این روزها ما در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، به گونه ای که نیازها، امکانات و حتی مشکلاتمان کاملا با گذشته متفاوت است. اگر نگاهی به کسب و کارهای راه اندازی شده در طی سال های گذشته بیاندازید، به این مسئله پی خواهید برد که تولید محتوا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع این محتواست که باعث می شود بازدید وب سایت ها افزایش پیدا کند و به عبارت بهتر افراد، علاقمند به مشاهده مطالب دیگر آن سایت شوند. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند این است که چه کسی میتواند تولید محتوا انجام دهد؟ این سوال باعث می شود تا سوالات بسیار زیاد دیگری در ذهن ایجاد شود. به همین منظور در این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

تولید محتوا چیست

تولید محتوا چیست؟

قبل از اینکه به سراغ تعریفی از تولیدکننده محتوا بریم، بهتر است با مفهوم کامل و واضحی از تولید محتوا آشنایی پیدا کنید. اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که اهمیت تولید محتوا در بین تمامی افرادی که کسب و کاری را در دنیای مجازی و اینترنت راه اندازی کرده اند بسیار محرز است. آنها برای معرفی کسب و کار خود و رونق آن  به محتوایی مرتبط و البته حرفه ای نیاز دارند. این مسئله به گونه ای است که امروزه تولید محتوا خود به یک شغل و رشته ای پولساز تبدیل شده است و افراد زیادی به دنبال این هستند که تولید کننده محتوا شوند.

در گذشته تولید محتوا تنها برای سایت ها صورت میگرفت. اما امروزه به لطف پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده و با ظهور انواع مختلفی از شبکه های اجتماعی، تولید محتوا به طور تخصصی برای شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام صورت میگیرد. هر چند که در حال حاضر تولید محتوا برای وبسایت ها یکی از اصلی ترین ارکان کسب و کارها به حساب می آید. اگر بخواهیم به طور کلی و دقیق تولید محتوا را شرح دهیم، باید بدانید که تولید محتوا از پنج جزء اصلی تشکیل شده است.

همه چیز درباره تولید محتوا

اجزای اصلی محتوا

* اطلاعات:

اینکه چه ایده ای را به انتشار میرسانید؟ همانطور که میدانید اطلاعات از ترکیبی از ایده های مهم تشکیل شده که مخاطب باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کند. در اختیار داشتن اطلاعاتی نسبت به جزئیات کلیدی همچون شواهد، توضیحات و نمونه ها در این راستا بسیار کمک کننده است زیرا میتواند از ایده ها پشتیبانی نماید.

* هدف:

دلیل خود از انجام این کار را مشخص نمائید. اینکه مخاطبان به چه چیزی فکر کنند. چه احساسی داشته باشند و حتی به سراغ انجام چه کاری بروند. کاملا به محتوای شما ارتباط دارد. در واقع شما زمانی می توانید در نوشتن محتوا موفق شوید که هدف خاصی را طراحی کرده و منابع خود را برا روی آن متمرکز نمائید.

* مخاطب:

وقتی تولید محتوا را شروع می کنید باید مخاطب هدف خود را بشناسید. متاسفانه امروزه بسیاری از کسب و کارها و برندها بدون اینکه شناخت دقیقی از مخاطب خود داشته باشند، شروع به تولید محتوا می کنند. از همین رو مشخص کردن دغدغه ها و سوالات مرتبط میتواند کمک کننده باشد.

* کانال:

با استفاده از چه روش هایی میتوانید محتوا را به دست خود برسانید؟ آیا میخواهید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید یا وبلاگ خود را داشته باشید؟ دقت کنید که این مسئله ارتباط مستقیمی با مخاطبین شما دارد. اگر اصلی ترین مخاطبین شما در اینستاگرام حضور دارند، گذاشتن تمرکز اصلی بر روی آن میتواند اتفاقات خوبی را برای شما رقم بزند.

* فرم:

چگونه روابط خود با مخاطب را در آخرین حالت نمایش می دهید؟ حال باید نوع محتوای خود را مشخص نمائید.

