بازاریابی با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که در برخی مواقع گیج‌کننده به نظر می‌رسد. در چندین سال گذشته، بازاریابی در میان عموم مردم جایگاه ویژه‌ای برای خود دست‌وپا کرده است اما گذشت زمان همواره منجر شده تا تغییرات قابل توجهی در آن رخ دهد و ترندهای جدیدی به دنیا معرفی شود. یکی از جدیدترین این ترندها؛ بازاریابی هوش مصنوعی می‌باشد. هر چند این ترند همچنان مراحل ابتدایی خود را به سر می‌برد اما سرعت پیشرفت آن قابل تحسسین است. همچنین استفاده از هوش مصنوعی باعث شده تا بسیاری از کسب‌وکارها و متخصصان آژانس در انجام بسیاری از کارها، مسیر ساده‌تری را طی نمایند. به عنوان مثال، chatbots را در نظر بگیرید. حال اگر یک وب‌سایت را باز کنید، یک پنجره پیام برای شما ظاهر می‌شود که می‌توانید سوالات اساسی بپرسید و پاسخ‌های فوری دریافت کنید.

تنها دلیل این اتفاق chatbots است. درواقع chatbots کمک می‌کند تا زمانی که نیازی به درگیری انسان نباشد، نیاز شما را از طریق چت کردن برطرف نماید. این مسئله باعث می‌شود تا سوالی در ذهنتان ایجاد شود؛ بازاریابی هوش مصنوعی در سال 2020 چگونه خواهد بود. در این مقاله برخی از مهمترین نکات و پیش‌بینی‌های بازار در رابطه با AI را شرح می‌دهیم.

ترندهای-بازاریابی-در-هوش-مصنوعی1

نکاتی برای بازاریابی هوش مصنوعی

همانطور که گفته شد بازاریابی هوش مصنوعی تاثیر بسزایی در کاهش نیروی انسانی دارد. پس با توجه به پیشرفت‌هایی که صورت گرفته؛ در سال 2020 این نوع از بازاریابی چگونه میتواند موثر واقع شود؟

* تعامل در زمان واقعی

برای اینکه بازاریابی شما در بخش خرده‌فروشی موفق واقع شود، باید در تمامی کانال‌های فروش، تعاملی متقابل با مشتری ایجاد کنید. امروزه هیچ مشتری دوست ندارد روزها یا هفته‌ها منتظر برقراری تعامل با کسب‌وکار شما باشد. اینجاست که بازاریابی هوش مصنوعی به داد شما رسیده و نجات‌تان می‌دهد.

هوش مصنوعی تعامل در زمان واقعی را آسان می‌کند.

به نوعی با فراهم آوردن امکان مکالمه فوری بین یک کسب‌وکار و مشتریان، شرایط برقراری تعامل را ممکن می‌سازد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی نه تنها به مشتری گوش می‌دهد بلکه داده‌های ارزشمندی را نیز به او ارائه می‌دهد. اگر شغلی این ویژگی را در فرآیند خود لحاظ نکند، ممکن است در نهایت مشتریان خود را نسبت به سایر کسب‌وکارهای فعال که در زمان واقعی به برقراری تعامل می‌پردازند، از دست بدهد.

* فایل صوتی

در حال حاضر جستجوی صوتی توسط مشاغل به طور گسترده پذیرفته نشده است. با این حال، از این ابزار مهم برای درگیر کردن خانواده‌ها با بلندگوهای هوشمند در منزل استفاده می‌کنند. چه بسا که ابزارهایی مانند Amazon Alexa و Google Home برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. حتی اکثر تلفن‌های همراه از دستیاران صوتی پشتیبانی می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود 50٪ از جستجوهای آنلاین در سال 2020 از طریق صدا یا تصویر انجام شود. به همین دلیل است که بهره‌گیری از بازاریابی هوش مصنوعی برای جستجوی صوتی امری ضروری به حساب می‌آید. درواقع جستجوی صوتی نه تنها مشتریان موجود را علاقمند به کسب‌وکار شما نگه میدارد بلکه مشتریان بالقوه را به سمت شما کشانده و در پیشبرد اهداف رقابتی شما در تجارت‌تان نیز کمک می‌کند.

