من برای وبلاگ الفبای تبلیغ در سال 2020 چند هدف داشتم، که مهمترین آن، تعیین ماموریت بازاریابی محتوایی بود. چند هفته پیش، بقیه اعضای محتوا را در یک اتاق جمع کردم تا درمورد آنچه که دقیقاً تمامی محتوای ما انجام می‌دهند و اینکه چگونه می‌توانیم آنها را مستند کنیم تا استراتژی محتوای خود را بچینیم، صحبت کردم. این چیزی است که ما در جلسه ماموریت بازاریابی محتوای خود به آن پرداختیم:

در اینجا، من می‌خواهم به شما بگویم که چرا حضور در کارگاه مجموعه در بعدازظهر یک روز تابستان برای تدوین و تعیین استراتژی محتوایی تا این اندازه پراهمیت است. من پنج روش اصلی را که در جلسه ماموریت بازاریابی محتوا بیان شد و می‌تواند در بهبود محتوای شما نیز تاثیرگذار باشد را به اشتراک می‌گذارم. اما ابتدا، بیایید در مورد بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا دقیقاً صحبت کنیم.

با ما همراه باشید.

استراتژی-بازاریابی-محتوایی

جلسه ماموریت بازاریابی محتوایی چیست؟

شما احتمالاً با بیانیه‌های مأموریت شرکت آشنا هستید. ماموریت جملات و اهداف یک سازمان را رسمی می‌کند، خواه این امر پشتیبانی مشتری استثنایی، معاملات تجارت الکترونیکی قابل دسترسی یا تبلیغات آنلاین مانند abctabligh.com  را آسان کند.

در اینجا بیانیه ماموریت واربی پارکر آمده است:

“واربی پارکر با روحیه ای عصیانگر و با هدفی والا تأسیس شد: ارائه عینک های طراح با قیمت انقلابی، در حالی که راه را برای مشاغل آگاهانه اجتماعی هدایت می کرد.”

این بیانیه اهداف اصلی شرکت را خلاصه می‌کند و با این کار به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد تا بدانند که انتظار تجارت با چه شرکتی را دارند.

بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا مشابه است: اهداف و دامنه محتوا را تعریف می‌کند تا به خوانندگان یا بینندگان اجازه دهد از انتظارات خود مطلع شوند.

در اینجا بیانیه ماموریت بازاریابی محتوای ما به عنوان یک یادآوری آمده است:

الفبای تبلیغ منبع اصلی شما برای نکات و استراتژی های بازاریابی دیجیتال و تبلیغ نویسی است که به شما در یادگیری، رشد و موفقیت کمک می‌کند.

چگونه بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا ایجاد کنید؟

بهترین راه برای شروع ایجاد بیانیه ماموریت بازاریابی محتوایی، در نظر گرفتن محتوای موجود است. وقتی تیم محتوا را اینجا جمع کردم، با بررسی رسانه‌های مختلف صحبت با مخاطب، از جمله وبلاگ، فروشگاه، کانال اینستاگرام و موارد دیگر شروع کردیم. ما متوجه کلماتی شدیم که بسیار مورد توجه قرار می‌گرفتند و بارها و بارها به توصیفاتی می‌رسند، مانند “چگونه” ، “چرا” و “رشد می کنند”.

سپس، هنگامی که برای شروع پیش نویس آماده شدیم، برای شروع از الگویی استفاده کردیم:

این الگو بنیادی برای توصیف هدف محتوای ما بود و ما از آنجا پیش نویس و کارگاه آموزشی را شروع کردیم تا به بیانیه ماموریت رسیدیم.

اکنون که توضیح دادیم بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا چیست و چگونه می‌توانید بیانیه خود را ایجاد کنید، بیایید ادامه دهیم که چگونه می‌تواند به شما کمک کند.

همانطور که قبلاً گفتم، این بیانیه ماموریت بازاریابی محتوایی به وضوح مشخص می‌کند که چه انتظاری از الفبای تبلیغ دارید. اما مستندسازی این مورد برای استراتژی محتوای شما به موارد بسیار بیشتری کمک می‎کند. در اینجا پنج راهی آورده شده که بیانیه ماموریت بازاریابی محتوا می‌تواند به شما و استراتژی محتوای شما کمک کند.

ماموریت-بازاریابی-محتوایی

*محتوا را از طریق سیستم عامل‌ها و رسانه ها به یک هدف مشترک متصل کنید

اکنون در سال 2020 حضور داریم. شما می‌دانید که محتوای شما فقط به کلمات موجود در یک صفحه محدود نمی شود. و مجموعه‌های ویدیویی، کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی، پست‌های وبلاگ، راهنماها و موارد دیگر را نیز شامل می‌شود. استراتژی بازاریابی محتوا شما باید بین پلتفرمی باشد، به این معنی که برای موفقیت شما باید محتوای شما متناسب با هر پلتفرم یا رسانه باشد. (به عنوان مثال شما فقط یک پست وبلاگ را برای یک Instagram Story از صفحه عکس نمی گیرید، یا حداقل انتظار نمی‌رود عملکرد خوبی داشته باشد.)

با در دست داشتن بیانیه ماموریت محتوا، می‌توانید مطمئن شوید محتوای شما به همان هدف اصلی و هویت برند متصل می‌شود، بدون درنظر گرفتن بسترهای نرم افزاری بیشتر در این مورد.

