در دنیای پیشرفته امروزی، شاهد از بین رفتن بسیاری از مشاغل و جایگزینی آنها با مشاغلی پیشرفته‌‌تر و وابسته‌تر به اینترنت و دنیای مجازی هستیم. به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌ها به منظور فروش محصولات خود کمتر از بازاریابان استفاده میکنند و در تلاش‌اند تا محصولات را کاملا هوشمندانه به فروش برسانند. این روش به آنها کمک میکند تا در مدت زمانی کمتر، سود قابل توجهی را بدست آورند. به این روش کپی رایتینگ گفته می شود. این روزها به وفور با کلمه کپی رایتینگ و به مراتب کپی رایتر حرفه‌ای مواجه می‌شویم.

کپی رایتینگ درواقع نوعی نویسندگی تجاری‌ست که متون تبلیغاتی، تولید محتوای اینترنتی، نوشتن شعارهای تاثیرگذار، محصول‌نویسی و تولید کاتالوگ‌ها و بنرهای تبلیغاتی را شامل می‌شود. مطمئنا جالب خواهد بود که بدانید شخصی که به انجام کپی رایتینگ می‌پردازد، کپی رایتر نام دارد. اما سوال اساسی این است که چگونه میتوان به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شد؟ در این مقاله با توجه به اهمیت بالای این موضوع و با توجه به فراگیرشدن این شغل در نظر داریم توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

کپی رایتر حرفه ای کیست؟

همانطور که گفته شد؛ کپی رایتینگ محتوایی تبلیغاتی‌ست که کمک می‌کند شما محصولات خود را به روشی کاملا هوشمندانه و غیرمستقیم به فروش برسانید. به عبارت ساده‌تر، محتوا مهمترین و شاخص‌ترین ابزاری‌ست که کپی رایتر در اختیار دارد و میتواند با استفاده از آن، وجه تمایز ایجاد کند. اگر با نگاه کردن به بنرهای تبلیغاتی خیابان لحظه‌ای میخکوب شده و یا ذهنتان را درگیر می‌شود باید بدانید که در حال نگاه کردن به هنر، خلاقیت و مهارت کپی رایتر هستید. این کپی رایتر است که میتواند راه افزایش مشتریان را تنها با چینش صحیح جملات، تصاویر و حتی کادرها و دکمه‌ها کشف کند و با مهارت و خلاقیت وصف‌ناپذیر خود بر مخاطبان تاثیرگذاشته و با افزایش اعتماد آنان، سود را به آن وب‌سایت یا شرکت اهدا کند.

به نوعی میتوان گفت که کپی رایتر تنها یک نویسنده به حساب نمی‌آید. او باید علاوه بر دانش فروش و جذب مشتری، به مسائل روانشناسی و خلق و خوی انسانی نیز آگاهی داشته باشد. شاید با خود فکر کنید که تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای کار چندان سختی نیست. باید بدانید برای کپی رایتر شدن هرچند هیچ دانشگاه و یا کلاسی وجود ندارد اما تمرین، زمان و خلاقیت بسیار زیادی را میخواهد که به مرور زمان و کسب تجربه بدست خواهد آمد. این شغل هیچ نیازی به سرمایه و یا سرمایه‌گذاری ندراد. شما به عنوان کپی رایتر تنها باید به خودتان اعتماد داشته باشید و بر روی توانایی‌ها و مهارت‌هایتان سرمایه‌گذاری کنید.

انواع کپی رایتر

همانطور که میدانید امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی میکنیم. اگر شما نیز رویای کپی رایتر حرفه‌ای را در ذهن میپرورانید. باید به این مسئله آگاه باشید که کپی رایتر خود به سه دسته تقسیم بندی می شود.

  • کپی رایتر آژانس‌ تبلیغاتی

این شغل شما را وادار میسازد تا به طور تمام وقت در آژانس مشغول به فعالیت شوید. محیط خلاق آژانس‌های تبلیغاتی به شما این فرصت را میدهد تا توانایی‌هایتان را گسترش داده و برخورد و سروکار داشتن با برندهای مختلف کمک می کند تا همواره در تلاش برای رسیدن به خواسته‌های خود و آنان باشید. و این یعنی شما همواره در حال یادگیری و افزودن دانش خود هستید.

