برنامه بازاریابی یکی از مهمترین ابزارهای تجاری در هر شرکت است. اگر به دنبال تأمین اعتبار برای راه اندازی مشاغل هستید، نیاز به یک استراتژی بازاریابی مناسب دارید. تا از این طریق اهداف شما برای دیگران قابل درک شود. اگر به دنبال سرمایه گذار هستید تا کسب و کار خود را به سطح بالاتری برسانید، و سرمایه گذار می خواهد یک برنامه بازاریابی را ببیند تا بفهمد پولش چگونه بازده مثبتی دارد. و اگر تجارت خود را می فروشید، متقاضیان بالقوه شما می خواهند هم استراتژی بازاریابی و هم برنامه بازاریابی شما را درک کنند.

اگر به دنبال هیچ پشتیبانی خارجی نیستید و منابع داخلی لازم برای رشد اقتصادی کسب و کار را دارید. باز هم به یک برنامه بازاریابی نیاز خواهید داشت. که به شما در دستیابی به این هدف و کارآمدتر شدن آن کمک می کند. از همین رو در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل تری را در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چرا-به-طرح-بازاریابی-احتیاج-داریم؟

برنامه بازاریابی چیست؟

ما به عنوان بازاریاب استراتژیک به این مسئله اعتقاد داریم؛ کلیه فعالیت های بازاریابی باید هدایت شود. و این کار تنها از طریق داشتن یک استراتژی بازاریابی مشخص محقق می شود.

برنامه بازاریابی باید چگونگی موقعیت کسب و کار، تقسیم بندی تقاضای آن، مخاطبان هدف آن، مسیر حرکت به بازار، مأموریت اصلی، چشم انداز و ارزش های آن و نحوه اطلاع رسانی پیام های بازاریابی را بیان کند. یک استراتژی همچنین باید شامل اهداف اصلی فعالیت های بازاریابی برای ارائه نیز باشد.

در همین حال، طرح بازاریابی، طرح اصلی چگونگی اجرای استراتژی بازاریابی است. از نظر ماهیت تاکتیکی تر است. همانطور که سان تزو معروف گفت؛ “استراتژی بدون تاکتیک، کندترین مسیر پیروزی است”. همچنین با “تاکتیک های بدون استراتژی سر و صدای قبل از شکست” متعادل شده است.

چرا استراتژی بازاریابی اینقدر مهم است؟

برنامه بازاریابی حلقه مفقوده بین جهت استراتژیک تجارت و ارائه نتایج است. این چسب است که همه چیز را به هم متصل می کند و از انجام فعالیت مناسب، در زمان مناسب، به مخاطب مناسب از طریق کانال های مناسب اطمینان می دهد.

اگر تا به حال احساس کرده اید که کارهای مختلفی را به صورت موقت امتحان می کنید و واقعاً نمی دانید چه چیزی نتیجه می دهد و چه کاری نتیجه بخش نیست. این یک نشانه واضح است که فاقد برنامه بازاریابی هستید. به همین ترتیب، اگر احساس می کنید فعالیت هایی که انجام می دهید بسیار منزوی است و به طور بالقوه با سایر حوزه های کسب و کار مغایرت دارد. فاقد استراتژی مشخصی هستید.

هنگامی که شما یک استراتژی تجاری دارید، استراتژی بازاریابی و برنامه بازاریابی کاملاً در یک ردیف قرار می گیرند. آن وقت است که جادو اتفاق می افتد. این زمانی است که فعالیت های فردی که شما روزانه انجام می دهید تصویر بزرگتری از محل کار را تغذیه می کنند و بازده بیشتری را از سرمایه گذاری انجام شده ارائه می دهند.

در اینجا 5 دلیل اصلی برای اهمیت بالا و حیاتی بودن یک برنامه بازاریابی آورده شده است …

یک-برنامه-بازاریابی-چه-مزایایی-دارد؟

*شماره 1: یک طرح بازاریابی تمرکز را فراهم می کند

همانطور که قبلاً ذکر شد، یک طرح بازاریابی طرح اصلی نحوه اجرای استراتژی بازاریابی است. با همین واقعیت، این نشان می دهد که همه چیز با دقت مورد بررسی قرار گرفته است. شما می دانید که تمام فعالیت هایی که در حال انجام هستند، به سمت مثبت و مشخصی انتخاب می شوند.

