در این مقاله می‌خواهم به زبان ساده به شما آموزش بدهم که چطور یک مقاله خوب برای سایت بنویسیم؟ اما ابتدا باید بدانیم که دقیقا منظور از مقاله خوب چیست؟

به نظر من با چندین سال سابقه نویسندگی سایت، مقاله خوب آن مقاله یا محتوایی است که:

 • محتوایش ارزش خواندن داشته باشد،
 • ساده و روان نوشته شده باشد و مخاطب را جذب کند،
 • به دست کاربر برسد،
 • ما را به اهداف تجاری‌مان برساند.

در این مقاله به شما نحوه نوشتن مقاله برای سایت را آموزش می‌دهم که همه این ویژگی‌ها را داشته باشد.

نحوه نوشتن مقاله

1 2 14 - نوشتن مقاله برای سایت | 4 نکته بسیار مهم در نگارش مقاله

همین ابتدا یک نکته مهم را توضیح بدهم: دنیای بازاریابی محتوا و مخصوصا تولید محتوای سایت بسیار گسترده است، بنابراین به دنبال این نباشید که همه چیزش را در یک مقاله یاد بگیرید. این مقاله صرفا سرنخ‌هایی را به شما می‌دهد که در آینده بتوانید بهتر با دیگر مفاهیم بهتر آشنا شوید.

1_ مقاله را به دست کاربر برسانید

اصولا محتواهایی که در سایت نوشته می‌شوند، باید از طریق گوگل به دست کاربران برسند. اما چطور مقاله‌مان در گوگل دیده شود؟ خب در واقع اینجا موضوعی به اسم “سئو محتوا” وجود دارد. سئو محتوا یعنی پیاده کردن یک سری راهکارها روی مقاله، برای اینکه گوگل به آن اعتماد کرده و در نتایج نمایشش بدهد.

مثلا اگر همین محتوایی که من الان در حال نوشتنش باشم به‌خوبی سئو شود، زمانی که شما کلماتی مثل “اصول نوشتن مقاله” یا “نمونه یک مقاله خوب” را در گوگل جستجو کنید، آن را می‌بینید. مهم‌ترین نکات در سئو محتوا اینها هستند:

 • اول از همه کیفیت محتوا را به‌شدت بالا ببرید،
 • ترجیحا محتواهایی که می‌نویسید، بیشتر از 1500 کلمه باشند،
 • عنوان جذابی برای محتوا انتخاب کنید،
 • کلمه یا کلماتی که دوست دارید محتوا با آنها در گوگل دیده شود را به‌شکل طبیعی و عادی در آن تکرار کنید،
 • سعی کنید به‌بهترین شکل ممکن جواب سوال یا نیاز مخاطب را بدهید،
 • به دیگر محتواهای سایت‌تان لینک بدهید،
 • به یکی دو تا از سایت‌های معتبر خارجی به عنوان منبع لینک بدهید،
 • از تصاویر باکیفیت استفاده کنید،
 • بیشتر در مورد سئو و سئو محتوا مطالعه کنید!

2_ از هر جایی محتوا ننویسید

1 3 14 - نوشتن مقاله برای سایت | 4 نکته بسیار مهم در نگارش مقاله

من الان در حال نوشتن محتوای اصول نوشتن یک مقاله خوب برای شما هستم. برای نوشتن این محتوا، منابع زیادی در مقابل من وجود دارد:

 • سایت‌های خارجی معتبر،
 • دانسته‌ها و تخصص خودم،
 • سایت‌های فارسی،
 • سایت‌هایی که محتوای بی‌ارزشی نوشته‌اند،
 • و…

اگر من واقعا بخواهم این محتوا در صفحات اول نتایج دیده شده و مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد، باید به منبعی که برای نوشتنش انتخاب کرده‌ام، دقت کنم تا در نهایت خروجی باکیفیتی داشته باشم. اما چرا اینقدر روی کیفیت محتوا تاکید می‌کنم؟

یکی از معیارهای گوگل برای رتبه دادن به محتوای شما، رفتار کاربر است. این یعنی گوگل به بررسی رفتار کاربران در سایت شما پرداخته و می‌بیند که آنها با محتوای‌تان چه رفتاری دارند؟ قطعا اگر محتوایی که نوشته‌اید کیفیت پایینی داشته باشد، کاربران سریعا از سایت‌تان خارج شده و گوگل هم با بررسی این رفتار، متوجه کیفیت کم محتوا می‌شود. به این ترتیب رتبه آن را کاهش می‌دهد. بنابراین برای نوشتن مقاله سایت، به سراغ منابع معتبری رفته و محتوای خوبی بنویسید.

