تاکنون به پادکست گوش داده‌اید؟ امروزه در دنیایی پر از محتوا زندگی می‌کنیم. دنیایی که با توجه به پیشرفت‌هایی که در آن صورت گرفته از روش های مختلفی برای ارائه محتوا استفاده می‌کند. از جمله این روش‌ها که در حال حاضر طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده «پادکست» است. اما سوالی که ذهن بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند این است؛ منظور از پادکست چیست؟ روش‌های گوش دادن به آن کدام است؟ چگونه میتوانیم آن را بسازیم و با کمک آن کسب درآمد کنیم؟ مطمئنا خواندن کلمه «کسب درآمد» کمی حس کنجکاوی شما را قلقلک داده است. شاید باور این مسئله برایتان سخت باشد که در دنیای امروزه از چه روش‌هایی میتوان به درآمد رسید.

اگر خواهان کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پادکست هستید؛ توصیه می‌کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید زیرا درنظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

پادکست-چیست

بیایید پادکست را بشناسیم

به زبان ساده منظور از پادکست؛ صدای ضبط شده‌ای‌ست که در اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شود و هر کسی میتواند محتوای صوتی آن را گوش دهد. این محتوای صوتی حال می‌تواند در رابطه با صحبت‌های یک شخص درباره یک موضوع خاص، مکالمه چند نفره، تعریف خلاصه کتاب‌ها، آموزش زبان و هر موضوع دلخواه دیگر باشد.

معمولا افراد با نصب اپلیکیشن‌های به خصوص و در اختیار داشتن هدفون در گوششان می‌توانند به این پادکست‌ها گوش دهند و از آن لذت ببرند.

با این تعریف از پادکست‌ها، بسیاری آن را به پیام صوتی در پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و واتساپ نسبت می‌دهند. باید بگوییم که این فایل های صوتی چیزی هم شبیه و هم بدون شباهت به آنها هستند.

به این خاطر که پادکست شاید یک نوع محتوای صوتی به حساب آید اما به چهارچوب خاصی محدود نمی‌شود. پادکست‌ها تنها از طریق اپلیکیشن‌های مخصوص قابل دریافت هستند و از نظر فنی از کیفیت صوت و محتوای بسیار بالایی برخوردارند. شما به راحتی میتوانید نظرات خود را درباره پادکست برای سازنده بنویسید، آنها را دانبود کنید و یا به صورت مستقیم به آنها کمک مالی کنید تا بتوانند پادکست‌های بسیار کامل‌تر و باکیفیت‌تر تولید نمایند.

چطور پادکست بسازیم؟

امروزه اپلیکیشن‌های بسیار زیادی وجود دارد که از جمله میتوان به پادکست اپل، کست‌باکس، گوگل‌پادکست، اسپاتیفای و… اشاره کرد. اما سوال اینجاست که چگونه در ساخت پادکست موفق عمل کنیم. در وهله اول شاید انجام کارهای فنی، انتشار و ضبط پادکست بخش بسیار آسان کار به حساب آید اما پیدا کردن داستان یا محتوایی باکیفیت را باید سخت‌ترین بخش کار بدانید. درواقع همان حرف هایی که داخل پادکست گفته می‌شود سخت‌ترین قسمت کار را به خود اختصاص می‌دهد. حال بیایید کمی در رابطه با چگونگی ساخت آن خدمت شما توضیحاتی ارائه دهیم.

در دنیای امروزه پادکست‌ها میلیون‌ها دنبال‌کننده دارند و اغلب آن‌ها با درآمدهای قابل توجهی روبرو شده‌اند.شاید در ایران هم این مسئله خیلی باب شده باشد اما هنوز سازندگان آن نتوانسته‌اند درآمدزایی آنچنانی داشته باشند. اگر به فکر ساختن پادکستی کاملا حرفه‌ای و درآمدزا هستید باید مراحل زیر را طی کنید.

