم داد.

مذاکره-1

برای غلبه بر ترس مذاکره یک امپراتوری بسازید

میدانیم که ترس پس از مدتی به عادت تبدیل می‌شود، اما مسئله اینجاست که شجاعت نیز میتواند به عادت تبدیل شود. زمانی که خودتان را همواره به انجام کارهای شجاعانه تشویق کنید و برای بسیاری از درخواست‌ها شجاعت بخرج داده و به مذاکره بپردازید نه تنها اعتماد به نفس و عزت نفس را به خود برگردانده‌اید بلکه شجاعت را به یک عادت در خود تبدیل کرده اید.

فرض کنید که یک کارگر ساختمانی هستید و علاقه زیادی به خرید خانه‌های قدیمی دارید. درواقع شما علاقمند هستید تا با رهن کردن این خانه‌ها و سپس اجاره دادنشان نه تنها پول رهن آن را درآورید بلکه پولی هم به جیب بزنید. اما مسئله اینجاست که پول کافی برای شروع کار ندارید.

بهترین راه این است که پشیمان نشوید. و در روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف به دنبال اشخاصی بگردید که صاحبان ملک خود خواهان اجاره دادن خانه‌هایشان هستند نه مشاوران املاک. سپس با صاحبان این خانه‌ها تماس گرفته و قرار ملاقاتی را برای دیدن خانه‌ها ترتیب بدهید. پس از بازدید از خانه و بررسی میزان خرابی و تعمیر و هزینه اجاره دادن آن، نزدید مالک برگشته و 50درصد قیمت فعلی را به او پیشنهاد دهید. مطمئنا مالک عصبانی می‌شود اما مطمئن باشید که از هر 20 مالکی که می‌بینید قطعا شرایط زندگی شما به‌گونه‌ای است که شما را به فروشنده‌ای بسیار باانگیزه تبدیل کند. مطمئنا افرادی هستند که نیاز شدید به فروش یا اجاره منزل خود دارند.

دقت داشته باشید شما تنها زمانی میتوانید به موفقیت برسید که در هنگام مطالبه خواسته‌تان از شنیدن واژه نه نترسید.

قدرت-مذاکره-1

با تماس تلفنی شجاع شوید

یکی از مهم‌ترن درس‌های زندگی‌تان را می‌توانید از تماس تلفنی بیاموزید. مطمئنا در ابتدای کار با تعداد زیادی «نه» روبرو خواهید شد. به هر دری بزنید به روی شما بسته خواهد شد. اما برای اینکه بر ترس مذاکره خود غلبه کنید باید به این طرد شدن عادت کنید. باید عادت کنید که مخاطبان محصولات شما را نخواهند و علاقه‌ای به استفاده از آن نداشته باشند. صدها و حتی هزاران بار رشد شوید. اما اگر به سراغ فروشندگان حرفه‌ای بروید و از آن‌ها بپرسید که چگونه با این حجم از «نه» کنار می‌آید. به شما می‌گوید: « عدم پذیرش موضوعی شخصی نیست».

نباید عدم پذیرش را به خودتان بگیرید. وقتی افراد در مذاکره به مخالفت با شما می‌پردازند درواقع با شما و ارزش شخصی شما طرف نیستند. کلمه «نه» به هیچ عنوان به خوب یا بد بودن شما مرتبط نیست. آن‌ها صرفا با کار شما مخالف‌اند. با پیشنهاد شما ارتباط برقرار نمی‌کنند و هزاران دلیل دیگر که هیچ کدام به شما مربوط نیست.

کلام آخر

برای غلبه بر ترس مذاکره باید در هر شرایطی به مذاکره تاکید کنید. شما باید به موضوع خود اصرار ورزید و با چانی‌زنی مداوم این کار را به یک عادت و تفریح برای خود تبدیل نمائید. زمانی که آن را فعالیتی لذت بخش بدانید و آرام و مطمئن به انجام کاریتان بپردازید مطمئن باشید که فرصت های مذاکره تماما به نفع شما خواهد بود و میتوانید نتیجه هرکاری که انجام می‌دهید بلافاصله به نفع خود تمام کنید.