اگر نگاهی به استراتژی و فعالیت شرکت‌ها و موسسات مختلف تجاری و اقتصادی بیاندازید متوجه می‌شوید اکثریت آن‌ها برای رسیدن به سود اقتصادی بیشتر به سراغ بهره‌گیری از تکنیک های تبلیغ نویسی رفته‌اند. در واقع علم و تکنولوژی به این باور رسیده که قدرت کپی رایتینگ به قدری زیاد است که حتی در فروش محصولات بی‌کیفیت نیز عملکردی فوق‌العاده و تاثیرگذار از خود به جای می‌گذارد. همین مسئله منجر شده تا آشنایی به انواع تکنیک‌های موجود به یکی از الزامات شرکت‌ها و خصوصا کپی رایترها تبدیل شود. به عبارت ساده‌تر؛ شرکت‌ها و مدیران سرمایه به این نتیجه رسیده‌اند که برای موفقیت و پیشرفتی در دنیای پر رقابت اقتصادی امروز و رسیدن به سودی کلان، بهره‌گیری از تبلیغ نویسی یکی از مواردی‌ست که باید درنظر گیرند.

تبلیغ نویسی یعنی، مهارت نگارش عبارات و جملات مهیج و تشویق‌کننده و برانگیختن احساسات مشتری با هدف متقاعد کردن آن‌ها برای انتخاب و خرید محصولات یا خدمات شما.

اگر بخواهیم ساده‌تر تبلیغ نویسی را شرح دهیم؛ نوشتن متون متقاعد کننده با هدف فروش.

مطمئنا در رابطه با کپی‌رایتینگ نکات بسیار زیادی را شنیده‌اید، در سایت الفبای تبلیغ هم به کرات در رابطه با کپی رایتینگ یا همان تبلیغ نویسی مقالات گسترده‌ای را منتشر کرده‌ایم. از همین‌رو میدانید که تبلیغ نویسی به هیچ عنوان دروغ‌پردازی یا بزرگ‌نمایی از یک محصول یا خدمت نیست. تنها مهارتی‌ست که مشتریان مشتاق به خرید را افزایش می‌دهد.

مسئله اینجاست که کپی رایتینگ دنیای بزرگی دارد و پرداختن به آن ابعاد گسترده‌ای را شامل می‌شود. پس اگر میخواهید به عنوان یک کپی رایتر مشغول به فعالیت شوید باید تکنیک‌های تبلیغ نویسی را بشناسید. در ادامه این مقاله به شرح این تکنیک ها میپردازیم. با ما همراه باشید.

تکنیک-های-تبلیغ-نویسی1

آشنایی را تکنیک های تبلیغ نویسی

با اطمینان میتوان گفت که تبلیغات همچون یک چاقوی دو لبه می‌ماند و هم میتواند کسب‌وکار شما را نابود کند و هم میتواند آن را به اوج ببرد. اما چیزی که تبلیغات شما را موثر می‌کند. شیوه تبلیغ نویسی شماست. اینکه تکنیک‌های موجود را بشناسید و از آن‌ها در حین کپی رایتینگ بهره گیرید. مطمئن باشید در صورت استفاده صحیح از تکنیک ها، مشتریان بدون اینکه متوجه شوند از شما خرید می‌کنند و فروش‌تان به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. پس بیایید با تکنیک های تبلیغ نویسی آشنا شویم:

یکی از تکنیک‌های جدیدی که این روزها در کپی رایتینگ مورد استفاده قرار میگیرد؛ تکنیک TIPS است. TIPS که مخفف 4کلمه می‌باشد، در هر یک از حروف موجود یکی از مراحل تبلیغ نویسی را به شما معرفی می‌کند.