  • کپی رایتر شرکت

کپی رایتر فعل در شرکت اغلب کاری تکراری و حتی خسته‌کننده محسوب می شود حتی اگر آینده و درامد خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. شرکت ها اغلب زمانی به شما به عنوان یک کپی رایتر حرفه‌ای نیاز پیدا خواهند کرد که مطلب جدیدی نیاز داشته باشند و یا محصول جدیدی را تولید کرده باشند و یا اینکه بخواهند بروشوری جدید را طراحی کنند. مطمئنا در این زمان تنظیم و ارائه متون تبلیغاتی‌ بسیاری کاربردی خواهد بود.

  • کپی رایتر فریلنسر

با اطمینان میتوان گفت که اگر به عنوان یک فریلنسر به کپی رایتینگ میپردازید؛ درواقع بیشترین لذت را از شغل خود میبرید. هر چند که جنبه های مثبت و منفی زیادی دارند که مهمترین آن عدم داشتن درآمد ثابت است. اما زمانی که به یک کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید؛ ماهانه میتوانید نزدیک به ۱۰ میلیون درآمد کسب کنید. البته تمامی اینها به خلاقیت، مهارت و تجربه شما برمیگردد. اگر بتوانید اسم و آوازه ای برای خود پیدا کنید فرصت های شغلی مناسب تری به شما پیشنهاد خواهد شد به‌گونه‌ای که گاهی زمانی برای انجام تمام آنها نخواهید داشت. مهمترین شاخصه‌ای که دررابطه با کپی رایتر فریلنسر میتوان گفت آزادی عمل اوست. اینکه در چه زمینه‌ای کار کند و یا اینکه در چه زمانی از روز به فعالیت بپردازد و… . اما نکته اینجاست برای تبدیل شدن به کپی رایتر حرفه ای در نظر گرفتن برخی نکات الزامی‌ست.

تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه ای شدن

تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه ای شدن

تبدیل شدن به کپی رایتر حرفه‌ای

  • شناسایی بازار

اکثر مردم نویسندگی را کاری رویایی میدانند و بر این باورند که این شغل نمیتواند پول و درآمد کافی با خود به همراه داشته باشد. اما نکته اینجاست برای اینکه به یک نویسنده و کپی رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید باید توجه به خواسته‌های درونی‌تان را دراولویت قرار داده و با دنبال کردن آن، افکاری همچون پولسازی و کسب‌درآمد را نیز به خواسته‌هایتان به اضافه کنید. شناسایی بازار خودتان یکی از راه‌هایی‌ست که پیش روی شما قرار دارد و کمک می‌کند تا در میان انبوه زیادی از رقیبان، مشتریان خودتان را داشته باشید و به همان نسبت درآمد قابل قبولی را برای خود دست و پا نمائید. برای اینکه به تعرفه‌ها نیازکارفرمایان و صنایعی که به تولید محتوا نیاز دارند را کشف کنید. پس از آن مشاهده خواهید کرد که چگونه افراد به سمت شما سرازیر می شوند.

  • خودتان را باور کنید

افرادی که به عنوان کپی رایتر حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند و کپی رایتینگ انجام می‌دهند؛ بر این باورند برای اینکه بتوانید در این راه به موفقیت برسید قبل از هرچیزی باید خودتان را باور کنید. شاید به این مطلب بخندید و بدون هیچگونه توجهی از کنار آن بگذرید اما برای موفقیت و تبدیل شدن از یک نویسنده معمولی به یک کپی رایتر حرفه ای باید خودتان و البته توانایی هایتان را ۱۰۰% باور داشته باشید.

اگر به مدارس مراجعه کنید کمتر دانش‌آموزی را میبینید که رویای نویسنده شدن را در ذهن بپروراند حتی والدین آنها نیز فکر دکتر یا مهندس شدن به آنها تحمیل می‌کند. به همین دلیل است که اگر دانش ‌آموزی مهارت و توانایی نویسندگی را داشته باشد توسط والدین سرکوب و خاموش می‌شود. درواقع تصور همه بر این است که نویسندگی کاری بی ارزش است و نمیتواند درآمد خوبی داشته باشد.

