شاید باورش سخت باشد، اما در تاریخچه دنیای تبلیغات بوده‌اند شرکت‌هایی که صرفا با کمک یک عکس تبلیغاتی، کسب و کار و درآمدشان زیر و رو شده! چطور؟ جواب “خلاقیت” است.

اما خب ما چطور عکس تبلیغاتی بگیریم که بتوانیم به چنین دستاوردهایی برسیم؟ این سوال را در 5 قدم جواب می‌دهم اما اجازه بدهید اول برای درک اینکه چطور خلاق باشیم، به سراغ چند نمونه عکس تبلیغاتی برویم و آنها را ببینیم.

نمونه عکس تبلیغاتی؛ عکس های خلاقانه تبلیغات

پیشنهاد می‌کنم برای اثرگذاری بیشتر، بعد از مشاهده هر عکس، محصول یا خدمات‌تان را در آن تصور کنید تا ایده‌های جذاب هم به ذهن‌تان برسد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 1

اگر شغل یا فعالیت‌تان به نحوی باشد که مجبور شوید دائما از چسب‌های زخم استفاده کنید، احتمالا می‌دانید که یکی از مشکلات چسب زخم‌ها ناسازگاری و مقاومت پایین‌شان در مقابل آب است. حالا این عکس تبلیغاتی خلاقانه، دارد به شکل متفاوتی ضد آب بودن محصولش را نشان می‌دهد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 2

یکی از مشکلات خانم‌ها در استفاده از چاقوی آشپزخانه، تیز نبودن آنهاست. این عکس تبلیغاتی متفاوت با چاشنی طنز نشان داده که چقدر چاقوهای آشپزخانه برند مورد نظر تیز هستند که حتی تخته را هم حین خوردن کردن هویج، می‌برند.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 3

این نمونه عکس تبلیغاتی، علاقه موجودی مثل قورباغه به گرفتن حشرات را به محصول خودش که یک حشره‌کش است، تعمیم داده تا به این صورت علاوه بر تبلیغ، کمی هم خنده روی لبان مخاطبان بیاورد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 4

خیریه‌ها و نهادهای دولتی آمریکایی مدتی است که در تبلیغات‌شان خلاقیت‌های زیادی به خرج می‌دهند. مثلا تصویر پایین را مشاهده کنید:

این نمونه عکس تبلیغی، درواقع در حال نشان دادن گرمایش زمین است. حالا تصویر پایین را مشاهده کنید:

این عکس مفهومی هم برای روز غذا منتشر شده.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 5

بر خلاف ایران، در کشورهای خارجی شاهد تبلیغات محیطی بسیار خلاقانه‌ای هستیم. مثلا تصویر پایین را مشاهده کنید:

در این عکس تبلیغاتی، از یک شخصیت کارتونی معروف در آمریکا و کمی خلاقیت برای تبلیغ دونات استفاده شده.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 6

Bread weighing scales

یک نمونه عکس تبلیغاتی خلاقانه دیگر! این عکس درواقع سعی دارد خاصیت رژیمی بودن نان‌های تست و توانایی آنها در کاهش وزن را نمایش دهد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 7

این یکی از خلاقانه‌ترین تبلیغات تصویری محیطی است که در عمرم دیده‌ام! در این تبلیغ، شما می‌توانید بین پرژکتور نور و عکس قرار بگیرید و با ژست دلخواه، از کتک خوردن کودک جلوگیری کنید. در همین حین، وسط سایه شما، تبلیغ یک موسسه حمایت از کودکان بدسرپرست قرار می‌گیرد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 8

این نمونه عکس تبلیغاتی، می‌خواهد به مخاطبان این نکته مهم را بفهماند: هر چیزی که کودکان مشاهده کننده در رفتارشان منعکس خواهد شد! این نکته را هم با نشان دادن زمان حال کودک در حال کتک زدن عروسک و زمان آینده او در حال کتک زدن همسرش به شکل مفهومی منتقل کرده‌اند.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 9

یک نمونه عکس تبلیغاتی خلاقانه دیگر در سطح شهر. این تبلیغ در حال نشان دادن قدرت بالای جاروبرقی یک برند است حتی توانسته یک بالن را به داخل بکشد.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 10

باز هم یک عکس بیلبوردی خلاقانه! همانطور که مشاهده می‌کنید، طراح این تبلیغ با استفاده از تصویر 3 بعدی در حال نشان دادن قدرت فردی است که از خمیردندان برند مورد نظر استفاده کرده.

نمونه عکس تبلیغاتی شماره 11

و در نهایت آخرین نمونه عکس تبلیغاتی این مقاله: این تبلیغ برای مخاطبانی که در طبقات بالاتر ساختمان هستند طراحی شده.

اگر دقت کنید انسان‌هایی که روی عکس سگ در حال راه رفتن هستند، مثل شپش از بالا دیده شده و در کنار عکس، این متن نوشته شده: ((سگتون رو از شر اونها راحت کنید!)) همانطور که متوجه شدید، این تبلیغ یک شرکت بهداشتی حیوانات است.

