در حال حاضر ویروس کرونا به صورت پاندمیک کل جهان را درگیر خود کرده و پیامدهای ناگواری را در حوزه اقتصادی به جای گذاشته است. هر چند جبران این ضررها و پیامدها غیرممکن نیست اما به زمان زیادی احتیاج دارد. تیم کالکینز، استاد بازاریابی در دانشکده مدیریت Kellogg در دانشگاه شمال غربی آمریکا، می‌گوید: “نکته اصلی این است که ما هم به مانند این ویروس باید بتوانیم به سرعت حرکت کنیم، بدترین کاری که می‌توان در این دوره انجام داد این است که بنشینید و رویدادها را تماشا کنید. درواقع بازاریابان باید در این برهه از تاریخ هم نسبت به نیاز شرکت‌ در مقابل مدیران ارشد پاسخ مناسبی داشته باشند”.

حتی اینچنین برآورد می‌شود که چند ماه آینده استرس بسیار بالایی را برای بازاریابان به همراه دارد و نوعی تست استرس برای آن‌ها به حساب می‌آید. آن‌ها باید بیاموزند؛ ویروس کرونا چگونه بر روی برقراری ارتباط با مشتریان تاثیر می‌گذارد و سپس با سرعت بالا با آن سازگار شوند. درواقع بازاریابان در طی چند ماه آینده باید از راه دور مخاطبان و مشتریان را تشویق نمایند تا از کالا یا خدمات آن‌ها خریداری کنند و این کار به صورت آنلاین و برگزاری جلسات تصویری محقق خواهد شد و فعالیت‌های بازاریابی آنان را زنده نگه خواهد داشت.

تاثیر ویروس کرونا بر بازاریابی

پاسخگویی بازاریابان در بحران ویروس کرونا

طی تحقیقاتی که در این برهه از زمان و همزمان با ویروس کرونا صورت گرفته؛ بازاریابان باید اولین قدم را بردارند و نقش رهبری را در شرکت برعهده گیرند. زیرا هر برندی باید تشخیص دهد که چه چیزی بگوید و چگونه در دنیای تغییر یافته پاسخی مناسب داشته باشد. اینجاست که نقش بازاریاب‌ها مشخص می‌شود. بازاریابان مجبورند ارزیابی مجددی بر روی تبلیغات خود صورت دهند. شاید ایده و تبلیغ آنها قبل از Covid-19 بسیار عالی بوده باشد اما دیگر بهره‌گیری از آن نتیجه‌بخش نیست.

به عنوان مثال؛ شرکت فورد تمام تبلیغات ملی که به وسایل نقلیه ارتباط داشت را متوقف و آنها را با یک کمپین جدید جایگزین کرد و توضیح داد که چگونه این برند خودرو در پاسخ به این بحران، با ارائه روش‌هایی مثل پرداخت اعتباری؛ فرصت‌ جبران و تامین هزینه‌ها را برای مشتریان خود می‌دهد.

همچنین برندهایی که محصولات آنها می‌توانند به مبارزه با ویروس کمک کنند، احتمالاً باید تلاش خود را مضاعف کرده و دقت بیشتری را بکار گیرند. هرچند؛ به عقیده بسیاری، راه حل اصلی «بازاریابان» هستند. آن‌ها باید در مقابل بحران قرار بگیرند و بسیار روان با وضعیت همگام شوند. علاوه‌بر اطمینان از نگرانی‌های مشتریان، بازاریابان باید به سرعت ارزیابی مجددی بر تبلیغات خود انجام ‌دهند تا اطمینان حاصل کنند نسبت به وضعیت فعلی خود آگاهی کاملی دارند.

افول اقتصاد

ویروس کرونا در تمام زمینه‌های بازاریابی یک یا چندین شوک را وارد کرده است. اگر کاملاً ممنوع نباشد، سفر کاهش یافته است. شبکه‌های بزرگ، از جمله CBS ، Fox و NBC ، پخش برنامه‌های تبلیغاتی سالانه خود را لغو کرده‌اند. همچنین دنیای ورزش و تمام وسایل نقلیه بازاریابی همراه آن تعطیل شده است. گسترش سریع ویروس باعث شده است تا بازار اقتصاد جهانی با چکش چسبیده و زنجیره‌های عرضه ناموفق روبرو شود.

