امروزه مشاغل بسیار زیادی راه‌اندازی شده‌اند و سودای پیشرفت در کسب‌وکار آن هم در یک شب را در سر می‌پرورانند. اما پس از گذشت مدتی نه تنها پیشرفت نمی‌کنند بلکه سیری نزولی پیدا کرده و به طور کلی تعطیل می‌شوند. باید بگوییم یکی از اساسی‌ترین عیوب این دسته از کسب‌وکارها، عدم وجود توانایی لازم در صاحبان شرکت‌ها برای ایجاد پیشرفت است.

اما اگر نگاهی به تبلیغات بنویسید اکثرا این جمله را می‌گویند: « شما هم میتوانید پیشرفت کنید.»

هر چند این حرف کاملا درست است و کتمان کردن آن کاری نادرست می‌باشد. اما همه چیز به تلاش و پشتکار شما بستگی دارد. زیرا در مسیر راه با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی روبرو می‌شوید که تنها تلاش، صبر و امید به آینده می‌تواند تنها دلیل شما برای حرکت باشد.

البته بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها به این مسئله آگاه نیستند که چه ابزارهایی می‌تواند منجر به پیشرفت در کسب‌وکار آن‌ها شود. همانطور هم که میدانید هیچ دانشگاهی وجود ندارد که به صورت عملی این مطالب را آموزش دهد. از همین‌رو این سوال در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد که چه عواملی میتواند منجر به پیشرفت شود؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم در این زمینه توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

پیشرفت-در-کسب‌وکار1

3 عامل پیشرفت در کسب‌وکار را بشناسید

اگر قصد پیشرفت در کسب‌وکار خود را دارید، باید بدانید که تنها یک منبع قابل اعتماد وجود دارد که میتوان از آن به عنوان راهنما استفاده نمود و آن هم «تجربه» افرادی‌ست که در آن زمینه فعالیت داشته‌اند و به طور قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند. اما مسئله اینجاست که نمیتوان به راحتی با این قبیل از افراد صحبت کرد و از تجربیاتشان بهره گرفت زیرا مطمئنا آنها راهی متفاوت و چالش‌هایی متفاوت با شما را طی کرده‌اند. اما با توجه به آمار منتشر شده و تحقیقات صورت گرفته سه مولفه اساسی و مشترکی وجود دارد که تمامی کسب‌وکارها باید به آن توجه داشته باشند. این سه عامل عبارتند از؛

* توجه به بازار

اینکه شما در هر شرایطی به بازار توجه داشته باشید؛ بسیار ارزشمند و پراهمیت است. اما زمانی که درنظر دارید یک محصول یا خدمتی را به بازار معرفی کنید بررسی و ارزیابی‌های موارد موجود بسیار بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید اهمیت پیدا می‌کند. یکی از این حقایق تلخ این است که شما معمولا نمی‌دانید چه چیزهایی را نمی‌دانید! این مسئله خصوصا زمانی که کاری را شروع نکرده‌اید بسیار صادق است. زیرا هیچ آگاهی ندارید که طرح اقتصادی شما چگونه میتواند پاسخ نیازهای جامعه را بدهد. شاید تمامی توان خود را برای رسیدن به نتیجه گذاشته باشید اما نتیجه مطلوب را بدست نیاورده باشید.

همه میدانیم که دو عامل تقاضا و وابستگی بازار را تشکیل می‌دهند. برای اینکه بدانید یک محصول تا چه اندازه‌ای پیشرفت کرده و تا چه اندازه‌ای تقاضا دارد باید سوالی را از خود بپرسید؛

« چه تعداد از مردم به سراغ خرید از چه تعداد محصول من رفته‌اند؟»

راهکارهای-پیشرفت-در-کسب-و-کار1

* مشخصات محصول

امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که در هر لحظه از آن محصولات و خدمات جدیدی را به خود می‌بیند و اجازه تجربه کردن آن را به ما می‌دهد. اما باید بدانید که این تجربه کردن باعث ایجاد تغییراتی اساسی در ما می‌شود و ما را به سمتی می‌کشاند که شاهد حضور محصولات و خدماتی هستیم که بیشتر از تقاضای ماست. مطمئنا برای پیشرفت در کسب‌وکار نمیتوان با تمامی محصولات موجود در بازار به رقابت پرداخت زیرا سطح توقعات مشتریان روز به روز در حال افزایش است. متخصصان برای این کار چاره‌ای اندیشیده‌اند، اینکه برای ارائه محصولات و خدماتی برتر باید 9 برابر بهتر از رقبای خود باشید. خب این مسئله ناخودآگاه چالش‌برانگیز خواهد بود و میتواند منجر به پیشرفت‌های چشمگیری در یک کسب‌وکار شود.

* درآمدزایی کنید

اگر پای صحبت سرمایه‌گذاران شرکت‌ها بنشینید اکثریت آن‌ها بر این عقیده‌اند که در بازاریابی و تبلیغات بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند اما نتوانسته‌اند به فروش و درآمد قابل توجه و مدنظرشان دست پیدا کنند.

اینجاست که توجه به تعریف بازاریابی نمود پیدا می‌کند. بازاریابی ارتباط مستقیمی با جامعه و البته مشتریان دارد. هرچند شرکت‌ها همواره تلاش می‌کنند تا وجهه‌ای مناسب در میان مردم برای خود درست کنند اما اگر نتوانند ارتباطی موثر با آنها داشته باشند در حقیقت یک شکست خورده بزرگ هستند.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود صاحبان شرکت‌ها از پیشرفت در کسب‌وکار خود راضی نباشند این است که به‌طور کاملا مستقیم با فروش درگیر نمی‌شوند. بسیاری از افراد زمانی که با مدیر یک شرکت صحبت می‌کنند اعتمادشان بیشتر می‌شود و اعتماد به نفس بیشتری برای خرید بدست می‌آورند. البته برخی از مدیران هیچ آشنایی در زمینه فروش ندارند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما در دوره‌های آموزش فروش شرکت نمایند. زیرا اگر هیچ آشنایی در این راستا نداشته باشند نه تنها نمیتوانند به تنهایی در کار خود موفق شوند بلکه در استخدام مدیران فروش خبره نیز ناموفق عمل می‌کنند.

طبق تحقیقات صورت گرفته برای پیشرفت در کسب‌وکار باید این توانایی را داشته باشید که یک روش تکرارپذیر و سودآور در فروش و البته افزایش آن پیدا کنید. شاید در ابتدا مشتری کافی نداشته باشید و در جذب آن‌ها عملکرد خوبی نداشته باشید و مجبور به صرف هزینه شوید اما با گذشت زمان و پس از آشنایی با بازار، ارائه درست مشخصات محصول رسیدن به نتیجه مطلوب دور از دسترس نیست.