دستیابی به مشتریانی که سال‌ها می‌توانند به شما وفادار باشند کار ساده‌ای نیست. پس مهم نیست چقدر پول برای هزینه تبلیغاتی خود اختصاص می‌دهید، برای ساخت مشتری واقعی باید صبر پیشه کنید. شما باید برای هر محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، استراتژی‌های منحصر به فرد مرتبط با برندسازی و تبلیغات را بیابید و این همان جایی است که یک کپی رایتینگ حرفه ای وارد عمل می‌شود. نوشتن متن تبلیغاتی چیزی‌ست که به طوفان مغزی، تسلط به زبان و البته ذهنی خلاق نیاز دارد. یک کپی رایتر با کمک کلمات جادویی و مشتری‌پسند میتواند چنان به ذهن و قلب خواننده نفوذ ‌کند که در کسری از ثانیه او را به یک مشتری وفادار تبدیل نماید. به همین دلیل است که دیوید اوگلیوی می‌گوید: « مصرف‌کننده را ناچیز ندانید. او همچون همسر شماست. اگر فرض کنید شعار کسب‌وکارتان صرفا چند صفت بی‌روح برای خرید است، واقعا به شعور او توهین کرده‌اید.»

باید مطمئن شوید که محتوای تبلیغاتی شما دارای رویکردی منطقی، متعارف و معقول است. باید تلاش کنید با بینشی استثنایی و خلاقانه،‌ افراد را تحت تأثیر قرار دهید تا درباره محصول یا خدمات مورد نظر شما فکر کنند. اینجاست که اولین سوال در ذهن افراد شکل می‌گیرد که چگونه میتوان در کپی رایتینگ حرفه ای شد؟ در ادامه این مقاله توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

نکاتی-برای-نگارش-کپی-رایتینگ-حرفه-ای1

چگونه یک کپی رایتینگ حرفه ای بنویسیم؟

صرف نظر از ماهیت تجارت و فعالیت‌تان، بدون استراتژی تبلیغاتی مؤثر و محور محقق نمی‌‌توانید زنده بمانید. قبل از نوشتن کپی رایتینگ، باید برخی از اصول اولیه محتوا را یاد بگیرید تا درمورد اینکه کپی رایتینگ در واقع چیست و چگونه نقش مهمی در استراتژی تبلیغاتی شما ایفا می‌کند، آگاهی لازم را بدست آورید. در ادامه برخی از نکات لازم را برای کپی رایتینگ حرفه ای خدمت شما شرح می‌دهیم.

* کپی رایتینگ از نظر بصری جذاب باشد

وقتی می‌خواهید چشم انداز مخاطبی که با آنها سر و کار دارید را تغییر دهید، باید اطمینان حاصل کنید که کپی رایتینگ شما از نظر بصری جذاب است تا توانایی جذب مخاطب را داشته باشد. در بسیاری از موارد متوجه می‌شویم؛ یکی از دلایلی که مردم را از سایت و کسب‌وکارها دور می‌کند عدم برقراری آن‌ها با محتوا و تصاویر است.

در این راه؛ برای اینکه یک کپی رایتینگ حرفه ای داشته باشید میتوانید از قلم‌ها، بافت‌ها و رنگ‌ها به شکلی استفاده کنید که پربار به نظر برسد و مورد توجه مردم قرار گیرد. برای اطمینان؛ میتوانید پس از نگارش محتوا، از کارمندان خود بخواهید تا آن را بررسی کنند. از آنها بپرسید که آیا در آینده نسخه‌های مشابهی از آن را می‌خوانند یا خیر.

بررسی‌های صادقانه آنها به شما کمک می‌کند تا این موضوع را بهتر درک کنید.

همیشه به یاد داشته باشید شما برای مخاطبی که ممکن است به آنچه پیشنهاد می‌دهید علاقه شود، محتوا مینویسید. از همین‌رو درگیر شدن آن‌ها بسیار اهمیت دارد و تا زمانی که کپی رایتینگ شما این ویژگی را نداشته باشد، قادر به دریافت نتیجه مطلوب نخواهید بود.

