با جایگزین شدن مشاغل قدیمی با مشاغل پیشرفته‌‌تر و وابسته‌تر به اینترنت و دنیای مجازی و تغییر نحوه فروش بسیاری از شرکت‌ها به منظور فروش محصولات خود کمتر از بازاریابان استفاده میکنند و در تلاش‌اند تا محصولات را کاملا هوشمندانه به فروش برسانند. این روش به آنها کمک میکند تا در مدت زمانی کمتر، سود قابل توجهی را بدست آورند. این کار توسط کپی رایترها یا همان تبلیغ نویس ها انجام می شود. اما کپی رایتر کیست و چگونه می توتن به یک کپی رایتر یا تبلیغ نویس حرفه‌ای تبدیل شویم؟

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتینگ درواقع نوعی نویسندگی تجاری‌ست که متون تبلیغاتی، تولید محتوای اینترنتی، نوشتن شعارهای تاثیرگذار، محصول‌نویسی و تولید کاتالوگ‌ها و بنرهای تبلیغاتی را شامل می‌شود. مطمئنا جالب خواهد بود که بدانید شخصی که به انجام کپی رایتینگ می‌پردازد، کپی رایتر  یا تبلیغ نویس نام دارد.

کپی رایتینگ محتوایی تبلیغاتی‌ست که کمک می‌کند شما محصولات خود را به روشی کاملا هوشمندانه و غیرمستقیم به فروش برسانید. به عبارت ساده‌تر، محتوا مهمترین و شاخص‌ترین ابزاری‌ست که کپی رایتر در اختیار دارد و میتواند با استفاده از آن، وجه تمایز ایجاد کند.

اگر با نگاه کردن به بنرهای تبلیغاتی خیابان لحظه‌ای میخکوب شده و یا ذهنتان را درگیر می‌شود باید بدانید که در حال نگاه کردن به هنر، خلاقیت و مهارت کپی رایتر هستید. این کپی رایتر است که میتواند راه افزایش مشتریان را تنها با چینش صحیح جملات، تصاویر و حتی کادرها و دکمه‌ها کشف کند و با مهارت و خلاقیت وصف‌ناپذیر خود بر مخاطبان تاثیرگذاشته و با افزایش اعتماد آنان، سود را به آن وب‌سایت یا شرکت اهدا کند.

به نوعی میتوان گفت که کپی رایتر تنها یک نویسنده به حساب نمی‌آید. او باید علاوه بر دانش فروش و جذب مشتری، به مسائل روانشناسی و خلق و خوی انسانی نیز آگاهی داشته باشد. شاید با خود فکر کنید که تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای کار چندان سختی نیست. باید بدانید برای کپی رایتر شدن هرچند هیچ دانشگاه و یا کلاسی وجود ندارد اما تمرین، زمان و خلاقیت بسیار زیادی را میخواهد که به مرور زمان و کسب تجربه بدست خواهد آمد. این شغل هیچ نیازی به سرمایه و یا سرمایه‌گذاری ندارد. شما به عنوان کپی رایتر تنها باید به خودتان اعتماد داشته باشید و بر روی توانایی‌ها و مهارت‌هایتان سرمایه‌گذاری کنید.

استخدام کپی رایتر

شغل تبلیغ نویس  از نطر استخدام خود به سه گروه طبقه بنذی می شوند.

 • کپی رایترهای  آژانس‌ تبلیغاتی

با استخدام کپی رایتر در یک آژانس تبلیغاتی، محیط خلاق آژانس‌های تبلیغاتی به او این فرصت را میدهد تا توانایی‌هایش را گسترش داده و  با کارکردن با برندهای مختلف کمک می کند فروش آنها افزایش یابد.  این یعنی آنها همواره در حال یادگیری و افزودن دانش خود هستید.

 • کپی رایتر های شرکتی

استخدام به عنوان یک کپی رایتر در یک شرکت خاص با فعالیت مشخص،  اغلب کاری تکراری و حتی خسته‌کننده محسوب می شود. حتی اگر آینده و درآمد خوبی داشته باشد. شرکت ها اغلب زمانی به شما به عنوان یک کپی رایتر حرفه‌ای نیاز پیدا خواهند کرد که مطلب جدیدی نیاز داشته باشند و یا محصول جدیدی را تولید کرده باشند و یا اینکه بخواهند بروشوری جدید را طراحی کنند. مطمئنا در این زمان تنظیم و ارائه متون تبلیغاتی‌ بسیاری کاربردی خواهد بود.