راهنمایی برای تولید محتوا

نکاتی برای تولید محتوا موفق

برای اینکه بتوانید ذهن مشتریان را درگیر کنید و آن‌ها را به سمتی سوق دهید که محصول و یا خدمات موردنظر شما را خریداری نمایند باید تمامی جوانب کار را درنظر گیرید. این جوانب نه تنها شامل آگاهی از ویژگی‌های محصولات و خدمات است، بلکه چگونگی نگارش محتوا و درنظر گرفتن نکات سئو را نیز شامل می‌شود. با این اوصاف می‌توان درک کرد که تولید محتوا آنقدر که فکر می‌کنیم ساده نیست. از همین‌رو بخشی از نکاتی که می‌تواند در این راستا نتیجه‌بخش باشد را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

1.به اولین جمله اهمیت دهید

تمامی متخصصان و فعالانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ و البته تولید محتوا فعالیت می‌کنند بر این عقیده‌اند که اولین جمله همچون یک نیروی محرکی عمل می‌کند و مخاطب را به سمت محتوای شما می‌کشاند. به نوعی قانون اینرسی در مطالعه اینجا کاملا صادق است. زمانی که مخاطب شروع به خواندن محتوایی می‌کند رفته‌رفته از تمایلش برای خواندن ادامه مطلب کاسته‌ می‌شود. اما زمانی که مخاطب به سمت مطلبی جذب شده باشد به هیچ عنوان آن را به سادگی رها نمی‌کند و تا انتهاب پیش نمی‌رود. بارها و بارها جملات را می‌خواند به تک‌تک کلمات دقت می‌کند و سایت مربوطه این مسئله را مدیون کپی‌رایتری‌ست که جمله‌ای با نیروی محرک بالا برای مخاطب انتخاب کرده است. این نیرو هرچقدر قوی‌تر باشد، اثرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت. برای اینکار نیازی نیست که اولین جمله‌تان ارتباطی مستقیم با عنوان یا مطلب داشته باشد.

شما می‌توانید از مختصرنویسی و جملات ابتدایی کوتاه استفاده کنید. حتی گفت‌وگو و شروع یک مکالمه بین دو نفر نیز می‌تواند گیرایی بالایی در تولید محتوا داشته باشد. البته طبق آمار مقالاتی که با جملات سوالی و ابهام‌گونه آغاز شده‌اند، طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.

2.به پاراگراف اول به عنوان تاثیرگذارترین بخش محتوا نگاه کنید

برای تولید محتوا اغلب پاراگراف اول را برای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار می‌دهند و با بیان کلیات موضوع، مخاطب را برای به متنی که در ادامه می‌خوانند آماده می‌کنند. برای اینکار شما به عنوان یک کپی‌رایتر باید علاوه بر حفظ جذابیت و بیان اهمیت محتوا، چارچوب‌های نوشتاری را ارائه دهید که برای مخاطب جذاب باشد. درست همینجاست که باید نبوغ بازاریابی محتوایی خود را پررنگ‌تر از هر زمان دیگری نشان دهید. هرچند این مسئله همیشه نتیجه‌بخش نخواهد بود اما باعث می‌شود مخاطب از سردرگمی خارج شود.

3.برای افزایش جذابی محتوا با مخاطب ارتباط برقرار کنید

همواره برای برقراری ارتباط و آشنایی با مخاطب و فروش محصولات یا خدمات باید به سراغ تولید محتوا برویم. از همین‌رو اگر می‌خواهید مخاطب محتوای شما را درک کند برقراری ارتباط بهترین گزینه‌ست که پیش‌روی شما قرار دارد. به نوعی این مسئله یک نیاز طبیعی به حساب می‌آید. از همین‌رو اگر مخاطبی از محتوای شما استقبال کرد تا حد امکان او را محترم بشمارید و به نیازهای او پاسخ دهید. اما برای برقراری این ارتباط به چه مواردی نیاز دارید؟ شما باید تا هرجا که می‌توانید فضای سفیدی را در نوشتار خود بکار گیرید. این کار از خسته‌شدن ذهن خواننده جلوگیری می‌کند. استفاده از کلمات ساده نیز باعث جلب نظر مخاطب به کل محتوا می‌شود. نکته بعدی به خطاب قرار دادن خواننده با ضمیر دوم شخص اشاره دارد.

