این روزها به لطف پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده و به لطف اینترنت، یکی از بهترین شغل هایی که افراد میتوانند به راحتی و بی دردسر موفق به کسب درآمد شوند«کپی رایتینگ» است و کسی که این کار را انجام می دهد کپی رایتر نام دارد. زمانی که کپی رایتران از شغل خود صحبت می کنند با واکنش های متفاوت و تعجب برانگیزی روبرو می شوند زیرا این شغل هنوز در میان مردم خصوصا ایرانیان جا نیفتاده و اکثرا آن را به عنوان شغل قبول ندارند. اما با اینحال کپی رایتینگ یکی از بهترین متدهای روز دنیا برای بازاریابی و فروش محصولات و خدمات است.

با این اوصاف شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که درآمد کپی رایتر چقدر است؟ شاید باور این مسئله کمی سخت باشد اما آگاهی از درآمد این شغل میتواند بسیاری از افراد را به سمت کپی رایتینگ بکشاند. از همین رو در این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

4 1 300x244 - میانگین درآمد کپی رایتر موفق چقدر است؟

کپی رایتر کیست؟

قبل از اینکه به سراغ درآمد کپی رایتر برویم؛ باید به یکی از مهمترین سوالاتی که در این رابطه وجود دارد پاسخ دهیم. اینکه کپی رایتر کیست؟

در طی چندین سال گذشته؛ کپی رایتر به عنوان جادوگر کلمات شناخته شده است. از گذشته تاکنون مشاغل بسیار زیادی به دنیا معرفی شده‌اند و پابرجا مانده‌اند. اما با این تفاوت که در دنیای پیشرفته امروزی، با پیچیدگی هایی همراه شده اند. به عنوان مثال یک تولیدکننده محتوا و یا نویسنده امروزه نمیتواند تنها با تکیه بر استعداد نویسندگی‌اش به فردی مشهور تبدیل شود و صفحه اجتماعی خود را پرمخاطب کند. امروزه برای داشتن یک امپراطوری پولساز باید کاملا تخصصی به تولید محتوای مخاطب پسند بپردازند و مطابق با خواسته مخاطب خود رفتار کنند. آنها باید رفتار مخاطب را بشناسند و با آشنایی با اصول سئو سایت در تولید محتوای آنلاین به موفقیت برسند.

هر چند که به نظر کنار هم چیدن کلمات و انتقال پیام، کاری ساده به نظر می آید، اما امروزه تغییرات بسیار زیادی در سلیقه مخاطبان به وجود آمده که تولیدکنندگان محتوا را وادار می کند تا برای باقی ماندن در کورس رقابت و البته کسب درآمد نسبت به تمامی اتفاقاتی که در حول محور آنها رخ می دهد اطلاعاتی داشته باشند. در این صورت است که از آنها تحت عنوان کپی رایتر نام برده می شود. در واقع کپی رایتر به شخصی گفته می شود که با توجه به دانش روان شناختی و شناخت اصول ادبی و نوشتاری و مفاهیم بازاریابی به نگارش محتوایی به منظور ترغیب مردم برای خرید و یا استفاده از یک محصول و یا خدماتی خاص، میپردازد.

کار کپی رایتر چیست؟

هنوز هم به بخش درآمد کپی رایتر نرسیده‌ایم؛ چون کارمان با کپی رایتر و چگونگی کار وی تمام نشده است. باید بداید که کپی رایتر کارخانه تولید تیتر است و از این دو تحت عنوان دوقلوهای بهم چسبیده یاد می‌شود. به‌طور معمول تیترنویسی را میتوان یک کار تجربی برای کپی رایتران دانست که حتی ممکن است چندین سال به‌طول بیانجامد تا به این سطح از هنر دست پیدا کنند. زیرا یک تیتر کوتاه نیز میتواند منجر به فروش چند برابری محصول یا خدمات شود.

کپی رایتر حرفه‌ای به خوبی میداند که برای طراحی کمپین تبلیغاتی از کدام استراتژی نوشتاری استفاده کند و چگونه آن را به کار گیرد تا بر روی مخاطب تاثر بگذارد. و براساس نوع پلتفرمی که قرار است در آن پیامش به مخاطب برسد (تلویزیون،رادیو، روزنامه، فضاهای شهری) کلماتی را مانند کلماتی که شکسپیر در نمایشنامه هایش مینوشت و مردم را منقلب میکرد خلق میکند.

نکته بسیار مهم در رابطه با کار کپی رایتر این است که تمامی محتوایی که وی خلق می کند به سمتی پیش میرود که اعتماد مخاطب را نسبت به محصول یا خدمات مربوطه جلب نماید. در واقع هنر چه چیزی گفتن و چگونه گفتن باید در وی بسیار قوی باشد تا بتواند در شغل خود به موفقیت دست پیدا کند.

7 240x300 - میانگین درآمد کپی رایتر موفق چقدر است؟

درآمد کپی رایتر چقدر است؟

حال به اساسی ترین و مهم ترین بخش کپی رایتینگ یعنی درآمد کپی رایتر میرسیم. هر چند که نکات بسیار زیاد دیگری در این راستا وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه شوید. اما به طور کلی باید بدانید طی آماری که منتشر شده؛ یک کپی رایتر میتواند ماهانه چیزی حدود ۱۰۰ هزار تومان الی ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. هر چند این درآمد با توجه به سطح فعالیت او متغیر است. درواقع سه نوع کپی رایتر داریم:

  • کپی رایتر آژانس تبلیغاتی: آنها در آژانس‌های تبلیغاتی به نوشتن محتوایی تبلیغاتی به منظور بازاریابی میپردازند.