 • کپی رایترهای  فریلنسری

با اطمینان میتوان گفت که اگر به عنوان یک فریلنسر به کپی رایتینگ میپردازید؛ درواقع بیشترین لذت را از شغل خود میبرید. هر چند که جنبه های مثبت و منفی زیادی دارند که مهمترین آن عدم داشتن درآمد ثابت است. اما زمانی که به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید؛ ماهانه میتوانید نزدیک به 20 میلیون درآمد کسب کنید. البته تمامی اینها به خلاقیت، مهارت و تجربه شما برمیگردد. اگر بتوانید اسم و آوازه ای برای خود پیدا کنید فرصت های شغلی مناسب تری به شما پیشنهاد خواهد شد به‌گونه‌ای که گاهی زمانی برای انجام تمام آنها نخواهید داشت. مهمترین شاخصه‌ای که دررابطه با کپی رایتر فریلنسر میتوان گفت آزادی عمل اوست. اینکه در چه زمینه‌ای کار کند و یا اینکه در چه زمانی از روز به فعالیت بپردازد و… .

چگونه کپی رایتر شویم؟

Content Marketing The 5 Most Important Things You Need to Know - کپی رایتر کیست و چگونه به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شویم؟

مطمئنا این مسئله به گوشتان خورده که کپی رایتینگ شغلی راحت و بی دردسر است. در واقع شما به عنوان یک کپی رایتر به راحتی میتوانید در خانه کار کنید؛ وسط روز به استراحت بپردازید و هر زمان که خواستید به تعطیلات بروید و در عین حال از درآمد خوبی برخوردار باشید. هر چند که مشکلاتی را این شغل با خود به همراه دارد. از جمله اینکه وقتی به اطرافیانتان میگویید که یک کپی رایتر دورکار هستید؛ با تعجب و سردرگمی به شما نگاه می کنند و برای جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم باید توضیحات زیادی را برای آنها بیان کنید. این مسئله به دلیل جا نیفتادن این شغل در کشورمان به وفور دیده می شود. اما شما به کسی هستید که عزمش را جزم کرده.

1- نیازی به مدرک نیست

همانطور که گفته شد؛ بسیاری از کپی رایترهای حرفه‌ای که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند مدرک دانشگاهی ندارند و در هیچ کلاس مرتبط با کپی رایتینگ شرکت نکرده اند. هر چند به این معنی نیست که تحصیلات چیز بدی‌ست. شما برای کپی رایتر شدن باید دوره های مرتبط با کپی رایتینگ، ژورنالیسم و مارکتینگ آشنا شوید. این دوره ها به شما مهارت هایی همچون تحقیقات و در نهایت تولید محتوا را می آموزند. در واقع اگر تنها هدفتان کپی رایتینگ باشد و در اثبات توانایی هایتان موفق شوید، هیچ اهمیتی ندارد که در کدام رشته تحصیل کرده اید زیرا تجربه و مهارت شما در این کار ارجحیت و برتری بیشتری نسبت به رشته تحصیلی تان دارد.

2- مهارت نویسندگی

برای اینکه بتوانید در کپی رایتینگ موفق عمل کنید و به خواسته‌هایتان و البته درآمدی قابل قبول برسید باید از مهارت نویسندگی، هر چند کم برخوردار باشید. در واقع این مهارت به شما کمک می کند تا حدود زیادی در این شغل امنیت داشته باشید. برای اینکه این مهارت را به اطرافیانتان و البته کارفرماها نشان دهید، وبلاگی در رابطه با موضوع مورد علاقه‎‌تان راه اندازی کنید. این وبلاگ میتواند در رابطه با هر موضوعی باشد از مد و لباس گرفته تا موسیقی و زیورآلات و… . اگر بتوانید محتوایی منحصر به فرد و با ارزش در این وبلاگ منتشر کنید، به این معناست که توانسته‌اید به هدفتان دست پیدا کنید.

3- نمونه کار داشته باشید

شما به عنوان کسی که میخواهد به عنوان یک کپی رایتر مشغول به فعالیت شود؛ باید برای جذب مخاطب و مشتری، نمونه کارهایی قوی داشته باشید. در واقع شما باید بهترین نوشته های خود را به عنوان نمونه کار آماده کنید تا در صورت لزوم در اختیار افراد قرار دهید. نکته مهمی که در این راستا باید به آن توجه شود این است که نمونه کاری که برای اشتغال ارائه می دهید مرتبط و تناسب کاملی با موضوع داشته باشد. در آن صورت است که میتوانید اطمینان داشته باشید به خواسته‌تان میرسید.