* جنبه‌ها و ویژگی‌های مثبت محصول خود را انتقال دهید

مشتریان بالقوه شما به آنچه ارائه می‌دهید علاقه مند هستند. هیچگاه دچار این اشتباه نشوید که از ارائه اطلاعات محصول همچون قیمت دست بردارید. این امر تأثیر زیادی در تصمیمات خرید مردم خواهد گذاشت. USP محصول (نسبت فروش بی‌نظیر) باید به درستی برجسته شود تا مخاطبان را به سمت آنچه شما ارائه می‌دهید بکشانید.

مطمئنا چیزی در محصول یا خدمات شما وجود خواهد داشت که رقیب شما آن را ارائه نمی‌دهد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که در نسخه تبلیغاتی خود آن را برجسته کنید. با اطمینان از اینکه مخاطب شما آنچه را که می‌خواهید منتقل کنید؛ شنیده است، نیمی از نبرد را پیروز شده‌اید.

* با مخاطبان خود به شکل قصه‌گویی ارتباط برقرار کنید

هیچگاه برای نوشتن یک کپی رایتینگ حرفه‌ای آن را به نویسندگی تشبیه نکنید. شما با محتوای خود باید مشتریان را درگیر کنید. باید تلاش کنید تا به یک داستان نویس تبدیل شوید. چیزی به نام احساسات وجود دارد که شما میتوانید از طریق محتوا، به لمس آن بپردازید و به اهدافتان نزدیک شوید. اگر تبلیغاتی را در قالب‌ صوتی یا تصویری مشاهده کرده‌اید، حتماً این احساس به شما دست داده که ارتباط بهتری با آن برقرار کرده و جذابیت عاطفی بیشتری برای شما داشته است.

البته قصه گویی برای هر کپی‌رایتری یک چالش به حساب می‌آید. همانطور که میدانید نوشتن داستانی که به قلب مخاطب نفود کند و با کشاندن آنها به سمت خرید، شما را برنده بازی نماید بسیار سخت است.

در اینجا خلاقیت یکی از لازمه های اصلی قصه گویی در کپی رایتینگ حرفه ای به شمار می‌آید زیرا می‌توانید احساسات و چشم انداز خود را برای تعامل با نام تجاری خود به حرکت درآورید.

*  لحن محتوا ساده و در عین حال تاثیرگذار باشد

حتماً شنیده‌اید که زیبایی در سادگی نهفته است، بنابراین در زمان نگارش یک کپی رایتینگ حرفه ای برای محصولات یا خدمات باید مطمئن شوید که نسخه نگارش شده هرچند ساده‌ست اما در عین حال تاثیرگذاری خود را دارد و بدون هیچ مشکلی توسط مخاطب هدف قابل درک می‌باشد. برای موفقیت در این راه باید طرز تفکر خود را تغییر دهید و همیشه با چیزی مواجه شوید که توضیح ساده‌ای را به خواننده می‌دهد.

امروزه کاربران از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند و همیشه در عجله‌اند. پس بهترین استراتژی این است؛ جملات کوتاه‌تری تهیه کنید تا بتواند داستان را به روشی مؤثر بیان کند.

* زمان نوشتن کپی رایتینگ، شبکه اجتماعی را درنظر بگیرید

شما نمی‌توانید یک محتوا را برای رسانه‌های تبلیغاتی متعدد بنویسید. در برخی موارد این امکان وجود دارد که در چندین شبکه اجتماعی کلیک کنید، اما این مسئله در تمام موارد امکان پذیر نیست. از این رو، برای نگارش یک کپی رایتینگ حرفه ای باید اطمینان حاصل کنید که رسانه تبلیغاتی را به خاطر دارید.

باید نقاط قوت و محدودیت‌های همه رسانه‌های تبلیغاتی را متمایز کرده‌اید، لیستی را برای ردیابی آنها نگه دارید و آن را در جدول خود در دفتر قرار دهید.