همه ما چنین تجربه‌ای داشته‌ایم، اینکه در حین پیاده‌روی یا گذر از خیابان، اشخاص مختلف از طریق برگ های چاپی سعی در تبلیغ یک محصول یا یک فروشگاه با عنوان «طراحی سایت» را داشته‌اند. و یا اینکه این برگ های تبلیغاتی را روی جعبه برق سر چهارراه چسبانده‌اند. در این قسمت هیچ صحبتی با نوع تبلیغ و متن آن نداریم. مسئله اینجاست که چه تعداد از افرادی که این تبلیغ را می‌بینند ناگهان جرقه‌ای در ذهنشان زده می‌شود؛ یک سایت نیاز دارند که در صفحه اول گوگل قرار داشته باشد. حال فرض کنیم که تعداد زیادی مخاطب برای راه‌اندازی سایت پیدا شد. اما کدام یک از آنها در چهارراهی شلوغ تلفن خود را برمیدارد و به شما می‌گوید: یک سایت می‌خواهم لطفا یک سایت خوب برایم طراحی کن؟ شاید شما برای کسب‌وکار خود تبلیغ کرده باشید اما تنها تبلیغات هدفمند است که میتواند نتیجه دلخواه را حاصل کند.

سال‌ها پیش از برترین مدیران خودروسازی جهان پرسیده شد؛ به چه دلیل برای تبلیغات ماشین‌های جدیدتان به سراغ تبلیغات تلویزیونی نرفته‌اید؟ وی پاسخ داده بود: آن دسته از افرادی که توانایی خرید ماشین‌های ما را دارند؛ آنقدر سرشان شلوغ است که فرصتی برای تماشای تلویزیون پیدا نمی‌کنند.

امروزه اما همه چیز فرق کرده است، تبلیغات به حوزه ای وارد شده که شما را حیرت زده می‌کند؛ درست زمانی که می‌بینید، چگونه پیام شما به طور مستقیم به دست همان کسی که نیازمند است می‌رسد شگفت زده خواهید شد. همینقدر هوشمند و جذاب. با این تفاسیر میتوان درک کرد که اگر بتوانید تبلیغاتی هوشمند و هدفمند را ارائه دهید؛ رسیدن به نتیجه دلخواه و درآمد قابل قبول خیلی دور از دسترس نیست. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید زیرا درنظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

تبلیغات-هدفمند-چیست؟

تبلیغات را بشناسید

بیایید از تعریف واژه تبلیغ شروع کنیم؛ منظور از تبلیغ چیست؟ درواقع منظور رساندن پیام یا همان اطلاع رسانی است.

تبلیغات نوعی ارسال پیام به مخاطب است که با جلب توجه او به ایده، محصول، خدمت یا شرکت به درآمدزایی میرسد. این پیام اغلب یک فراخوان یا call to action را با خود به همراه دارد و در طی مدت چند دقیقه مخاطب را مجاب می‌کند که استفاده از خدمات شما میتواند تجربه بهتری را برای وی رقم بزند. اما چگونه یک تبلیغ، به تبلیغات هدفمند تبدیل می شود؟

از قدرت تبلیغات چه میدانید؟

امروزه دنیای تبلیغات، به دنیای عجیبی تبدیل شده است. دنیایی پر از پیام‌ها، فکرها و احساسات. به هر سویی که نگاه می‌کنید و هر جایی که سربرمیگردانید با پیامی روبرو می‌شوید. به عبارت ساده‌تر تبلیغات باعث شده تا دیگر نیازی فکر کردن در رابطه با آن چیزی که نیاز داریم نباشیم. تنها کافیست بر روی نیمکت بنشینید و به تبلیغات نگاه کنید. آنها به شما می‌گویند چگونه زندگی کنید، به دنبال چه چیزهایی بروید، چه چیزهایی بخورید و حتی خانه‌تان را به چه شکلی درآورید و یا اینکه با مردم چگونه ارتباط برقرار کنید.

این است قدرت تبلیغات.

آیا به این گفته‌ها باور ندارید؟ مقاومت نکنید، هیچگاه با مقاومت کردن نمیتوانید موفقیت نهایی و هدف خودتان را به واقعیت تبدیل کنید.