4- وب سایت تهیه کنید

به عقیده تمامی افرادی که در حوزه دیجیتال ماکتینگ و کپی رایتینگ مشغول به فعالیت هستند، داشتن یک وب سایت شخصی برای کپی رایترها الزامی‌ست. این مسئله به آنها کمک می کند تا حرفه‌ای تر در نظر دیگران دیده شوند و به عنوان رزومه کاری خود به جای ارجاع دادن به سایت هایی که برای آنها نویسندگی کرده‌اند به سایت خودشان ارجاع دهند. دقت داشته باشید داشتن یک رسانه اجتماعی کاملا مجزا برای کار حرفه‌ای تان میتواند در راستای کپی رایتر شدن شما نقش ویژه‌ای داشته باشد. هر چند که نمیتوان از نقش پراهمیت پروفایل فیسبوک و لینکدین نیز در این راستا غافل شد، زیرا مزایای بسیار خاص و چشمگیری را برای شما به عنوان یک کپی رایتر به همراه خواهد داشت.

5- کار را شروع کنید

مرحله پنجم کپی رایتر شدن، یکی از سخت ترین مراحلی خواهد بود که در راستای رسیدن به اهدافتان پیش رو خواهید داشت. در این مرحله شما باید از تمامی مهارت هایی که کسب کرده اید و نمونه کارهایی که آماده کرده اید تا به عنوان یک کپی رایتر شناخته شوید، استفاده کنید تا وارد بازار کار شوید. یکی از واضح ترین مسیری که برای کپی رایترها وجود دارد این است که برای یک سازمان تبلیغاتی به عنوان یک کارمند، به نویسندگی بپردازید و یا اینکه در خانه و به صورت غیرحضوری و آنلاین برای وب سایت‌های مختلف تولید محتوا کنید. مطمئنا این مرحله به شما کمک می‌کند تا تجربیات کافی برای رسیدن به خواسته هایتان را بدست آورید و برای کار در سازمان‌های حرفه‌ای تر آماده شوید. چه بسا آنقدر در کارتان حرفه ای شوید که سازمان‌های مختلف برای به خدمت گرفتن شما حقوق بالا و نجومی را پیشنهاد دهند.

6- فریلنسر شوید

خوشبختانه امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که اینترنت به بخشی جداناپذیر از زندگی مان تبدیل شده است. از همین رو شغل هایی مانند کپی رایتینگ به مرور در میان مردم جا افتاده و شغلی نان و آبدار را برای افراد ایجاد کرده است. فریلنسرها نیز از جمله آن دسته افراد آزاد کاری شناخته می شوند که هیچ علاقه ای به کار کردن تمام وقت در سازمان ها یا ادارات ندارند و با داشتن آزادی عمل بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر خود را موظف به انجام کارها و وظایفشان می دانند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کپی رایترها نیز امروزه به عنوان آن دسته از فریلنسرهای موفق شناخته می شوند که مشتریان خود را با کار سخت میسازند.

اگر نگاهی به اطراف و کسب و کارهای موجود بیاندازید متوجه می شوید که قیمت های آنان کاملا رقابتی بوده و اکثر کپی رایترها سفارش اول را رایگان و با بالاترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهند تا از این طریق علاوه بر تبلیغ کارشان مشتریان بیشتری را جذب نمایند. اینترنت در واقع بستری است برای یافتن مشاغل فریلنس. مارکتینگ برای وبسایت خودتان، مانند کاپی فای می‌تواند به کسب درآمد ثابت کمک کند و تجربه ارزنده ای برای شما باشد. اگر به تازگی وارد این حرفه شدید شاید به دلیل کم بودن درآمد به دنبال شغل دیگری نیز باشید. اگر به عنوان یک کاپی رایتر فریلنسر مشغول به کار شدید، باید مطمئن شوید که 50 درصد دستمزد شما به عنوان بیعانه در ابتدای کار  و بقیه آن بعد از اتمام پرداخت می شود.

7- ثابت قدم بمانید

برای اینکه بتوانید در راهی که انتخاب کرده اید موفق شوید و به عنوان یک کپی رایتر حرفه ای در دنیای دیجیتال مارکتینگ قدم بردارید، باید مصمم و جدی باشید. هیچگاه از نبود مشتری و سفارش دلسرد نشوید. هر شغل و هر کاری پستی و بلندی های زیادی دارد شما به عنوان کسی که قله کوه را چشم انداز خود قرار داده است، مطمئنا در طول مسیر با سختی ها و مشکلات زیادی روبرو خواهید شد که اگر بخواهید از ادامه راه منصرف شوید، مطمئنا بازگشت به آن مسیر برایتان دشوار خواهد بود. اگر برای کپی رایتر شدن تمامی نکات لازم را آموخته اید و رعایت کرده اید مطمئن باشید که حضور یافتن در دنیای حرفه ای فریلنسرها نیازمند صرف وقت و زمان بیشتری خواهد بود. اما با این اطمینان که در نهایت به خواسته خود خواهید رسید.