به عنوان مثال CNN را در نظر بگیرید. این شرکت خبری در وب سایت و تلویزیون خود، مرتب به روزرسانی می‌شود، اما در رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و اسنپ چت نیز پوشش خبری می‌دهد. اما برای این سیستم عامل‌های کوتاه‌تر و جذاب‌تر، همچنان از همان استانداردهای روزنامه نگاری پیروی می‌کند، اما به نکات برجسته متراکم است و با بازنمایی‌های تصویری سعی در جذب مخاطب دارد.

بیانیه ماموریت بازاریابی محتوایی، جهت مشخص و متصل را برای اجرای استراتژی فراهم می‌آورد.

*هویت تجاری منسجم و قابل شناسایی خود را تقویت کنید

ایجاد یک هویت تجاری قابل شناسایی آسان نیست. به همین دلیل شرکت ها با دقت داستان جذاب برند تجاری خود را تعریف می کنند و با صدای متفکرانه صدای جذاب برند را شکل می‌دهند. اتصال محتوای شما در بین سیستم عامل‌ها با مأموریت بازاریابی محتوایی همچنین با حفظ ثبات پیام رسانی شرکت در تمام محتوای آن، به تقویت هویت تجاری منسجم و قابل شناسایی کمک می‌کند.

با ثابت نگه داشتن صدای برند تجاری در محتوای خود در سراسر سیستم عامل، پرورش یک هویت تجاری قوی و قابل شناسایی را ساده‌تر می‌کنید.

*تعیین کنید چه موضوعاتی ارزش پیگیری ندارند

در طول طوفان مغزی، همه ایده‌ها ایده‌های خوبی هستند. اما وقتی نوبت به انتخاب می‌رسد، این چنین نیست. حتی ایده‌های خوب می‎‌توانند برای استراتژی محتوای شما مناسب نباشند. اما چه استراتژی محتوا را اجرا کنید و چه محتوا را ایجاد کنید، این نکته کلیدی است: با تعیین اینکه قرار است محتوای شما چه کاری انجام دهد، می‌توانید کاری را که قرار است انجام ندهد نیز تعیین خواهید کرد. به عبارت دیگر، بیانیه ماموریت بازاریابی محتوایی به شما کمک می‌کند بفهمید کدام ایده‌ها، حتی ایده‌های خوب، ارزش وقت شما را ندارند.

داشتن بیانیه مستند این امر را آسان‌تر می‌کند، زیرا باعث می‌شود تصمیم گیری ذهنی کمتری داشته باشید و روند تصمیم گیری شفاف‌تر شود. این نه تنها به محتوای شما، بلکه به تیم محتوای شما نیز کمک می‌کند.

بازاریابی-محتوایی

*بازاریابی محتوای خود را با اهداف شرکت هماهنگ کنید

وقتی تیم محتوای الفبای تبلیغ دور هم جمع شدند، بررسی توضیحات موجود در مورد مطالب خود را شروع کردیم. تعجب آور نبود که بیشتر این توصیف ها کمک می‌کند تا بازاریابان جدید در PPC بهتر شوند و یا استراتژی‌های لازم برای رشد تجارت خود را به مشاغل کوچک ارائه دهند. همه اینها به ماموریت الفبای تبلیغ مربوط می‍‌شود: سهولت در تبلیغات آنلاین.

به عنوان مثال: هدف اصلی شرکت از تجارت، اطمینان از فروش عینک و سودآوری است. اما مأموریت آن این است که “با قیمت انقلابی” این کار را انجام دهد که از تعهدی مثال زدنی برای تجارت آگاهانه اجتماعی پشتیبانی کند. کمتر در مورد درآمد، بیشتر در مورد تأثیر. مأموریت محتوای شما باید تأثیر بیشتر این باشد. خواه از طریق آگاهی، آموزش یا اکتشاف.

تأثیر مأموریت الفبای تبلیغ این است که تبلیغات آنلاین را برای همه علاقه‌مندان به یادگیری در دسترس قرار دهد، بنابراین بیانیه مأموریت بازاریابی محتوایی ما بر این اساس استوار است. خواه این مجموعه ویدیویی آپارات باشد، آکادمی رشد یا سکوی یادگیری ما یا وبلاگ ما.

*بازاریابی محتوای خود را در قبال آن اهداف مسئول بدانید

اتصال محتوای چند پلتفرمی، تقویت صدای برند شما، فهمیدن اینکه چه چیزی برای شما بی‌اهمیت است و مطابقت محتوای شما با ماموریت های شرکت، اینها همه عالی هستند. اما اگر بازاریاب محتوا هستید، می‌دانید که پس از ایجاد و توزیع کار شما تمام نشده است. بعد از اینکه محتوای شما در جهان پخش شد، برای اطمینان از دستیابی به اهداف خود، نیاز به اندازه گیری دارید.

داشتن یک مأموریت روشن برای تمام مطالب، یک پایه برای اندازه گیری ایجاد می‌کند: آیا این محتوا رسیدن به هدف را نزدیک می کند؟

چه به ترافیک پایبند باشید و چه برای بررسی اینکه کدام وب سایت‌ها به محتوای شما ارجاع می‌دهند یا لینک‌ها را بررسی کنید یا نظرات و اشتراک‌های اجتماعی را برای اندازه گیری میزان مشارکت مخاطب خود بررسی می‌کنید، مطمئن شوید که این موضوع ادامه دار است تا میزان کارآیی محتوایتان تعیین شود.