این روزها در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که با اینترنت و گوشی‌های هوشمند و هوش مصنوعی احاطه شده و زندگی مردم و حتی کسب‌وکارها را تحت تاثیر خود قرار داده است. به‌گونه‌ای که افراد برای معرفی خدمات و محصولات خود نه تنها به سراغ انواع روش بازاریابی بلکه ابزار بازاریابی نیز می‌روند. همین مسئله عاملی به شمار می‌آید که روز‌به‌روز بر تعداد استارتاپ‌های موجود در دنیا می‌افزاید، هر چند که تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به موفقیت برسند و کسب‌درآمد کنند. اینجاست که آگاهی از فرمول موفقیت و پایه استارتاپ‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. این فرمول که مواردی همچون ارزان‌تر، سریع‎‎تر و بهتر را شامل می‌شود در پایان کار به شما نشان می‌دهد که برای ایجاد مشتریان بالقوه نه تنها هیچ پایگاه خاص یا معنادار و پایداری وجود ندارد، بلکه بدون استفاده از ابزارهای موجود توانایی دستیابی به آن‌ها را نیز ندارید.

با این تفاسیر می‌توان درک کرد که آشنایی با ابزارهای بازاریابی تاثیر بسیار زیادی در رشد استارتاپ‌ها خواهد داشت. از همین‌رو در این مقاله در نظر داریم 8 ابزار بازاریابی را خدمت شما معرفی نمائیم تا راه رسیدن به موفقیت برای شما هموارتر شود. با ما همراه باشید.

8 ابزار بازاریابی

انواع ابزار بازاریابی را بشناسید

همان‌طور که گفته شد امروزه پیشرفت‌های بسیار زیادی در دنیا صورت گرفته پس وجود انواع زیاد ابزار بازاریابی نمی‌تواند تعجب‌برانگیز باشد. حال این ابزارها کدام‌اند؟

1. Upcall

در کمتر از 5 دقیقه کمپین‌های تماس خارج از کشور را ایجاد کنید.

برقراری تماس‌های خارج از کشور شاید یکی از وقت‌گیرترین تلاش‌های بازاریابی و فروش باشد که احتمالاً با آن درگیر خواهید شد. اما با Upcall ، دیگر لازم نیست نگران باشید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که لیستی از افرادی را که می‌خواهید به آنها برسید انتخاب کنید و هر نوع اسکریپت/سؤال دلخواهی را می‌خواهید به آن اضافه نمائید. سپس با استفاده از عواملی مانند: زبان، جغرافیا، تخصص و موارد دیگر، از بین هزاران “Upcallers” که متناسب با نیازهای دقیق کمپین تماس شما انتخاب شده‌اند، موارد دلخواه را برگزینید.

همچنین شما می‌توانید به‌طور مستقیم با تماس گیرندگان خود همکاری کرده و نتایج کمپین خود را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کنید. اگر تماس‌های خارج از کشور، بخشی از برنامه رشد شما باشد، این ابزار بازاریابی یک راه حل بسیار مقیاس‌پذیر خواهد بود. شما می‌توانید در این برنامه با پرداخت هزینه به ازای هر چند ساعت با 100 یا 1000،000 نفر تماس بگیرید.

2. Automated Spreadsheets

جمع دستی داده‌ها را متوقف کنید. به سمت ارزیابی خودکار بروید.

اگر در چندین سیستم عامل (Google AdWords ، Facebook ، Twitter ، LinkedIn ، Instagram ، YouTube ، DoubleClick و غیره) تبلیغ می‌کنید و می‌خواهید یک وسیله گزارش‌دهی متقابل کانال داشته باشید، خیلی خوش‌شانس هستید زیرا RTB Media مجموعه‌ای از صفحات گسترده خودکار را ایجاد کرده که شما می‌توانید به اطلاعات روزانه و هفتگی ایمیل، مشاوره بهینه‌سازی و هشدارهای هوشمند دسترسی پیدا کنید. از جمله دیگر ویژگی‌های این ابزار بازاریابی می‌توان به؛ تبلیغات ماهانه و خرابی‌های بستر نرم‌افزاری، گزارش‌های مالی توسط سیستم عامل و تجزیه‌وتحلیل مقایسه فاصله زمانی کمپین/ مشتری اشاره کرد.

