تبلیغات یکی از مهم‌ترین نیاز‌های هر برند برای فروش بیشتر است. تبلیغات در فضای مجازی یکی از تبلیغات ارزان نسبت به تبلیغات در تلویزیون و یا بیلبورد‌های داخل شهر و… است. بنابراین اکثر افراد تمایل دارند. تبلیغات خود را به علت قیمت مناسب و اثر بخشی بالا در اینترنت منتشر نمایند. یکی از این تبلیغات، تبلیغات کلیکی است.

انواع تبلیغات کلیکی

تبلیغات همسان کلیکی

همان طور که از نامش پیداست به تبلیغاتی که همسان و شبیه مطالب سایت در سایت اینترنتی تبلیغ گیرنده قرار می‌گیرد. تبلیغات همسان می‌گویند.

مزایای تبلیغ همسان:

  • همراه شدن با ظاهر وب سایت: تبلیغ شما، دقیقا در بستر وب سایت است و این باعث می‌شود به مخاطب احساس بیگانه بودن تبلیغ از مطالب سایت دست ندهد و این موضوع اعتبار تبلیغ شما را افزایش می دهد و امکان کلیک روی آن را بیشتر می‌کند.
  • بدون ایجاد مزاحمت برای کاربران: یکی از ایرادتی که تبلیغات دیگر دارد این است که گاهی منجر به مزاحمت برای کاربران می‌شود و این ایجاد مزاحمت خود باعث می شود که کاربر از تبلیغ متنفر شود. سوای این که موضوع تبلیغ چیست و یا چقدر با کیفیت است. اما تبلیغات همسان دقیقا مانند مطالب سایت است و کاربر احساس می‌کند، که تبلیغات جزئی از وب سایت اصلی است.

تبلیغات بنری کلیکی

یکی از انواع دیگر تبلیغات کلیکی، تبلیغات بنری کلیکی می‌باشد. در این روش تبلیغات، یک بنر به وب سایت شما لینک داده می‌شود و در سایت هدف قرار می‌گیرد. به این ترتیب با کلیک کاربران روی این بنر،  وب سایت شما برای آن ها نمایش داده می­شود.

نکاتی که برای تاثیر بیشتر تبلیغات بنری کلیکی باید رعایت شود.

  1. طراحی بنر با کیفیت:

اگر قصد تبلیغ بنر کلیکی را دارید. حتما برای طراحی بنر هزینه کنید. یک بنر بی‌کیفیت تمام پول تبلیغات شما را هدر خواهدداد. پس سعی نکنید با طراحی بنر ضعیف در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. چرا که کل هزینه‌ی تبلیغ را از دست می‌دهید.

  1. ایجاد کال تو اکشن روی بنر:

طراحی یک دکمه روی بنر با عنوان ورود به وب سایت یا کلیک نمایید، تاثیر بالایی در ورود کاربران از طریق بنر شما خواهد داشت. پس از این تکنیک ساده در طراحی بنر خود بهره ببرید.

 تبلیغات ریتارینگ:

این نوع تبلیغات، یکی دیگر از تبلیغات کلیکی است. در این تبلیغ، سایت به صورت کاملا هوشمند کاربران خود را شناسایی نموده و تبلیغات را به کابرانی نشان می‌دهد که یک بار از طریق همان تبلیغ به سایت تبلیغ دهنده مراجعه نموده اند. این نمونه از تبلیغات به علت تاثیر بیشتری که در فروش دارد. امروزه بیشتر مورد توجه تبلیغ دهندگان قرار گرفته است.

تبلیغات متنی کلیکی:

یکی از ساده‌ترین و البته پرطرفدارترین تبلیغات، تبلیغات متنی است. این تبلیغات به علت ارزان‌تر بودن نسبت به سایر تبلیغات کلیکی، همیشه مورد توجه تبلیغ دهندگان است. در این تبلیغ نوشتن متن کوتاه و جذاب بسیار تعیین کننده است.

مزایای تبلیغات کلیکی چیست؟

  1. مقرون به صرفه بودن

در تبلیغات کلیکی شما فقط به ازای کلیک کاربران هزینه پرداخت می‌کنید نه به ازای نمایش. یعنی ممکن است، صد‌ها بار تبلیغ شما نشان داده شده باشد. اما کلیکی روی آن نشده باشد. در این صورت مبلغی از حساب شما کسر نخواهد شد و این موضوع هزینه‌ی تبلیغات شما را بسیار کم‌تر خواهد نمود.

  1. قابل اندازه گیری بودن

یکی از معایبی که تبلیغات دیگر دارند. این است که نمی‌توان نتایج تبلیغات را به درستی سنجید. در تبلیغات کلیکی، شما می‌تواند بازخورد کمپین تبلیغاتی  را با گوگل آنالیتکس و یا دیگر ابزار موجود در اینترنت بسنجید و به داده‌های با اهمیتی دست پیدا کنید.

اهداف تبلیغات کلیکی چیست؟

  • برند سازی: یکی از اهدافی که می‌توان با تبلیغات کلیکی به آن رسید ساخت برند و معرفی آن به مخاطبان می‌باشد. در تبلیغات کلیکی، تبلیغ شما در سایت‌های زیادی نمایش داده می‌شود. این حجم عظیم بازدید کننده می‌تواند محل معرفی مناسبی برای برند شما باشد.
  • افزایش فروش: شما می‌توانید با تبلیغات کلیکی مشتریان را مستقیما به صفحه‌ی فروش هدایت نماید. این هدایت مستقیم مشتریان باعث افزایش فروش شما می‌شود. هم چنین می‌توانید به خریداران قبلی خود یادآوری نماید که فلان محصول برای فروش موجود است و به این ترتیب فروش خود را چندین برابر کنید.
  • معرفی محصول یا خدمات خود: در تبلیغات کلیکی به آسانی می‌توانید محصول جدید و یا خدمات خود را به مشتریان معرفی نماید. تبلیغات کلیکی به شما این امکان را می‌دهد تا برند خود را در معرض دید میلیون ها کاربر قرار دهید.

تبلیغ کلیکی موبایل چیست؟

امروزه با گسترش موبایل بسیاری از افراد کمتر از رایانه‌های شخصی برای مراجعه به اینترنت استفاده می‌کنند. از این رو تبلیغات کلیکی موبایل می‌تواند به روشی مطمئن و حتی پر بازده‌تر از تبلیغات روی رایانه‌های شخصی و لپتاپ تبدیل شود. تبلیغات کلیکی موبایل نیز به کمک تبلیغ در بسیاری از بازی‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل که طرف داران زیادی دارد، صورت می‌گیرد.

کسب درآمد از تبلیغات کلیکی

این بخش مختص صاحبان سایت‌ها و یا اپلکیشن‌های موبایل پرطرف دار است و روش کار به این صورت است که این سایت‌ها، تبلیغاتی را در وب سایت و یا اپلکیشن خود قرار می‌دهند و به ازای تعداد کلیکی که کاربران‌شان روی تبلیغات می‌کنند از سایت‌های ارائه دهنده‌ی تبلیغات کلیکی پورسانت دریافت می‌کنند.

معایب تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی شما باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشید. یک تبلیغ کلیکی ضعیف می‌تواند باعث هدر رفت هزینه‌ها وعدم نتیجه گیری مطلوب شود. در تبلیغات کلیکی حتما تبلیغ به فروش منجر نمی‌شود. بنابراین هنگام تبلیغ نباید انتظار بازده‌ی صد در صدی از تبلیغات خود داشته باشید. هم چنین اثر بخشی تبلیغات کلیکی نیازمند گذشت زمان است و بدون سپری شدن زمان تبلیغات کلیکی اثر مطلوب نخواهد داشت.

تبلیغات کلیکی می‌تواند راهی منحصر به فرد برای فروش محصول یا خدمات شما و یا معرفی برندتان به دیگران باشد. نکته‌ای که در تبلیغات کلیکی بسیار مهم است و البته به نفع شماست. این است که شما به ازای کلیکی که روی تبلیغات انجام می‌دهید، هزینه پرداخت خواهید نمود. بسیاری از وب سایت ها، تبلیغات کلیکی را به صورت گسترده ارائه می دهند که می توانید با پرداخت هزینه، تبلیغات خود را در این سایت ها قرار­دهید.

از جمله سایت­های ایرانی که می­توانید در آن ها سفارش تبلیغ کلیکی بدهید، می­توان به سایت یکتانت ، صبا ویژن، تپسل و سنجاقک و … اشاره نمود.

یکی از معروف­ترین سایت های خارجی که تبلیغات کلیکی را ارائه می کند، وب سایت گوگل است.

جمع‌بندی کلی: تبلیغات کلیکی یکی از روش‌های موثر برای شناخت برند شما شما در فضای مجازی است. البته برای انجام این تبلیغ باید استراتژی تبلیغاتی موثری داشته باشید. از مزیت‌هایی که تبلیغ کلیکی برای شما دارد، این است که شما به ازای تعداد کلیک روی تبلیغ تان هزینه پرداخت می‌کنید، نه به ازای نمایش تبلیغ به دیگران. این موضوع می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه جویی کند.