* یک استراتژی بلند مدت محتوایی داشته باشید

این مرحله را میتوان مرحله صفر ساخت پادکست دانست. پادکستی که محتوای آن عالی نباشد مطمئنا راه سختی برای رسیدن به موفقیت پیش روی خود دارد. بسیاری از پادکست‌ها پس از شروع کار متوقف می‌شوند زیرا استقبال زیادی از محتوای آنان نمی‌شود. درواقع در همان ابتدای کار این محتواست که مخاطب را نگه می‌دارد و سپس آنها به صدا و موسیقی اهمیت می‌دهند. اگر لحظه ای مخاطب احساس کند که گوش دادن به آن پادکست تنها تلف کردن وقت است به سرعت آن را قطع می‌کند.

مراحل-ساخت-پادکست

* پادکست را ضبط کنید

در این مرحله کیفیت حرف اول و آخر را میزند. اینکه شما با کمک چه تجهیزاتی پادکست خود را ضبط می‌کنید و چه تعداد افراد صحبت کننده دارید کاملا به بودجه‌تان بستگی دارد. در این راه به میکروفن حرفه‌ای، هدفون، اتاقک یا باکس کاهش اکو و صداهای مزاحم، نرم‌افزار ضبط صدا، یک محیط آرام و بیصدا احتیاج دارید.

مطمئنا میکروفونی که در موبایل شما وجود دارد نمیتواند کیفیت صدای خوبی را ارائه دهد. پس حتما باید میکروفن استودیویی تهیه کنید.

* پادکست را ویرایش کنید

محال است بتوانید پادکستی بدون موسیقی را ارائه دهید و با کمک آن مخاطب را به سمت خود جذب نمائید. به عقیده بسیاری؛ پادکستی که موسیقی نداشته باشد همچون برنج خالی است. هیچکس خوردن برنج خالی را دوست ندارد. باید کمی خورشت و مخلفات به آن اضافه شود. موسیقی و افکت‌های صوتی همچون خورشت و مخلفات برای پادکست عمل می‌کنند. خوشبختانه در دنیای پیشرفته امروزی نرم افزارهای بسیار زیادی وجود دارد که امکان ویرایش پادکست‌ها را به شما می‌دهد و میتوانید تکه‌هایی که صدایتان خوب از آب درآمده را حذف کنید و به جای آن به سراغ موزیک و افکت‌های صوتی بروید.

* فایل پادکست را در هاست آپلود کنید

زمانی که فایل پادکست شما آماده شد میتوانید به سراغ یک هاست و سرور بروید تا به خوبی از آن نگهداری کند و از طرفی دیگر در دسترس شنونده‌ها قرار گیرد. پادکستی که روی میزبان آپلود می‌شود یک آدرس فید یا به اصطلاح RSS دارد که به کمک آن به اپلیکیشن‌های پادگیر دنبال کننده‌های پادکست می‌رسد.

چطور-پادکست-بسازیم

* پادکست را در دایرکتوری ثبت کنید

 برای اینکه بتوانید پادکست خود را در هر اپلیکیشن یا پلتفرمی قابل پیدا شدن و دریافت قرار دهید باید آن را در چند دایرکتوری به ثبت برسانید. دایرکتور همان واسطه بین میزبان و پادگیر کاربران است. درواقع وقتی در کسب‌باکس کسی نام پادکست شما را جستجو کند به راحتی میتواند آن را پیدا کرده و گوش دهد.

در این راه نیاز است که استانداردهای لازم مثل فرمت، فایل، توضیحات هر اپیزود، تصویر کاور و… را رعایت کنید. به عبارتی فرمی برای ثبت وجود دارد که پر کردن آن الزامیست. پس از چند روز مشاهده خواهید کرد که پادکست شما در تمامی اپلیکیشن ها با نام مربوطه قابل جستجوست.

* پادکست را تبلیغ کنید

حال شما تمام مراحل ساخت پادکست را طی کرده‌اید و اپیزودهای شما در سرویس میزبانی، اپلیکیشن ها و دایرکتوری ها قرار گرفته است و با جستجوی ساده پیدا می شود. حال نوبت آن رسیده که پادکست‌های خود را تبلیغ کنید.

تبلیغ کردن آخرین مرحله‌ای است که پیش روی شما به عنوان سازنده قرار دارد. در این راه میتوانید از شبکه های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام استفاده کنید و در رابطه با آن توضیحاتی ارائه دهید و از افراد بیشتری بخواهید تا به پادکست شما گوش دهند.