در دنیای امروز، این مسئله را نمی‌توان انکار کرد که شبکه‌های اجتماعی به بخشی بزرگ از زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. هیچ اهمیت ندارد که نوجوان، جوان یا پیر هستید، زیرا همگی به نوعی به سراغ استفاده از این رسانه اجتماعی رفته‌اید. پس می‌توان با خیالی آسوده این رسانه را به یک بستر عالی برای بازاریابی و فروش بیشتر تبدیل کرد. اگر تاکنون به فکر بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی نیوفتاده‌اید، پس کیلومترها از رقیبان خود عقبید. اما نگران نباشید ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه‌ست.

البته اگر بخواهیم واقع گرایانه به این مسئله نگاه کنیم؛ باید بگوییم که هر اندازه شبکه‌های اجتماعی محبوب باشند، استفاده از آن‌ها در جهت رسیدن به اهداف بازاریابی، آن‌طور که فکر می‌کنید، آسان نیست. حتی این امکان وجود دارد که برای شما بسیار چالش برانگیز و ناامیدکننده باشد، زیرا باید به نکات بسیار زیادی توجه داشته باشید خصوصا زمانی که نسبت به آن موارد آشنایی ندارید. پس در زمان انجام بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، باید بیش از حد مراقب باشید و قوانین را زیر پا نگذارید.

موفقیت در بازاریابی

در اینجا 5 قانون طلایی برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی آورده شده است:

  • کیفیت و کمیت
  • ثابت قدم باشید
  • ارتباط برقرار کنید
  • هماهنگ باشید
  • احتیاط کنید

که در ادامه هر کدام از آن‌ها را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

1.کیفیت و کمیت

برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، لازم است به خاطر داشته باشید که هیچ چیزی در این دنیا وجود ندارد که بتواند نیاز همه را برآورده کند. بنابراین، به جای این که سعی کنید همه را خوشحال کنید، باید واقعاً در زمینه کار خود فعال باشید و روی بهتر شدن در آن تمرکز نمائید.

  باید مخاطب هدف خاصی داشته باشید و آنها را راضی نگه‌دارید.

می‌دانم که حال ممکن است بگویید، “پس من باید، تنها روی ساخت محتوای با کیفیت در شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنم.” باید بگوییم متاسفانه این طرز فکر کاملا اشتباست.

نکته این است که، مهم نیست محصول شما چقدر خوب است، زیرا اگر مردم نسبت به آن آگاهی نداشته باشند، در فروش آن موفق نخواهید بود. بنابراین، شما باید از تمامی امکانات موجود برای تبلیغ محصول خود استفاده کنید. اگر به تمامی شبکه‌های اجتماعی فعال نگاه کنید متوجه خواهید شد که هرکدام از آن‌ها الگوریتم منحصر به فرد خود را برای ترویج محتوای کاربران دارند. اما یک چیزه یکسان در آن‌ها وجود دارد؛ اینکه تمامی کاربران پست‌های زیادی را می‌توانند در حساب کاربردی خود داشته باشند. پس این مسئله اهمیت پیدا می‌کند که چگونه تعداد زیادی محتوا را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که باب میل مخاطب باشد.

    قرار گرفتن در معرض دید، نیاز به داشتن محتوای مناسب است.

حتی اگر همه بدانند که شما چه می‌فروشید، اگر محصول شما بد باشد، به سمت شما باز نخواهند گشت. بنابراین، شما نباید هم از کیفیت و هم  از کمیت غافل شویم، نگه داشتن هر دو اجباری است.

2.ثابت قدم باشید

نکته دیگری در رابطه با الگوریتم بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؛ و آن این است که، آنها برای بارگذاری مداوم محتوا بسیار ارزش قائل‌اند. این مسئله به معنای ارسال روزانه محتوا نیست، بلکه ارسال به موقع آن است. شاید متوجه شوید که تقریباً همه سازندگان، از برنامه خاصی برای ارسال مطالب مورد علاقه خود در اینستاگرام یا YouTube  استفاده می‌کنند.