چگونه به یک کپی رایتر حرفه ای تبدیل شویم؟

ultimate guide for SEO blogging 960x519 1 - کپی رایتر کیست و چگونه به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شویم؟

 • شناسایی بازار

اکثر مردم نویسندگی را کاری رویایی میدانند و بر این باورند که این شغل نمیتواند پول و درآمد کافی با خود به همراه داشته باشد. اما نکته اینجاست برای اینکه به یک نویسنده و کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید باید توجه به خواسته‌های درونی‌تان را دراولویت قرار داده و با دنبال کردن آن، افکاری همچون پولسازی و کسب‌درآمد را نیز به خواسته‌هایتان به اضافه کنید. شناسایی بازار خودتان یکی از راه‌هایی‌ست که پیش روی شما قرار دارد و کمک می‌کند تا در میان انبوه زیادی از رقیبان، مشتریان خودتان را داشته باشید و به همان نسبت درآمد قابل قبولی را برای خود دست و پا نمائید. برای اینکه به تعرفه‌ها نیازکارفرمایان و صنایعی که به تولید محتوا نیاز دارند را کشف کنید. پس از آن مشاهده خواهید کرد که چگونه افراد به سمت شما سرازیر می شوند.

 • خودتان را باور کنید

افرادی که به عنوان کپی رایتر حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند و کپی رایتینگ انجام می‌دهند؛ بر این باورند برای اینکه بتوانید در این راه به موفقیت برسید قبل از هرچیزی باید خودتان را باور کنید. شاید به این مطلب بخندید و بدون هیچگونه توجهی از کنار آن بگذرید اما برای موفقیت و تبدیل شدن از یک نویسنده معمولی به یک کپی رایتر حرفه ای باید خودتان و البته توانایی هایتان را ۱۰۰% باور داشته باشید.

اگر به مدارس مراجعه کنید کمتر دانش‌آموزی را میبینید که رویای نویسنده شدن را در ذهن بپروراند حتی والدین آنها نیز فکر دکتر یا مهندس شدن به آنها تحمیل می‌کند. به همین دلیل است که اگر دانش ‌آموزی مهارت و توانایی نویسندگی را داشته باشد توسط والدین سرکوب و خاموش می‌شود. درواقع تصور همه بر این است که نویسندگی کاری بی ارزش است و نمیتواند درآمد خوبی داشته باشد.

باید بدانید که این باور غلط باعث می شود که ما روزانه بسیاری از نویسندگان جوان و بااستعداد را از دست دهیم. درصورتی که دنیای پیشرفته امروز و در دنیای پر رقابت تجارت کسی که خلاقیت و مهارت کافی در نوشتن و تولید محتوای تجاری داشته باشد به راحتی میتواند به درآمد قابل توجهی برسد. پس بهترین کار این است که خودتان را باور داشته باشید.

 • در شروع، سرگرمی شما باشد

زمانی که تصمیم گرفتید تا یک کپی رایتر حرفه‌ای باشید؛ به نوعی مهمترین و پراهمیت‌ترین قدم را برداشته‌اید. هر چند که ترس‌هایی در دلتان وجود دارد که ناشی از بی تجربگی و عدم داشتن رزومه عالی است. پس اولین راهکار این است که یک رزومه عالی بسازید و حتی به صورت آزمایشی و بدون هزینه برخی سفارشات را انجام دهید. اگر چه کارفرمایان از سپردن کار به افراد مبتدی و کارآموز دوری می‌کنند اما استقبال بسیار زیادی از انجام کار بدون هزینه به عمل می‌آورند. این میتواند یک معامله برد-برد به حساب می‌آید. کافرما پولی پرداخت نمی کند و شما نیز رزومه سازی میکنید. دقت داشته باشید پس از اخذ کار حتی اگر رایگان هم باشد نباید سرگرمی باشد و محتوایی الکی به او تحویل دهید. باید تمام نیرو و خلاقیت خود را بکار گیرید تا بهترین خودتان باشید.

 • آماده «نه» شنیدن باشید

به عنوان کپی رایتر مطمئنا برایتان پیش آمده که پس از کسب اولین دستمزد به این باور رسیده‌اید که دیوید اگلیوی هستید و در آسمان ها سیر و سیاحت میکنید. و زمانی که کارفرمایی به شما نه میگوید و یا برخی از مخاطبان تمایلی به همکاری با شما ندارند سرخورده شده و کپی رایتینگ را رها میکنید. اما باید بدانید حتی حرفه‌ای ترین کپی رایتر نیز با کلمه «نه» روبرو شده است اما با اینحال ادعا نمیکند که به ته خط رسیده و یا اینکه همه چیز را بلد است. انتقادپذیری از جمله مهمترین اصل کپی رایتر حرفه‌ای بودن است. شما باید بپذیرید که همیشه قرار نیست همه کافرمایان کار شما را دوست داشته باشند .