همچنین این یک ابزار خارق‌العاده برای ساخت مدل‌های انتسابی نیز به شمار می‌آید. به عبارت ساده‌تر؛ این ابزار به ارزیابی سیستم عامل‌های تبلیغاتی استفاده شده برای شرکت شما می‌پردازد تا بهترین کارایی و پیشرفت‌های هفتگی را به صورت خودکار در اختیار شما قرار دهد. قطعاً ارزش تبلیغ، در صورتی که تبلیغات انجام شده بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد، بیشتر خواهد شد.

3. Lead Flows

همه پاپ‌آپ‌ها را به وب‌سایت خودتان متصل کنید.

Lead Flows، ایجاد شده به نوعی می‌تواند تمامی پنجره‌های پاپ‌آپ را تنها به یک صفحه تبدیل نماید. این کار از طریق ویجت پاپ‌آپ قابل تنظیم است و این توانایی را دارد که به راحتی تمامی بازدیدکنندگان سایت را به Lead تبدیل کند.  این CTA ، اساسا فرم و قابلیت تحویل را در یک ویجت پاپ‌آپ کوچک نشان می‌دهد.

تعدادی کار جالب وجود دارد که می‌توانید با این ابزار بازاریابی انجام دهید، مانند بازدیدکنندگان هدف را با داشتن محتوای مناسب، در لحظه مناسب با طراحی صفحات و محرک‌هایی که برای شرکت و محصول شما بهترین‌اند به سمت خرید و استفاده از خدمات هدایت نمائید. نمیتوان این مسئله را کتمان کرد که ناخودآگاه به سمت خدمات و ابزارهای رایگان کشیده می‌شویم. حال این ابزار به صورت رایگان اندازه‌گیری و مدیریت نتایج را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را به شخصی تبدیل می‌کند که می‌توانید نمای صفحه را ردیابی کرده و تاریخچه ارسالی را تشکیل دهید، و حتی در مورد علایق بازدیدکنندگان و موارد دیگر اطلاعاتی بدست آورید. چنین ابزاری، برای تلاش‌های بازاریابی و فروش بیشتر شما بسیار مفید خواهد بود.

ابزار بازاریابی کدام اند

4. Hotjar

پی ببرید که بازدیدکنندگان، واقعا از سایت شما استفاده می‌کنند.

این ابزار دقیقاً همان چیزی‌ست که هر بازاریاب به دنبال آن است. Hotjar در واقع یک راه‌حل بهینه سازی نرخ تبدیل است و به مشاغل کمک می‌کند تا درک کنند، چگونه بازدیدکنندگان وب و موبایل از یک سایت استفاده می‌کنند. شما می‌توانید به نقشه‌های گرما (مکان‌هایی که بازدیدکنندگان در حال کلیک و پیمایش هستند)، قیف‌ها (نقاطی که افراد سایت شما را ترک می‌کنند) نگاه کنید، همچنین فرم‌ها (بینشی دقیق در رابطه با بهینه‌سازی نرخ تکمیل) و مواردی دیگر را نیز بدست آورید.

این یک ابزار ارزشمند برای ردیابی و بهینه‌سازی نحوه تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری در تلاش‌های بازاریابی شماست. نسخه رایگانی هم از این ابزار بازاریابی وجود دارد، اما اگر می‌خواهید چیزی قوی‌تر داشته باشید، می‌توانید آن را به سطح “حرفه‌ای” یا “تجاری” ارتقا دهید.

5. Boost

با کمک هشتگ در اینستاگرام/ توییتر/ پیام کوتاه و… ، بیشتر بخرید و بفروشید.

خب، این مطمئناً یک روش هوشمندانه جدید برای فروش (و خرید) محصولات است. Boost یک ابزار خرید و فروش فعال شده توسط #hashtag است. اگر یک برند تجاری دارید، تنها کاری که باید انجام دهید، ایجاد یک هشتگ خرید بی‌نظیر از طریق سایت است. سپس می‌توانید از آن در پست‌های توییتر، فیس بوک و اینستاگرام خود استفاده کنید تا خرید طرفداران و دنبال کنندگانتان بسیار آسان شود. اگر هم خریدار هستید، تنها کاری که باید انجام دهید اینست که اطلاعات صورتحساب و حمل‌ونقل را یک بار تنظیم کرده، و سپس هر بار که می‌خواهید از یک سایت خرده فروشی Boost ، خریداری کنید، از آن هشتگ استفاده نمائید. علاوه‌براین شما یک متن برای تأیید خرید خود نیز دریافت خواهید کرد. به همین راحتی!