4.با کنجکاوی مخاطب بازی کنید

تا حد امکان سعی کنید که سوالاتی را مطرح کنید که حس کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود و تا انتهای متن مشتاقانه آن را بخواند. مطمئن باشید اضافه نکردن چاشنی کنجکاوی در حین تولید محتوا خصوصا در ابتدای متن، هیچ‌گاه مخاطبان را ترغیب به خواندن آن نمی‌کند. همه ما هیجان را دوست داریم و حس کنجکاوی‌مان برای کشف نکات تازه درد می‌کند. استفاده از جملات کوتاه که مخاطب را به خواندن پاراگراف بعدی تشویق کند بهترین راهکار است. جملاتی مانند؛ توضیح می‌دهم، اما دلایل بسیاری وجود دارد، اما این پایان راه ما نبود و… . متخصصان این موارد را تکنیک‌هایی برای نگه‌داشتن مخاطب می‌دانند.

5.سیر منطقی داشته باشید

قبل از اینکه تولید محتوا را شروع کنید، حتما خود را جای خواننده بگذارید، توجه کنید که او با مطالعه این محتوا به کدام یک از سوالاتش و ابهاماتی که در ذهنش ایجاد می‌شود دست پیدا می‌کند. تا حد امکان تلاش کنید سوالات را به متن اضافه کنید. این مسئله خصوصا برای معرفی محصولات و خدمات بسیار حائز اهمیت است. زمانی که بتوانید سوالات را پیش‌بینی کنید و یا زمانی که بتوانید اطلاعات بیشتر و کامل‌تری را در اختیار مخاطب قرار دهید این امکان برای‌تان فراهم می‌شود که جواب‌هایی حساب شده و کامل را در محتوا بگنجانید. این مسئله را همواره به یاد داشته باشید تنها محتوایی می‌تواند جذاب باشد که همیشه یک قدم از ذهن مخاطب جلوتر باشد.

چرا از استراتژی محتوا استفاده کنیم؟

6.معجزه اعداد را نادیده نگیرید

طی تحقیقاتی که در این راستا صورت گرفته زمانی که از اعداد در تولید محتوای خود، خصوصا در عناوین تبلیغاتی استفاده می‌کنید تاثیرگذاری آن محتوا دو چندان می‌شود. پس تا حد امکان به جای استفاده از اعداد فارسی در محتوا آن‌ها را به صورت عداد ریاضی بکار گیرید. طبق آمار هرچقدر که اعداد بکار رفته بیشتر باشد نرخ کلیک بر روی آن محتوا نیز به همان صورت افزایش پیدا می‌کند.

چگونه به یک تولیدکننده محتوا تبدیل شوید؟

پس از اینکه نسبت به تولید محتوا و البته چگونگی نوشتن محتوایی موفق آشنا شدید تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که تولیدکنندگان محتوا برای اینکه در این راه به موفقیت برسند باید چه نکاتی را سرلوحه خود قرار دهند؟ تولیدکننده محتوا که از آن به عنوان کپی‌رایتر نیز یاد می‌شود مسیر سختی را برای رسیدن به اهدافش در پیش‌رو دارد. که در ادامه برخی از آن‌ها را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

1.به صورت روزانه اخبار مرتبط با صنعت کسب و کار خود را مطالعه کنید

برای اینکه بتوانید محتوایی باکیفیت را برای مخاطبان خود به نمایش در آورید در وهله اول باید بدانید که در صنعت خود چه کارهایی صوت گرفته است. افرادی که امروزه توانسته اند جزء بهترین تولیدکنندگان محتوا تبدیل شوند، تنها به خواندن محتوا بسنده نمی کنند. آنها همواره در حال کنکاش در اینترنت برای اخبار صنعت و گرایش ها هستند. آنها درک درستی نسبت به این مسئله دارند که آگاهی از پشت پرده صنعت شان در طرز تفکر مخاطبین آنها تاثیرگذار خواهند بود.

برای تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا موفق باید این عادت را در خود ایجاد کنید که هر محتوایی را که میخواهید در یک مکان برای خود به اشتراک بگذارید. امروزه ابزارهای بسیار زیادی در این راستا وجود دارد. حتی پرسش از همکاران و کسانی که در این راستا فعالیت می کند میتواند به شما کمک کند تا اطلاعات خود را به صورت مداوم بروزرسانی کنید.

2.منظم و با برنامه بنویسید.