 • تعیین حد و مرز

کپی رایتینگ و تولید محتوا جزو شغل هایی است که نباید خودتان را مقید و محدود کنید که حتما باید در زمینه تخصصی خاصی بنویسید. این کار باعث می شود در آینده دست تان بیشتر از الان بسته شود و ذهن تان محدود شود. به نوعی کم کم یک فریلنسر تولید محتوای فقیر و بدبخت خواهید شد که به دلسوزی اطرافیان نیاز دارد. پس برای موفقیت باید ذهنتان را باز کنید و بیاموزید که یک کپی رایتر حرفه ای توانایی نوشتن در هر تخصصی را دارد. هیچ فرقی نمی کند که متن مربوطه در رابطه با پوشک بچه، دستگاه صنعتی یا قفل دیجیتال باشد. شما به هرحال باید محتوایی تبلیغاتی برای فروش آنها بنویسید.

مهم ترین مهارت های یک کپی رایتر موفق

i e1631388154839 - کپی رایتر کیست و چگونه به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شویم؟

مهارت-های-یک-کپی-رایتر-موفق-چیست؟  اگر نویسنده یا کپی رایتر هستید، برای موفقیت باید مهارت های زیر را داشته باشید:

 •  مهارت های نوشتاری بیشتری را بیاموزید.

برای اینکه یک نویسنده عالی باشید، باید خوب بنویسید.این نیز به آسانی اتفاق نمی افتد. شما باید به گرامر، لغت ها، علائم نگارشی، هجی و حتی صفت ها مسلط باشید. و در هنگام نوشتن واژگان گسترده ای برای جذب بیشتر مخاطبان در ذهن مرور کنید.

یک نکته جالب اینکه: لازم نیست به طور ذاتی نویسنده باشید.

در عوض، می توانید یاد بگیرید که خوب بنویسید. فقط لازم است کمی از وقت خود را صرف آن کنید.

آشنایی با مهارت های نوشتاری، نه تنها سرعت نوشتن شما را افزایش می دهد، بلکه دایره لغات شما برای نگارش را نیز بهبود می بخشد.

مهارت های اساسی برای نوشتن
*بیاموزید که چه مواردی در یک متن بازاریابی جذاب باعث ایجاد احساسات در مخاطب می شود. روی خواننده متمرکز شوید، خاص باشید و آن را به صورت مختصر در اختیار مبتدیان قرار دهید.

*از کلمات و عبارات ساده و صزیح و متن خود استفاده کنید.

*محاوره بنویسید. تصور کنید در حال صحبت با یک دوست یا اعضای خانواده خود هستید. یعنی مانند یک ربات ننویسید.

*از جملاتی استفاده کنید که به طور طبیعی در کنار هم قرار دارند.

 • حس ماجراجویی و کنجکاوی داشته باشید.

نویسنده تبلیغاتی کسی است که همیشه کنجکاو باشد.در واقع شما نباید جوابی را قبول داشته باشید. باید در جواب فرو روید. شما باید با واقعیت ها سروکله بزنید. روش های مختلفی را برای بررسی یک موضوع جستجو کنید، و همیشه آماده یادگیری بیشتر باشید.

تحقیق در مورد یک موضوع تقریباً در ابتدا گیج کننده است.

حتی اگر موضوعی باشد که با آن آشنایی ندارید، باید کنجکاو باشید. باید خود را برای جذب تمامی چیزهایی که میخواهید آماده کنید. این یکی از مهم ترین مهارت های یک کپی رایتر موفق است. اگر فکر می کنید به اندازه کافی کنجکاور نیستید، از خود بپرسید آیا کپی رایتینگ شغل مناسبی برای من است؟

هر زمان که موضوعی برای نوشتن دارید، شروع کنید به پرسیدن سوالات مختلف. چه کسی، چه چیزی، چه زمانی؛ کجا، چرا و چگونه.

می توانید با پاسخ دادن به این شش مورد، کنجکاوی تان را ارضا کنید.

 • *مهارت جستجو داشته باشید

یک نویسنده متن باید منابع زیادی را برای نوشتن در اختیار داشته باشد. این روزها با پیشرفت فناوری، اکثریت قریب به اتفاق تحقیقات نویسندگان از طریق وب انجام می شود.

