محال است شخصی را پیدا کنید که در حوزه دیجیتال مارکتینگ مشغول به فعالیت بوده و نسبت به کپی‌رایتینگ اطلاعاتی نداشته باشد. منظور از کپی‌رایتینگ استفاده از کلمات با هدف جذب مخاطبین و به مراتب فروش بیشتر است. تاکنون برای شما پیش آمده که با مطالعه یک محتوا حدس بزنید که نویسنده آن کیست؟ این اتفاق در کپی‌رایتینگ و در میان کپی‌رایترها به وفور اتفاق می‌افتد زیرا پس از گذشت مدتی که افراد نوشتن را آغاز می‌کنند امضای خود را می‌سازند. داشتن امضای خاص در کپی‌رایتینگ همچون دست خط منحصر به فرد است و هیچگاه نمی‌توانید اشخاصی را پیدا کنید که شبیه به هم بنویسند مگر اینکه از هم کپی کرده باشند! اما مسئله‌ای که ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند این است که چگونه می‌توانیم دستخطی خاص در یک محتوا یا بازاریابی محتوایی برای خود داشته باشیم؟

اگر شما به عنوان یک کپی‌رایتر مشغول به فعالیت هستید مطمئنا این مسئله برایتان جذاب خواهد بود که بدانید امضای شما چگونه است و یا اینکه چگونه میتوانید یک امضای خاص برای خود بسازید. اگر خواهان آگاهی از این موضوع هستید؛ توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم.

دستخط خاص

نکاتی برای ساخت یک امضای خاص در تبلیغ نویسی

برای خیلی از کپی‌رایترها این اتفاق رخ داده که یک صفحه سفید پیش‌روی آن‌ها قرار داشته و می‌خواهند محتوایی را بنویسند، اما در همان لحظه ایده چک کردن اینستاگرام در ذهن‌شان شکل می‌گیرد در نتیجه گوشی را به دست گرفته و ساعت‌ها مشغول شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. یا برای افزایش تمرکز به سراغ دم کردن چای یا قهوه می‌روند. اینجاست که تمام حواس آن‌ها پرت شده و در نتیجه دیگر نمی‌توانند بر روی آن موضوع خاص تمرکز کرده و محتوا را به اتمام برسانند، چه بسا که به امضای خود هم اهمیت دهند.

طی تحقیقاتی که در این راستا صورت گرفته، متخصصان بر این عقیده‌اند برای اینکه بتوانید در کپی‌رایتینگ یک دستخط خاص داشته باشید باید همواره تمرین کنید. منظور از تمرین، تمرین کپی‌رایتینگ است. نیازی نیست حرکات کششی یا پرشی انجام دهید میانبرهایی وجود دارد که می‌تواند به شما در رسیدن به خواسته‌تان کمک کند.

درواقع تمرینات باعث می‌شود؛ زمانی که پروسه نوشتن را آغاز و برنامه‌ریزی می‌کنید، تمرکز بالایی بر روی موضوع مربوطه داشته باشید. نکته قابل توجه اینجاست؛ زمانی که تمرکزتان به ناگاه از بین می‌رود و دیگر نمی‌توانید به نوشتن ادامه دهید، این تمرینات به داد شما خواهند رسید. هیچ اهمیتی ندارد چه مدت مشغول نوشتن محتوا هستید و یا چه مدت به صفحه سفید پیش‌روی خود خیره شده‌اید، زیرا در این مقاله در نظر داریم تکنیک‌ها و تمریناتی که منجر به داشتن امضای خاص در کپی‌رایتینگ می‌شود را خدمت شما شرح دهیم.

1.نوشتن نیازمندی‌ها

زمانی که شما در کپی‌رایتینگ شروع به نوشتن می‌کنید، هیچ‌گاه به مسائل پایه اهمیت نمی‌دهید. مطمئنا شما در شروع؛ یک واسطه، یک موضوع و یک هدف دارید. مثلا می‌خواهید تبلیغ شما در گوگل ادز نمایش داده شود و یا پستی از کافی‌شاپ‌تان را در اینستاگرام منتشر کنید حتی ممکن است موضوعی در زمینه کپی‌رایتینگ در وبلاگ خود منتشر نمائید. تمامی این‌ها واسطه، موضوع و هدف هستند.

پس از مشخص کردن این دسته از موارد؛ باید به سراغ کشف اطلاعات دیگر بروید. اینکه چه تعداد کلمه نیاز دارید؟ محتوای شما در کجا منتشر می‌شود؟ و…. نوشتن این اطلاعات بر روی برگه کمک می‌کند تا در ذهن شما حک شود. پس از انجام آن نیز باید مخاطبان هدف و هدف‌تان از نگارش محتوا را شناسایی نمائید. زمانی‌که تمامی اطلاعات را تکمیل کردید، این آمادگی را خواهید داشت که کپی‌رایتینگ را شروع کنید.

2.ایده و وظایف خود را نقاشی کنید

تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که برای داشتن یک دستخط خاص باید ایده و وظایف خود را بکشید؟ در واقع نمی‌توان انتظار داشت که تمامی تمرینات کپی‌رایتینگ به کلمات نیاز داشته باشد. در برخی موارد پروژه‌ای که قصد نگارش آن را دارید پیچیده‌تر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کردید.