اگر مشاغل کارآفرینی را در نظر بگیرید که به ذات خود بسیاری از SME ها هستند، رهبران اغلب تمرکز کافی ندارند. کارآفرینان از فرصت های جدید هیجان زده می شوند و در نهایت به طور منظم کار را تغییر می دهند. اگرچه این انعطاف پذیری در بعضی مواقع می تواند مفید باشد، اما این عدم تمرکز به طور کلی به معنای این است که اکثر فرصت ها هرگز با پتانسیل کامل خود دیده نمی شوند.

یک برنامه بازاریابی به جای صرفاً پیروی از آخرین ایده رهبر کارآفرین، تضمین می کند که همه فعالیت های در حال انجام، در جهتی است که به صورت استراتژیک تعیین شده است. بدون اینکه تیمی برنامه های خاص بازاریابی را ارائه دهد، اکثر دیدگاه های ریچارد برانسون هرگز روشنایی روز را نمی دیدند.

*شماره 2: شما را قادر می سازد تا منابع را به طور موثر برنامه ریزی و مدیریت کنید

بیشتر مشاغلی که ما با آنها کار می کنیم در همان ابتدای کار استراتژی بازاریابی یا برنامه بازاریابی ندارند. این واقعیت نیز منعکس می شود که آنها همچنین بودجه بازاریابی برای کسب و کار اختصاص نداده اند و همچنین یک کارمند اختصاصی برای تمرکز بر بازاریابی ندارند.

دلیل اصلی کمبود بودجه یا منابع، این واقعیت است که آنها واقعاً نمی دانند چه چیزی نیاز دارند یا باید چه کار کنند. وجود یک برنامه بازاریابی مشخص، تجارت را قادر می سازد تا درک کند؛ چه نوع بودجه ای را باید برای چه فعالیت های خاص و چه سطح از منابع لازم برای تأمین آن اختصاص دهند.

منبع همیشه به معنای نیروی انسانی داخلی نیست. به هر حال، برخی از فعالیت ها می توانند به ارائه دهندگان متخصص مانند آژانس وب، آژانس رسانه های اجتماعی یا یک مشاور بازاریابی سپرده شوند. متناوباً، ممکن است به کسب و کار کمک کند تا درک کند که داشتن یک مدیر بازاریابی، مدیر اجرایی یا دستیار تمام وقت به نفع آنها است.

حوزه نهایی منابعی که یک برنامه بازاریابی می تواند به شما در مدیریت کمک کند زمان شماست. با داشتن یک برنامه عملیاتی مشخص و یک برنامه فعالیت، از هرگونه تعلل یا پیگیری فعالیت های زمان بر که در این برنامه نیستند و می توانند شما را از برنامه خارج کنند، جلوگیری می کند.

اهمیت-استراتژی-بازاریابی-را-بدانید

*شماره 3: یک طرح بازاریابی شفافیت را فراهم می کند

در نهایت یک استراتژی بازاریابی و یک برنامه عملیاتی بازاریابی همراه با هدف ایجاد بازدهی مثبت از کل هزینه بازاریابی شما طراحی شده است. مگر اینکه سود بیشتری به تجارت اضافه کند، بیش از هزینه هایی که متحمل می شود. اما چه فایده ای دارد؟ یک برنامه بازاریابی دارای برخی از معیارهای قابل اندازه گیری است که می تواند در بازه های زمانی منظم ردیابی، آزمایش و اندازه گیری شود.