پس بهترین راهکاری که پیش‌روی شما قرار دارد این است که یک برنامه استراتژیک که با شما و مخاطبان‌تان تناسب دارد، داشته باشید. اگر در تلاش برای بدست آوردن داده‌ها هستید، می‌توانید فقط چند برنامه را که فکر می‌کنید ممکن است نتیجه‌بخش باشد، امتحان کنید، و در جستجوی بهترین‌های ماه آینده باشید. امروزه بسیاری از شبکه‌های اجتماعی با ابزار تحلیلی گنجانده شده‌اند که می‌تواند به شما در ردیابی ترافیک مخاطبان کمک کند.

قوانین بازاریابی در شبکه های اجتماعی

3.ارتباط برقرار کنید

اگر هنوز هم افکاری مانند “حساب حرفه‌ای باید جذاب و غیرصمیمی باشید” را در ذهن می‌پرورانید، اکنون زمان آن فرارسیده که کمی در این افکار خود تغییراتی را به وجود آورید. ما در قرن 21 زندگی می‌کنیم. قرنی که روز به روز به سمت اجتماعی بودن و برقراری تعامل بیشتر پیش می‌رود.

     انسان‌ها ذاتا موجودات اجتماعی هستند.

از همین‌رو شبکه‌های مختلف اجتماعی به دنیا معرفی شده تا راه را برای برقراری تعامل و ایجاد روابط دوستانه و به‌طور کلی اجتماعی بودن باز کنند. شما در این شبکه‌ها می‌توانید با لایک کردن و نوشتن کامنت؛ نظرات خود را در رابطه با یک پست بیان کنید. همچنین امکان ارسال مجدد آن پست و تعامل بیشتر نیز وجود دارد. مطمئن باشید که مخاطب از این تعامل مثبت شما قدردانی خواهد کرد.

4.هماهنگ باشید

با توجه به این مسئله که شبکه‌های اجتماعی مرتبا الگوریتم‌های خود را به روز می‌کنند، شما نیز برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی باید استراتژی خود را مطابق با تغییرات اعمال شده به روز کنید. از همین‌رو توصیه می‌شود تا حد امکان استراتژی بازاریابی شما انعطاف‌پذیر باشد. همچنین باید تمام تلاش خود را بکار گیرید تا با برنامه‌ها سازگار شوید. سفت و سخت بودن در این دوره زمونه خیلی نتیجه‌بخش نیست.

نکته دیگری که می توانم اشاره کنم؛ این است که شما باید همیشه ویژگی‌های جدیدی را که رسانه‌های اجتماعی معرفی می‌کنند، امتحان کنید. من نمی‌دانم که این مسئله صحیح است یا نه، اما رسانه‌های اجتماعی تمایل دارند ویژگی جدید را به الگوریتم خود نشان دهند. به نظر من، عملی کردن ویژگی‌های جدید به عنوان بخشی از محتوای شما، نمی‌تواند هیچ ضرری به کسب‌وکارتان برساند.

5.احتیاط کنید

و در آخر؛ شما همیشه باید فروتن باشید و نسبت به آنچه در اطراف شما اتفاق می‌افتد احتیاط کنید. هیچ استراتژی ابدی وجود ندارد که بتواند برای همیشه ادامه یابد و نتیجه بخش باشد. اگر می‌خواهید موفق شوید، همیشه باید استراتژی خود را به‌روز کنید. اطمینان حاصل کنید که همیشه در مورد آخرین روند بازاریابی و اخبار مرتبط با شبکه‌های اجتماعی به روز هستید. در این صورت است که رسیدن به موفقیت دور از دسترس نیست.

کلام آخر

در این مقاله شما را با 5 قانون طلایی برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی آشنا کردیم. اگر خواهان بهره‌گیری از آنها هستید تنها کافیست کمی نسبت به آنها تحقیق کنید و یا با کارشناسان ما در الفبای تبلیغ ارتباط برقرار کنید. برای اینکار باید به بخش الو الفبای تبلیغ مراجعه نمائید تا تمامی ابهامات موجود در ذهنتان برطرف شود.