ایجاد یک تگ‌ لاین برای سایت شما می تواند روشی بسیار قدرتمند برای حک کردن برند شما در ذهن کاربران سایت شما باشد. تگ‌لاین نقش مهمی در برندسازی دارد زیرا به کاربران این امکان را می دهد تا به سرعت درک کنند که سایت در مورد چیست. اما چگونه برای سایت خود یک تگ‌لاین بنویسید؟ تگ‌لاین‌های عالی چندین نکته مشترک دارند. آن‌ها در ذهن ماندگارند، کوتاه هستند و کاملاً یک برند را تعریف می‌کنند. ایجاد تگ‌لاین برای وب‌سایت به خلاقیت و انجام برخی مراحل خاص و توجه به جزئیات نیاز دارد. تگ‌لاین‌ها باید بر احساسات مصرف‌کنندگان فشار بیاورند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه توضیحاتی خدمت شما ارائه می‌دهیم.

تگ‌ لاین (Tagline) چیست؟

تگلاین عبارتی است که موقعیت و هویت برندتان را برجسته می‌کند. این چیزی است که مردم با برند شما و ارزشی که ارائه می‌دهید ارتباط می‌دهند. در ایران بیشتر تگ‌لاین به‌عنوان شعار تبلیغاتی سایت شناخته می‌شود.

تصویر21 300x99 - چگونه برای سایت خود یک تگ‌ لاین بنویسید؟

 چگونه برای سایت خود یک تگ لاین بنویسید؟

هنگام معرفی یک تگ‌لاین برای سایت خود، مهم است که مخاطبان هدف خود را درک کنید، اهداف تجاری خود را به خاطر بسپارید و رقبا را مطالعه کنید. هنگام نوشتن تگ‌لاین شما، کلمات طوفان مغزی مرتبط با برند شما پیش می‌آید، آن را کوتاه و قدرتمند نگه‌دارید و در صورت نیاز به الهام از ژنراتورهای مولد تگ‌لاین کمک بگیرید

در اینجا ده نکته  برای کمک به شما در ایجاد بهترین تگ‌لاین برای سایتتان آورده شده است.

۱- مخاطبان سایت خود را درک کنید

قبل از ایجاد یک تگ‌لاین برای سایتتان، باید مخاطبان هدف خود را درک کنید. اگر بهترین تگ‌لاین‌ها، آن‌های هستند که بر روی احساسات تأثیر می‌گذارند پس ابتدا باید نقاط درد عاطفی مشتریانتان را پیدا کنید. اگر مشتریان شما مادرانی باشند که زیاد کار می‌کنند، احتمالاً مسئله‌ای که با آن روبرو هستید کمبود وقت برای به پایان رسیدن همه کارها باشد. اگر تگ‌لاین شما نشان می‌دهد که محصول شما چگونه این مشکل را حل می‌کند، آن‌وقت شما با این چند کلمه، به طلا برخورد کرده‌اید.

۲- طوفان فکری برای نوشتن تگ‌ لاین سایت

نوشتن یک تگ‌لاین مؤثر و خلاصه کردن حرف‌های شما در مورد سایت با چند کلمه، یک چالش برای شماست. وقت بگذارید تا بفهمید تجارت سایتتان در مورد چیست. تکه بزرگ کاغذ یا تخته سفید بردارید و شروع کنید به نوشتن آنچه در مورد برند سایتتان به ذهنتان می‌رسد. این‌یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای فهمیدن کلماتی است که سایتتان را  به‌عنوان یک برند تعریف می‌کند. کلمات مرتبط را با خط وصل کنید و دور کلمات باقدرت دایره بکشید. اکنون برگه‌ای با چند کلمه دارید، شروع به ترسیم چیزهایی کنید که می‌توانید آن‌ها را کنار ‌ هم قرار دهید و به عبارتی دست پیدا کنید که مشخص کند شما چه کسی هستید، چه‌کاری انجام می‌دهید و یا چه مشکلی که حل می‌کنید.

۳- مطالعه رقبا

یک تگ‌ لاین عالی می‌تواند یک فرصت برای پیروزی شما در برابر رقبا است. فهرستی از تمام تگ‌لاین‌ها رقبای خود جمع‌آوری کنید. اگر بدانید از چه مواردی استفاده می‌کنند، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که به‌طور تصادفی یک تگ‌لاین مشابه آنان ایجاد نخواهید کرد. فهرستی از قدرتمندترین کلماتی را که توسط رقبا استفاده می‌شود تهیه کنید و بررسی کنید که از کلمات یا اصطلاحات مشابه استفاده نمی‌کنید.

۴- هدف از کسب‌وکار سایت خود را بشناسید

هدف از سایت خود را بشناسید تا بتوانید این امر را در همه کارهایی که انجام می‌دهید، در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید جغرافیای ارائه یک محصول را گسترش دهید، تگ‌لاین شما باید این هدف را همراه با توضیح محصول، منعکس کند.