* نگهداری مشتری به دلیل بینش‌های ارزشمند

با اتخاذ استراتژی بازاریابی هوش مصنوعی، مشاغل فرصتی بی‌نظیر برای ایجاد ارزش برای ذینفعان و مصرف کنندگان خود در جهت حفظ مشتری پیدا کرده‌اند. مشاغلی که مستقیماً با مشتریان تعامل دارند، به طور خاص از هوش مصنوعی بهره مند می‌شوند.

هوش مصنوعی نه تنها به ایجاد یک تجربه قوی در مشتری کمک می‌کند بلکه اطلاعاتی را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کند تا بینش‌های ارزشمندی را در مورد مشتریان خود ایجاد کند. با استفاده از این اطلاعات، مشاغل می‌توانند مشتریان را به بازارها بازگردانند. علاوه بر این، مشاغل می‌توانند با درک نحوه تعامل مشتریان بالقوه با سایر مشاغل مشابه، به جذب مشتریان جدید بپردازند. استفاده از هوش مصنوعی، میتوان تمام اطلاعات را جمع‌آوری، تفکیک و ترکیب نمود تا بینش معناداری به مشتریان ارائه شود.

اهمیت-بازاریابی-در-هوش-مصنوعی1

* خدمات مشتریان بهبود می‌یابد

 با استفاده از هوش مصنوعی، مشاغل قادر به ارائه خدمات مشتری شخصی به کاربران خود مانند پیام های سفارشی، ایمیل، تماس و اعلان‌ها هستند. در بازاریابی هوش مصنوعی توانایی شخصی‌سازی اطلاعات مشتری در زمان مناسب وجود دارد. همچنین می‌تواند اطلاعات زیادی را برای تعداد زیادی از مشتریان به صورت جداگانه نگهداری کند. بر خلاف انسان، هوش مصنوعی نحوه تعامل مشتریان با مشاغل را مطالعه خواهد کرد و پیشنهادات، توصیه‌ها و محتواهایی را که مایل به دیدن آنها هستند به آنها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، هوش مصنوعی قادر است با استفاده از یک فناوری مبتنی بر مدل راهزن Bayesian ، Sent Time Optimization ، اعلان‌هایی را به مشتری بفرستد. که بزرگترین ترند سال 2020 به شمار می‌آید.

* استراتژی‌های جدید محتوایی

نویسندگان اغلب برای پیدا کردن محتوایی منحصر به فرد و آن چیزی که از داده‍‌هایشان پشتیبانی کند با مشکل روبرو هستند. اینجاست که بازاریابی هوش مصنوعی نمود پیدا می‌کند. زیرا ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی استراتژی‌های محتوایی را ارائه می‌دهد که در زمانی بسیار کوتاه میتوان آن‌ها را توسعه دهد.

به دلیل وجود محتوای فراوان و همچنین زمان مناسب انتشار آن‌ها، ابزارهای مبتنی بر داده هوش مصنوعی برای توسعه محتوا و استراتژی‌های رسانه‌های اجتماعی در سال 2020 ضروری می‌باشد.

کلام آخر

بازاریابی هوش مصنوعی نه تنها تجربه خرید را برای مشتریان بهبود می‌بخشد بلکه به مشاغل اجازه می‌دهد تا خدمات متناسب به مشتریان بهتری ارائه دهند. با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری و پایگاه داده گسترده، AI قادر خواهد بود تا اطلاعات ارزشمندی را برای هر شخصی که در این تجارت تعامل داشته باشد استخراج کند. در این 5 ترند ذکر شده در سال 2020 شما میتوانید تعداد زیادی از مشاغل را با کمک هوش مصنوعی به سود برسانید.