طبق آمار منتشر شده از ژانویه سال 2020، بیش از 3.8 میلیارد نفر از مردم در سراسر جهان، روزانه به شبکه اجتماعی دسترسی دارند. همچنین تخمین زده شده که تا انتهای سال، مردم بیش از 169 دقیقه از وقت خود را طی یک شبانه‌روز، صرف گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. همین مسئله منجر می‌شود تا دریابیم شبکه‌های اجتماعی نه تنها بخشی جداناپذیر از زندگی مردم هستند بلکه می‌تواند در جنبه‌های مختلف و اساسی همچون استراتژی‌های بازاریابی تجاری کارآمد باشد. اما قبل از اینکه به سراغ بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی بروید باید بستر مناسبی را برای تجارت خود انتخاب نمائید. هر چند این سکو به عنوان یک سکوی پرتاب به حساب می‌آید اما پیچیده‌تر از آن چیزی‌ست که فکر می‌کنید. زیرا امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیار زیادی وجود دارد که هرکدام اهداف متفاوتی را درپیش گرفته‌اند. از همین‌رو انتخاب یک شبکه‌ یا رسانه اجتماعی درست برای تجارت، کاری دشوار به حساب می‌آید.

با توجه به این مسئله که امروز جهان در دنیای تکنولوژی غیرقابل مهار است و با توجه به این مسئله که تجارت دنیای بی‌نهایت گسترده‌ای دارد، آگاهی از این مسئله که کدام یک از بسترهای شبکه‌های می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و برند تجاری شما را به سودرسانی برساند بسیار مفید خواهد بود. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارسال خواهد شد.

شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی مناسب شما کدام است؟

همان‌طور که می‌دانید، شبکه‌های اجتماعی بسیار متفاوتی ( اینستاگرام، تلگرام، یوتیب، توییتر، لینکدین و… ) به دنیا معرفی شده است. فعالیت در تمامی آن‌ها هرچند غیرممکن نیست اما کار بسیار سختی بوده و به استراتژی‌های متفاوتی نیاز دارد. اما اگر بخواهید یکی از این شبکه اجتماعی را انتخاب کنید باید به چه نکاتی توجه داشته باشید؟

1.مخاطب خود را بشناسید

به عقیده لوئیس هاوز: «مهمترین چیزی که باید بخاطر بسپارید؛ شناخت مخاطبان است.»

اولین قدم شما باید این باشد که مخاطبان خود را بشناسید.

سعی کنید تا حد امکان خاص و منحصر به فرد عمل کنید تا در شناخت مخاطبان خود موفق شوید.

برخی از نکاتی که باید در مورد مخاطبان خود بدانید:

  • آن ها چند ساله هستند؟
  • جنسیت آنها چیست؟
  • آنها در کجا زندگی می‌کنند؟
  • درآمد آنها چقدر است؟
  • سطح تحصیلات آنها چیست؟

اگر بتوانید به سؤالات فوق پاسخ دهید، در انتخاب بستر مناسب برای شبکه اجتماعی تجارت خود، موفق خواهید بود. اما اگر در شناخت مخاطبان خود مشکل دارید، باید سعی کنید تا بستر مورد استفاده رقبای خود و دلایلی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید.

2.هدف خود را تعریف کنید

جفری اف، آبرت می‌گوید: « مهم‌ترین چیز در انتخاب بستر مناسب برای شبکه اجتماعی، داشتن هدف است.»

قدم بعدی پس از آشنایی با مخاطب، تعریف هدف شماست. هدف خود را با مفهوم SMART تعریف کنید:

  • خاص (ساده، معقول، قابل توجه).
  • قابل اندازه‌گیری (معنی‌دار، انگیزه دهنده).
  • قابل دستیابی (توافق شده، قابل دستیابی).
  • واقع گرایانه (معقول، مرتبط).
  • زمان محدود (مبتنی بر زمان، به موقع).

دستیابی به اهدافی با مفهوم هوشمندی، به شما در تعیین اهداف نهایی کمک می‌کند. همچنین شما را با چالش‌های واقع‌گرایانه، دست‌یافتنی و شناخته شده روبرو می‌کند که در تعیین رسانه اجتماعی متناسب با کسب‌وکار شما بسیار موثر است.

3.از ماهیت تجارت خود مطلع باشید

سرانجام، آنچه شما باید برای انتخاب مناسب رسانه‌های اجتماعی انجام دهید اطلاع از ماهیت شغلی است. زیرا ماهیت تجارت (B2B) با تجارت(B2C)   متفاوت بوده و هرکدام از آن‌ها از رسانه‌های اجتماعی مختلفی برای بازاریابی استفاده می‌کنند.

یک بستر رسانه اجتماعی موثر برای بازاریابی ماهیت تجارت B2C در طبیعت تجارت B2B مؤثر نیست. بنابراین بسیار مهم است که با ماهیت تجاری خود آشنا شوید تا بتوانید بستر مناسب شبکه اجتماعی را انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مقاله به طور کلی با چگونگی انتخاب شبکه اجتماعی متناسب برای برند تجاری خود آشنا شدید. حال می‌دانید که شناخت مخاطب، در اختیار داشتن هدف و البته آگاهی از ماهیت تجارت خود تا چه اندازه در این راه می‌تواند کمک کننده باشد. امیدواریم که این مقاله بتواند ابهامات ذهن شما را در این راستا برطرف نماید. اما با این حال کارشناسان و متخصصان ما در الفبای تبلیغ آماده‌اند تا به تمامی سوالاتی که در ذهن شما ایجاد شده است پاسخ دهند. تنها کافیست به بخش اول الفبای تبلیغ مراجعه نمایید.