این روزها تبلیغ نویسی یکی از موثرترین روش‌هایی‌ست که کسب‌وکارها و صاحبان مشاغل می‌توانند برای رسیدن به سود و درآمد بیشتر استفاده کنند. اما متاسفانه بسیاری از افراد حتی حاضر نیستند وقت خود را برای مطالعه این علم بگذارند چه برسد که هزینه‌ای هم برای آن پرداخت نمایند. این مسئله خصوصا در کشورمان ایران به وفور دیده می‌شود. فروشندگانی که برای تبلیغ‌نویسی هیچ ارزشی قائل نیستند و همواره از عدم فروش کافی و کسب‌درآمد نالان‌اند. غافل از اینکه هیچ اهمیتی ندارد که کسب‌وکار شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ است یا به صورت سنتی کار می‌کند زیرا تبلیغ‌نویسی به شما این امکان را می‌دهد تا هر مشتری و هر کاربری را به فروشی موفق تبدیل کنید. در این مقاله در نظر داریم برخی از مهم‌ترین موارد مرتبط با این علم را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

تبلیغ-نویسی

چرا در تبلیغ نویسی باید به مزیت توجه کنیم نه ویژگی؟

اگر بتوانید این جمله را سرلوحه تبلیغ نویسی خود قرار دهید با اطمینان میتوان گفت که فروشتان چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. البته در این بین باید به این مسئله دقت کنید؛ زمانی که میخواهیم یخچال بخریم همواره به مزیت‌های آن توجه می‌کنیم. مزیت‌هایی که یک کالا برای ما فراهم می‌آورد به مراتب از ویژگی‌های آن پراهمیت‌تر است.

همه ما زمانی که به سراغ خرید یخچال می‌رویم، به این فکر می‌کنیم که باید انواع مختلفی از غذا را در آن نگه‌ داریم تا خراب نشوند. آب همواره باید خنک باشد و… . همین مثال ساده به ما می‌گوید که مزیت‌ها تا چه اندازه در خرید یک محصول اهمیت دارند. پس به اصول زیر پایبند باشید تا سود کلانی به جیب بزنید. این اصول عبارتند از؛

1.مزیت‌های کالا یا محصول‌تان را به مشتریان بگویید

اگر در حال ارائه توضیحاتی درباره محصول یا خدمات خود به مشتری هستید باید مزیت‌های موجود در محصول را به او یادآور شوید و تلاش کنید با ایجاد یک فضای بسیار مثبت او را ترغیب به خرید نمائید. اگر در آن لحظه کمی سردرگم شدید و حرف‌هایی که آماده کرده بودید را فراموش کردید تنها کافیست به مزیت‌هایی که محصول شما برای مشتریان به وجود می‌آورد فکر کنید. تنها کافیست ویژگی‌هایی را که برای محصول خود فراهم کردید به یاد آورید.

اگر دارید برای مشتری درباره یک محصول توضیحی می دهید باید دقت کنید که مزیت هارا به او یادآور شوید و فضای بسیار مثبتی که آن مزیت ها برای مشتری ایجاد می کند را برای او یادآور شوید، اگر نمی دانید و سردرگم شده اید که تمام مزیت هایی که محصولتتان برای مشتری ایجاد می کند چیست، تنها کافیست به ویژگی های آن ها فکر کنید و ببینید هر ویژگی محصول چه امکان و مزیتی برای مشتری ایجاد می کند و به این ترتیب می توانید تمام مزیت های محصول خودتان را به صورت ریز به ریز برای مشتری بیان کنید.

2.بازار هدف و مشتریان را به صورت صحیح بشناسید

امروزه اگر به اطرافیانتان نگاه کنید متوجه می‌شوید که اکثریت قریب به اتفاق افرادی باهوش هستند. این مسئله باید به شما گوشزد کند که اگر آن‌ها برای خرید به سراغ شما می‌آیند پس حتما به سراغ رقبایتان نیز رفته‌اند. خصوصا که هم اکنون در دنیای پیشرفته امروزه کسب‌وکارها و فروشگاه‌های آنلاین بسیاری راه‌اندازی شده است. پس این نکته اساسی را به خاطر بسپارید که در نظر داشتن رقبا اولین قدم شما در تبلیغ نویسی و البته رسیدن به سود و درآمد است. قدم بعدی به آگاهی از علایق و رفتار بازار هدفتان بستگی دارد.

3.رقیبان را بشناسید و مزیت رقابتی ایجاد کنید

در قسمت فوق به این مسئله اشاره کردیم که باید رقبا و استراتژی‌های بازاریابی آنان را بشناسید. اما مسئله اینجاست که در قدم سوم ایجاد مزیت رقابتی از جمله نکات مرتبطی‌ست که باید برای کسب‌وکار خود ایجاد نمائید.

این مسئله متاسفانه از جمله مواردی‌ست که در ایران کمتر به آن پرداخته می‌شود و کسب‌وکارها برای آن اهمیتی قائل نمی‌شوند. حتی بسیاری مزیت رقابتی را قیمت پایین محصولات یا خدمات خود می‌دانند. باید بگوییم که شاید قیمت چایین یکی مزیت بسیار مهم رقابتی در کسب‌وکارها به حساب آید اما به این شرط که کاملا معقول و منطقی باشد و هیچ تاثیری بر ارزش محصول نداشته باشد. به عنوان مثال اگر محصول شما 500هزار تومان قیمت دارد نباید آن را با قیمت 100 تومان به فروش برسانید. این کار نه تنها کالای شما را بی ارزش می‌کند بلکه در نظر مشتریان بسیار نامرغوب به نظر می‌رسد.