این یک راه حل جالب برای رهایی از اصطکاک خرید بین برندها و مشتریان بالقوه در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی به حساب می‌آید. مطمئناً اگر به دنبال فروش محصولات از طریق شبکه‌های اجتماعی هستید، ارزش آزمایش را دارد.

6. Bounce Bar

یک نوار بنر «خوش آمدید» به سایت خود اضافه کنید.

Bounce Bar اسکریپتی است که به شما این امکان را می‌دهد تا بدون کمک گرفتن از هرگونه کد، نوار بنرهای چشم‌نوازی را به سایت خود اضافه کنید. شما می‌توانید این نوارهای CTA را براساس اینکه از کدام سایت تهیه شده‌اند یا با تبلیغات خود به سایت آسیب می‌رسانند یا خیر، در اختیار کاربران قرار دهید. همچنین می‌توانید بنرهای مختلفی را برای صفحات وب تنظیم کنید.

هرچند این یک ابزار بازاریابی ساده به شمار می‌آید، اما این پتانسیل را دارد که تأثیر زیادی بر نرخ تبدیل شما بگذارد. پس قطعاً ارزش یکبار امتحان کردن را دارد.

ابزار بازاریابی را بشناسید

7. Effin Amazing UTM Builder

برچسب‌های UTM را از یک پسوند Chrome به پیوندهای خود اضافه کنید.

خب، این یک برنامه افزودنی بسیار جذاب Chrome برای همه بازاریاب‌های خارج از کشور است. اگر می‌خواهید تعدادی پیوند ردیابی Google Analytics (یعنی کدهای ردیابی UTM) ایجاد کنید، اکنون می‌توانید بدون ترک مرورگر Chrome خود این کار را انجام دهید. شما می‌توانید نام کمپین، مدیوم، منبع، مدت و موارد دیگر را تنظیم کرده تا کدهای UTM خود را سریعأ به اجرا درآورید. یکی از بهترین ویژگی‌های آن، امکان ذخیره قالب‌هاست، بنابراین مجبور نیستید بارگذاری مجدد داده‌های مشابه را بارها و بارها انجام دهید.

برخی دیگر از ویژگی‌های این برنامه افزودنی عبارتند از: بهره‌گیری از URL به صورت خودکار در فرمی برای شکل دادن به سایت، کوتاه شدن UTM ها با ادغام Bit.ly و از پیش تنظیم شده برای اصطلاحات پرکاربرد. این یکی از آن ابزارهایی‌ست که باعث تعجب شما می‌شود چرا که هیچ‌کس در گذشته از آن استفاده نکرده است. خوشحالیم که در دنیای امروزی وجود دارد.

8. Growth Tools

مجموعه‌ای از ابزارهای هک برای رشد

اگر به دنبال مجموعه‌ای قوی تر از ابزارها هستید که به شما در رشد استارتاپ کمک کند، Growth Tools فهرست منابع انتخاب شده‌ای‌ست که باید به آن توجه کنید. می‌توانید همه چیز را از محصولات آنالیتیک هوشمند گرفته تا ابزارهای بهینه‌سازی بازاریابی محتوا در آن بیابید. جالب اینجاست که  این لیست ادامه می‌یابد و کلیه ابزارها و تکنیک‌های مربوط به رشد را که فکر می‌کنید شامل می‌شود.

در بخش‌های خاصنیز  می‌توانید گزینه‌ها را به وسیله زیر‌شاخه‌ها فیلتر کنید، تا هنگام شروع کار در لیست موارد مشابه، زمان زیادی را صرفه‌جویی نمائید. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک محصول نرم‌افزاری CRO با قابلیت تست A/B هستید، می‌توانید این لیست را به سمت پایین تقسیم کنید. حتی اگر به دنبال ابزارهای بیشتری نیستید، مرور این سایت ممکن است ایده‌هایی برای استراتژی رشد در اختیار شما قرار دهد که قبلاً به آنها فکر نکرده‌اید.

کلام آخر

اینکه بدانید رشد استارتاپ شما چگونه امکان‌پذیر می‌شود یکی از جالب‌ترین چالش‌هایی‌ست که با آن روبرو خواهید شد. از همین‌رو امیدوارم این مقاله که در آن به معرفی 8 ابزار بازاریابی پرداختیم به شما کمک کند تا در بهترین و سریع‌ترین حالت ممکن به خواسته‌تان دست پیدا کنید. هر چندکه متخصصان و کارشناسان ما در الفبای تبلیغ می‌توانند راهنمایی‌هایی را در این راستا در اختیار شما قرار دهند. تنها کافیست به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه نمائید.