در این دسته از پروژه‌ها برای اینکه بتوانید نقطه شروعش را پیدا کنید با چالش‌هایی روبرو می‌شوید. اما برای به حداقل رساندن این چالش‌ها، می‌توانید ساختار پروژه را بکشید. سعی کنید با استفاده از اشکال مختلف، تفاوت‌های متنی را نشان دهید و با قراردادن آن‌ها کنار هم به یک نتیجه مطلوب برسید. اگر نیاز شد به سراغ یک قیچی بروید و با بریدن آن‌ها و دوباره کنار هم قراردادن‌شان، نتایج مختلفی را حاصل کنید تا از میان این نتایج بهترین را انتخاب نمائید.

به عقیده بسیاری از افراد تصویرسازی یکی از بهترین راه‌کارهایی‌ست که می‌تواند به شما در راستای برداشتن قدم‌های بزرگ در کپی‌رایتینگ کمک کند.

3. آزادانه بنویسید

برای اینکه بتوانید دستخط خاص خود در کپی‌رایتینگ را بشناسید باید آزادانه بنویسید. دقت داشته باشید نه اینکه تمام محتوا آزادانه باشد و به برداشت‌های شما خلاصه شود. منظور این است که برای استراحت دادن به ذهن‌تان کمی نوشتن با موضوع آزاد را در پیش گیرید. این روش نوعی تمرین است.

اینکه شما بی‌وقفه خود را وادار به نوشتن در رابطه با موضوعی خاص کنید مطمئنا نمی‌تواند هیچ فیدبک خوبی داشته باشد. اینکه می‌گوییم آزادانه بنویسید منظور این نیست که به گرامر، جمله‌بندی و حتی موضوع توجه نکنید. شما با لحاظ‌کردن تمامی این موارد باید درباره موضوعی که در ذهنتان شکل گرفته حدود 10 دقیقه آزادانه بنویسید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این تمرین امروزه در بسیاری از کلاس‌های درسی نیز به دانشجویان تدریس می‌شود چرا که همه باید بدانند نوشتن یک پروسه‌ی چندباره است و آموختن چگونگی نوشتن بدون قضاوت و فیدبک یکی از مهمترین بخش‌های آن است.

دستخط خاص در کپی‌رایتینگ

4.فعلا بیخیال مقدمه شوید

اگر می‌خواهید یک امضای خاص در کپی‌رایتینگ داشته باشید باید در زمان نوشتن محتواهای طولانی‌تر مثلا پست‌های وبلاگی و یا کتاب‌های الکترونیکی از نوشتن مقدمه صرف‌نظر کنید.

منظور این نیست که کلا بیخیال مقدمه شوید. هر چند این تکنیک برای آن دسته از افرادی کاربرد دارد که نوشتن مقدمه برای آن‌ها، در شروع محتوا سخت است. این تکنیک به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا مقدمه را پس از اتمام محتوا از سر گیرند. اما باید بدانید این مقدمه‌ست که تن صدا و دستخط محتوای شما را مشخص می‌کند. شما از طریق مقدمه موضوع را معرفی می‌کنید و به خواننده می‌گویید که با مطالعه محتوا چه چیزهایی در انتظارش است. معمولا تا زمانی که موضوع اصلی را ننویسید نمی‌توانید تعیین کنید که خواننده با چه چیزهایی روبرو خواهد شد. پس این بخش را به زمانی دیگر موکول نمائید.

5.فقط یک چیز بنویسید

مطمئنا برای شما هم این اتفاق رخ داده که پس از نوشتن یک محتوا، بارها آن را خوانده و ویرایش‌هایی را صورت دهید. از همین‌رو یکی از اساتید حوزه دیجیتال مارکتینگ و البته کپی‌رایتینگ می‌گوید؛

«شما هیچ‌گاه قرار نیست با نوشته‌های‌تان ازدواج کنید! هیچ نیازی نیست که به اولین نوشته خود متعهد باشید و عاشقش شوید. شما با ویرایش محتوا جان دوباره‌ای به آن می‌بخشید و مخاطب را درگیر آن خواهید کرد.»

شاید این مسئله از نظر شما کمی ترسناک باشد زیرا این امکان وجود دارد که در هربار مرور محتوا، بخشی از آن را ویرایش کنید و با تجدیدنظرهای مکرر خود نتوانید آن را برای مخاطب ارسال نمائید. اما این تکنیک از طرفی می‌تواند آزادکننده هم باشد. زیرا به شما این اجازه را می‌دهد تا هر محتوایی که دلتان می‌خواهد را بنویسید اعم متون زشت، بی‌معنی و ایده‌های افتضاح که هیچ‌گاه رئیستان از آن باخبر نخواهد شد. این تکنیک کمک می‌کند تا برای انجام پروژه‌های ارزشمند آماده شوید. پس این تکنیک را نادیده نگیرید.

کلام آخر

در این مقاله با 5 تکنیک و تمرینی که می‌تواند به شما در راستای ساخت یک دستخط خاص در کپی‌رایتینگ کمک کند آشنا شدید. حال به خوبی می‌دانید که هر کدام از تکنیک‌های موجود برای چه کاربردی مناسب است و در نهایت منجر به چیزهایی خواهد شد. هر چند که به عقیده بسیاری، تکنیک‌های بیشتری برای داشتن دستخطی خاص در کپی‌رایتینگ وجود دارد. از همین‌رو مشاوران و کارشناسان ما آماده‌اند تا این تکنیک‌ها را با شما در میان بگذارند. تنها کافی‌ست که به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه کرده و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا تمامی ابهاماتی که ذهن شما را به خود مشغول کرده برطرف شود.