اگر نتوانید نظرم را در نوشته های خود رعایت کنید، مطمئنا نوشته های شما هیچ کیفیتی نخواهد داشت. تولید کنندگان محتوای موفق، به خوبی توانسته اند نسبت به اهمیت استفاده مداوم ماهیچه های نوشتاری آگاهی پیدا کنند. انجام این کار به آنها کمک می کند تا ایده هایی که امکان ترکیب آنها در ذهن افراد وجود دارد به کار گرفته شده و قطعات به شکل یک پازل با قرار گرفتن در کنار هم به محتوایی بسیار دقیق و کاربردی تبدیل شود. هر چند که نوشته های تولیدکنندگان محتوا همیشه نمی تواند به صورت الهام گرفته باشد اما آنها به خوبی میدانند که شاید چیزی الهام بخش از نوشته های آنها حاصل شود.

برای اینکه بتوانید نوشته هایی منظم و با برنامه بنویسید توصیه می شود که عادت روزانه نوشتن را در خود تقویت کنید. هیچ نیازی نیست که روزانه مقالاتی خوب و 1500 کلمه ای در یک موضوع مرتبط با صنعت بنویسید. اما اگر بتوانید روزانه، بر روی افکار و ایده های خود تمرکز کرده و آنها را یادداشت نمائید. متوجه می شوید که از ذهنی آزاد و باز بهره مند هستید و نوشتن برای شما بسیار راحت تر از گذشته خواهد شد. معمولا بسیاری از تولیدکنندگان موفق این کار را همراه با نوشیدن چای و استراحت نیمروزه خود انجام می دهند. دیروز چه چیزی را خواندید که هنوز ذهنتان را درگیر کرده؟ چه چیزی را متوجه نشدید؟ از خود این سوالات را بپرسید تا آغازگر یک مقاله آزاد خوب باشد.

3.در رابطه با مخاطبین صنعت یا صنعت کسب و کار خود مطالعه کنید

سومین ویژگی که باید در تمامی تولیدکنندگان موفق محتوا وجود دارد آن است که باید اطلاعات و شناخت دقیقی از مخاطبین خود داشته باشند. از همین رو همواره قبل از نوشتن خوانندگان و بینندگان محتوای خود را مورد بررسی قرار دهید. اینکه آنها به چه چیزی نیاز دارند که شما در رساندنش به آنها کوتاهی کرده اید؟ از چه مشکلاتی رنج می برند که میتوانید آنها را برطرف کنید؟ در نظر گرفتن سن، جنسیت، موقعیت، تعداد اعضای خانواده، عنوان شغل، حقوق و… از جمله مهمترین مواردی هستند که میتواند در این راستا برای نوشتن محتوایی جذاب و گیرا کمک کننده باشد.

تولید محتوا چگونه است

4.لحن مناسبی را برای بیان محتوای خود مشخص کنید

مطمئنا شما تنها فرد تولیدکننده محتوا در جهان نیستید. به عبارت بهتر شما تنها کسی نیستید که در رابطه با موضوع مربوطه اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار می دهد. از همین رو در نظر گرفتن مواردی که شما را نسبت به سایرین متمایز کند باید در اولویت کارهای شما قرار گیرد؛ از جمله آن میتوان به تنوع بخشید به محیط محتوا، ارتقا محتوای خود در کانال های مختلف و طبیعتا کسب تجربه و اعتماد در طول زمان اشاره کرد. آنچه می‌توانید به محتوای خود بیاورید، (کاری که هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند) این است که صدای رسای شخصی خود را به محتوا اضافه کنید.

هر چند که مخاطبین بر روی محتوای شما برای بدست آوردن اطلاعات کلیک می کنند، اما نکته اینجاست که آنها به خاطر شخص دوباره به سایت برمیگردند. اگر در نظر دارید که در رابطه با امنیت سایبری بنویسید تنها نباید به نرم افزارهای مخرب اشاره کنید، بلکه باید توجیه بینشی که در این راستا وجود دارد، قیاس ها و داستان های شخصی که در این راستا وجود دارد را ارائه دهید. این مسئله در رابطه با تولید محتوا برند نیز صدق می کند. با وجود اینکه نوشتن در رابطه با برندها نیاز به محتوایی شخصی سازی شده و رسمی دارد. اما با اینحال به این معنی نیست که افراد از نوشتن محتوایی منحصر به فرد عاجز هستند. زیرا الهام بخشیدن توسط تولیدکننده محتوا برای پیوستن به آن کسب و کار جزء اولین اهدافی است که در حین نوشتن محتوا به آن اهمیت داده می شود.