Temp: Tیا وسوسه‌کردن

روزانه ما شاهد تبلیغات گسترده‌ای هستیم که به سمت‌مان سرازیر می‌شود. اکثرا هم از کنار این تبلیغات عبور کرده و بدون حتی نگاه کردن به آن‌ها، حذف‌شان می‌کنیم. پس مهم‌ترین وظیفه‌ای که یک تبلیغ نویس، آن هم تبلیغ نویس حرفه‌ای بر دوش می‌کشد، نگارش متنی وسوسه‌کننده است. میتواند این کار را با بهره‌گیری از کلماتی جذاب، آن هم در ابتدای جمله شروع کند. دقت داشته باشید با این کار، حتی اگر خواننده هیچ تمایلی به خواندن نداشته باشد، کنجکاوی‌اش برانگیخته خواهد شد و به خواندن ادامه می‌دهد. هیچگاه این مسئله را فراموش نکنید؛

نگارش یک متن تبلیغاتی درست و اصولی و البته جذاب و وسوسه‌کننده، چیزی نیست که بتوانید با کلاس‌های آموزشی به آن دست پیدا کنید، زیرا خلاقیت، نوآوری، خوب دیدن، خوب شنیدن و شناخت بازار و محصول مهم‌ترین عواملی به شمار می‌آیند که در تبلیغ نویسی باید مورد استفاده قرار گیرد.

Influence: I یا تحت تاثیر قرار دادن

در این نوع از تکنیک های تبلیغ نویسی، پس از عبور از مرحله اول و وسوسه‌کردن مخاطب و نفوذ به ذهن آن‌ها با کمک تیتری جذاب، به مرحله دوم یعنی تحت تاثیر قرار دادن میرسیم. مطمئن باشید اگر نتوانید در این مرحله موفق عمل کنید، نه تنها تبلیغ شما به هیچ عنوان جذب مخاطب را با خود به همراه ندارد بلکه منجر به بی‌اعتمادی در آن‌ها نیز خواهد شد.

Persuade: P یا متقاعد کردن

سومین مرحله از تکنیک های تبلیغ نویسی به متقاعد کردن اختصاص دارد. جایی که باید با کمک داستان‌سرایی و شرح یک ماجرا، مخاطبان خود را متقاعد کنید تا از شما خرید نمایند. در این راه می‌توانید به سراغ قصه‌هایی بروید که راه‌حل مشکل مخاطب در دل آن گنجانده شده باشد.

در این مرحله شرایطی به وجود می‌آید که میتوانید به راحتی به معرفی کسب‌وکارتان بپردازید. همچنین میتوانید با شرح مزایا و ارزش‌هایی که برای مخاطب ایجاد کرده‌اید، دلایلی قانع‌کننده برای تبلیغ یک محصول یا خدمت بیاورید.

این مسئله را به هیچ عنوان فراموش نکنید؛ مرحله متقاعد کردن یعنی ورود مستقیم به ذهن مخاطب، یعنی به او اجازه دهید که برای محصول یا خدمتی که در اختیار دارید، تصویرسازی کند و خودش را در حال استفاده از آن ببیند. به نوعی باید تلاش کنید تا لذت استفاده از محصول را پیش از خرید به خوبی احساس کند.

آشنایی-با-تکنیک-های-تبلیغ-نویسی1

Sell: Sیا فروش

اگر بتوانید مراحل قبل را به درستی و به سلامت به انتها برسانید؛ به آخرین مرحله یعنی فروش می‌رسید. شما در این مرحله باید یک راه تماس آسان و مطمئن را در اختیار مشتری قرار دهید. این راه ارتباطی می‌تواند یک شماره همراه، آدرس، ایمیل و… باشد. سعی کنید ساده‌ترین و آسان‌ترین راه را انتخاب نمائید تا مشتریان به دلیل سختی و پیچیدگی راه، از خرید منصرف نشوند.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با فرمول‌ها و تکنیک های تبلیغ نویسی آشنا کردیم. تلاش کردیم تا به شما بگوییم با درگیر کردن احساسات مخاطبان، مقاومت آن‌ها را برای خرید بشکنید و با مشتاق کردنشان برای خرید، کاری کنید تا برای محصول یا خدمت موردنظر پول پرداخت کنند. به خوبی میدانید که تمامی این مراحل از زمان وسوسه کردن تا فروش، زنجیروار به یکدیگر متصل هستند و عدم اجرای هر کدام از مراحل منجر به شکست می‌شود. نکات دیگری در این زمینه وجود دارد که میتواند تبلیغ نویسی را برای شما آسان کند و موفقیت را برای کسب‌وکارتان به همراه آورد. مطمئنا کتاب « الگوهای زیرخاکی یک تبلیغاتچی » میتواند در این راه کمک کننده باشد.