نکته: شما باید به عنوان یک محتوانویس، چند منبع معتبر خارجی مرتبط به حوزه کارتان را بشناسید. همینطور باید اطلاعات تخصصی و عمومی لازم در مورد آن حوزه را با مطالعه، تجربه، پرسش و… به دست بیاورید.

3_ ساده بنویسید

یک پیشنهاد: در تمامی مراحل نوشتن مقاله، به این فکر کنید که چطور یک مقاله ساده بنویسم؟ متاسفانه بزرگ‌ترین اشتباه رایج و باور غلط در مورد اصول نوشتن مقاله این است که هر چه کلمات سخت و خاصی در محتوا به کار ببریم، مخاطبان تصور می‌کنند ما خیلی حرفه‌ای بوده و بیشتر به ما اعتماد می‌کنند.

اما چیزی که درست این است: هر چه کلمات سخت‌تری به کار ببرید، مخاطبان در فهم محتوای‌تان به مشکل خورده و ترجیح می‌دهند به جای مطالعه، آن را رها کرده و از سایت‌تان خارج شوند.

بنابراین باید در حین نوشتن مقاله، به اصول ساده‌نویسی پایبند باشید. چطور؟

 1. اول از همه از نوشتن کلمات سختی که مخاطبان عادی متوجه معنی‌اش نمی‌شوند، پرهیز کنید،
 2. دوم اینکه از علامت‌های نگارشی به‌درستی استفاده کنید،
 3. سوم هم اینکه ترجیحا به کمک کتاب‌های ویراستاری معروف مثل غلط ننویسم، نگارش و ویرایش و… با نحوه ساده‌نویسی آشنا شوید.

4_ محتوا را تجاری کنید

1 4 14 - نوشتن مقاله برای سایت | 4 نکته بسیار مهم در نگارش مقاله

در حالت عادی زمانی که یک محتوای ارزشمند بنویسید و آن را به‌دست مخاطبان برسانید، نام برندتان را در ذهن‌شان ماندگاری کرده‌اید. بنابراین هیچ محتوای باکیفیتی حتی در بدترین حالت هم برای کسب و کار بی‌ارزش نیست.

اما خب اگر با اصول بازاریابی محتوا آشنا باشید، می‌دانید که این به‌تنهایی کافی نیست. در واقع محتوایی خوب است که بتواند شما را به‌شکل دقیق‌تر به اهداف تجاری‌تان برساند. یعنی چه؟ یعنی محتوایی که می‌نویسید، باید بهانه‌ای باشد برای جذب مخاطب اما بعد از آن باید مخاطب را یک قدم جلوتر ببرید.

بعضی کسب و کارها در اواسط محتواها، مخاطبان را به خرید محصول ترغیب می‌کنند و بعضی دیگر از او می‌خواهند برای دریافت فلان فایل رایگان، شماره تماس یا آدرس ایمیلش را ارسال کند. سپس او را با ارسال تبلیغ به همین شماره یا آدرس تبدیل به خریداری می‌کنند.

بنابراین شما هم باید بعد از نگارش مقاله، برنامه دیگری برای مخاطب داشته و او را یک قدم در مسیر تجاری‌شدن جلو ببرید. این قدم می‌تواند ترغیب به خرید محصول، دریافت راه ارتباطی و… باشد. اما اگر هیچ برنامه‌ای برای مخاطب نداشته باشید، عملا بخش زیادی از بودجه‌ای که برای نگارش و نوشتن مقاله صرف کرده‌اید را دور ریخته‌اید.

نکته: اگر با تجاری کردن یک محتوا آشنا نیستید، از یک تبلیغ نویس حرفه‌ای کمک بگیرید تا به‌بهترین شکل ممکن مخاطبان را ترغیب به خرید محصول یا ارسال راه‌های ارتباطی‌شان کند.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر: بالاتر، از این صحبت کردم که محتوای شما باید به دست کاربران برسد. در واقع محتوایی که توسط کاربر دیده و خوانده نشود، هیچ ارزشی ندارد. اما نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که: رساندن محتوا به دست مخاطب را صرفا به عهده گوگل نگذارید! شما باید به کمک روش‌های مختلفی مثل ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و… هم سعی در جذب مخاطب بیشتر برای مقالات کنید.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با هم شیوه نگارش مقاله خوب و جذاب را یاد گرفته و فهمیدیم که اصول نوشتن یک مقاله وبلاگ چیست. در نهایت اگر سوال و نظری دارید، در بخش نظرات منتظر شما هستم.