از همین رو تولیدکنندگان محتوا باید بیاموزند چگونه با راهنمایی هایی که از جانب کارفرما ارائه می شود، خلاقیت خود را با آن ترکیب کرده و در دراز مدت محتوایی سازنده و ارزشمند تولید نمایند.

5.نظرات خود را بر محتوای دیگران بنویسید

این روزها هیچ کمبودی در این زمینه احساس نمی شود. زیرا هر کسی که در اینترنت در حال گشت و گذار می باشد این توانایی را دارد که محتوای فرد دیگر را براشته و با ریتوئیت کردن آن و یا به اشتراگ گذاشتن آن در فیسبوک و حتی ارسال آن به دوستان، از آن محتوا استفاده نماید. ما تولیدکنندگان محتوا به خوبی نسبت به این مسئله آگاهی دارند که تنها به اشتراک گذاشتن اخبار نمی تواند طرفداران و فالوورها را همواره جزء مخاطبین نگه دارد. گای کاوازاکی، نویسنده  روزنامه پرفروش نیویورک‌تایمز می‌گوید: ” شما همچنین باید خودتان را به عنوان یک متخصص وضع کنید و صادقانه با جوامع خود ارتباط برقرار کنید.” به اشتراک گذاشتن محتویات کافی نیست.تعامل با آنچه که در حال حاضر به اشتراک می‌گذارید، آن را منحصر به فرد می‌سازد.

از همین رو توصیه می شود که روزانه محتوایی متناسب و البته جذاب را انتخاب کرده و آن را به اشتراک بگذارید. اکنون که استفاده از اینترنت به یک بخش جداناپذیر از زندگی انسان ها تبدیل شده بهترین فرصت است که عمق بیشتری از اطلاعات را در اختیار داشته باشند. این مسئله باعث می شود تا افراد با کسب اطلاعات بیشتر اعتماد به نفس بیشتری به دست آورده و از شما به واسطه محتوا و اطلاعات ارزشمندی که در اختیار آنها قرار می دهید تشکر نمایند.

6.نسبت به شاخص عملکرد کلیدی خود آگاهی پیدا کنید

یکی از اصلی ترین چالش هایی که تولیدکنندگان محتوا با آن روبرو هستند شناساندن محتوای خود می باشد. در واقع فضای اینترنت به حدی بزرگ است که این مسئله به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. در واقع در سال 2018 ، حدود 61 درصد از متخصصان فعال در زمینه تولید محتوا اظهار داشته اند که ایجاد ترافیک ورودی و شناساندن خود به مخاطبان از جمله مهمترین مشغله های فکری آنها می باشد. در واقع برای برطرف کردن این مشکل در وهله اول باید بدانید که اینکه شما مطالب را به صورت آنلاین به اشتراک میگذارید نمیتواند دلیل خوبی بر بدست آوردن ترافیک باشد. برای اینکه بتوانید درک مطالب خود را افزایش دهید در وهله اول باید بر روی شاخص عملکرد کلیدی ( KPI) تمرکز داشته باشید و محتوایی بهینه سازی شده به مخاطب ارائه دهیم. KPI یک معیار خاص بوده که معیار اندازه گیری میزان رضایت را در اختیار شما قرار می دهد.

استراتژی محتوا

کلام آخر

حال به خوبی می‌دانیم برای اینکه محتوایی تاثیرگذارتر و البته جذاب‌تر در اختیار داشته باشیم و به واسطه آن فروش بیشتری را برای کسب‌وکارمان فراهم آوریم باید به چه نکاتی توجه کنیم. درواقع زمانی که مشغول به تولید محتوا هستیم درنظر گرفتن موارد زیاد باعث می‌شود کمی سردرگم شویم اما کارشناسان ما در الفبای تبلیغ آماده‌اند تا به تمامی سوالاتی که در این راستا ذهن شما را به خود مشغول کرده پاسخ دهند و البته تمریناتی را برای اینکه در این راه به موفقیت برسید برای شما در نظر گیرند. حال فرصت مناسبی‌ست که توانایی‌هایتان را محل بزنید و از آن در راستای رسیدن به اهداف استفاده کنید. برای این کار تنها کافیست که به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه کرده و تمامی آن چیزی را که می‌خواهید با کارشناسان ما در میان بگذارید. مطمئن باشید که از نتیجه کار راضی خواهید بود.