در دنیای امروزه که کالاها و خدمات بسیاری در جامعه ارائه می‌شود نکته مهم برای رسیدن به یک استراتژی فروش عالی و رقابت در این بازار بزرگ بسیار مهم می‌باشد. یکی از راه‌های افزایش فروش و توسعه شبکه ارائه محصولات، ابزار تبلیغات است که شاخه‌های مختلف و راه‌های بسیار متنوعی دارد.

مانند تبلیغات در شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، اینترنت و تبلیغات چهره‌به‌چهره که شامل توضیحات شفاهی برای مشتریان و ارائه بروشورها و تراکت‌ها از این دسته موارد می‌باشد. در ادامه این مقاله به توضیح نکاتی از قبیل ویژگی‌های متن تراکت، جنس کاغذ تراکت، رنگ کاغذ، قیمت و نحوه توزیع آن، در خصوص تبلیغات با تراکت می‌پردازیم.

متن تراکت تبلیغاتی

اگر بخواهیم تبلیغات محصول خود را به‌وسیله تراکت یا بنر انجام دهیم باید از ویژگی‌های این نوع و این روش تبلیغات کاملاً مطلع باشیم، تا بتوانیم بیشترین تأثیر را بر روی مخاطب داشته باشیم و در زمان کوتاه به هدف خود دست پیدا کنیم، بدین منظور برخی از نکاتی که باید در تهیه یک تراکت تبلیغاتی لحاظ شود را بررسی خواهیم کرد.

1- متن تراکت تبلیغاتی باید به‌صورت واضح اطلاعاتی را که در مورد همان کالا یا خدمات می‌باشد را بیان کند، همچنین متن نوشته شده در تراکت به طور مستقیم با موضوع مرتبط باشد، مثلاً اگر متن تراکت تبلیغاتی پوشاک زنانه را تهیه می‌کنیم می‌بایست اطلاعات تراکت شامل قیمت و جنس و طرح لباس زنانه باشد.

2- تعداد حروف نباید زیاد باشد تا خواننده را خسته کند، معمولاً تعداد حروف در هر سطر بین ۳۵ تا ۵۵ حرف باشد، یعنی در هر سطر در حدود ۱۲ کلمه.

3- در انتخاب خط، می‌بایست فونتی انتخاب گردد که کاملاً خوانا باشد و خواننده برای خواندن آن به‌زحمت نیفتد.

4- در نوشتن متن باید از جملاتی استفاده شود که معناهای مثبت و دلنشینی در ذهن مخاطب ایجاد کند، بدین منظور می‌بایست سعی شود از کلماتی که دارای بار منفی است استفاده نگردد.

5- با مخاطب با کلمات پیچیده و نام‌ها و اصطلاحات فنی و تخصصی صحبت نکنیم.

6- برای شروع می توانید از تراکت های از قبل آماده در سایت freepik  استفاده بکنید.

برای نمونه چند تراکت آماده شده در سایت freepik را در زیر می توانید ببینید.

نمونه تراکت آماده برای تعمیرات اتومبیل

نمونه تراکت آماده برای تعمیرات اتومبیل

 

 

 

نمونه تراکت آماده برای درمان و محصولات دارویی

نمونه تراکت آماده برای درمان و محصولات دارویی

 

 

نمونه تراکت آماده برای تعمیرات اتومبیل

نمونه تراکت آماده برای سالن های ورزشی

 

رنگ کاغذ برای متن تراکت تبلیغاتی

برای انتخاب رنگ کاغذ چند نکته را باید مدنظر قرار دهید اول اینکه باید بررسی کنید که نوع و جنس خدماتی و کالاهایی که قرار است تبلیغ شوند به چه شکل است.