  • کپی رایتر شرکتی: آنها به کلیه نسخه‌های داخلی شرکت به منظور فروش محصول رسیدگی می کنند.

  • کپی رایتر مستقل: آنها مطالب خود را به ازای دریافت پول در اختیار افرادی که به محتوا نیاز دارند میگذارند.

دقت داشته باشید هر کدام از کپی رایترها با توجه به سطح فعالیت خود حقوق و درآمدی متفاوت خواهند داشت. از همین رو نمیتوان درآمدی معین و از قبل تعیین شده برای آنان درنظر گرفت. حال به این موضوع توجه کنید که کپی رایتر به عنوان یک فریلنسر در دنیای تجارت الکترونیک به فعالیت می پردازد. مطمئنا این مسئله میتواند تاثیر بسیار زیادی بر درآمد او داشته باشد زیرا به هیچگونه سرمایه‌ای نیاز ندارد. با در اختیار داشتن لپ تاپ و اینترنت و البته دانش روز کپی رایتینگ میتواند موفق به کسب درآمد بیشتری شود. اما دلیل آن چیست؟

چرا فریلنسر میتواند درآمد بیشتری بدست آورد؟

با اطمینان میتوان گفت کسی که به عنوان یک کپی رایتر فریلنسر فعالیت می کند؛ در واقع شغلی کوچک را برای خود دست و پا کرده است. در واقع این دسته از افراد ناراحتی‌هایی که افراد شاغل مانند هزینه‌های رفت و آمد، آسیب های جسمی و حتی هزینه‌های حسابداری را متحمل نمی شوند و علاوه بر آن مزایایی را نیز شامل حال خود میکنند. از جمله این مزایا میتوان به پس انداز پول، انجام هر کاری که میخواهید، داشتن اوقات بیکاری مناسب و… اشاره کرد.

اگر میخواهید نسبت به درآمد کپی رایتر آگاهی پیدا کنید و البته فریلنسران میخواهند که در این راه به موفقیت دست پیدا کنند باید نسبت به مراحل و مسیری مطلع شوید؛ اینکه به عنوان یک کپی رایتر در یک آژانس مشغول به کار شوید؛ محتوای چند مشتری را به عنوان کار فریلنسینگ انتخاب نمائید؛ این کار میتواند منجر به افزایش فروش خدمات و محصولات آنان شود و بر مشتریان شما افزوده شود؛ سایتی مختص به خود راه اندازی نمائید؛ به انجمن‌های کپی رایتینگ ملحق شوید؛ از فرصت هایی که پیش روی شما قرار میگیرد با همکاری شرکت مربوطه قبول کنید تا پول زیادی به دست شما برسد؛ حال به موقعیتی متناسب با مدیر بازاریابی رسیده اید که همواره در حال رشد است؛ میتوان نتیجه گرفت که قلم و محتوای تولید شده توسط شما جزء بهترین ها بوده و همواره مشتریان مربوط به خود را خواهید داشت.

هر چند که یک فریلنسر به طور مداوم پروژه ندارد اما میتواند در طول سال از پس تامین مخارج خود برآمده و البته مقدار قابل توجهی را پس انداز نماید. همه میدانیم که اگر کسب و کار کوچکی داشته باشید باز هم مسیر موفقیت مستقیم و هموار نخواهد بود و پیچ و خم‌های پیدا و پنهان بسیاری پیش روی افراد قرار میگیرد که نباید از آنها ناامید شد.

عوامل موفقیت کپی رایتر

دقت داشته باشید برای اینکه یک کپی رایتر محتوایی متناسب با نیاز مشتری بنویسد؛ در وهله اول باید با نیاز کارفرما اشراف کامل داشته باشد. در واقع این اشراف به او این امکان را میدهد تا از جنبه های مختلف به موضوع پرداخته و وجهی درست از نیاز مخاطب را به نمایش بگذارد. درواقع کارفرما و کپی رایتر برای این منظور باید جلسه ای را تشکیل دهند که از آن تحت عنوان بریف نام برده می شود. در این جلسه کارفرما ایده‌های کلی خود را مطرح می کند و اهداف خروجی کمپین مربوطه را اذعان میدارد. کپی رایتر نیز با مطرح کردن سوالاتی سعی در نزدیک شدن به ذهنیت کارفرما دارد. دقت داشته باشید این کار تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به قله موفقیت و البته افزایش درآمد کپی رایتر دارد. پس تا حد امکان آن را نادیده نگیرید.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با کپی رایتر و البته درآمد کپی رایتر آشنا کردیم. نکته قابل توجه این است که کپی رایتر به عنوان فریلنسر شناخته می شود و اشخاصی که به عنوان فریلنسر مشغول به فعالیت هستند هیچ گاه، هیچ نگرانی از بابت از دست دادن شغل و درآمد نخواهند داشت. زیرا در دنیای پیشرفته امروزی که اینترنت به بخشی جداناپذیر از زندگی تبدیل شده همواره به تبلیغات و محتوایی ارزیابی شده و هوشمندانه نیاز دارد تا محصولات و خدمات را به فروش برساند.