Ted Birkhahn، بنیانگذار و رئیس Hot Paper Lantern ، یک آژانس بازاریابی و روابط عمومی در بازاریابی B2B می‌گوید: این زمان برای معامله‌ بسیاری از برندها و آژانس ها مناسب است. وی اذعان دارد؛ این شرکت‌ها برای حفظ سلامت کارمندان خود اقدام کرده و این مسئله از اختلال چشمگیر در کار آن‌ها جلوگیری می‌کند. از جمله اینکه آن‌ها اجازه می‌دهد کارمندان از خانه مشغول به کار شوند، آموزش رعایت فاصله اجتماعی برای افرادی که در یک دفتر کار می‌کنند و منابع بهداشت روان را تأمین می‌کنند مسلما سخت‌تر از کارکردن در منزل است.

به نوعی می‌توان گفت با فلج شدن اقتصاد توسط ویروس کرونا، برندها و آژانس‌ها مجبور هستند در ماه‌های آینده کارها و پروژه‌های کمتری را برعهده گیرند و با یک محیط تجاری سازگار شوند که در آن بازاریابان حرف اول و آخر را میزنند.

ویروس کرونا و بازاریابی

ارزیابی مجدد هزینه بازاریابی

اگر قبلاً این اتفاق نیفتاده باشد، به دلیل آشفتگی اقتصادی ناشی از ویروس، کاهش بودجه برای بسیاری از بخش‌های بازاریابی دور از انتظار نیست. کالکینز می‌گویدCMO ها باید توجه ویژه‌ای به تبلیغات خارج از خانه و هزینه رویدادها داشته باشند. زیرا با توقف ناگهانی سفرهای کاری افراد مجبورند بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانند. درواقع به نوعی رویدادهای بازاریابی متوقف شده است. قطعاً موارد توقف دیگری نیز وجود خواهد شد، زیرا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه کرده‌اند که تا اواسط ماه می هیچ تجمع گسترده‌ای با 10 نفر یا بیشتر در کشور برگزار نشود.

باب لیدیس، مدیرعامل ANA می‌گوید: “اپیدمی ویروس کرونا باعث شده است تا بازاریابان داخلی و جهانی با سرعت بخشیدن به پیام‌رسانی خود به مصرف کنندگان، ضمن تسریع در تبدیل آنها به سیستم عامل‌های دیجیتال و مجازی، نه تنها حوادث مجازی را به یک عنصر مهم در استراتژی‌های رسانه‌ای بازاریابی تبدیل کنند بلکه به مرور زمان آن‌ها را به رسمیت بشناسد و دسترسی به منابع، تجربیات و تخصص در هر دستگاه، از هر نقطه، در هر زمان بهبود پیدا کند. در واقع هرچه شرکت‌ها بودجه سفر خود را کاهش دهند، رویدادهای مجازی به هسته اصلی بازاریابی یک برند منتقل می‌شود. به منظور ارتقاء تجربه حضور در رویدادهای مجازی و ایجاد راه‌های جدید برای شرکت کنندگان در تعامل با یکدیگر، به دنبال برگزارکنندگان و حامیان مالی باشید.

در دوران کرونا چگونه بازارایابی کنیم؟

این مسئله را نمیتوان کتمان کرد که در موقعیت پیش آمده، باید از استراتژی متفاوتی در بخش بازاریابی و فروش استفاده کرد. اما چگونه میتوان در این دوران بحرانی به موفقیت رسید؟

* شبکه های اجتماعی شرکت و سایر رقبا را بشناسید

این بحران باعث شده تا مشتریان اتفاقات بسیار زیادی را تجربه نمایند و به طبع آن رفتارهای متفاوتی را صورت دهند. اینجاست که نقش برندها نمود پیدا می کنند. آنها باید بتوانند نسبت به این واکنش ها حساس باشند و در وهله اول تنها با گوش دادن به مخاطب نیازسنجی اولیه را انجام دهند. در شرایط کنونی این روش مناسب‌ترین روش موجود است. در این راه میتوانید از نظرات، کامنت‌ها و پیشنهادات مخاطبان در شبکه های اجتماعی کمک بگیرید.

* به نیازهای مشتریان حساسیت بیشتری نشان دهید

شرکت ها باید نسبت به صدای مشتری و یا خواسته های آنان توجه خاصی داشته باشند و در کوتاهترین زمان ممکن در جهت برطرف کردن آن اقداماتی را صورت دهید.

* ارتباطات خود را با فروشگاه های آنلاین گسترش دهید

چندی است که در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار فروش آنلاین در کشور توسعه داشته است. با توجه به شرایط پیش‌آمده می‌توان فهرستی از تمامی فروشگاه‌ها جمع‌آوری و پس از اعتبار سنجی این فروشگاه‌ها نسبت به عقد قرارداد با آنها اقدام کرد.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با تاثیرات کرونا بر بازاریابی آشنا کردیم. اگر سوالی در راستا ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه میکنیم به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه بفرمایید.