برای مثال اگر قرار است تراکت تبلیغات غذای خانگی تهیه شود بهتر است رنگ کاغذ از رنگ‌هایی که اشتهاآور است مانند رنگ قرمز انتخاب گردد و یا تبلیغات دکوراسیون داخلی که برای معرفی تزئینات و محصولات مرتبط با دکوراسیون داخلی تهیه می‌شود بهتر است بر روی کاغذهای زردرنگ یا سفید چاپ بشود.

در مورد رنگ نوشته یا فونت‌ها می‌توانیم از این ترکیبات استفاده کنیم قرمز روی زرد / سبز روی قرمز / قرمز روی سبز/ آبی روی نارنجی / نارنجی روی سفید / نارنجی روی سیاه / سیاه روی سفید / زرد روی سیاه / سفید روی قرمز / سفید روی سبز / سفید روی سیاه / آبی روی سفید / سفید روی آبی / قرمز روی سفید / سیاه روی زرد / سبز روی سفید /

جنس کاغذ

برای انتخاب جنس کاغذ باید این را در نظر داشته باشیم که مخاطب برای خواندن تراکت، اول آن را در دستان خود لمس می‌کند، اگر جنس تراکت معمولی و از کیفیت پایینی برخوردار باشد به‌گونه‌ای حس بی‌ارزشی نیز برای آن تبلیغ به مشتری القا می‌شود .

برعکس اگر جنس کاغذ مرغوب و از کیفیت خوبی برخوردار باشد به‌صورت غیرمستقیم مخاطب احساس خواهد کرد که این تبلیغ برای یک کالا یا خدمات با کیفیت خوب و قابل‌قبول می‌باشد، در نتیجه اگر برای سرمایه‌گذار امکان داشته باشد توصیه می‌شود از کاغذهای با کیفیت، برای تبلیغات استفاده شود.

نحوه توزیع

برای پخش و توزیع تراکت‌های تبلیغاتی ما باید هوشمند عمل نماییم، بدین معنی که مخاطبین کالا یا خدماتی که تبلیغ آن را انجام می‌دهیم باید بشناسیم.

به طور مثال اگر تبلیغ محصولات دکوراسیون داخلی را انجام می‌دهیم باید این تراکت‌ها به دست کسانی برسد که در این حوزه فعالیت دارند افرادی مانند پیمانکاران ساختمان و معماران و مهندسین عمران، یا اینکه اگر بخواهیم تبلیغات پوشاک زنانه را انجام دهیم می‌بایست این تراکت‌ها به بانوان محترم ارائه شود و از پخش کردن آن در بین همه افراد و یا در قراردادن آن زیر برف‌پاک‌کن‌های خودروها خودداری نمود.

مورد بعدی برای توزیع تراکت‌ها زمان‌بندی مناسب می‌باشد، به این معنی که باید بعضی از تبلیغات را در فصول مرتبط با آن انجام دهیم به طور مثال برای تبلیغات پیراهن مشکی بهتر است در نزدیکی ایام محرم این تبلیغات انجام گیرد.

قیمت تراکت تبلیغاتی

قیمت تراکت تبلیغاتی و یا بنرهای تبلیغاتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و امروزه به‌راحتی می‌توان با یک جستجوی ساده در اینترنت به این قیمت‌ها و مقایسه آنها با یکدیگر دست پیدا کرد، عوامل مهمی که در تعیین قیمت تراکت‌های تبلیغاتی تأثیرگذار هستند شامل جنس کاغذ، وزن کاغذ، نوع چاپ اعم از رنگی یا سیاه‌سفید، یک رو یا دو رو بودن چاپ، تعداد تیراژ تراکت و زمان آماده‌شدن تراکت می‌باشد. تمام موارد فوق به سفارش‌دهنده و انتظارات وی از چاپ تراکت بستگی دارد.

اگر شما هم نکاتی در مورد یک تراکت موفق تبلیغاتی می دانید یا یک نمونه تبلیغاتی موفق را دیده اید در بخش نطرات همین مقاله  ارسال کنید  تا با نام شما در این مقاله قرار بگیره.