اگر موضوعی به شما اختصاص داده شده است. باید دقیقاً بدانید کجا بروید و در کدام منابع برای پاسخ گویی غرق شوید.

شما در اینجا نیازی به حافظه عکاسی ندارید. شما فقط به توانایی یافتن پاسخ نیاز دارید.

باهوش بودن در اینترنت شروع کار است. باید بدانید چگونه در Google به درستی موضوعات را جستجو کنید. چه کلمات کلیدی برای شما اهمیت دارند. و چگونه نتایج موجود برای شما نتیجه بخش خواهد شد.

همیشه پس از انجام جستجوی اولیه، جستجوی خود را بازبینی کنید. تا احتمال هرگونه اطلاعات غلط را از بین ببرید.

مهمتر از همه، شما به سایت های معتبر نیاز دارید. با حضور وبلاگ ها و وب سایت های بسیار زیاد در اینترنت، نمی توانید منابع خود را فقط به یکی از آنها ارتباط دهید. باید اطمینان حاصل کنید شرکت یا شخصی که به آن مراجعه می کنید می داند در مورد چه چیزی صحبت می کند. تحقیقات صحیحی دارد و یک مرجع مناسب به حساب می آیند.

 • امکان ایجاد محتوای جدید، حتی اگر قبلا انجام شده باشد.

مهارت نوشتن مطالب متناسب با موتورهای جستجو و کاربران اینترنت همیشه در حال تغییر است. اما یک مهارت وجود دارد که هرگز تغییر نخواهد کرد: مهارت ایجاد محتوای جدید.

یکی از بزرگترین چالش های نویسندگان امروز، ارائه محتوای جدید است. به احتمال زیاد قبلاً در وب 500 بار انجام شده، امتحان شده و دوباره مورد استفاده قرار گرفته است. تلاش برای شکستن مرزها و انجام کاری غیر منتظره می تواند متنی متمایز را برای شما بعنوان نویسنده به همراه داشته باشد.

وقتی موضوعی برای نوشتن دارید ولی با آن آشنایی ندارید یا درگیر یک صنعت کسل کننده هستید، ممکن است خود را گیر انداخته باشید. پس از تمامی مهارت هایتان استفاده کنید تا بهترین عملکرد را ارائه دهید. یا قبل از شروع آن، کنسلش کنید.

توصیه کپی‌رایترهای معروف برای کپی رایترها

 •  محقق خوبی باشید

تمامی افرادی که به عنوان کپی‌رایتر و تبلیغ‌نویس حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند به این مسئله اعتقاد دارند که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مرحله‌ کپی‌رایتینگ شروع آن است. در واقع شما برای شروع باید به اصول تحقیقات و جستجوی اولیه در رابطه با محتوایی که قصد نوشتن آن را دارید؛ آشنا باشید. David Ogilvy که به عنوان پدر تبلیغ‌نویسی شناخته شده است می‌گوید:

« تا جایی که امکان دارد مغزتان را از اطلاعات به درد بخور پر کنید.»

به عبارت ساده‌تر؛ شخصی می‌تواند در زمره بهترین کپی‌رایترهای جهان قرار گیرد که یک جستجوگر حرفه‌ای و عالی باشد. جستجو و جمع‌آوری اطلاعات زمانی می‌تواند گره‌گشا باشد که کارایی مناسب داشته باشد به‌گونه‌ای که حتی شما به عنوان یک نویسنده حس کنید مغزتان کاملا بلاک شده است و توانایی نوشتن حتی یک کلمه را هم ندارید.

اینجاست که جستجوهای اولیه مغز شما دوباره به راه می‌افتند. پس هرچقدر که اطلاعات بیشتری را در ذهن‌تان جمع‌آوری کنید، در زمان نوشتن راحت‌تر با آن اطلاعات بازی کرده و محتوایی گیراتر را نگارش می‌کنید.

 • به نوشته‌هایتان جذابیت ببخشید.

به عنوان یک کپی‌رایتر مطمئنا در زمان نوشتن محتوا به این مسئله فکر کرده‌اید که جملات بعدی خود را چگونه بنویسم تا بهترین باشد. اما نکته اینجاست برای موفقیت در کپی‌رایتینگ باید کمی چاشنی جذابیت به نوشته‌های خود اضافه کنید. David Ogilvy بر این عقیده است که

شما همواره باید در نوشته‌های خود واقعیت‌ها را عنوان کنید اما واقعیت‌ها را جذاب بگویید.