باید بدانید که این باور غلط باعث می شود که ما روزانه بسیاری از نویسندگان جوان و بااستعداد را از دست دهیم. درصورتی که دنیای پیشرفته امروز و در دنیای پر رقابت تجارت کسی که خلاقیت و مهارت کافی در نوشتن و تولید محتوای تجاری داشته باشد به راحتی میتواند به درآمد قابل توجهی برسد. پس بهترین کار این است که خودتان را باور داشته باشید.

  • در شروع، سرگرمی شما باشد

زمانی که تصمیم گرفتید تا یک کپی رایتر حرفه‌ای باشید؛ به نوعی مهمترین و پراهمیت‌ترین قدم را برداشته‌اید. هر چند که ترس‌هایی در دلتان وجود دارد که ناشی از بی تجربگی و عدم داشتن رزومه عالی است. پس اولین راهکار این است که یک رزومه عالی بسازید و حتی به صورت آزمایشی و بدون هزینه برخی سفارشات را انجام دهید. اگر چه کارفرمایان از سپردن کار به افراد مبتدی و کارآموز دوری می‌کنند اما استقبال بسیار زیادی از انجام کار بدون هزینه به عمل می‌آورند. این میتواند یک معامله برد-برد به حساب می‌آید. کافرما پولی پرداخت نمی کند و شما نیز رزومه سازی میکنید. دقت داشته باشید پس از اخذ کار حتی اگر رایگان هم باشد نباید سرگرمی باشد و محتوایی الکی به او تحویل دهید. باید تمام نیرو و خلاقیت خود را بکار گیرید تا بهترین خودتان باشید.

  • آماده «نه» شنیدن باشید

به عنوان کپی رایتر مطمئنا برایتان پیش آمده که پس از کسب اولین دستمزد به این باور رسیده‌اید که دیوید اگلیوی هستید و در آسمان ها سیر و سیاحت میکنید. و زمانی که کارفرمایی به شما نه میگوید و یا برخی از مخاطبان تمایلی به همکاری با شما ندارند سرخورده شده و کپی رایتینگ را رها میکنید. اما باید بدانید حتی حرفه‌ای ترین کپی رایتر نیز با کلمه «نه» روبرو شده است اما با اینحال ادعا نمیکند که به ته خط رسیده و یا اینکه همه چیز را بلد است. انتقادپذیری از جمله مهمترین اصل کپی رایتر حرفه‌ای بودن است. شما باید بپذیرید که همیشه قرار نیست همه کافرمایان کار شما را دوست داشته باشند .

  • تعیین حد و مرز

کپی رایتینگ و تولید محتوا جزو شغل هایی است که نباید خودتان را مقید و محدود کنید که حتما باید در زمینه تخصصی خاصی بنویسید. این کار باعث می شود در آینده دست تان بیشتر از الان بسته شود و ذهن تان محدود شود. به نوعی کم کم یک فریلنسر تولید محتوای فقیر و بدبخت خواهید شد که به دلسوزی اطرافیان نیاز دارد. پس برای موفقیت باید ذهنتان را باز کنید و بیاموزید که یک کپی رایتر حرفه ای توانایی نوشتن در هر تخصصی را دارد. هیچ فرقی نمی کند که متن مربوطه در رابطه با پوشک بچه، دستگاه صنعتی یا قفل دیجیتال باشد. شما به هرحال باید محتوایی تبلیغاتی برای فروش آنها بنویسید.

کلام آخر

برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر حرفه‌ای راه سخت و درازی را پیش رو خواهید داشت و مطمئن باشید که بدون تمرین و آگاهی و کسب اطلاعات نمیتوانید در این راه به موفقیت دست پیدا کنید. از همین رو اگر به نویسندگی علاقه دارید و میخواهید به صورت حرفه ای به دنیای کپی رایتینگ وارد شوید باید تمام وقت و حتی در خواب نیز به چگونگی بهتر شدن فکر کنید. شما باید کپی رایتینگ را به عنوان عشق اول و آخرتان بشناسید تا با کمک آن قهرمان شوید. مطمئن باشید پس از عبور از این مراحل هیچگاه نگران موفقیت، درآمد و آینده شغلی خود نخواهید بود زیرا همه چیز خود به خود فراهم خواهد آمد.