 

چطور عکس تبلیغاتی بگیریم؟

خب تا اینجا 11 نمونه عکس تبلیغاتی خلاقانه را مشاهده کردیم. حالا اجازه بدهید یک سری نکات مهم به شما توضیح داده و بگویم که باید چطور عکس تبلیغاتی بگیریم؟

0_ بدانید که هدف‌تان از تبلیغ چیست؟

قدم 0 گرفتن یک عکس تبلیغاتی، این است که بدانید اصلا هدف‌تان از این تبلیغ چیست؟ مثلا خیلی از تصاویری که بالاتر مشاهده کردید، هدف‌شان برندسازی و افزایش آگاهی مخاطب نسبت به محصول بود. اما ممکن است تبلیغات شما قصد تبدیل کردن سریع مخاطب به خریدار یا اصلا انتظار یک اقدام لحظه‌ای را داشته باشد. پس باید طوری آن را تهیه کنید که مخاطب را سریعا به انجام کار مورد نظر وادار کند نه اینکه با خلاقیت‌های زیاد فقط نام برند را در ذهنش ماندگار کند.

1_ برای همه چیز خودتان را به دردسر نیندازید!

شاید بعضی از این نمونه عکس ها به شما این ذهنیت را القا کند که باید برای گرفتن یک عکس تبلیغاتی، زمان و انرژی زیادی گذاشته و از همه المان‌ها به طور شخصی عکس بگیرید. اما باید بگویم که اینطور نیست! در سطح وب انگلیسی سایت‌هایی هستند که به شکل رایگان و غیر رایگان تعداد زیادی “عکس لایه‌باز” در اختیارتان می‌گذراند.

از این عکس‌ها می‌توانید برای ساخت یک عکس تبلیغاتی کامل یا اضافه کردن جزئیات به عکسی که قبلا گرفته‌اید، استفاده کنید.

یکی از بهترین سایت‌های حوزه عکس و گرافیک، سایت FREEPIK  است. یادتان باشد برای ورود به آن حتما از فیلترشکن استفاده کنید. علاوه بر این سایت، دیگر سایت‌ها هم اینها هستند:

2_ به مخاطبان خودتان فکر کنید

قبل از اینکه عکاسی تبلیغاتی را شروع کرده و به فکر ایده‌ها باشید، باید مخاطبان خودتان را بشناسید. شما باید به خوبی بدانید که مخاطبان‌تان از چه چیزی بدشان می‌آید؟ چه چیزی را دوست دارند و اصلا چه اِلمان‌هایی در عکس تبلیغاتی شما می‌تواند روی آنها تاثیر بگذارد؟

حتی برای شناخت بهتر مخاطبان می‌توانید از آنها به طور حضوری یا غیر حضوری نظرسنجی کنید تا بهتر ذائقه‌شان را بشناسید.

3_ در عکس‌ها به نور مناسب و زاویه درست توجه کنید

اگر کمی با اصول عکاسی تبلیغاتی آشنا باشید، می‌دانید که نور در تصویر شما نقش مهمی دارد و ممکن است تاباندن نور از زوایای مختلف به محصول یا سوژه تبلیغاتی، باعث ایجاد ذهنیت‌های متفاوتی در ذهن مخاطب شود. مثلا تصویر پایین را ببینید:

 

 

حالا هم این تصویر:

همانطور که مشاهده می‌کنید، تغییر میزان نور با تغییر زاویه دوربین تاثیر زیادی در عکس و کیفیت آن دارد. بنابراین حتی اگر با اصول استفاده از نور در تبلیغات آشنا نیستید، خودتان تاباندن نور از فاصله‌های مختلف را آزمایش کرده و از زاویه‌های متفاوت هم از سوژه عکس بگیرید.

4_ حواس‌تان به قوانین رسانه باشد!

در نهایت قرار است عکس تبلیغاتی شما در یک رسانه منتشر شود. اما شما باید به عنوان عکاس تبلیغاتی، حسابی حواس‌تان به قوانین رسانه مورد نظر باشد.

مثلا اگر در اینستاگرام عکس را منتشر می‌کنید، باید به سایز عکس در آن دقت کنید. اگر می‌خواهید از محصول‌تان عکس گرفته و آن را در دیجی کالا بگذارید، باید به قوانین این سایت از جمله نبود جزئیات اضافه در عکس، سفید بودن پس‌زمینه و… توجه کنید. به این ترتیب زحمات‌تان برای تکرار دوباره کار هدر نمی‌رود.

5_ برای عکس تبلیغاتی، از تبلیغ نویسی غافل نشوید

شاید برای‌تان جالب باشد که بعضی از شرکت‌های بزرگ، حتی حاضرند برای پیدا کردن یک متن چند کلمه‌ای مناسب برای عکس های تبلیغاتی خودشان، بیشتر از 10 ها میلیون تومان به یک تبلیغ نویس دستمزد بدهند. چرا؟ چون متنی که در تبلیغ وجود دارد هم برای تاثیر روی ذهن مخاطبان و هم ترغیب آنها به انجام یک عمل، بسیار حیاتی است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم بعد از گرفتن عکس تبلیغاتی، حتما به سراغ یک تبلیغ نویس بروید تا متن مناسبی برای‌تان بنویسد.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر؛ یادتان باشد که همیشه سادگی در زیبایی است! بنابراین برای گرفتن عکس تبلیغاتی، به هیچ عنوان تصور نکنید شلوغ‌کاری باعث بازدهی بیشتر خواهد شد.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله ابتدا حدود 11 نمونه عکس تبلیغاتی و عکس مناسب تبلیغ را با هم بررسی کردیم، سپس به این سوال جواب دادیم که چطور می‌توانیم عکس تبلیغاتی بگیریم؟

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. راستی اگر شما هم تبلیغات تصویری خاصی را مد نظر دارید که در ذهن‌تان ماندگار شده، آن را در بخش نظرات معرفی کنید تا در آینده به متن مقاله اضافه شود.

منابع: