ما به طور کامل در رابطه با چیستی و اهمیت اهداف بازاریابی توضیحاتی خدمت شما ارائه‌ داده‌ایم. اما مسئله اینجاست تاکنون فکر کرده‌اید که فرآیند ایجاد اهداف بازاریابی به چه صورت است؟ آیا نیاز است که یک استراتژی برای ایجاد آن داشته باشید؟ آیا نیاز است که از ابتدا اهداف خود را بشناسید؟ قبل از هر چیزی باید بگوییم؛ فارغ از تمامی تصمیماتی که برای کسب‌وکار خود می‌گیرید؛ اهداف بازاریابی شما باید پرسود و البته قابل اندازه‌گیری باشد. همچنین برای ایجاد آن باید فرآیندی 5 مرحله‌ای را طی نمائید. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا در نهایت به سودآوری برسید و نتایج دلخواهتان را کسب کنید. در این مقاله نیز در نظر داریم این 5مرحله را خدمت شما معرفی نمائیم. با ما همراه باشید.

چگونگی-ایجاد-اهداف-بازارایابی1

فرآیند ایجاد اهداف بازاریابی

همانطور که گفته شد برای ایجاد اهداف بازاریابی باید 5 مرحله را طی نمائید. این مراحل عبارتند از؛

مرحله اول: هدف اصلی بازاریابی خود را شرح دهید

اصلی‌ترین نتایجی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید چیست؟ آیا درنظر دارید که فروش خود را افزایش دهید؟ مشتریان بهتری پیدا کنید؟ کیفیت را بهبود بخشید؟

این مسئله را به یاد داشته باشید که هدف شما باید خاص و قابل اندازه‌گیری باشد، نه‌صرفا یک اظهارنامه عمومی

مرحله دوم: اهداف کوتاه مدت را تعیین کنید

کدام یک از اهداف کوتاه مدت شما کمک می‌کند تا در ایجاد اهداف بازاریابی موفق عمل کنید؟ آیا معیارهایی مبتنی بر زمان برای خود در نظر گرفته‌اید؟ آیا اقدامات خاصی مانند ایجاد محتوای بیشتر را درنظر دارید؟ اگر اهداف بازاریابی شما در شش ماه قابل دستیابی باشد، چگونه آن‌ها را مورد سنجش قرار می‌دهید؟

مثال: ممکن است هدف شما رسیدن به 25.000 ثبت‌نام برای سایت‌تان در طی شش ماه باشد. انتظار دارید در یک یا دو یا سه ماه آینده به چه مقدار از آن دست پیدا کنید؟ آیا زمان لازم برای اثربخشی SEO یا تلاش برای بازاریابی محتوا را در نظر گرفته‌اید؟

مرحله سوم: استراتژی بازاریابی خود را تشریح کنید

مطمئنا در زمان ایجاد اهداف بازاریابی می‌دانید که می‌خواهید به کجا بروید، اما آیا چگونگی رسیدن به آنجا را می‌دانید؟ این مرحله جایی‌ست که شما استراتژی‌هایی را که در نظر دارید برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید، تشریح نمائید.

بنابراین، اگر هدف شما افزایش 20درصدی ترافیک وب‌سایت در شش ماه باشد، استراتژی بازاریابی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ایجاد یک برنامه بازاریابی محتوا مبتنی بر سئو
  • نگارش پست مهمان در هر سه یا چهار ماه
  • استفاده از تبلیغات فیسبوکی و… برای هدایت ترافیک به وب سایت

فرآیند-ایجاد-اهداف-بازاریابی1

مرحله چهارم: اهداف بلند مدت خود را هماهنگ کنید

در این مرحله شما باید با تامل پیش بروید.

آیا استراتژی‌هایی را که برای ایجاد اهداف بازاریابی درنظر گرفته‌اید با اهداف بلند مدت و کوتاه مدت شما مطابقت دارد؟ آیا از مدیران یا مدیران بخش خرید استفاده می‌کنید و آیا راه‌حلی مناسب برای استراتژی فعلی شما وجود دارد؟

اکثر استراتژی‌های بازاریابی توسط یک شخص خاص یا حتی یک واحد ایجاد نمی‌شوند. از همین‌رو جلسه‌هایی را تحت عنوان طوفان مغزی ترتیب می‌دهند، البته این امکان وجود دارد در این جلسات اهدافی رونمایی شود که شما را از اهداف اصلی دور کند. از همین‌رو باید به‌گونه‌ای عمل کنید و اطمینان داشته باشید که در هر مرحله از استراتژی‌ها و هر مرحله از ایجاد اهداف بازاریابی‌ تان، هدف اصلی و نهایی شما معنا پیدا می‌کند.

در آخر، اطمینان حاصل کنید که هدف و استراتژی شما از اهداف بلند مدت تجارت شما برای رشد پشتیبانی می‌کند.

مرحله پنجم: نتایج خود را اندازه بگیرید

برای اینکه در این مرحله از ایجاد اهداف بازاریابی موفق عمل کنید؛ ابتدا باید تعیین نمائید که چگونه نتایج را اندازه می‌گیرید. آیا از Google Analytics برای اندازه‌گیری میزان ترافیک، یا ابزار دیگری استفاده می‌کنید؟ آیا از WordStream برای ردیابی موفقیت کمپین Facebook یا ابزار دیگری استفاده خواهید کرد؟ آیا از پیوندهای UTM برای ردیابی ترافیک اجتماعی استفاده خواهید کرد یا نیاز به ایجاد هدف در Google Analytics  دارید؟

تصمیم بگیرید که چگونه اندازه‌گیری می‌کنید، چه چیزهایی را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهید. و چند بار این اندازه‌گیری‌ها را انجام می‌دهید. قبل از راه‌اندازی کمپین خود، باید این موارد را روشن شوید، در غیر این صورت، شما در معرض خطر در اختیار داشتن داده‌هایی هستید که نمی‌توانید به طور دقیق به مقایسه آن‌ها بپردازید.

مثال، اگر بینندگان سایت‌های منحصر به فرد را برای ماه اول ردیابی کنید، اما در ماه دوم به سراغ کل ترافیک بروید، گفتن اینکه چه تلاش‌هایی باعث ایجاد تفاوت می‌شوند دشوارتر است زیرا شما در حال مقایسه داده‌های مختلف هستید.