بیایید یک مثال بزنم؛

در گذشته که فروشگاه‌ها و خرید اینترنتی تا این اندازه باب نبود. برای خرید یک هدیه زیبا باید تمامی مغازه های شهر را می‌گشتید و هیچ اعتراضی هم از این بابت نداشتید. تا اینکه افرادی با طراحی سایت های فروشگاهی به شما گفتند بیا، ببین، مقایسه کن و خسته هم نشو! ابداع روشی جدید برای خرید که نه تنها معرفی یک محصول را آسان کرد بلکه سبک خرید عموم جامعه را دستخوش تغییرات گسترده کرد. شاید اگر 10 سال قبل کسی به شما می‌گفت که در آینده تمامی محصولات موردنیازتان را از خانه خریداری می‌کنید به او می‌خندیدید.

از همین‌رو میتوان درس گرفت که همین الان هم نمی‌دانید تبلیغات هدفمند در آینده به چه سمتی می‌رود و شما را به کدام سمت می‌کشاند.

چگونه-تبلیغات-هدفمند-داشته-باشیم؟

تبلیغات هدفمند چگونه میسر می‌شود؟

این روزها در اکثریت مواقع توسط تبلیغات مختلف بمباران می‌شویم. که در بیشتر مواقع به آن اهمیتی نمی‌دهیم و حتی حذفشان می‌کنیم. اینقدر آگهی‌های تبلیغاتی زیاد شده که مردم در بستن و توجه نکردن تبلیغاتی به تبحر بالایی رسیده‌اند.

اگر کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده‌اید و به دنبال راهی برای تبلیغات هدفمند هستید باید بگوییم یک تبلیغ زمانی میتواند نتیجه بخش باشد که در هنگام بروز یک مشکل، شرکت شما با ارائه آن محصول یا خدمت سعی در برطرف کردن آن داشته باشد. چون زمانی که یک مشتری نیاز به چیزی را احساس کند، احتمال خرید در آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.

خب این شد یک تبلیغ خوب که در بهترین زمان و مکان ارائه می‌شود؛ اما یادتان هست که در بخش قبل گفتیم که تبلیغات گاهی بدون اینکه خودمان متوجه شویم، برای ما تعیین و تکلیف هم می‌کنند. این یعنی چه؟ یعنی خودش می‌گوید، تو امروز این مشکل و این نیاز را داری و خودش هم راه‌حل را ارائه می‌دهد. این‌ داستان را به وفور در تبلیغات تلویزیونی و ویدئویی دیده‌اید؛ به‌خصوص وقتی می‌خواهند محصول جدیدی ارائه دهند.

درواقع شما نه به طور کامل به این موضوع فکر کرده‌اید و نه به دنبال خرید محصولی خاص بوده‌اید؛ اما اکنون به یکی از دغدغه‌های شما تبدیل شده است. پس نکته دوم تبلیغات هم ، اکنون مشخص شد.

یک تبلیغ خوب به ما می‌گوید چه چیزی نیاز داریم، قبل از اینکه ما به آن فکر کنیم. یک زندگی ایده‌آل‌تر، بدن ایده‌آل، سلامتی بیشتر و راحتی بیشتر و خیلی چیزهای دیگر.

تاکنون به طور مداوم از نیاز مشتری صحبت کردیم و نکات مرتبط با آن خودشان ظهور پیدا کردند.

اکنون نوع دیگری از تبلیغات هدفمند را به شما می‌گوییم:

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند، سبک زندگی آن‌ها چگونه است و با چه چیزهایی مرتبط هستند.

زمانی که نسبت به این موارد آگاهی داشته باشید تجربه های بهترین به آنها پیشنهاد خواهید داد و در نتیجه سود بیشتری نصیب شما خواهد شد. اینکه شما بدانید مشتری مدنظر شما چه کسی است، کجا زندگی می‌کند، به چه چیزهایی علاقه دارد و دنبال چه چیزهایی می‌گردد مطمئنا نه تنها آنها را شگفت زده می‌کند بلکه حس کنجکاوی‌شان را برمی‌انگیزد و به سمت شما جذبشان می‌کند.

کلام آخر

حال به خوبی میدانید چگونه باید تبلیغ کنید و یک تبلیغات هدفمند چگونه میتواند شما را به خواسته تان برساند. با این حال اگر مطلبی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه کنید تا کارشناسان ما توضیحات کامل تری در این راستا خدمت شما ارائه دهند.