به عنوان مثال، یک زمینه از برنامه بازاریابی ممکن است بهبود رتبه بندی وب سایت شرکت از طریق استراتژی SEO باشد که بر محتوای سایت تمرکز دارد. اگر می دانید این یک هدف اصلی است، که باید منجر به ترافیک بیشتر و منجر به افزایش در خط تولید شود، اندازه گیری معیارهایی مانند سطح ترافیک وب سایت، رتبه بندی Google و سطح پرس و جو آنلاین می تواند آسان باشد تا اندازه گیری موثر بودن این بخش از برنامه در حال انجام است.

مثال فوق را می توان در بسیاری از زمینه های فعالیت بازاریابی تکرار کرد. سپس این شفافیت کامل را فراهم می کند که هر یک از عناصر برنامه بازاریابی در نقش مشارکت خود در استراتژی کل بازاریابی چگونه عمل می کند.

سپس این داده ها به شما امکان می دهد در مورد فعالیت های آینده، تخصیص بودجه و اهداف رشد، با دید کاملی تصمیم گیری کنید. همچنین می تواند نقایص بالقوه موجود در برنامه فعلی را برجسته کرده و معیارهای کم عملکردی را شناسایی کند. به عنوان مثال، برنامه بازاریابی شما می تواند میزان هدایتی را که پیش بینی کرده اید ارائه دهد. اما ممکن است به اهداف پیش بینی شده برای رشد فروش خود نرسید، زیرا نرخ تبدیل، شما را ناامید می کند. اکنون می دانید که باید توجه را به کجا معطوف کنید.

* شماره 4: یک برنامه بازاریابی ثبات را تضمین می کند

اکثر مشاغل فاقد برنامه مشخص بازاریابی هستند. در نتیجه خود را به صورت پراکنده در بازار رقابت پیدا می کنند به گونه ای که تنها بر روی فعالیت بازاریابی متمرکز هستند. در صورتی که به فروش بیشتر از هر چیزی نیاز دارند.

اتفاقی که معمولاً می افتد این است؛ موجی از فعالیت بازاریابی ایجاد میشود و مشتریانی جدید را با خود همراه می کند. سپس با توجه به اینکه هیچ برنامه یا منبع اختصاصی ندارند، اقدام به تغییر نیازهای مشتریان می نمایند. این در حالی است که فعالیت بازاریابی آنها کاملا متوقف شده است.

تمام آنچه یک ماهیت “توقف شروع” برای بازاریابی به دست می آورد، ایجاد یک محیط واکنشی است که در آن تصمیمات بر اساس غریزه روده یا بر اساس یک هوا و هوس ساخته می شوند.

*شماره 5: یک برنامه بازاریابی شفافیت را ارائه می دهد

مشاغل با بهترین عملکرد، مشاغلی هستند که هر کس در آن شغل دارای وضوح مطلق کارهایی که انجام می دهد، انتظارات از آنها و عملکرد آنها است.

از طریق داشتن یک استراتژی و برنامه بازاریابی مشخص، همه کارکنان مرتبط در مورد مکان کسب و کار، اهداف رشد، نقش آنها در هدف قرار دادن اهدافشان و چگونگی مشارکت آنها وضوح مطلق دارند.

شما نمی توانید قدرتی را که این وضوح برای کارمندان فراهم می کند دست کم بگیرید. همه مسئولیت های شخصی خود و یکدیگر را می دانند و می توانند خود را مدیریت کرده و به مراتب موثرتر از یکدیگر حمایت کنند.

نکاتی برای محتوای تبلیغاتی

کلام آخر

امیدوارم اکنون بتوانید اهمیت برنامه بازاریابی را برای هر کسب و کاری، در هر مرحله از چرخه حیات آنها، مشاهده کنید.

رجوع به نقل از سان تزو در مقدمه این مقاله؛ ایجاد یک تجارت موفق بدون داشتن یک برنامه بازاریابی امکان پذیر است، اما رسیدن به نتیجه، زمان بیشتری از شما می گیرد. تصادفی نیست که موفق ترین شرکت های جهان با استراتژی، برنامه، بودجه و منابعی مشخص که به هر یک از عناصری که در اجرای موفقیت آمیز برنامه بازاریابی خود نقش اساسی دارند، برنامه های خود را پیش می برند.