مطمئنا شما هیچ‌گاه نمی‌توانید افراد را مجبور به خرید محصول‌تان نمائید، مگر اینکه آنها را مشتاق و علاقمند به آن کنید. در این باید مخاطبان‌تان را دسته‌بندی کنید. برخی از مخاطب‌ها، تنها با نگاهی کوتاه به کل محتوا جذب آن می‌شوند پس شما می‌توانید از جذابیت‌های بصری استفاده کنید. نکته دوم به چاشنی طنز و سرگرمی برمیگردد که وجود آن‌ها در محتوا الزامی‌ست. بخش بعدی درگیرکردن مخاطب است. هرچند که داستان‌گویی نیز می‌تواند در تولید محتوا و جذب مخاطب تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

 • برای برندتان شخصیتی خاص در نظر بگیرید.

امروزه تمامی نویسندگان و تمامی برندهای تجاری سبکی منحصر به فرد را برای بیان اطلاعات و محتوای خود در نظر می‌گیرند. این کار کمک می‌کند تا اطرافیان از طریق این سبک آن‌ها را بشناسند. ازهمین‌رو به عنوان شخصی که در راستای کپی‌رایتینگ فعالیت می‌کند هیچ‌گاه نباید محتوایی کپی، به درد نخور و تکراری را در سطح وب منتشر نمائید.

اغلب توصیه می‌شود لحن و سبکی که برای نگارش محتوا استفاده می‌کنید شاد، فانتزی و اندکی طنزگونه باشد تا کاربر در حین خواندن آن احساس خستگی نکند. هر چند که محتواهای خشک و رسمی هیچ‌گاه مخاطبان را به سمت خود جذب نمی‌کند. شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که لحن و سبک انتخابی‌تان علاقه خودتان، مخاطبان هدف‌تان و پرسونای آن‌ها را در برگیرد.

 •  عنوانی خفن و خارق‌العاده بنویسید.

شاید مهمترین اصل تبلیغ نویسی نوشتن عنوانی باشد که بتواند خواننده را به خود جلب کند. طبق گزارشاتی که از رفتار مخاطبان منتشر شده می‌توان درک کرد که افرادی تنها به خواندن عنوان مقالات بسنده می‌کنند 5 برابر بیشتر از سایر افرادی‌ست که متن مقالات را می‌خوانند.

از همین رو اگر شما به عنوان یک کپی‌رایتر بتوانید عنوانی خارق‌العاده و منحصر به فرد بنویسید چندین قدم جلوتر از سایرین هستید. که این مسئله شما را به نتیجه دلخواه‌تان یعنی تحت تاثیر قرار دادن مخاطب و افزایش آن‌ها نزدیک‌تر می‌کند. برای این‌کار شما باید ابتدا محتوای اصلی و بدنه آن را بنویسید بعد از میان‌ آن‌ها قوی‌ترین و مهم‌ترین‌ها را انتخاب کنید. سعی کنید از میان گزینه‌های انتخابی خود هوشمندانه‌ترین وفریبنده‌ترین عنوان را بنویسید. در نوشتن عنوان حتما یک مزیت را در میان آن جای دهید تا مخاطب یک تصویر زنده و ملموس را در ذهن خود نقاشی کند.

John Caples بر این عقیده است که عنوان‌های موفق به 3 دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته اول عنوان‌هایی هستند که دقیقا علاقمندی‌ها و حسن منفعت شخصی مخاطب را تحریک می‌کند و به او می‌فهماند که با خواندن این مقاله چه چیزهایی نصیبش می‌شود.

دسته دوم به عنوان‌هایی تعلق می‌گیرد که مثل روزنامه‌ها و سایت‌های خبری به دنبال اعلام یک خبر داغ هستند.

دسته سوم اما به شدت تحریک برانگیز هستند و سعی بر این دارند تا کنجکاوی مخاطب را برانگیزند.

به همین دلیل اکثر فعالان این حوزه عقیده دارند که صرفا با تحریک‌کننده‌های کنجکاوی نمی‌توانید در کپی‌رایتینگ موفق شوید. شما باید محتوایی که نشان‌دهنده نفع شخصی مخاطب است را با آن ترکیب کنید.

اگر در شروع کار هستید استفاده از عنوان های از پیش ساخته می تواند به شما کمک کند. برای استفاده از این عنوان ها می توانید اینجا را کلیک کنید.