یک تگ‌لاین با کلمات کم‌ چیزهای زیادی می‌گوید، اما شما ابتدا باید پیشنهاد فروش سایت خود را بدانید تا بتوانید آن را به کاربران بیان کنید.

۵- تگ‌ لاین را به برند گره بزنید

پس از ایجاد تگ لاین، باید آن را به برند خود پیوند بزنید.

آیا تگ‌لاینی که ساختید به کاربران مردم می‌دهد که چه‌کاری برای آن‌ها انجام می‌دهید یا محصول شما چه هست؟

نه‌تنها باید از نکات عاطفی درد همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، استفاده کرد بلکه باید نکته‌ای که استفاده می‌کنید مخصوص برند شما نیز باشد. اگر تگ‌لاین آن‌قدر عمومی است که می‌تواند تقریباً در مورد هر محصولی در جهان اعمال شود، مطمئناً نیاز به کار بیشتری دارید.

۶- از تگ‌ لاین خود به‌طور مداوم استفاده کنید

هنگامی‌که تگ‌ لاین کاملی که برند و مخاطبتان را تعریف می‌کند، ایجاد کردید، از آن در پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید. هرچه بیشتر از آن خود استفاده کنید، افراد بیشتر آن  را با برند شما پیوند می‌زنند. آن را در وب‌سایت خود، در صفحات رسانه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و دیگر رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌هایی که برای مخاطبان ارسال می‌کنید و بروشورهای چاپی اضافه کند. هر نوع محتوایی که در مورد برند شما منتشر می‌شود باید در صورت امکان حاوی تگ‌لاین شما باشد.

۷- یک مزیت را در تگ‌لاین بیان کنید

توجه داشته باشید که بسیاری از تگ‌لاین‌های معروف در تگ‌لاین مزیتی را به کاربر ارائه می‌دهند. در مورد مزایایی که مشتریان در صورت استفاده از محصولات یا خدمات شما می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و بیان این مزایا با استفاده از کمترین کلمات ممکن فکر کنید.

۸- عبارت تگ‌ لاین را دوباره بازنویسی کنید

سعی کنید تعداد کلماتی که نوشته‌اید را کاهش دهید. آیا می‌توانید دو کلمه را تبدیل کنید. روش‌های مختلفی برای گفتن تگ‌لاین را امتحان کنید. به‌عنوان‌مثال، اخیراً یکی از مشتری‌ها دارای یک تگ‌لاین است که می‌گوید «کالایتان را می‌گیرد و آن را به کالای هنری تبدیل می‌کند». یک روش بهتر و ساده برای گفتن این بود که «تبدیل کالای شما به هنر».

۹- از یک ژنراتور استفاده کنید

اگر احساس می‌کنید در ایجاد تگ‌ لاین واقعاً گیرکرده‌اید، از یکی از ژنراتورهای خلق آن به‌صورت آنلاین استفاده کنید و ببینید که این جادوگرها چه گزارشی را ارائه می‌دهند. ولی شما هنوز هم نیاز دارید خروجی  به‌دست‌آمده را به چیزی خاص و قابل‌استفاده برای کسب‌وکار و سایت خود تبدیل کنید. استفاده از ژنراتور، روش دیگری برای طوفان مغزی است و برای بعضی از کسب‌وکارها خوب عمل می‌کند.

در اینجا چند ژنراتور معرفی می‌کنیم:

Shopify – کلمه‌ای را وارد کنید که کسب‌وکارتان را توصیف می‌کند و ببینید ژنراتور چه شعاری را تولید می‌کند. این سایت ده‌ها برچسب بالقوه را با یک نگاه نشان می‌دهد.

Procato – نام تجاری یا یک کلمه را وارد کنید. ژنراتور صدها نشان و شعار دیگر را جستجو می‌کند و ایده‌هایی را به شما به ارائه می‌کند.

Slogan Generator – یک کلمه یا نام محصول یا تجارت را تایپ کنید و برای شعارها و تگ‌لاین سایتتان ایده بگیرید. این ژنراتور نکاتی را در طول راه ارائه می‌دهد که می‌تواند کمک به شما در خلق ایده‌های طوفان مغزی باشد.

۱۰- یک تگ‌لاین بادوام را انتخاب کنید

در نظر بگیرید که شما می‌خواهید برای سال‌ها از این تگ‌لاین استفاده می‌کنید و مطمئن شوید که هیچ‌یک از عناصر آن خیلی بر اساس مد روز نباشند. تگ‌لاین شما با شرکت شما مترادف می‌شود. اگر بخواهید آن را تغییر دهید، تمام سعی و تلاش خود را برای به دست آوردن دوباره آن و حفظ آن در ذهن مصرف‌کنندگان از دست می‌دهید. بهتر است یک تگ‌لاین را انتخاب کنید که در ۱۰ سال دیگر مثل امروز قدرتمند باشد.