 •  مفاهیم باید ساده و قابل هضم باشد

همه کپی‌رایترها به این مسئله آگاهی دارند که هیچ‌گاه پس از نوشتن محتوا قرار نیست جایزه نوبل ادبی را دریافت کنند و یا نوشته‌هایشان مختص دانشجویان دکترای رشته تخصصی نیست. درواقع محتوا قدرت خود را از ساده‌نویسی دریافت می‌کند نه از پیچیدگی. مطلب نوشته شده هرچقدر ساده‌تر باشد نشان‌دهنده این است که شما کپی‌رایتر و کپی‌رایتینگ حرفه‌ای‌تری هستید. و این ساده‌سازی فقط به معنی استفاده از کلمات پرتکرار و عمومی و ساده نیست. بلکه شما باید مفهوم اصلی را تا جای ممکن ساده کنید. جوری که مخاطب با یک مرور پیام اصلی شما و محتوا را بگیرد. به عقیده Eugene Scwartz؛

در کپی‌رایتینگ شما باید فکر کنید که مخاطب‌تان هیچ اطلاعاتی از مطلبی که می‌نویسید ندارد. درواقع شما باید فردی با پایین‌ترین سطح هوش، کاملا بی‌حوصله و خسته را درنظر بگیرید که با خواندن محتوای شما به ساده‌ترین و مستقیم‌ترین شکل ممکن مفهوم را دریافت می‌کند.

 • همان‌ چیزی که مخاطب می‌خواهد را به او بدهید

اگر رستورانی را به تازگی تاسیس کرده‌اید متوجه خواهید شد که مشتریان شما اکثرا زمانی به سراغ شما و رستوران‌تان می‌آیند که نیاز گرسنگی خود را برطرف سازند. شاید جالب باشد که بدانید این مسئله در رابطه با تولید محتوا و کپی‌رایتینگ نیز صدق می‌کند. به همین دلیل است که پایه‌ای‌ترین قوانین مرتبط با تولید محتوا، کپی‌رایتر شدن و حتی کپی رایتینگ شناخت نیاز مخاطب و تامین آن در سریع‌ترین زمان ممکن است. درواقع اکثر مخاطبانی که در گوگل سرچ می‌کنند سعی دارند تا نیاز شدیدی را به سرعت برطرف کنند و یا جواب سوال‌شان را دقیقا در یک محتوا پیدا کنند. پس شما به عنوان یک کپی‌رایتر حرفه‌ای مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که نیاز مخاطب هدف‌تان را شناسایی نمائید.

 • محتوای رنگ شده به مخاطب بدهید.

یکی از نکاتی که در حین کپی رایتینگ باید به آن توجه کنید؛ رنگ‌آمیزی محتواست. منظور از رنگ‌آمیزی آن نیست که هر خط را با رنگی متفاوت بنویسید و یا نمونه‌های اغراق‌آمیز تهیه کنید. در ابتدا باید این مسئله را برای خود روشن کنید که تا زمانی که مخاطب تبلیغ را نبیند حتی اگر شما بهترین محتوا را در آن جای داده باشید باز هم آن را نمی خواند. شما برای به دام انداختن چشمی مخاطب باید رنگ و لعاب بیشتری به محتوا بدهید.

برای این‌کار می‌توانید از یک فونت مناسب و بزرگ استفاده کنید. حتی خط‌ ها باید کوتاه و پاراگراف‌ها کوتاه‌تر باشد. از دیگر راه‌هایی که می‌تواند به شما در این راه کمک کند عبارتند از؛ لیست کردن محتوا با شماره یا بولت‌ها، استفاده از نقل قول‌ها، افزایش تعداد زیرعنوان‌ها به اندازه معقول و…

درآمد کپی رایتر

حال به اساسی ترین و مهم ترین بخش کپی رایتینگ یعنی دستمزد کپی رایتر میرسیم. هر چند که نکات بسیار زیاد دیگری در این راستا وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه شوید. اما به طور کلی باید بدانید طی آماری که منتشر شده؛ یک کپی رایتر میتواند ماهانه چیزی حدود ۱۰۰ هزار تومان الی ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. هر چند این درآمد با توجه به سطح فعالیت او متغیر است.

برای مطالعه بیشتر در این خصوص می توانید مقاله زیر را بخوانید:

میانگین درآمد کپی رایتر موفق چقدر است؟

کلام آخر

برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای راه سخت و درازی را پیش رو خواهید داشت و مطمئن باشید که بدون تمرین و آگاهی و کسب اطلاعات نمیتوانید در این راه به موفقیت دست پیدا کنید. از همین رو اگر به نویسندگی علاقه دارید و میخواهید به صورت حرفه ای به دنیای کپی رایتینگ وارد شوید باید تمام وقت و حتی در خواب نیز به چگونگی بهتر شدن فکر کنید. شما باید کپی رایتینگ را به عنوان عشق اول و آخرتان بشناسید تا با کمک آن قهرمان شوید. مطمئن باشید پس از عبور از این مراحل هیچگاه نگران موفقیت، درآمد و آینده شغلی خود نخواهید بود زیرا همه چیز خود به خود فراهم خواهد آمد.